Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Věci, na které se nezapomíná

Zvuky probouzení
Zvuky probouzení

Jsou knihy, které se obáváme číst, jelikož by to mohla být moc silná káva, jakkoli pravdivá zpověď se v nich může skrývat. Možná tím spíš k nim přistupujeme s respektem. Zvuky probouzení patří mezi ta díla, která vyšla audioknižně, díky tomu je rozhodování o něco jednodušší. Člověk si totiž může říct, že od manželů Trojanových bude to tíživé svědectví snazší přijmout.

Zvuky probouzení napsala autorská dvojice. Taktéž manželé. Petr Třešňák je především novinář, zástupce šéfredaktora v týdeníku Respekt a držitel mimo jiné Ceny Ferdinanda Peroutky. Jeho žena, Petra Třešňáková, pracuje jako psychoterapeutka a lektorka krizové intervence. Spolu, na základě zkušeností se svou dcerou, založili spolek Děti úplňku, pomocí nějž se snaží zlepšit situaci rodin s dětmi s autismem, ať už upozorňováním na nedostatečné možnosti sociální péče, nebo vlastními projekty, jako je homesharing. V návaznosti vznikl z jejich iniciativy v roce 2017 stejnojmenný dokumentární film v režii Veroniky Stehlíkové ukazující náročnost péče o těžce postižené autisty.
  
Téma autismu a rodičů v náročné až bezvýchodné situaci najdeme i v jejich knize Zvuky probouzení, vydané tiskem již roku 2020 a nominované na Magnesii Literu 2021. Na jedné straně lze říct, že je to dílo terapeutické, oba manželé se zpovídají ze svých pocitů, které soužití s autistickým dítětem přináší. Popisy vývoje chování dcery, snahy o nalezení rovnováhy mezi péčí a osobním životem nebo potřeby vyrovnat se s pocity selhání prokládá Petr Třešňák úvahami o rodičovství jako takovém a teoretickými zmínkami z oblasti psychologie. Několika kratšími vstupy přidává jeho žena autentický pohled z pozice matky, která s dcerou tráví většinu času. Oba pak popisují i způsoby, jak se s náročným údělem pokoušeli smířit skrze duchovní cestu.
 
 V režii Jakuba Taberyho se rolí manželů Třešňákových zhostil jiný manželský pár, a to Ivan a Klára Trojanovi. Ani jednoho z herců není nejspíš třeba výrazně představovat – za zmínku stojí pouze, že pro Kláru Trojanovou byla interpretace Zvuků probouzení první čistě audioknižní prací. Do té doby jsme se s jejím hlasem v audioknižním prostředí mohli seznámit pouze v rámci série Nebojte se klasiky! Ivana Trojana jsme si mohli poslechnout již několikrát, především v souvislosti s tituly publicistického rázu nebo vykazujícími výraznou společenskou závažnost jako Vládneme, nerušit nebo Opuštěná společnost Erika Taberyho. Svůj hlas propůjčil i knize Pavla Kosatíka Emil Běžec.
 

 
Tempo četby je v tomto případě přiměřeně svižné, poměrně dynamické. Přesto nijak neruší citlivou, střídavě láskyplnou, ponurou, nebo kontemplativní atmosféru. Kratší pasáže čtené Klárou Trojanovou jsou v porovnání s kapitolami čtenými jejím manželem co do dynamiky trochu méně výrazné, ale stále příjemné na poslech, a především velmi uvěřitelné. Zvuky probouzení nejsou veselé poslouchání, ale s o to hlubším prožitkem.

Snad více než pro rodiče autistů, kteří se určitě v příběhu manželů Třešňákových najdou a prožijí některé situace s nimi, je audiokniha vhodná pro posluchače, kteří s autismem žádné zkušenosti nemají. Ukazuje totiž opačnou stranu spektra, která není tak vděčná pro literární a filmové zpracování jako vidíme například ve filmu Rain Man. Tím spíš patří audiokniha Zvuky probouzení k těm věcem, na které se nezapomíná. A ti, kteří by si potřebovali po poslechu tohoto díla trochu odpočinout, mohou navázat audioknihou Autismus & Chardonnay od Martina Selnera v podání Davida Novotného, v níž není o nic méně autismu, ale zato mnohem více humoru a nadhledu. Naproti tomu Josef Schovanec, kterého Petr Třešňák i v knize zmiňuje, je k poslechu hlavně v rádiu a na YouTube. Jeho dvě knihy, které u nás vyšly, Vítejte v Autistánu a O kolečko míň, se zatím audioknižního vydání k velké škodě nedočkaly.
 

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

„Když mi řekli, že jsem kohen, věřil jsem tomu. Nebral jsem to jako bezvýznamnou informaci.“ Biografie literáta a písničkáře, jehož židovské příjmení („kněz“) předurčilo promlouvat k druhým v zájmu spásy, představuje světoznámého bludného Kanaďana v celé jeho nádherné složitosti.
Říkal to písní. Písní, která dojímala i rozdělovala… První nezávislé shrnutí umělecké kariéry Karla Gotta (1939–2019) vykročilo na nelehkou cestu, protože zpěvák si legendu o své osobě úzkostlivě aranžoval a dirigoval. Přední hudební publicista Pavel Klusák byl proto někdy nucen až investigativně stopovat pěvcovy první krůčky z dílen ČKD na pódia pražských tanečních lokálů, jeho…
PŘESTAT JE TĚŽKÉ, ALE NEJTĚŽŠÍ JE VYDRŽET Detox a protialkoholní léčba je jako výstup na horu – poté, co je absolvujete, ještě zdaleka nemáte vyhráno. Nejdřív musíte bezpečně sestoupit do normálního života a pak vás už napořád čeká maraton zvaný abstinence. Michaela Duffková opět otevírá tabu ženského alkoholismu a vypráví o svém boji se závislostí.

Recenze ze stejného žánru

Když se řekne Lauren Graham, mnohým seriálovým fanouškům se ihned vybaví postava těžko zaměnitelné matky samoživitelky s bystrou myslí, komicky-ironickým pohledem na svět a ocelovým žaludkem z (převážně) komediálního amerického seriálu Gilmorova děvčata. Že je Graham též spisovatelka, bude vědět patrně o něco méně lidí. A to právě v češtině vyšla už třetí její kniha.…
Na sklonku roku 2022, tedy v době vrcholící předvolební prezidentské kampaně, se na pultech knihkupectví objevila kniha Generál Pavel v rozhovorech s Jolanou Voldánovou, která vyšla pod nakladatelskou značkou Universum, patřící pod křídla společnosti Euromedia Group. Její audioknižní podoba, vydaná u sesterské značky Témbr, si dala trochu na čas, v prodeji se v digitální variantě objevila až počátkem…
Jiřího Čáslavského jste dost možná „potkali“, když jste ve své obci zavítali na promítání filmu, kdy louč „filmového světla“ vycházel z malé pojízdné maringotky. Před svými kulatými sedmdesátinami si ve vlastním nákladu vydal vzpomínkovou knížku Šlápoty.
Když se řekne Matthew Perry, obvykle se každému vybaví postava trochu nešikovného sympaťáka a věčného vtipálka Chandlera Binga ze seriálu Přátelé, který je jako máloco symbolem popkultury devadesátých let. Perry hrál i v jiných seriálech, a dokonce několika úspěšných filmech, nálepky Chandlera se však už asi nezbaví. Nyní se představuje se svou knižní autobiografií, která ho…

Dále od recenzenta

Prasklé zrcadlo je již osmou audioknihou v novodobé audioknižní sérii se slečnou Marplovou a desátou audioknihou vydavatelství VOXI, která přináší české překlady Agathy Christie k našim uším. Co nového ale můžeme čekat? Mimo jiné nový pohled na St. Mary Mead a po dvaceti letech také novou mrtvolu v Gossington Hall.
Když v dřívějších letech tu a tam vyšla některá z próz Agathy Christie v audioknižní podobě, šlo vždy o vítané zpestření audiální produkce. Teprve až v poslední době ale můžeme mluvit o cílevědomém uvádění jejích sérií s Poirotem nebo Jane Marplovou na český audioknižní trh. Vydavatelství Voxi skupiny Albatros Media uvedlo Smysluplnou vraždu coby pátý…
Agatha Christie vždycky uměla skvěle přiblížit jednotlivé postavy, jejich minulost, zvyky a hlavně motivaci tím, že se střídavě zaměřovala na jednotlivé z nich. Dávala čtenáři nahlédnout do jejich uvažování a na základě toho konstruovala psychologii celého případu. Výjimkou není ani její retrospektivně laděný román Cyankáli v šampaňském. O to těžší oříšek ovšem mohlo být jeho…
Dětský čtenář je holt nesmlouvavý. Když se nebaví, tak se nebaví, s tím se nedá nic dělat. A s dětským posluchačem je to úplně stejné. Dítě si neřekne „možná teď jenom potřebuji jiný typ příběhu“ nebo „určitě se to po pár kapitolách rozjede“. O to uspokojivější je sledovat, když se děti ve vzácné shodě s…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Přejít nahoru