Vyhledat
Jiří Dvořák (foto: Filip Jandourek, OneHotBook)
Jiří Dvořák (foto: Filip Jandourek, OneHotBook)

Vydavatelství OneHotBook završilo třetím dílem sérii audioknih Josefa Bernarda Prokopa o Karlu IV. U té příležitosti připravilo rozhovor s jejím interpretem, hercem Jiřím Dvořákem.

Co pro vás znamená Karel IV.?
Asi totéž co pro všechny ostatní. Byl výjimečnou osobností, která si zaslouží, že byl kolem výročí jejího narození letos takový humbuk. Byl to muž na svém místě, ale při tom zřejmě také velice citlivý člověk.

Na co byste se Karla IV. zeptal, kdyby bylo možné se s ním setkat?
Těžká i lehká otázka. Tak dobře. Proč mu Čechy tak přirostly k srdci?  Myslím, že právě dnes by ta odpověď byla velmi zajímavá.

A na co byste se rád případně zeptal autora Tajného deníku Josefa Bernarda Prokopa?
Kde a kdy vzal tu odvahu mluvit za Karla IV.? A kde se vzal ten prvotní nápad?

banner 1200x150

Jak jste se rozhodl slavného panovníka, historickou osobnost pojmout herecky? Byl vám něčím i osobnostně blízký?
Nerozhodl jsem se. Nechal jsem se vést složitými zákoutími literatury. Jestli mi byl blízký? Myslím, že společně s Buškem z Velhartic bychom si měli co říct… (směje se)

Už jste o Karlovi IV. vyprávěl tři audioknihy. Dozvěděl jste se o něm něco nového?
Hlavně mi ho ta četba sesadila z toho pověstného piedestalu a ukázala ho jako člověka, který měl své bolesti, starosti, doma se hádal se ženou, dokázal se zamilovat… Ale majestát je holt majestát a v tu chvíli jeho soukromí muselo stranou a důležitější bylo, aby království a říše mohly fungovat. Přivádí to k zamyšlení, nakolik se třeba musel obětovat nebo potlačit sám sebe pro blaho svých poddaných.

Zaujalo vás něco víc osobně, co vás předtím třeba nenapadlo?
Celé je to samozřejmě autorská licence, spousta věcí vychází ze spisovatelovy fantazie. Ale věřím mu, že důkladně zkoumal historické prameny. Pro mne je velmi zajímavý panovníkův vztah k ženám: mám na mysli přístup k jeho vlastním manželkám a v souvislostech dané doby. Jestli to tak skutečně bylo (a podle této audioknihy ano), ale dokonce i kdyby vše vycházelo jen z deseti procent reálného základu, tak to byl zkrátka neuvěřitelný chlap, kterého by teď dnešní Evropa potřebovala. Protože, jak se chováte k ’vlastním‘, tak se chováte k světu.

Bavil vás nějaký z těch třech dílů víc?
Užíval jsem si to bližší nahlédnutí ke Karlovi ’do kuchyně‘. A do obýváku. A do ložnice. V tom vidím asi největší rozdíl mezi všemi třemi audioknihami. První díl byl víc o státnosti a o budování mocenské pozice, zatímco druhý díl je víc o tom, co se dělo u nich doma. O tom, jaké asi mohl mít takový panovník soukromí. Třetí část pak hledá odpověď na otázku, jak a komu předat to, co za celý život vybudoval.

Jak se vám pracuje s jazykem příběhu, který má trochu jiný tok textu než zcela současná próza?
Já se vždycky rád nechávám překvapovat a nechávám se vést i strhnout tím příběhem. Josef Bernard Prokop místy píše téměř současně a jen sem tam do toho zaplete archaismus, nebo stavba věty je občas trochu jiná než ta dnešní. Ani ta souvětí nejsou zas tak dlouhá – jen málokdy se táhne věta až třeba přes pět řádek. (směje se) Naštěstí to není tak náročné, jak by se mohlo zdát, nestalo se mi, že bych se s tím nějak rval.

Je četba knihy s historickou tématikou v něčem jiná, než četba současného románu? 
Dikce by měla být vždy velmi dobrá, ne-li perfektní. Jiná otázka je samozřejmě výraz. Četba historického románu je odlišná snad jen v pochopení doby, ve schopnosti představit si kontext, ve vytvoření si vlastního světa po boku těch, o kterých čtete. O odvaze být s nimi na místech, která popisují.

Datum: 

Autor recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Již počtvrté ožívají příběhy pražských rodin v audioknize od Petra Sojky, redaktora magazínu Z metropole ČT a tvůrce pořadu Tajemství pražských dvorků; tentokrát v kontextu míst, která již zanikla – plováren, nádraží, zahrad a podobně. Nechme se pozvat k vyprávění o osudech často zapomenutých pražských postav a postaviček, jež nenápadně tvořily drobnou historii města.
Krvavé jahody napsal Jiří Svetozar Kupka podle příběhu české občanky Věry Sosnarové. Její matka byla Ruska. Ve zmatcích říjnové revoluce odjela s československými legionáři do nové republiky, kde se provdala. Odjezdem ze SSSR však „zradila socialistickou vlast“ a dostala se na seznam osob, které byly po roce 1945 zatčeny a deportovány zpět. S matkou musely…
Výměnou za právo obchodovat s Latinskou Amerikou se skupina samurajů vydává spolu s františkánským knězem na cestu do křesťanského světa. Cestují do Mexika, Španělska i do Říma, kde tři z nich přijmou křest jako prostředek ke splnění své mise. Jenže jejich výprava v Evropě zkrachuje. Situace v Japonsku se změnila. Šógunát o vazby se Západem…
Vzpomínky první ženy za volantem, která vítězila v závodech Grand Prix. Eliška Junková dává nahlédnout do historie automobilismu u nás, a líčí, co obnášela příprava automobilového závodníka, vzrušení, krásu i rizika rychlého sportu.

Rozhovory ze stejného žánru

Osmičkový rok vybízí k mnoha ohlédnutím – společenským, politickým, kulturním i k těm sportovním. V roce konání zimních olympijských her nelze nevzpomenout skokana Jiřího Rašku, který před padesáti lety, v roce 1968 v Grenoblu získal zlatou medaili. Pro Československo vůbec první na zimní olympiádě. Raška se stal fenoménem a nebyl to nikdo menší než kongeniální…
Těžká, výtvarně vymazlená kniha Raději zešílet v divočině na mě doma shlíží z poličky už několik měsíců. Nerozbalená. Čeká na svou chvíli. Rozhovory Aleše Palána s obyvateli šumavských samot nejsou četbou všední, a ne každý den se k nim hodí. To dá rozum. A pak jsem objevila audioverzi a cestou z Prahy na Moravu a…
Jméno Martina Rajniše je většinové společnosti spíše neznámé. Když však přijde řeč na obchodní dům Máj, našlo by se jen málo těch, kteří na tuto výraznou pražskou stavbu nenarazili a neměli na ni žádný názor. Martin Rajniš nenesl její kritiku ze stran laické veřejnosti lehce, je totiž jejím spolutvůrcem. Zkrátit jeho příběh pod heslo „architekt,…
Po „vítězném“ únoru 1948 opouštěly Československo ilegálně tisíce lidí, kteří nesouhlasili s nastoleným režimem a cítili se ohrožení. Na Západ se dostávali různě – jedním způsobem bylo přejít přes hraniční čáru v hlubokých šumavských lesích. Využívali přitom služeb převaděčů.

Další zajímavé rozhovory

Jindřiška Nováková
Rozhovory

Mám práci, která má smysl a naplňuje mě

AudioStory bylo založeno na začátku 90. let jako první soukromé audioknižní vydavatelství u nás. S jeho majitelkou, paní Jindřiškou Novákovou, jsme si proto povídali především ...
Číst dál →
Veronika Kubařová a Matěj Ruml (foto: Filip Jandourek, OneHotBook)
Rozhovory

Romeo a Julie ve 21. století

Veronika Kubařová s Matoušem Rumlem si spolu v Divadle v Celetné už zahráli Julii a Romea. Teď věnovali svůj hlas jiným tragickým milencům, jejichž láska ...
Číst dál →
Jana Plodková a Martin Myšička (foto: OneHotBook)
Rozhovory

Jak vznikal Pán ohně

U příležitosti vydání audioknihy Pán ohně přizvalo vydavatelství OneHotBook oba interprety ke společnému rozhovoru. Mluvili o postavách, které v audioknize ztvárnili, o čtení čínských výrazů, o ...
Číst dál →
Jan Vondráček (foto: Filip Jandourek, OneHotBook)
Rozhovory

Takové čtení do ouška…

Vydavatelství OneHotBook vyzpovídalo u příležitosti vydání audioknihy Sběratel kostí jejího interpreta Jana Vondráčka. Toho můžete znát nejen z Divadla v Dlouhé, z filmů a televizních seriálů, ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

Recenze této audioknihy

Nejspíše nikomu nemohlo uniknout, že letos uplynulo právě sedm set let od narození patrně nejznámějšího českého panovníka Karla IV. Po celý rok se média snaží o tomto jubileu informovat seč mohou, na královu počest se konají nejrůznější kulturní akce a pozadu pochopitelně nezůstali ani vydavatelé mluveného slova.
Přejít nahoru