Za svůj nejděsivější román považuje sám Stephen King údajně příběh Řbitov zviřátek. Mnozí si jej pamatují nejen ze stále ještě poměrně nedávné filmové adaptace z roku 2019, ale především z té původní z roku 1992, k níž napsal scénář sám autor. Jak uvedl Kingův překladatel Jiří Popiolek, nejde o to, že by v něm byla tak strašná monstra, ale od začátku do konce působí příběh dojmem bezútěšnosti, protože situace protagonistů na rozdíl od jiných románů nemůže dopadnout jinak, než špatně.
Ve OneHotBook má zvukové adaptace autorových knih pod palce režisér Hynek Pekárek. Ten se právě chystá na už sedmnáctou kingovku. „Jeho knihy považuji za opravdovou literaturu,“ uvedl a vyzdvihl Kingovu stavbu struktury příběhu i správné dávkování hrůzy. Společně s Jiřím Popiolkem se shodli, že Stephen King dnes píše spíše společenské romány a thrillery, kde odhaluje zlo uvnitř lidí. Hororové kulisy pro vyznění příběhu nejsou důležité, protože většina zla je sice iniciována nadpřirozeným prvkem, ale jeho vykonavateli jsou většinou právě sami lidé. Mimo to umí King skvěle vykreslit atmosféru amerického maloměsta, přesto je mezi kritiky a literárními vědci stále opomíjeným autorem, který by ale už dnes měl patřit do čítanek.
Jednou z přítomných hostů byla Klára Suchá, která měla možnost se spolu s Vasilem Fridrichem a Janem Vlasákem podílet na audio verzi již zmíněného Řbitova zviřátek. „Vždycky jsem trochu záviděla svým mužským kolegům, že můžou načítat horory a detektivky. Byla jsem tedy moc ráda, že jsem se na tomto projektu mohla podílet,“ prozradila herečka. „Kingovy příběhy se dotknou toho něčeho uvnitř člověka, o čem sám ani nevěděl, že v něm je,“ dodala.
„Kingovky jsou skvěle napsané texty, a když jsou navíc pro interpreta skvěle připraveny redakčně, jde natáčení skoro samo,“ prohlásil herec Kajetán Písařovic, který svůj hlas propůjčil antagonistovi, šílenému vrahovi v románu Pan Mercedes a vlastně i v celé sérii Bill Hodges. „Když navíc ve studiu sedí i zkušený režisér, látka si vás najde sama,“ odpověděl na otázku, jak hledá hereckou polohu pro postavu, kterou má načítat.
Přítomen byl i Jan Vlasák, který se svěřil, že se vzhledem k množství natočených audioknih přesahující sto dvacet nahrávek, si už všechny ani nepamatuje. Konkrétní látkou tak zabývá hlavně v době natáčení a na práci ve studiu se těší. Platí to i o natáčení jedné z dvanácti povídek z chystané sbírky Čím temnější, tím lepší,zabývající se temnými stránkami života. Podle Hynka Pekárka se v ní dotýká různých časových období, například doby covidu, v žaludku ale podle něj autorovi leží i současný prezident Trump. King podle něj píše zejména pro své americké publikum, množství reálií je tak někdy až příliš velké, režisér Pekárek tak například přiznal, že musí hledat výslovnosti například značky piva na YouTube. Čtenářům dokáže přiblížit i pro nás stále ještě trochu exotickou současnost USA skrze své postavy.
Audioknižní sbírka povídek Čím temnější, tím lepší je právě v procesu natáčení, objevit by se v ní měli kromě Jana Vlasáka a Kajetána Písařovice i herci Lukáš Hlavica, Pavel Soukup, Otakar Brousek ml., či Ivan Řezáč. V edičním plánu OneHotBook, který byl na stánku nabízen, je dokonce uvedena osmnáctá kingovka Outsider, která se teprve bude připravovat. Ještě o něco dříve by se ale do distribuce měl dostat slavný příběh Misery v podání Martina Myšičky. Jak se tedy zdá, máme se na co těšit!
Účastníky besedy byli Martin Pilař, Jan Vlasák, Klára Suchá, Kajetán Písařovic, Hynek Pekárek a Jiří Popiolek. Pořad uváděla Denisa Novotná.