Zpět

Velká nostalgie a fakt masakr

rozhovor, OneHotBook, 07.09.2017
Martin Stránský (foto: Martin Kubica)
V den světové premiéry pátého dílu série Milénium, kterou před dvanácti lety započal Stieg Larsson, se čeští posluchači dočkali i jeho zvukového zpracování. V režii Jitky Škápíkové se interpretace audioknihy Muž, který hledal svůj stín ujal opět herec Martin Stránský. Oba jmenovaní se uvolili ke krátkému rozhovoru.
Proč se vlastně pátý díl Milénia jmenuje Muž, který hledal svůj stín (v originále The Girl Who Takes an Eye for an Eye)?
Jitka Škápíková: Český název se váže k jedné z hlavních linek příběhu, k vyšetřování, které Lisbeth iniciuje, protože na něj narazila při pátrání po své minulosti. Anglický název vychází z druhé hlavní dějové linky, která vypráví příběh nespravedlivě obviněné dívky – anebo možná ne... Výklad může být různý, možná je tou dívkou, která se mstí v duchu Chamurappiho zákoníku, sama Lisbeth?

Co vám na tomto díle Milénia přišlo nejzajímavější?
Martin Stránský: Jak se dokázal vypořádat s – v podstatě – absencí dialogu, pro mě dvou hlavních postav Mikaela a Lisbeth.
Jitka Škápíková: Téma hledání vztahu dvou sourozenců, který byl přerván vinou vnějších vlivů.

Na co se mohou posluchači těšit a co je nejvíc překvapí?
Jitka Škápíková: Těšit se mohou na rozplétání komplikovaného příběhu z dávné minulosti protagonistů, jak už jsme v Miléniu zvyklí.
Martin Stránský: Řekl bych, že hlavní zápletka může působit trošku vykonstruovaně. Ale s jistou mírou nadsázky je v podstatě reálná. Možná to posluchače překvapí, ale to by se prostě mohlo stát...
 

Které pasáže vás nejvíc bavilo vyprávět?
Martin Stránský: To se dá jen těžce specifikovat, ale vždycky mě hrát – v uvozovkách – vraždící monstrum. (směje se)

Co pro vás naopak bylo nejobtížnější?
Martin Stránský: Asi tradičně Holger Palmgren. Jeho postava měla v prvním románu série mrtvici, která ho dost poznamenala, takže je vždycky otázka, jak si poradit s jeho projevem. 

Vnímáte nějakou změnu v tom, jak jsou charakterizovány hlavní postavy, když už o nich nepíše Larsson, ale Lagercrantz?
Jitka Škápíková: Obě hlavní postavy, Lisbeth i Mikael, se dost proměnily během všech pěti dílů. Mikael výrazně redukoval své sexuální partnerky a Lisbeth je tu a tam schopná se někomu otevřít. 
Martin Stránský: Nemyslím si, že jsou jiní, je to pořád jako setkání se ‘starými známými’, jen bych řekl, že se lehce obrousili. Lisbeth už není tolik podivínská jako předtím a Mikael už taky není takový seladon jako dřív. Někdy mi ta zvláštní výjimečnost trošku chybí...

Co vás v příběhu nejvíc zasáhlo?
Martin Stránský: Nejspíš asi, jestli ten základ je skutečně reálný, ty experimenty na dvojčatech. Pokud se tohle někdy někde dělo, tak je to fakt masakr...

Co pro vás série Milénium znamená?
Jitka Škápíková: K Miléniu všichni přistupujeme s pořádnou dávkou nostalgie, protože jeho první díl odstartoval naši vzájemnou spolupráci, jak s Martinem Stránským, který při natáčení – nejen tohoto titulu – prokázal svůj mimořádný talent a nevídanou profesionalitu, tak i s vydavatelstvím OneHotBook, v jehož produkci od té doby vznikla řada titulů, které stály za to. Je zajímavé, ohlédnout se zpět a vidět, kam jsme se za těch pár let posunuli. 

Kdybyste se potkali s Lisbeth nebo Mikaelem, na co byste se jich zeptali?
Martin Stránský: Kdy už konečně začnou mluvit česky?!