Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Zlatý dům na parcele pro bludiště

Zlatý dům na parcele pro bludiště
Zlatý dům na parcele pro bludiště

Novinku Salmana Rushdieho provázela velká očekávání. Mělo jít o první jeho román, který více reaguje na aktuální („trumpovskou“) Ameriku a problémy, které naši společnost doprovázejí. Zlatý dům může, jak ústřední premisou, nebo dokonce i grafickým přebalem, vytvořit zdání něčeho průzračného a jasného. Ale parcela, na níž stojí, je mnohem složitější.

Ať už budeme vnímat autorovu strategii jako účelově kritickou, dokonce snad provokující, nelze mu upřít schopnost seskládat různě barevné korálky s takovou suverénností, až jeho podivný a jaksi nejednotný náhrdelník přijmete. Rushdie ve Zlatém domě vypráví o přistěhovalecké bohaté rodině, ale i o filmu a filmařině, feministkách, složitosti sexuální identifikace, násilí, Obamovi i Trumpovi. Vlastně jakoby vypráví o všech a o všem, co Amerikou prochází, co ji posiluje a co ji současně táhne dolů.

Možná bude s odstupem času Zlatý dům právě tím literárním dílem, jehož prostřednictvím budou naši potomci schopni více vnímat tuto naši dobu. A dost možná to bude ten román, který utvoří jeden z pilířů literatury druhého desetiletí 21. století. A mám-li zůstat u věštění, jistě bude zvuková podoba Zlatého domu, díky interpretaci Lukáše Hlavici, žhavým kandidátem na cenu Audiokniha roku v jejím příštím ročníku. Barva hlasu, respektive její dopad na posluchače, může být vpravdě subjektivní záležitostí, ale rytmus, který Hlavica přidělil mnohovrstevnatému a mnoha odbočkami protknutému textu, je uhrančivý.

Hlavica vypráví, vypráví a vypráví, myšlenka střídá myšlenku, jako by se snad ani nedokázal oprostit od věty, a už se nadechuje k dalšímu postoji, ději. Ale není v tom hektičnost ani roztěkanost, stejně jako není anarchie a rozbitost v Rushdieho textu. Jde o uvážlivé kladení kamínků vedle sebe, za sebou, nad sebe, přičemž vše ale má svůj ustálený rytmus – něco, co dává řád i tomuto rozkročenému a chvílemi velmi nesnadno uchopitelnému způsobu vyprávění. Audiokniha mnou doslova prostupovala, atakovala smysly, nutila vnímat a vlastně, jaksi paradoxně, (asi i díky právě té zmíněné barvě hlasu) uklidňovala. Lukáš Hlavica nepotřebuje hrát, nepotřebuje intonačně víc oddělovat postavy od sebe, nepotřebuje si vypomáhat okázalými řečovými gesty. Vše by totiž Zlatému domu uškodilo, vše by šlo do rozporu s tím, jak může text zapůsobit, věnujete-li mu svou otevřenou mysl.

banner 1200x150

Rezervy má bohužel audiokniha v hudební složce. Předěly jsou ve své nahodilosti a krátkosti až zbytečné. Až melodie po ukončení textu dává to, co po této stránce audioknize po celou dobu scházelo. Kdyby bylo hudebních předělů méně, zato by více „kopírovaly“ závěrečnou kompozici, mohla by audiokniha být ještě mistrnější.

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Hlavní hrdina Irving je dvacetiletý gay, jemuž krátce po sobě zemřou rodiče. Irvingovo setkání se zbytkem rodiny na pohřbu probudí vzpomínky, které se mladý muž dlouho snažil „zatapetovat"… Manchester padesátých a šedesátých let vskutku nebyl pro hloubavého mladíka Irvingova ražení tím nejsvobodnějším městem. Nemůže ani vyjít z bytu, aniž by ho sledovaly oči zvědavých sousedů…
Buďte ve střehu a kryjte se. Tahle mozaika ze současného Finska útočí direktem na srdce i na bránici! Samiho tlačí čas. Táhne mu na čtyřicet, rád by se usadil a stal se otcem, jenže najít budoucí matku svých dětí se mu jaksi stále nedaří. Urputnost, s níž se do navazování známostí hrne, mu navíc nečekaně…
Yejide doufá v zázrak: že porodí dítě. Touží po něm její manžel. Touží po něm její tchyně. Yejide už vyzkoušela všechno – namáhavé svaté poutě, tance s proroky, modlitby k Pánubohu. Když ale její rodina neústupně trvá na tom, aby si Akin našel druhou ženu, je už toho na Yejide příliš. A tak se začíná…
Šestačtyřicetiletý zemědělský inženýr Florent-Claude Labrouste se po rozchodu s partnerkou odebere na rodný venkov, kde bilancuje svůj život a vzpomíná na předchozí vztahy. Při životě ho udržují pouze antidepresiva, jež však mají nežádoucí vedlejší účinky – třeba impotenci. Sleduje vylidňování vesnic, propuštěné zaměstnance fabrik i zkrachovalé sedláky, kteří v zoufalství rozpoutají protivládní nepokoje. Všeprostupující beznaděj…

Recenze ze stejného žánru

U nejstaršího českého audioknižního vydavatelství jsme si už na uváženou dramaturgii a skvělý výběr interpretů zvykli. Hned z počátku čtvrté dekády své existence ovšem AudioStory připravilo lahůdku nejen pro posluchače. Vydání audioknihy Smažená zelená rajčata ve Whistle Stop Cafe má totiž velmi zajímavý příběh.
Šedivé ulice, lidé žijící ve strachu a nesvobodě. Zatýkání, vyhazovy a zákazy za vyjádření jakéhokoliv protestu. V takovém světě žijí Marie a Magdalena, jejichž osudy se mají protnout, aniž by na to byly připraveny. Jak dopadne setkání ženy, která strávila značnou část svého života za mřížemi komunistického vězení a dívky, odebrané rodičům, vychované v režimním ústavu pro…
Chtěli byste být jako babi Boží? Možná. Nebo dost možná určitě. Božidara je za každých okolností svá - vždycky originální a nezávislá na mínění ostatních. Většinu situací, které k ní v životě přicházejí, řeší s nadhledem a rozhodně si nedělá hlavu s tím, co se má, anebo naopak nemá, když jí to nedává smysl. Proč…
Michal Vrba se při psaní svého románu Zeptej se ďábla inspiroval skutečnými lidskými osudy a geniem loci města Ústí nad Labem, kde několik let žil. Na reálné historické události však „nabalil“ veskrze dramatický a místy až neuvěřitelný příběh.

Dále od recenzenta

S prvním dílem Larssonovy trilogie jsem se setkal celkem třikrát. Vždy s trochu odlišným pocitem v závěru, vždy s otazníkem, zda se mi jeho žánrový mix líbil moc, líbil jen trochu nebo zda mě vlastně zklamal. Okusil jsem knihu Muži, kteří nenávidí ženy ve třech různých zpracováních – pro mě překvapivě tím nejlepším nebyla ani…
První originální vydání knihy Mít vše hotovo Davida Allena vyšlo v roce 2001, se sedmiletým odstupem se dočkala i českého překladu. Nejen ve světě, ale i u nás se z ní stal mimořádně úspěšný bestseller. Nyní Allen přišel s „upgradem“, verzí 2.0. A objevila se i ve zvuku.
Yuval Noah Harari bývá už od vydání svého prvního titulu Sapiens: Úchvatný i úděsný příběh lidstva opakovaně skloňován. Není se čemu divit. Už v této své prvotině z roku 2011 nabídl velmi neotřelý (názorový) pohled na to, co nás – lidstvo – formovalo až do nynějších dnů. Vlastně by nás nemělo překvapit, že se Harari…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Nyní není medailonek k dispozici.

Zlatý dům
Do luxusní newyorské čtvrti SoHo se stěhuje Nero Golden, bohatý a mocný magnát s tajemnou minulostí. S hrdostí sobě vlastní si přivlastnil jméno šíleného římského císaře a všechno na jeho zjevu je majestátní, od oblečení, aut až po výběr whiskey. Přítomnost jeho rodiny budí v okolí přirozeně mnoho otázek – kdo je Nero Golden a odkud přišel? Vypravěč příběhu, mladý filmař, se chce o Goldenovi dozvědět víc. A především, natočit o něm a jeho rodině dokumentární film. 
Přejít nahoru