Vyhledat
Zlodějka příběhů
Zlodějka příběhů

Předchozí audiokniha české spisovatelky a novinářky Michaely Klevisové Vraní oko předznamenala příchod nové éry ve zvukovém vydávání detektivních románů této autorky. Následující audiokniha, vydání staršího románu Zlodějka příběhů, se ovšem zase drží překvapivě zpátky a o nedostatky bohužel není nouze.

Michaela Klevisová si získala své čtenáře především sérií s vyšetřovateli Josefem Bergmanem a o generaci mladší Sylvií Sedlákovou. Co se týče audioknih, detektivky z této série po léta v režii Alexeje Charváta načítala Kristýna Kociánová, a to pro vydavatelství Motto – později Voxi. Šlo o romány Ostrov šedých mnichů (2016), Kroky vraha (2017), Zmizela v mlze (2018), Sněžný měsíc (2020) a Drak spí (2021). Znalci díla Michaely Klevisové si jistě všimnou, že ve výčtu chybí druhý a třetí díl série, tedy Zlodějka příběhů a Dům na samotě.
 
S románem Vraní oko, tedy v pořadí osmým svazkem, ovšem přišlo nemálo změn. Jednou z těch zásadních byla změna režiséra – Charváta vystřídal Martin Šebestík – ale především pak změna interpretky, kdy Voxi angažovalo Janu Strykovou. Mohli jsme zaznamenat také výrazně iniciativnější práci se zvukem, hudbou, ruchy a celkově audiokniha působila dojmem, že na ní bylo odvedeno mnoho poctivé práce. Ostatně i proto ji vydavatelství přihlásilo do letošního klání o ceny Audiokniha roku.
 
Že šlo o krok správným směrem potvrzuje i fakt, že následující audioknihu Zlodějka příběhů (2023), která nám po letech konečně dává možnost si poslechnout dlouho opomíjený druhý díl, čte v Šebestíkově režii opět a jedině Jana Stryková (brzy nato pak Voxi z kraje roku 2024 vydalo i poslední chybějící třetí díl, čili Dům na samotě).
 
Zlodějka příběhů nás zavede do velice atraktivního prostředí, mezi scénáristy populárního televizního seriálu, v románu zvaného Pavlač. Jejich týmu šéfuje kariéristická Anna Valentová, na kterou může mít kde kdo z dobrých důvodů spadeno. Anna navíc usnula na vavřínech a teď se jí kariéra i osobní život hroutí pod rukama. Není nouze o vydírání, ošklivá tajemství, milenecké vztahy, oprašování dávných přátelství a pochopitelně ani o vraždy.
 
Opakované nadšení, jaké jsme mohli pocítit při poslechu Vraního oka, se ale tentokrát nekoná. Se Strykovou máme i v tomto románu dojem, že každá informace by mohla být důležitá a posloucháme s napjatým očekáváním. Poslech ale neustále cosi ruší. Buď jsou to náhlé změny akustiky, kdy je hlas herečky jaksi daleko a málo hutný, nebo naopak náhle velmi blízko, nebo střihy, v nichž leckdy zůstává až zarážející množství ticha, než se dočkáme pokračování zvukové stopy.

Ze všeho nejvíc ale ruší špatně přečtená a nikdy neopravená slova. Nejde o případy, kdy by si toho bez srovnání s knižním vydáním nikdo nevšiml, ale o ukázky nedbalosti, které zaznamená každý, kdo se na poslech jen trochu soustředí. Z těch zábavnějších stojí za to ocitovat „salát s mnoha druhy sýrové a smažené zeleniny.“
 

 
V předchozí audioknize Vraní oko výsledný dojem umocňovala pestrá paleta hudebních motivů kombinujících piano, strunné i smyčcové nástroje. A pak také škála ruchů v podobě ptačích hlasů rozličných druhů, včetně vran samozřejmě. Při poslechu Zlodějky příběhů na žádné ruchy nenarazíme. A co se týče hudby, obsahuje vlastně jen jednu stopu – tutéž, kterou jsme slyšeli v úvodu Vraního oka – ta zazní i v úvodu Zlodějky příběhů, kratší úryvek (vždy tentýž) pak na konci každé kapitoly a ještě kratší (vlastně jen akord) odděluje dějové části uvnitř kapitol.
 
Výsledný dojem je tedy z hlediska hudby a ruchů jaksi chudý a silně repetitivní či monotematický, z hlediska pečlivosti pak poněkud lajdácký, což padá především na hlavu režie. Co zůstává dobré a přínosné, je interpretka Jana Stryková, ale ani ta v posledku nemůže spasit vše. Jako by na víc než jednu dobrou audioknihu někdejší vzepjetí sil nevystačilo. Nebo možná tvůrčí tým stejně jako Anna Valentová usnul na vavřínech. Každopádně nezbývá než doufat, že práce na posledním restu, tedy Domě na samotě, byla o něco pozornější.

Datum: 

Autor recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Jelikož Sherlock je zaneprázdněn v Londýně, do Lausanne pošle vyšetřit zmizení lady Frances Carfaxové Watsona samotného. Lady Frances se obvykle ozývala své staré vychovatelce, slečně Dobneyové, ale ta od ní neobdržela ani jeden dopis už celých pět týnů. Watson se na vlastní pěst vydá po stopách pohřešované šlechtičny do Švýcarska, ale dovedou ho do pohřební…
Oproti obvyklému vyprávění Watsona v první osobě je tento příběh vyprávěn v osobě třetí. A místo detektivky vás čeká příběh špiónský!V předvečer 1. světové války se německý agent Von Bork chystá na odjezd z Anglie i se všemi informacemi, které se mu za čtyři roky podařilo nasbírat. Sherlock Holmes bude nucen přerušit odpočinek a použít…
Historická detektivka Bohové Gothamu talentované americké spisovatelky Lyndsay Faye, která kromě brutálního zločinu ukazuje také atmosféru, politickou situaci a náboženské rozmíšky New Yorku poloviny 19. století, problémy přelidněné metropole i počátky místního policejního sboru, vychází nově rovněž jako audiokniha v podání herce Martina Písaříka.
Druhý díl detektivní série nejprodávanějšího švédsky píšícího autora Henninga Mankella zavede komisaře Wallandera do Lotyšska po pádu Sovětského impéria, kde oficiální struktury stále ovládají příznivci bývalého režimu těsně propojení s mafií. Herec Jiří Vyorálek dokáže každou z postav obdařit vlastním charakterem a osobitým tónem mluvy, aniž by jeho projev ztrácel typicky melancholický wallanderovský nádech.

Recenze ze stejného žánru

Příběhy Sherlocka Holmese jsou poslední dobou poměrně oblíbené, za což nejspíše může jak vypršení autorských práv na dílo Arthura Conana Doyla, tak popularita série Sherlock z produkce BBC. Se zvukovými nahrávkami jeho dobrodružství jako by se poslední dobou roztrhl pytel, což platí zejména o tom nejslavnějším z nich, Psu baskervillském. Příběh s prvky gotického románu o přízraku psa…
Audioknižní povídky jsou velmi žádaným artiklem – ocení je každý, kdo nemá čas poslouchat každý den a když, tak jen po omezený čas. Z tohoto důvodu se daří povídkovým antologiím, ať už fantastickým nebo z oblasti společenské prózy. Platí to i pro ty detektivní, mezi něž patří nejnovější výběr z kratších příběhů Agathy Christie Letní záhady.
Prasklé zrcadlo je již osmou audioknihou v novodobé audioknižní sérii se slečnou Marplovou a desátou audioknihou vydavatelství VOXI, která přináší české překlady Agathy Christie k našim uším. Co nového ale můžeme čekat? Mimo jiné nový pohled na St. Mary Mead a po dvaceti letech také novou mrtvolu v Gossington Hall.
Bolest, vztek, chabě živená naděje. Takové pocity trýzní někdejšího profesora Vermontské univerzity Jonaha Bauma ještě čtvrt století poté, co jeho manželka Rebecca s malou dcerkou Sally beze stopy zmizely. Jonah se během vyšetřování zaplétal do mnoha malých lží, které se ale na sebe postupně nabalovaly, až se začaly valit jako lavina a Jonaha zasypaly. Policie mu…

Dále od recenzenta

Detektivka Agathy Christie bez Poirota nebo slečny Marplové rozhodně neznamená totéž co „bez chuti“. Koneckonců jsme se o tom mohli přesvědčit už v případě Deseti malých černoušků, kteří patří mezi to nejlepší, co v rámci žánru vzniklo. Z rozuzlení Hadího doupěte totiž pořádně zamrazí. Faktem ale zůstává, že ze stejnojmenné audioknihy by bývalo mohlo mrazit…
Když Kristýna Sněgoňová vstoupila se svým příběhem Krev pro rusalku do světa románové fantastiky a později i do říše audioknih, byl vypravěčem knihy Dominik Stolbenko a interpretem nahrávky Michal Jagelka. Pro návrat do světa brutálně dravých víl si ale vybrala kriminalistku, a tak když se ptáme, jak se lidská žena vypořádala se světem divoženek, můžeme…
Heine Bakkeid původem ze severního Norska píše sérii o policistovi, který ze všeho nejvíc nenávidí severní Norsko. Jeho Thorkild Aske už ale vlastně ani žádný policista není. V posledních letech přišel o práci, ženu, milenku i pověst. Je závislý na prášcích, má deprese, ošklivou jizvu po harpuně a jediný, kdo s ním ještě mluví je…
Když se román připravuje k vydání znovu, tentokrát coby audiokniha, může dojít k množství nesouladů. Například autorského záměru se záměrem režie, koncepce románu se zvoleným dramaturgickým pojetím, nebo stylu vypravěče s naturelem interpreta. V případě Posmrtné predace Viléma Koubka si naopak všechno dokonale sedlo, a tak se může servírovat pochoutka pro otrlé, noirové dobrodružství Vincenta…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Zlodějka příběhů
NĚKTERÉ VZTAHY KONČÍ VRAŽDOU Šéfka televizního scenáristického týmu Anna Valentová je výrazná osobnost – lidé ji buď milují, nebo nenávidí. Anna chce být ve všem nejlepší, jenže teď se jí pracně vybudovaná pověst hroutí pod rukama: její dcera je nezvěstná a navíc neznámý vyděrač odhalil všechna její tajemství. Co s tím vším mají společného její dvě kamarádky z dětství? Pak dojde k vraždě a je na charizmatickém inspektorovi Josefu Bergmanovi, aby rozpletl složitě zamotané klubko přátelských a mileneckých vztahů. 
Přejít nahoru