Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Každý titul je pro mě jako dítě a herec je pro mne vším, říká Jiří Buřič z Tebenasu

Datum: 

Autor článku: 

Banner-Tebenas-Buric
Jiří Buřič (archiv Tebenas)

Značkou vydavatelství Tebenas je nejen tradiční závěrečná píseň složená, nahraná a nazpívaná hudebníkem Ravenem, ale také žánrové rozkročení mezi literaturou faktu a detektivními audioknihami. S jedním z původní zakladatelské trojice, Jiřím Buřičem, jsme hovořili o tom, jak je pro něj podstatné odkrývat historická fakta a poopravovat zažité polopravdy, a také jak pečuje o herce, s nimiž spolupracuje.

Vydavatelství Tebenas předkládá posluchačům audioknihy ze své dílny od roku 2014. S jakou nejpodivuhodnější reakcí veřejnosti mířenou na skladbu vašich titulů jste se setkal?

Jednou na veletrhu v Havlíčkově Brodě přistoupil k našemu pultu s audioknihami starší pán, dlouze si je prohlížel, podíval se na mě a pravil: „No, hezký. Až se to tu otočí, tak vy půjdete první.“ – Dodneška nevím, jak to vlastně myslel. Byla to pochvala nebo výhrůžka? Asi je to tím, že při volbě našeho audioknižního repertoáru mě nejvíc zajímají tituly, které jsou živými důkazy historických faktů. Stejně tak mám rád vyvracení domnělých historických pravd a mýtů, které máme desítky let zažité, a když odborní historici po čase doloží, že vše bylo trochu jinak, nové informace se už nedostanou do popředí. Nikdo je neposlouchá, nebo nechce slyšet.

Co zajímavého chystáte v nejbližší době?

Pokračujeme v sérii skutečných kriminálních případů Romana Cílka Doteky. Vyjde čtvrtý díl Doteky stínů (po Dotecích osudu, Dotecích hříchu a Dotecích bezmoci). Jde o devět povídek interpretovaných devíti herci, mezi nimiž je i poslední interpretační práce Norberta Lichého. Během pár dnů vyjde druhá povídka z šachového prostředí od Vlastimila Horta, svého času nejlepšího šachisty Československa. Loni oslavil osmdesátku a zvuková verze jeho povídky Král v nesnázích byla naším dárkem. Druhá se jmenuje Král na scestí, opět ji čte Luboš Veselý. Příchod jara přivítáme málo známým dílem Jana Amose Komenského Štěstí národa, kde nám možná leckdo neuvěří, že jde o text 400 let starý. A když Komenský, tak samozřejmě Alfred Strejček s hudebním doprovodem Štěpána Raka. Audiokniha Anděl milosrdenství bude již pátou položkou naší chystané kompletace díla Vladimíra Körnera. Opět v podání Igora Bareše. Titul Ten sen bude naší čtvrtou spoluprací s Martinou Formanovou. Napínavý psychologický příběh Zabil jsem… napsal Miroslav Tota a načetl Kajetán Písařovic. Vyjde v dubnu v interpretaci Báry Munzarové. Často slýchám, že naše produkce je příliš depresivní, smutná. Jako odpověď nabídneme dva tituly plné humoru a ironie. Máme práva, dohodu s interpretem, ale dokud není hotovo, nechám podrobnosti pod pokličkou.

Jak vzniklo rozhodnutí žánrově se věnovat těmto oblastem, tedy literatuře faktu, historii a detektivkám?

Když se podívám do své knihovny, tak vlastně všechny moje knihy jsou literatura faktu. Revoluci v roce 1989 jsem zažil aktivně v ulicích, a tehdy začaly na povrch vystupovat příběhy o dosud utajených zločinech pod taktovkou státu. To se pro mě stalo stěžejním tématem. Zatímco detektivky jsou spíš koníček. A i v tomto případě se snažíme najít díla zajímavá či neotřelá, ať už příběhem nebo postavou autora. Dám příklad – snad každý v této zemi zná Pohádky o mašinkách Pavla Naumana. Ale už málokdo ví, že napsal také napínavou detektivku, ve které jako první vyřešil slavný případ Otýlie Vranské. Samozřejmě pouze fiktivně. V oblasti literatury faktu se snažíme napravovat i případné historické křivdy. Což je třeba případ titulu Roberta Rytiny Kat, který miloval hudbu, netradičně pojatý životopis Reinharda Heydricha. Dozvíme se v něm, že Heydrich byl synem hudebního skladatele a ředitele konzervatoře. Jeho dílo nebylo nikdy nikým vydáno. Nám se podařilo sehnat noty k jeho čtyřem písním, ty nahrát a na CD ve světové premiéře vydat. Nebylo to snadné, Bruno Heydrich je zapsán jako otec masového vraha. Jenže on zemřel v roce 1938 a zrůdných zločinů svého syna se tudíž nedožil. 

Každý náš titul je pro mě jako dítě. Každé naší audioknize věnujeme dostatek času. Nespěcháme.

Popsal byste počátky vydavatelství Tebenas?

Psal se rok 2014 a na počátku byla trojice – já, zvukař a hudebník Raven a režisér Roman Štolpa.  Romana jeho činorodost časem odvelela na divadelní prkna po celé zemi, ale i nadále příležitostně spolupracujeme. Především na zmiňované edici díla Vladimíra Körnera, které interpretuje Igor Bareš. Takže z trojice zbylo duo. Já mám na starost dramaturgii, kolega Raven pak zvukovou a především hudební složku. Od našeho 17. titulu si na krk přidal ještě další břímě, kdy k většině audioknih skládá závěrečnou píseň, inspirovanou příběhem dané knihy, což se stalo takovou naší značkou. Z audioknižních písní už dokonce sestavil a vydal jedno ze svých sólových alb. A některé z nich hraje s úspěchem i živě na koncertech svého Tria.

banner 1200x150
Který z vašich titulů je tím nejúspěšnějším a máte z něj největší radost?

Obrovský úspěch jsme zažili díky audioknize Korespondence Voskovce a Wericha. Výroba 68hodinové audioknihy trvala díky covidu a všem jeho následkům skoro 5 let. Měli jsme obavu, jak přijme veřejnost jiný hlas, než ten Werichův. Ale Norbert Lichý se stal jeho velmi důstojným nástupcem. Nekarikoval, nekopíroval, přesto je jeho Werich až dojemně uvěřitelný. Voskovec Václava Knopa je stejný případ a Daniela Kolářová v několika dopisech Zdenky Werichové, to je prostě třešnička na dortu. Jsme hrdí i na nezkrácenou verzi Bídníků v podání Jana Vlasáka, kterou jsme vydali vloni. Našel jsem jen jediného člověka, který toto dílo celé přečetl, všichni ostatní se spoléhají na zkrácená filmová zpracování. Ale kniha je absolutně něco jiného. Je to učebnice historie. Mnohem větší a srozumitelnější než stovky hodin školního dějepisu.

Velkou radost mám z dokončení úžasné knihy Filipa Jánského Pevnost v poušti, která popisuje život vojáků v cizineckých legiích před začátkem druhé světové války. Málo známé dílo autora legendárních Nebeských jezdců načetl mistrovsky David Novotný a vyjde také v tomto roce.

Máte nějaká specifika, jimiž se při natáčení audioknih řídíte?

Každý náš titul je pro mě jako dítě. Každé naší audioknize věnujeme dostatek času. Nespěcháme. Snažíme se vybrat toho jediného možného interpreta a jsme připraveni čekat jakkoli dlouho na volno v jeho diáři.  Interpret je pro mne vším. Když to trochu přeženu, tak pokud řekne, že chce mít ve studiu modré tapety, aby se cítil komfortně, bude je tam mít. Jsem přesvědčený, že atmosféra ve studiu při natáčení je pro konečný výsledek důležitá a pozná se na celkovém vyznění nahrávky.

Na jakou akci tohoto roku byste rád pozval veřejnost?

10. dubna pokřtíme ve Werichově vile audioknihu Ten sen. Jak už jsem zmínil, jde o čtvrtou spolupráci na ose Tebenas – Martina Formanová. Příběh mladé ženy, která emigruje v 80. letech z Československa za pomoci mnoha menších či větších podvodů a podrazů. Werichova vila a její úžasný genius loci se pomalu stává tak trochu naší domácí scénou. Za poslední rok a čtvrt jsme v těchto prostorech křtili tři jiné tituly a v prosinci zde kolega Raven odehrál naprosto úžasný koncert, na kterém jej recitací jeho veršů doprovodil Igor Bareš, a v publiku seděla nejedna herecká hvězda, se kterou máme tu čest spolupracovat.

Audioknihy hosta

Legenda české detektivní tvorby Roman Cílek vydává již několik let edici detektivních povídek, ke kterým čerpá inspiraci studiem policejních spisů. Na poměrně malé ploše dokáže dramaticky popsat celý případ tak, aby si chytrý čtenář přišel na své a dokázal spolu s hlavním vyšetřovatelem nalézt cestu k pachateli.
Polosirotek Ulrika, její opilecký otec a jeho milenka se stanou rukojmími německé skupiny pod vedením fanatické jeptišky Salome, hledající na čas úkryt a stravu. Samota Berhof se stává svědkem psychologického boje o přežití.
Strhující románový příběh dvacetiletého Viléma Svobody, politického vězně padesátých let, líčí brutální, avšak skutečné poměry v československých koncentračních táborech, zejména v uranových dolech na Jáchymovsku. Je zároveň podobenstvím o hledání mravní síly a vnitřní svobody nevinného člověka uprostřed vražedného systému.
Strhující románový příběh dvacetiletého Viléma Svobody, politického vězně padesátých let, líčí brutální, avšak skutečné poměry v československých koncentračních táborech, zejména v uranových dolech na Jáchymovsku. Je zároveň podobenstvím o hledání mravní síly a vnitřní svobody nevinného člověka uprostřed vražedného systému.
1 2 3 6

Další zajímavé rozhovory

Zdenek-Vojtisek-rozhovor-banner
Rozhovory

Zdeněk Vojtíšek v souvislosti s Kutnohorskou sektou: Všichni jsme zranitelní

S odborníkem na sekty a nová náboženská hnutí, soudním znalcem, mluvčím a spoluzakladatelem Společnosti pro studium sekt a nových náboženských směrů, šéfredaktorem religionistického čtvrtletníku Dingir a ...
Číst dál →
Apolena-Rychlikova-rozhovor-foto
Rozhovory

Apolena Rychlíková: Stále hledám cesty, jak posouvat svůj výraz vyjádření

S Apolenou Rychlíkovou jsme hovořily o problematice závislostí, o kterých informuje prostřednictvím reportáží, o jejích plánech do budoucna, ale i o podcastech, kterými lze obohacovat ...
Číst dál →
rozhovor-leos-kysa
Rozhovory

Leoš Kyša: Vždycky budeme „team human“

Poté, co se etabloval jako bestsellerový autor žánrové literatury z oblastí fantasy, space opery nebo postapokalyptického románu, vydal František Kotleta pod svým občanským jménem Leoš ...
Číst dál →
Libor-Bohm-photo
Rozhovory

Libor Böhm za Čti mi!: Vztah mezi narátorem, textem a autorem je stěžejní

Vydavatelství Čti mi! má na kontě pestrou paletu audioknih původně zaměřenou na fantastiku a rozšiřuje svůj záběr. Mezi novinkami ve Čti mi! naleznete děsivé vyprávění ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300
Přejít nahoru