Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Audioknihy jsou svébytná umělecká disciplína

Datum: 

Autor článku: 

Michal Bureš (foto: Zdeněk Slavotínek)
Michal Bureš (foto: Zdeněk Slavotínek)

Michal Bureš je jedním z nejvytíženějších režisérů audioknih. Mezi jeho nejčerstvější díla patří i Herkulovské případy pro Hercula Poirota v interpretaci Ladislava Freje, které v rámci víkendu Audioknihy NAHLAS! vydala Agentura Kristián. Oslovili jsme u této příležitosti Michala Bureše a požádali ho o krátký rozhovor.

S Ladislavem Frejem jste už společně pracovali na několika rozhlasových pořadech. Byly ale Herkulovské úkoly vaším prvním setkáním audioknižním?
S Láďou Frejem spolupracujeme už dlouhá léta, vysoce si cením jeho smyslu pro humor a pro detail. Je to mistr hlubinné kresby, který dokáže vtisknout i komplikované předloze, kterou interpretuje, jasný a přehledný tvar. V audioknižním světě jsme se setkali prvně.

Můžete čtenářům stručně nastínit rozdíl mezi slovesnou tvorbou pro rozhlas a pro vydání na CD?
Rozhlas pracuje s časem v půlhodinách nebo hodinách, co pořady trvají, rozhlas miluje cykly a seriály, pravidelnost. Upravit román pro rozhlas znamená vytesat z něj 10 až 15 půlhodin, což odpovídá cca 100 až 150 normostranám, tyto půlhodiny vypointovat a uzavřít, aby každá sama o sobě vytvářela smysluplný celek. Poté se četba natočí, v reálném čase proběhne éterem, chvilku se pozdrží v rozhlasovém internetovém archivu a následně zakotví ve fonotéce, odkud je třeba po čase znovu dramaturgem zařazena do vysílání. Audioknihy se načítají jinak – počítá se s tím, že posluchač si sám rozhoduje, kdy a kolik bude poslouchat. Oblouk je tedy mnohem širší, neomezený rozhlasovým vysílacím časem.

Na Herkulovských případech je možno dobře ukázat, že audiokniha nemusí být jen stroze přečtenou literární předlohou. Do jaké míry je jejich výsledná podoba režisérovou zásluhou a do jaké je závislá na interpretovi?
Nejsem přítelem referenčního čtení, jehož jsme někdy v audioknižním světě svědky, zejména u nešťastně vydávaných nahrávek primárně určených pro nevidomé. Audioknihy nejsou knihy pro slepce, je to svébytná umělecká disciplína! Já coby posluchač i jako režisér požaduju poučenou interpretaci. To je čtení, které není jen technickým přeříkáním napsaných slov. Naopak, dokáže zhmotnit a sdělit myšlenky, které slova v sobě nesou. V případě Herkulovských případů se to, domnívám se, povedlo znamenitě. Oba jsme tomu věnovali stejný díl profesionality a energie. Dík samozřejmě patří také hudebnímu skladateli Richardu Mlynářovi a producentovi Václavu Toboříkovi.

Před šesti lety jste režíroval jinou detektivku s Herculem Poirotem – Vraždu Rogera Ackroyda. Vzpomněl jste na ni při práci na Herkulovských úkolech?
Příhodná otázka! Ano, znovu jsem si uvědomil, jak je Agatha Christie skvělá osnovatelka zápletek. Nehodlá jen vyřešit případ, uštědřuje čtenáři i jemnou lekci z morálky. Vraždu Rogera Ackroyda jsem natáčel pro Karla Černoška, který tehdy působil v Tympanu, točili jsme v olomouckém rozhlase s Ladislavem Lakomým, rodákem z Hané, jednou z nejvýraznějších hereckých osobností, s nimiž jsem měl tu čest spolupracovat. Podobně vtipný je Mortdecaiův případ s knírem, který jsem letos natočil s Lukášem Hlavicou pro OneHotBook.

banner 1200x150

Jste jedním z nejvytíženějších režisérů mluveného slova, s vaší prací se lze setkat napříč vydavatelstvími. Jaký vidíte potenciál audioknižního trhu? Dokážete jako tvůrce vysledovat v posledních letech nějaký zásadní posun?
Děkuji za kompliment. Režírování se věnuju už více než dvacet let, tak mohu situaci na audioknižním trhu, myslím, objektivně zhodnotit. Tento segment se u nás začal intenzivněji rozvíjet před patnácti lety. Od té doby se okruh příznivců vydávaného mluveného slova značně rozšířil, zvětšila se nabídka publikovaných titulů i spektrum společností, které se audioknihám věnují. Zájem u prodejců je vyšší, ale ne takový, jaký by měl a mohl být.
Mrzí mě četná nelegální úložiště, ve kterých se nahrávky, za nimiž jsou stovky hodin práce a které jsou financované z čistě soukromých peněz, ocitají a následně jsou odtud nelegálně distribuovány. To je podlá zlodějina, a musí se s ní skoncovat.

Máte příležitost poslechnout si někdy audioknihy vašich režisérských kolegů? A obecně – posloucháte audioknihy?
Audioknihy si rád kupuju a ještě raději je poslouchám. Z poslední doby mě moc potěšily Radioservisem vydané Osudy dobrého vojáka Švejka, které s Oldřichem Kaiserem natočila jedna z režisérských ikon Markéta Jahodová.

Audioknihy ze stejného žánru

Oproti obvyklému vyprávění Watsona v první osobě je tento příběh vyprávěn v osobě třetí. A místo detektivky vás čeká příběh špiónský!V předvečer 1. světové války se německý agent Von Bork chystá na odjezd z Anglie i se všemi informacemi, které se mu za čtyři roky podařilo nasbírat. Sherlock Holmes bude nucen přerušit odpočinek a použít…
 Jednoho úterního večera zavítá do postaršího domku v anglické vesničce St. Mary Mead pět různorodých osob – mladý spisovatel, umělkyně, penzionovaný komisař ze Scotland Yardu, místní farář a advokát. Přijmou pozvání laskavé starší dámy a v její společnosti se pokusí týden co týden rozluštit nějakou nevyřešenou záhadu, kterou postupně převypráví každý ze zúčastněných. Ač jde…
Podivínský genius, velký mystifikátor, básník a melancholik napsal morbidní "povídku hrůzy" o záhadných vraždách v zamčeném pokoji. Strašidelný příběh napsal ve čtyřicátých letech 19. století a položil v něm základy principů detektivního žánru.

Rozhovory ze stejného žánru

Svého času vnesl román Říkají mi Lars relativně čerstvý vánek do vod české detektivky. Autor, píšící pod pseudonymem Daniel Gris, se se svou postavou holohlavého, potetovaného soukromého detektiva, který má rád Jacka Danielse, hodinky Luminox, bicí a Metallicu, snažil přiblížit americkým „hard-boiled“ detektivkám. Přestože jeho prvotině chyběl dostatečný říz a spíš tuto drsnou školu spíše…
Po letech se vydavatelství OneHotBook vrací k britské autorce detektivek Caroline Grahamové a její knižní sérii, z níž jak televizní diváci vědí, vychází úspěšný seriál Vraždy v Midsomeru. Toto opětovné shledání s autorkou, sérií, vyšetřovatelem i interpretem může mnohé velmi potěšit, ale i působit rozpaky.
Pokud by měl Sherlock Holmes sestru, která by byla nadána stejnou genialitou jako on, byla by nejspíš v lecčems lepší než její slavný bratr, a to z toho prostého důvodu, že by to byla žena. První z řady feministických pastišů holmesovských příběhů americké autorky Nancy Springerové, Enola Holmesová – Případ pohřešovaného markýze, se právě dostává na český audioknižní…
Lukáš Hlavica má jako interpret případů Hercula Poirota na kontě již více než desítku titulů, stejně tak i režisér Michal Bureš, pod jehož vedením se romány s belgickým detektivem od roku 2017 natáčejí. Jejich spolupráce je tak zárukou jednak herecky zdatné interpretace, jednak příjemného posluchačského zážitku. O to více zamrzí, že ani Hra na vraždu…

Další zajímavé rozhovory

Alan-Piskac-rozhovor
Rozhovory

Alan Piskač za Supraphon: Nejtěžší je posluchače získat

S šéfproducentem audioknih a mluveného slova vydavatelství Supraphon Alanem Piskačem jsme hovořili o základech vztahu k literatuře, který audioknihy pomáhají vybudovat u nejmenších posluchačů, ale ...
Číst dál →
Zdenek-Vojtisek-rozhovor-banner
Rozhovory

Zdeněk Vojtíšek v souvislosti s Kutnohorskou sektou: Všichni jsme zranitelní

S odborníkem na sekty a nová náboženská hnutí, soudním znalcem, mluvčím a spoluzakladatelem Společnosti pro studium sekt a nových náboženských směrů, šéfredaktorem religionistického čtvrtletníku Dingir a ...
Číst dál →
Apolena-Rychlikova-rozhovor-foto
Rozhovory

Apolena Rychlíková: Stále hledám cesty, jak posouvat svůj výraz vyjádření

S Apolenou Rychlíkovou jsme hovořily o problematice závislostí, o kterých informuje prostřednictvím reportáží, o jejích plánech do budoucna, ale i o podcastech, kterými lze obohacovat ...
Číst dál →
rozhovor-leos-kysa
Rozhovory

Leoš Kyša: Vždycky budeme „team human“

Poté, co se etabloval jako bestsellerový autor žánrové literatury z oblastí fantasy, space opery nebo postapokalyptického románu, vydal František Kotleta pod svým občanským jménem Leoš ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

Recenze této audioknihy

Hercule Poirot plánuje svůj odchod do důchodu. Namísto hledání zločinců chce najít způsob, jak pěstovat chutnější dýně. Když mu jeho přítel doktor Burton jednoho večera v žertu naznačí, že přes shodné křestní jméno s bájným hrdinou se malý Belgičan svému jmenovci Herkulovi v ničem vlastně ani trochu nepodobá, nevědomky přivede detektiva na myšlenku zopakovat činy…
Přejít nahoru