Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Zúčtování se sedláky

Selský baroko
Selský baroko

Knihy se na čtenáře valí jako opěvované novinky, jejich slávu ještě občas přiživí nějaká cena, ale pak nakladatelé přesměrují energii na další čerstvě publikované kousky a nad titulem se pomyslně zavře voda. Audioknižní zpracování jako by napumpovalo do stránek čerstvou krev, nakreslilo svítivou šipku doplněnou nápisem „Ten příběh si zaslouží vaši pozornost“. Tentokrát se takového znovuzrození dočkalo Selský baroko, poprvé vydané před patnácti lety, za které spisovatel Jiří Hájíček obdržel cenu Magnesia Litera.

Pro nakladatelství OneHotBook je to již čtvrtý Hájíčkův titul, z toho třetí pod režijním vedením Hynka Pekárka. Jednohlasé četby se ujal Martin Písařík, ne tak často obsazovaný narátor. Autorce této recenze však velmi utkvěl jeho projev v audioknihách Bohové Gothamu a Lovci vran, kde se zhostil vyprávění Timothy Wildea, jednoho z prvních amerických policistů, člověka zmítaného pochybnostmi, dávnými zraněními i touhou stát na straně spravedlnosti.

Tato charakteristika by se do jisté míry hodila i na vypravěče a hlavní postavu románu Selský baroko. Pavel Straňanský by rád stranil pravdě, i když jeho pozice genealoga na volné noze z něj činí spíše pozorovatele a outsidera. Vlastně by nejradši stál stranou všeho dění, nevměšoval se a nepřekážel. Jenže nakonec si i šedý muž z badatelny musí chtě nechtě vybrat, ke které verzi se přikloní.

Martin Písařík nespěchá, vypráví příběh až trochu zdráhavě, se zámlkami. Jako by posluchačům raději vylíčil dusno toho léta, zlátnoucí obilí a vůni prašné cesty než vztahy mezi lidmi. Jeho Pavel Straňanský ožívá, když se vrací do minulosti. Co se soukromí týče, je zdrženlivý. Na vlastní život rezignoval, je víc stínem s potlačenými potřebami, tužbami či cíli. O to víc jásá, když mu zapadne další dílek do skládačky rodokmenů, které na zakázku zpracovává.

banner 1200x150

Jenže se stejnou intenzitou, s jakou se lidé zajímají o své předky, se z dávných časů vracejí staré křivdy a gordické uzly vztahů. Probuzení mrtví o sto šest drmolí své příběhy a genealog Straňanský si dlouho myslí, že k nim má ten správný klíč. Vždyť si je roztřídil v tabulkách a k rodům přiřadil usedlosti se správným číslem popisným.
 

Nevtíravý klavírní doprovod posluchače stále ujišťuje, že mírná jihočeská krajina, kam směřují každé léto davy výletníků, je tím zemským rájem na pohled. Jenže jen co se publikum vyrovná s nenaloženým Straňanským, který si na horké letní dny neustále stěžuje, je konfrontováno s nepříjemnostmi významnějších rozměrů.

Za štíty usedlostí vystavěných v duchu obdivovaného selského baroka pronikáme jako vetřelci, abychom nesdílným obyvatelům vyrvali jejich tajemství. O pyšných selských rodech sražených v padesátých letech k zemi a ponížených kolektivizací. Jenže kdo opravdu zná pravdu o svých předcích? A proč tolik pamětníků raději mlčí? Nekomfortní pocit z poslechu připomínající naslouchání u cizích dveří se střídá se zvědavostí. Dozvíme se pravdu o událostech v Tomašicích, vsi zřejmě prokleté. Jenže kým? A kdo bude mít prospěch z toho, že se staré události vynesou na světlo?

Hájíčkova venkovská trilogie morálního neklidu je nyní kompletně dostupná v audioknižní podobě. Selský baroko není oddychovým poslechem pro poznávání jihočeských vsí, je zúčtováním, brázdou, která nedovolí milosrdně zapomenout. Nevlídný venkov, nevstřícní lidé, nešťastní hrdinové. To vše v audioknize působí sympatičtěji. Režie Hynka Pekárka jim přidala na lidskosti, otupila hroty nenávisti, které čtenáře zraňovaly. Posluchači se spolu se Selským barokem mohou toulat létem, nadzvedávat cípy paměti krajiny a přemítat nad nenávistí a odpuštěním. 

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Když Bohdanu její umírající babička osloví cizím jménem, začne plachá a uzavřená dívka pátrat po rodinné minulosti. Odcizený a mrzoutský otec, s nímž se jí nedaří navázet bližší vztah, ale její snažení zrovna neulehčuje. Jedinou oporou je jí dobrosrdečná nevlastní matka Běla, která se však nakonec vždy podřizuje nařízením a náladám svého muže.
Názorové třenice, tichá agrese, manželská krize, problémy s dospíváním – to vše zachycené bez servítků a z různých perspektiv. Nová kniha Petry Soukupové opět pracuje s autorčinými oblíbenými ingrediencemi, jenže jak dobře ví jedna z hrdinek románu, foodstylistka Alice, stejně nakonec rozhodne způsob, jakým se to uvaří a naservíruje. Ani Alicino vaření však nezabrání pozvolnému…
Příběh o ztrátě svobody a mateřské lásce. Píše se rok 1985. Linda žije na hájovně, která je součástí vojenského prostoru, v němž jsou umístěni ruští vojáci. Jedné noci změní hloupá legrace nezvaných hostů její osud v tragédii a Linda se ocitne ve vězení. Oporou jí je mimo manžela i kamarádka Hanka. Po propuštění z vězení…
Nová Gumpova cesta začne přesně tam, kde ta předchozí skončila. Se svým milovaným Béďou Kozím Bobkem projdou příběhem, který už jim dávno předtím napsaly hvězdy. Audiokniha pro všechny, kteří dokážou číst ze psích očí, ale i pro ty, kteří to zatím neumějí nebo nevěří, že je to možné.

Recenze ze stejného žánru

Překladatelka a spisovatelka Pavla Horáková se na tuzemské literární scéně uchytila již svými předešlými počiny, především románem Teorie podivnosti, za který v roce 2019 obdržela ocenění Magnesia Litera. Ve své nejnovější knize Srdce Evropy se vydává cestou vzpomínek své prababičky. Zápisky Kateřiny Jakubíčkové z prvních poloviny dvacátého století předkládá pohledem hrdinky Anežky, která uprostřed současné Vídně odhaluje zákoutí…
U nejstaršího českého audioknižního vydavatelství jsme si už na uváženou dramaturgii a skvělý výběr interpretů zvykli. Hned z počátku čtvrté dekády své existence ovšem AudioStory připravilo lahůdku nejen pro posluchače. Vydání audioknihy Smažená zelená rajčata ve Whistle Stop Cafe má totiž velmi zajímavý příběh.
Bohumilův svět je prostý a zároveň obyčejně laskavý. Nebo spíš neobyčejně? Prostá lidská nezištná pomoc a ochota pomoci neznámým lidem pro většinu z nás už dnes tak samozřejmá není. Neděláme si ale ten náš svět někdy sami zbytečně složitý? A umíme se k jednoduchosti ještě vrátit? Po oblíbených ženských hrdinkách Agnes a Božidaře tentokrát Veronika…
Socialismus, 80.léta. Linda se po svatbě přestěhuje se svým manželem Vojtěchem na osamocenou hájovnu, která se nachází v sovětském vojenském prostoru. Nevadí jí samota, ale má strach z všudypřítomných Rusů, jeden voják ji dokonce za bílého dne obtěžuje. Když Lindě v noci kdosi neúnavně klepe na okno, neváhá a vezme do ruky manželovu zbraň, aby…

Dále od recenzenta

Příběh služebnice je díky televiznímu zpracování všudypřítomný a i obálka, kterou zvolilo nakladatelství OneHotBook, k aktuální seriálové podobě odkazuje. Šarlatová barva, bílé čepce, strnulé tváře dystopických řeholnic, jež se pomalými krůčky vydaly na cestu a z hustě popsaných stránek se přesunuly na filmové pláno a nyní i do uší posluchačů audioknih, jsou nezaměnitelné. Chytlavá propagace…
Využití představitelů filmových adaptací na přebalech audioknih se v recenzích přetřásá opakovaně. Někdy přitáhnou k nahrávce zájem širšího publika, jindy jim uškodí. Klíčem je ochota audioknižního nakladatele se k filmové verzi přihlásit, spřízněnost interpretačních přístupů.
Margaret Atwoodová je po čertech chytrá ženská. Studovaná a obdařená představivostí, která jí umožňuje vypustit a zkrotit démony pevně přisáté na rubu zdánlivě civilizovaných lidských povah. A protože tahle kanadská spisovatelka neztrácí ani v osmdesáti vitalitu a jasnozřivost, vydala po pětatřiceti letech volné pokračování svého slavného románu Příběh služebnice.
Audioknižní verzí rozhovorů se šumavskými samotáři Raději zešílet v divočině jsem byla naprosto uchvácená. Bez zaváhání jsem tedy vložila do přehrávače novinkový titul Aleše Palána s uhrančivým názvem Nevidím ani tmu. Na knihu jsem měla políčeno už od prvních zmínek o vydání. Zajásala jsem tedy, když vydavatelství Tympanum oznámilo, že je k dispozici také jako mluvené slovo.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Selský baroko
Většině lidí není jejich původ lhostejný a genealog Pavel Straňanský si na tom založil živnost. Spolu s informacemi o předcích však leckdy vypluje na povrch i špína, o kterou jejich potomci rozhodně nestojí – zato někomu jinému se může náramně hodit do karet. Jeho nová zakázka se týká osudu jihočeské vesnice, kterou v 50. letech těžce poznamenala násilná kolektivizace. Jak to ve skutečnosti bylo s místní obletovanou krasavicí a se sedláky označenými za tzv. kulaky?
Přejít nahoru