Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Zvracet vlasy a příběh pokoje, který se nedá sníst

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha-Tenhle-pokoj-se-neda-snist
Tenhle pokoj se nedá sníst

Pokoj, který se nedá sníst je název autofikční novely, jejíž příběh se nedá strávit jako ty ostatní. V podání Denisy Barešové ji připravila Petra Hynčíková, režii měl v plzeňském studiu Českého rozhlasu Jakub Doubrava. Čtyřdílnou četbu na pokračování odvysílala stanice Vltava, na jejímž webu je nahrávka po omezenou dobu k poslechu.

Slovenská autorka Nicol Hochholczerová napsala debut, který byl navržen mezi pět nejlepších knih vydaných na Slovensku v roce 2024. Má strhující charakter a přivádí nás do světa dvanáctileté dívky, s níž prožijeme šest let zmatku, do nějž je uvržena nerovným poměrem s učitelem výtvarného kroužku. Tereza na prahu dospívání narazí na sexuálního predátora, kterému je v této chvíli padesát let. Číslovkami věku obou protagonistů autorka uvádí jednotlivé části textu.

V průběhu tohoto sexuálním zneužíváním poznamenaného křehkého období se mění hlasový výraz interpretky Denisy Barešové. Slečna, která touží být spatřena jako něco víc, než jak ji vidí nic nechápající a nedostatečně empatičtí rodiče, hovoří hereččiným hlasem o všem, o čem nesmí mluvit s nikým. Tento vnitřní monolog je plný až hapticky působících detailů, vzbuzujících neklid, třas a nauzeu. Období a tělo, které má patřit jen jí, nalézáme jako zpustošený svět, který nelze strávit a vyrovnat se s ním, jako tužbu, která je poskvrněná, nešťastná, nekonečná a ponižující. Denisa Barešová finguje okázale vyspělý přidrzlý tón dítěte, které se necítí být dítětem. Do svého hlasu přidává skepsi, zhrublost, jaká dítěti nenáleží, stesk po sobě samé a stín deprese, která se v psyché sexuálně zneužívaných dětí usazuje natrvalo.

Interpretka se svou hrdinkou dokázala takřka splynout. Mluví neurvale, abychom náhodou nepoznali, jak křehkého a zranitelného je založení. Perfektně odvádí dialogy Terezy se spolužačkou Silvií, v nichž se u piva obě tváří světaznale, bezostyšně sdílejí sexuální zkušenosti a vytahují se svou protřelostí. Dodržování pravidel, i co se týče kouření cigaret a zákonem doporučeného věku sexuálního partnera, je podle dospívající Terezy pro sraby. Nasloucháme neštěstí, v němž je uvězněna, když ji stravuje tíha tajemství, které je nad její síly nést. I ona je stravována a konzumována. Barešová vkládá stále více opovržení do repetetivního oslovení „Miláčku“, kterým predátor plýtvá jako cetkami, jimiž svou polodětskou milenku zahrnuje. Až masochisticky popisuje vize spojené s vlasy, kterými se hrdinka dáví, stejně jako by svou zpověď nevyprávěla, ale zvracela.

Novela Nicol Hochholczerové o mládí rozdrceném na padrť, byla kromě rozhlasové četby zdramatizována jako divadelní představení a v březnu letošního roku bude její uvádění završeno derniérou v divadle Koráb. Režie Petra Michálka a výkony dvou hereček Kateřiny Liďákové a Vendy Možnarové pracovala s českým překladem Ireny Steinerové, stejně jako rozhlasové zpracování. Tento překlad je totálně přiléhavý a Denisa Barešová díky tomu pracuje uvolněně s textem tak, jako by vycházel z její vlastní hlavy. Věty hebefilního učitele, který se morálně i věkem rozkládá před očima a s nímž se mladá dívka okamžitě identifikuje, je odporné poslouchat.

banner 1200x150

Surreálné obrazy přerůstající jeden v druhý, které tvoří maso příběhu Hochholczerové, vidíme díky Barešové plasticky před očima. Děsiví motýli pod jejími slovy rozpínají svá strašlivá křídla v břiše posluchače. Dozvíte se i to, jak kvete v břiše becherovka. Autorka nás zanechává samotné v Tereziných osmnácti letech, jichž chtěla odmalička dosáhnout, u konce s dechem, kdy má život teprve začít. Kvalitní neklid textu podtrhují dobře zvolené amuzikální tóny s melodiemi, jako by parodujícími westernové motivy, tedy připomínky divokého Západu, kde panuje zákon silnějšího.

Četbu Tenhle pokoj se nedá sníst odvysílal Český rozhlas na stanici Vltava v rámci své řady Četba s hvězdičkou ve formě čtyř necelou půlhodinu dlouhých dílů. Celý seriál je posluchačů, zdarma na webu rozhlasu až do konce února.

Recenzovaná audiokniha: 

Audioknihy ze stejného žánru

Další záhada z pera královny detektivek. Kam zmizel vzácný rubín, kdo je nesprávný ženich, co je divného na vánočním pudingu a kam zmizela mrtvola – po tom všem bude pátrat Hercule Poirot.
Stárnoucí spisovatel Gustav von Aschenbach potkává v Benátkách apollinsky krásného chlapce Tadzia a postupně propadá jeho kouzlu. Fascinace, kterou v Aschenbachovi mladík vyvolává, dává spisovateli zapomenout na okolní svět, dosavadní život i blížící se nebezpečí v podobě morové nákazy.
Krátká a stručná audiokniha o smrti. Novela z roku 1964, která vyšla česky jedinkrát v roce 1967, v mnohém překročila svou dobu. Autorka v ní líčí posledních několik týdnů života své matky. Téměř reportážní až naturalistické líčení fyzického a mentálního chátrání člověka je spojeno s bilancováním vztahu mezi matkou a dcerou. Péče, kterou se Simone…
Proč si neustále obouváme boty, které přece vždycky tlačily… Může existovat nevěra, která nezraňuje? Opravdu lze mít sex bez závazků? A kdy přijde po střídavé péči i střídavá povinnost a role rodičů se konečně vyrovnají? Povídky o nešťastné zamilovanosti a šťastných flirtech.

Recenze ze stejného žánru

Za okny poletuje sníh, do oken dují poryvy mrazivého vichru, uvnitř ale plápolá oheň v krbu a mihotavé světlo svíček osvětluje zšeřelý pokoj. Období Vánoc je už po staletí spojené s vyprávěním tajemných a nadpřirozených příběhů. Nejsilnější kořeny má tradice strašidelných povídek ve staré dobré Anglii, odkud k nám některé z těch nejzajímavějších štědrovečerních děsivých příběhů přináší právě…
Britský spisovatel James Herriot, který se proslavil především svými vyprávěními o životě veterináře na yorkshirském venkově, je velmi dobře znám i českému publiku. Podíl na jeho popularitě přitom mají nejen osobité knihy, ale také jejich televizní zpracování v seriálu BBC Všechny malé a velké bytosti. Stranou nezůstal ani Český rozhlas – v roce 2012 natočil…
Literární pásmo je specificky rozhlasový útvar, který stírá hranice mezi publicistikou a uměleckou tvorbou. Pomocí metody montáže spojuje různé drobnější útvary a žánry (rozhovory, citace z díla, hudbu, audiozáznamy a podobně) v jeden kompaktní celek. Obvykle pásma jako taková pojednávají o významných osobnostech, ale pokud zajdeme hlouběji do historie, najdeme v ní i pásma s…
Ludvík Aškenazy jako autor rozhlasových povídek a her, ovlivnil nejednoho posluchače. Vedle jiných nelze minout vrchol jeho tvorby, hru Bylo to na váš účet (1964), či inscenaci Kůže (1967). Aškenazy ve svých hrách popisuje ty nejkrutější nuance 2.

Dále od recenzenta

Čtvrtý díl z detektivní série Håkana Nessera s vyšetřovatelem Gunnarem Barbarottim s názvem Osamělí přivádí jeho protagonistu k pocitu, který označuje jako „svědění v duši“. Režijně měl tuto audioknihu vydavatelství OneHotBook v péči Michal Bureš a v roce 2025 ji interpretoval Martin Zahálka. Psychologické drama na plátně takřka dvaceti hodin se soustředí nejen na drobnokresbu…
Americký spisovatel Irving Stone napsal biografický román Žízeň po životě teprve 44 let po smrti jeho hlavního hrdiny, Vincenta van Gogha. Proslulý román známý všem beznadějně zamilovaným do Goghova díla nyní můžete poslouchat v procítěné interpretaci Aleše Procházky. Audiokniha vyšla ve vydavatelství OneHotBook jako rozsáhlé dílo o dvaceti hodinách plných dramat, citů a popisů děl…
Syrové, mrazivě současné události odehrávající se na poli politických machinací, zločinu na nejvyšší úrovni mocných a korupce zobrazuje publicistický počin novináře Marka Vagoviče. Audioknihu Čurillovci: Policajti v prvej línii v boji s mafiou připravilo vydavatelství Publixing ve spolupráci s nakladatelstvím Švabach a interpretoval ji důstojným způsobem Milo Kráľ.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
Přejít nahoru