Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Životní (nejen) jazzová cesta

Na cestě domů... vždycky
Na cestě domů... vždycky

Rudy Linka, jeden z našich nejvýznamnějších současných kytaristů a velmi aktivních popularizátorů jazzu a kvalitní hudby obecně, se nedávno ve své knize Na cestě domů… vždycky pustil do drobné, zato zásadní rekapitulace svého života. A společně s audioknižním nakladatelstvím Témbr se postaral i o její zvukovou podobu.

Ústředním a stabilním tématem knihy je rekonstrukce chalupy na Šumavě, díky které se hudební světoběžník Rudy Linka vrátil domů do středu Evropy. Nechronologických odboček je ovšem v jeho příběhu požehnaně (což ke konci nahrávky autor sám s úsměvem přiznává), ovšem s pestrým Linkovým osudem a mnoha jeho aktivitami tomu snad ani nemůže být jinak. Proto často nahlédneme k Rudyho významným předkům, poznáme jeho nelehké první kroky v emigraci, osudové setkání s jeho ženou Annou, ale dostaneme se jeho prostřednictvím samozřejmě i k mnoha muzikantským historkám a setkáním.
 
Pokud odhlédneme od hlavního rámce vyprávění, celou knihou prostupují tři témata: Linkův vděk jeho hudebním mentorům, mezi které patří například Karel Velebný a dva zásadní Johnové jeho života – Abercrombie a Scofield; pokora k rodině, hudbě a umění obecně; a nakonec fascinace snad všemi místy, které Rudy Linka na kratší či delší dobu navštívil, či v nich žil. Pokud byste někdy váhali například nad návštěvou New Yorku, tato audiokniha vám díky neodolatelně kouzelnému popsání tepu velkoměsta dodá mnoho dobrých důvodů k návštěvě. Současně z poslechu naberete neochvějnou jistotu, že i když život někdy nevyhnutelně zahraje i nějakou tu smutnou notu nebo těžkou dobu, často se i z takové situace dá vykřesat mnoho dobrého.
 

Lze jednoznačně kvitovat, že Rudy Linka pro audioknihu Na cestě domů… vždycky načetl svůj text osobně. Jeho projev je díky směsici lehkých akcentů snadno rozpoznatelný a nezaměnitelný, navíc ale i coby interpret vlastního textu působí neformálně, což dodává jednotlivým příběhům přirozenost a posluchač získá pocit, že i jeho slavný muzikant právě přijal mezi své blízké přátele.

Velice milou záležitostí je protknutí textu různými tipy na vynikající jazzové nahrávky od výše zmiňovaných životních vzorů a často i hudebních učitelů. Zvídavému posluchači se tak nejednou nabízí příležitost Linkovo vyprávění občas pozastavit a rozšířit si hudební obzory poslechem jím zmiňovaných skladeb. A to všechno samovolně, nenuceně a s vtipem – „pauzu na poslech“ totiž často doprovází i zvukové efekty nalévání vína atd. Z jednotlivých alb jsou v audioknize přítomné i několikasekundové mikrocitace, větší hudební předěly samozřejmě obstarávají Linkovy autorské skladby, zejména ta titulní On my way home… always.
 
Malá poznámka na závěr: nahrávka hned po vydání obsahovala několik větších střihových chyb, které ji zbytečně degradovaly. Minimálně pro digitální distribuci se je však posléze podařilo opravit, takže se můžete směle pustit do stahování a poslechu.

banner 1200x150

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Vzpomínky první ženy za volantem, která vítězila v závodech Grand Prix. Eliška Junková dává nahlédnout do historie automobilismu u nás, a líčí, co obnášela příprava automobilového závodníka, vzrušení, krásu i rizika rychlého sportu.
Michaela Duffková je mladá matka, která se rozhodla otevřeně promluvit o své závislosti na alkoholu i o složité léčbě. Chcete vědět, proč je tak těžké přiznat si problém s pitím? Proč není překážkou závislosti ani malé dítě? Co bylo autorce motivací k léčbě a jak vypadal první rok po ní? Všechny odpovědi přináší otevřená a…
Unikátní vhled do života v KLDR, zemi, do které se člověk běžně nepodívá, a pokud ano, vidí pouze to, co mu režim chce ukázat. Koreanistce Nině Špitálníkové se tuto pečlivě budovanou oponu podařilo odhrnout. Koreanistka Nina Špitálníková se rozhodla poznat jednu z nejtužších diktatur na světě zblízka. Podala si přihlášku na Kim Il-sôngovu univerzitu v…
„Bylo mi třináct a prvně v životě jsem měl pouta a ruce za zády.“ Předsudky, rasismus, šikana a divoká devadesátá léta. Novinář Patrik Banga vyrůstal v romské komunitě na pražském Žižkově, kde lidé se stejnými kořeny sdíleli dlouho do noci radost ze skvělé hudby, ale také neutěšené existenční podmínky a násilí, které člověka provázelo, i…

Recenze ze stejného žánru

Zápletka, která by se dobře vyjímala na stránkách luxusně vypadajícího společenského magazínu pro ty, kteří však na luxus ani zdaleka nemají. Taková je konstrukce příběhu nedávno zesnulého Jamese Patricka Donleavyho, kterou velmi trefně pojmenoval Dáma, která měla ráda čisté záchodky.
Když se řekne Matthew Perry, obvykle se každému vybaví postava trochu nešikovného sympaťáka a věčného vtipálka Chandlera Binga ze seriálu Přátelé, který je jako máloco symbolem popkultury devadesátých let. Perry hrál i v jiných seriálech, a dokonce několika úspěšných filmech, nálepky Chandlera se však už asi nezbaví. Nyní se představuje se svou knižní autobiografií, která ho…
Přemýšleli jste někdy o tom, jaké by to bylo stát se ze dne na den následníkem královského trůnu? Do pocitů budoucí královny Alžběty II. a její cesty životem se nyní můžete zaposlouchat díky vydavatelství Českého rozhlasu Radioservis, které zkrácenou verzi slavné Koruny, vycházející ze stejnojmenného televizního seriálu, právě vydává.
Na sklonku roku 2022, tedy v době vrcholící předvolební prezidentské kampaně, se na pultech knihkupectví objevila kniha Generál Pavel v rozhovorech s Jolanou Voldánovou, která vyšla pod nakladatelskou značkou Universum, patřící pod křídla společnosti Euromedia Group. Její audioknižní podoba, vydaná u sesterské značky Témbr, si dala trochu na čas, v prodeji se v digitální variantě objevila až počátkem…

Dále od recenzenta

Televizních filmů, které se staly diváckou klasikou, můžeme v historii najít celou řadu. Jen málokterý si ale vydobyl své pevné místo v čase vánočním, jako oblíbený Jak vytrhnout velrybě stoličku Marie Poledňákové z roku 1977. Právě tento rodinný příběh si vybral Supraphon pro další kousek volné edice, v níž představuje důvěrně známé filmové příběhy ve…
Je jen málo současných tuzemských divadelních fenoménů. Inscenace Divadelního spolku Kašpar v Divadle v Celetné Růže pro Algernon, ovšem patří mezi ně. Jevištní dramatizaci novely Daniela Keyese zvládli mnozí z nás vidět už kolikrát, možná i s půvabným „stínovým“ překladem do znakové řeči. Už od roku 1993 v ní v hlavní roli exceluje Jan Potměšil,…
Spojení Stephena Kinga a vydavatelství OneHotBook je pro řadu českých posluchačů příslibem kvalitního zážitku. Po Audioknihou roku oceněném TO, mercedesovské trilogii a Řbitovu zviřátek se na řadu dostává titul, který v popkultuře výrazně rezonuje v podobě kultovního filmového přepisu. Má proto zvuková podoba románu Osvícení ztíženou pozici?
Vydavatelská značka Témbr skupiny Euromedia Group připravila ve spolupráci s Radioservisem povídkový audiosborník Žít jako single. Ten obsahuje nahrávky Českého rozhlasu a volně navazuje na edičně spřízněné kolekce Rodinné povídky a V bílém plášti. Autorsky do něj přispěla významná jména současné české beletrie i scenáristiky a ani interpretačně audiokniha nijak nestrádá.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Na cestě domů... vždycky
Praha, Stockholm, New York a Prachatice jsou místa, která Rudy Linka nazývá svým domovem. Jeho inspirativní životní cesta a lidé, které na ní potkal, je přiblížena v této biografii plné optimismu, energie, humoru a hudby.
Přejít nahoru