Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Oskar je zpátky ve hře

Zpátky ve hře
Zpátky ve hře

Michal Viewegh je jedním z nejplodnějších českých literátů. Není divu – jeho jméno stále prodává a nenaplnění poptávky koupěchtivých čtenářů by bylo neodpustitelným prohřeškem proti pravidlům trhu. Podobně aktivní jsou i vydavatelé audioknižních verzí jeho díla a že jich není málo – z Vieweghovy tvorby už několikrát vybral Supraphon (Nápady laskavého čtenáře, Krátké pohádky pro unavené rodiče, Tři tatínci a maminka, Můj život po životě), dva tituly kdysi připravilo Tympanum (Andělé všedního dne, Báječná léta pod psa) a jeden AudioStory (Povídky o manželství a o sexu).

S novou audioknihou nyní přichází Audiotéka.


Ani v jejím případě ovšem nejde o prvního (ani posledního) Viewegha – už před lety vydala Mafii v Praze a následně Mráz přichází z Hradu. Podobně jako tyto dva tituly, je i aktuální Zpátky ve hře určen k prodeji výhradně prostřednictvím on-line obchodu Audiotéky a tak posluchači vyžadující fyzický nosič ostrouhají. Pro tento distribuční model mluví i statistiky, podle nichž je on-line prodej stále na vzestupu, v případě Audiotéky je navíc podepřen silným pilířem v podobě vyspělého e-shopu, nemluvě o kvalitním promo, jímž takové posluchačsky zajímavé tituly bezesporu jsou.

Zatím poslední Vieweghova kniha dostala název Zpátky ve hře, podle jedné z povídek v ní obsažených. Jen těžko by vydavatel hledal titul výmluvnější – po lítostivém Mém životě po životě napsal Viewegh sbírku humoristických textů, jimiž se skutečně jakoby vrací do hry. Přestože v ní často odkazuje na svůj soukromý život a nevyhýbá se ani líčení následků vážné zdravotní příhody, která ho potkala, činí tak s vtipem, nadsázkou a pichlavou ironií sobě vlastní. Znovu dokazuje, že mu humoristická literatura sluší více než pokusy o rozzlobené politické thrillery či sociální dramata.

Lze tedy napsat, že Vieweghova Zpátky ve hře je zábavnou knížkou lehčího žánru a jako taková si čtenáře jistě najde. A najde si bezesporu i své posluchače, neboť její převedení do zvukové podoby je příkladné. Režisér Jakub Tabery pro ni angažoval herce Jiřího Dvořáka, kterého už můžeme považovat za dvorního interpreta Audiotéky (podílel se zatím na většině jejích audioknih). Nejnovější Zpátky ve hře ovšem Dvořákovi sedne ze všech předchozích titulů vydavatele nejlépe. Zdá se totiž, že autor a interpret plují na jedné vlně, že mají stejný smysl pro humor a jízlivost, kterou Dvořák do svého hlasu vkládá, s tou Vieweghovou dokonale koresponduje. Z hlediska interpretačního výkonu tedy nejde audioknize nic vytknout.

banner 1200x150

Audiotéka pro tento svůj titul zvolila formu čistočisté audioknihy – tedy nekrácené a nedramatizované četby bez jakékoliv hudební složky. Důvody, proč se k tomu odhodlala, si lze jen domýšlet: možná se snažila vyvarovat vyšších nákladů za použití hudby nebo snad její prodejní zkušenosti ukazují, že posluchači dávají takovým panenským nahrávkám přednost. Jsem však přesvědčen, že by alespoň drobné hudební motivy oddělující jednotlivé povídky audioknize prospěly. Vždyť proč nevyužít všech možností zvukového zpracování literární předlohy? Přehlednosti, které lze v tištěné knize dosáhnout třeba vhodnou sazbou, lze u audioknihy docílit právě hudebními předěly. 

Audiotéka se po delší době vrací k vydavatelské činnosti a lze konstatovat, že se jí to v případě Zpátky ve hře povedlo. Zvolila předlohu vhodnou pro audioknižní zpracování a sáhla po osvědčeném profesionálovi, kterým Jiří Dvořák bezesporu je. Její audiokniha je zdařilá i po technické stránce a tak snad jen zamrzí zmíněná absence hudební složky. Ale proti gustu žádný dišputát.

Audioknihu k recenzi poskytla Audiotéka.

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Šestadvacet volně spojených povídek líčí budoucí kolonizaci Marsu. Lidé přicházejí a svým vpádem ruší tiché kouzlo rudé planety, ale nakonec – po letech nesnadného vzestupu a následného pádu – ji stejně opouštějí a ponechávají znovu osamělou a ztichlou. Jen vítr se prohání opuštěnými městy pozemšťanů a dávno vymřelými letovisky Marťanů.
Zajímá vás, jaké to je, setkat se o pauze na oběd s vlastním osudem? A co se děje s dětmi odloženými do Dětského hotelu? Co nás čeká v blízké budoucnosti, pokud se budou sociální sítě rozvíjet tak, jako doposud, jak možná bude vypadat konec světa a spoustu dalšího se dočtete v povídkové sbírce Petry Štarkové…
Nový román držitele Man Bookerovy ceny je příběhem lásky mladého studenta a stárnoucí ženy se všemi důsledky, které přináší životům obou protagonistů. Stejně jako většina autorových románů je rozdělen do tří chronologicky následných částí, vyprávěných unikátně v první, druhé a třetí osobě. Jejich pomocí autor odhaluje a prohlubuje pohled na osudový vztah.
Jsou díla, u nichž čas a prostor nehrají roli. Babička z pera známé české spisovatelky Boženy Němcové, kterou umělkyně vydala již roku 1855, se v anketě Kniha mého srdce umístila na druhém místě. Do dnešního dne se dočkala několika set vydání v češtině i v cizích jazycích.

Recenze ze stejného žánru

S audioknižními zpracováními románů Agathy Christie jako by se v poslední době roztrhl pytel. Nyní konečně přicházejí na řadu i její kratší texty. Audioknižní Svědkyně obžaloby a další povídky z dílny vydavatelství OneHotBook přináší jedenáct příběhů, v nichž si autorka na první pohled překvapivě vedle zločinů pohrávala i s tajemnem.
Kniha křehká jako pár slov haiku. Sluší jí papír, sluší jí tiché chvíle, které s ní strávíme. Hodí se, aby k nám promlouvala nahlas a ústy „jiných“?
Jsou autoři, kteří jsou zdatnými „běžci na dlouhou trať“ a oceníme, když si od nich můžeme přečíst velký román nebo rovnou celou sérii. A jsou takoví, kteří jsou silnějšími povídkáři. Jak je tomu v případě C. J. Tudor, na to si musí posluchači udělat názor sami, nicméně už teď je jasné, že mnohým by příběhy…
Román anglického básníka a prozaika Davida Herberta Lawrence Milenec lady Chatterleyové z roku 1928 vyvolal v době svého vydání skandál. Tehdejší společnost byla pobouřena zejména otevřeností, s níž autor popisuje erotické scény a nejintimnější prožitky hlavní hrdinky. Román byl označen za pornografii a v některých zemích dokonce zakázán.

Dále od recenzenta

S utěšeně se rozrůstající nabídkou audioknih okrajovějších žánrů přibývá i biografických titulů. Jen v uplynulých málo měsících byl posluchačům předložen životopis Winstona Churchilla, Emila Zátopka, Karla IV. či dokonce Lou Fanánka Hagena. Ani vydavatelství OneHotBook nezůstalo pozadu a v řadě audioknih o Stevu Jobsovi a Jeffu Bezosovi pokračuje vydáním zvukové podoby biografie vizionáře Elona Muska,…
Česká audioknižní produkce pokrývá literární a dramatické dílo Zdeňka Svěráka téměř bezezbytku. Jistě, najdou se osamocené výjimky, ale ty jen potvrzují pravidlo, že co Svěrákovi vyjde knižně, to si můžeme i poslechnout. Nejinak je tomu i u zatím poslední autorovy knihy Čerti nejsou, kterou ve zvukové podobě vydal Supraphon.
V první polovině roku 2017 mohli být posluchači Dvojky Českého rozhlasu každé nedělní dopoledne hosty u Karla Čapka. Pětadvacetidílný reportážní seriál, který tehdy připravoval jeho autor a průvodce Ondřej Kepka spolu s dramaturgem Tomášem Černým a celou řadou hostů, nyní vychází pod značkou vydavatelství Českého rozhlasu jako audiokniha na fyzickém nosiči i v digitálních distribucích.
Jen několik málo týdnů po vydání českého překladu bestselleru skotského spisovatele Petera Maye Skála (v originále The Blackhouse) přispěchalo OneHotBook s jeho audioknižní podobou. Dvě série kriminálek Stiega Larssona a Larse Keplera, které, ještě pod hlavičkou ADK-Prague, vydalo dříve, tak získavají třetího do party - úspěšnou trilogii z ostrova Lewis. A nová série vyžaduje i…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Jeho knihy vyšly v celkovém nákladu blížícím se dvěma milionům výtisků, byly již přeloženy do více než dvaceti jazyků a dočkaly se mnoha filmových a divadelních zpracování.
Zpátky ve hře
Nová audiokniha Michala Viewegha dostala název podle jedné ze třinácti povídek, která je i povídkou finální. Autor v nich svou oblíbenou postavu – Oskara – vystavuje kritickým životním momentům: manželskému stereotypu či nevěrám, ale také skoro jisté smrti. Stárnoucí hrdina ji sice přežije, ovšem záhy se ocitne ve víru těžkých následků. Jedním z nich je rozvod spojený s rozvratem Oskarových dosavadních jistot.
Přejít nahoru