Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Takové čtení do ouška…

Datum: 

Autor článku: 

Jan Vondráček (foto: Filip Jandourek, OneHotBook)
Jan Vondráček (foto: Filip Jandourek, OneHotBook)

Vydavatelství OneHotBook vyzpovídalo u příležitosti vydání audioknihy Sběratel kostí jejího interpreta Jana Vondráčka. Toho můžete znát nejen z Divadla v Dlouhé, z filmů a televizních seriálů, ale především z dabingu a z rozhlasu. Jaká je jeho zkušenost s natáčením audioknihy?

Jak se vám vlastně Sběratel kostí líbil jako detektivka?
Sběratel kostí se mi líbil. Normálně nemám moc času číst, protože toho mám hodně. Takže jsem rád, že jsem byl takto donucený si přečíst alespoň jednu detektivku. Musím říct, že je docela hodně napínavá a celkem drsná. Líbí se mi na ní i to, že je to hodně o dedukci, o stopách – spíš než o akci je to o přemýšlení a o tom, jak uvažuje zločinec a jak kriminalista. To mi přišlo velmi zajímavé, ale i zábavné.

A co její hlavní hrdinové?
Lincoln Rhyme mě nadchl, protože je to velmi autentická postava – vzhledem k tomu, jak bojuje se svým postižením a jakým způsobem podléhá nejrůznějším náladám, které logicky přepadají člověka s takovým handicapem. Amélie je zas sympatická tím, že ačkoli spadla rovnýma nohama do práce, kterou nikdy nedělala, tak se s tím docela dobře poprala. Pěkný je i vztah, který mezi nimi vzniká, protože jsou oba dva osobnosti s pevnými zásadami, kteří se snaží dělat věci poctivě.

A jak jste spadl rovnýma nohama do četby audioknihy vy? 
Mám sice hodně zkušeností s prací pro rozhlas a kdysi jsem se natáčení audioknihy účastnil, ale to byla mírná dramatizace a je to už snad osm roků zpátky. Co se týče četby celé audioknihy, je to pro mě trochu premiéra po letech. Rozhlas sice některá čtení na pokračování později vydává jako audioknihy, ale není to tak přímá zkušenost. Nové je to v tom, že čtu vlastně celou knížku – zatímco v rozhlasových úpravách se to většinou trochu zkracuje, takže to není takový objem. Navíc četba na pokračování bývá rozdělena na menší úseky, jenže Sběratel kostí se natáčel po docela velkých kusech. Což je pak náročnější, protože hlasivky jsou holt sval jako každý jiný.

A vyskytlo se při nahrávání něco, s čím jste třeba trochu bojoval?
Já vždycky bojuju s anglickou výslovností, protože někdy trochu trvá, než člověk dostane některé názvy a jména „do pusy“. Když jsou navíc dlouhé, tak se někdy vyskytne problém. Pak už se člověk naučí dopředu odhadovat, jak budou postavy mluvit a kdo jak na co reaguje a podobně, takže s tím už není problém. Náročné je to spíš v tom množství stránek, objemu práce. Naštěstí to hlídá také režisér, který velmi pozorně naslouchá, co říkám, takže mám jistotu kontroly a vím, že zřejmě neříkám úplné nesmysly. Dobrá je nejen dvojí kontrola, ale také dvojí přístup k věci. 

banner 1200x150

Jak se na čtení ve studiu připravujete?
Já se teď vlastně nestíhám příliš pečlivě připravovat, protože toho mám zkrátka moc a nabídka přišla do spousty rozdělané práce. Dělám staniční hlas v jedné soukromé televizi, ale pracuji i v ČT, v rozhlase, v divadle, občas dělám muziku a dlouhodobě se dost věnuji dabingu. Když jsem se to snažil aspoň zběžně spočítat, vyšlo mi, že mám za sebou zhruba čtyři tisíce filmů, které jsem daboval v hlavních i vedlejších rolích… Tahle audiokniha mi vpadla do velkého množství jiných povinností, kdy jsem točil a musel jsem se učit texty. Navíc při takovém objemu, kdy ta kniha má 387 stran, takže kdybych to měl číst několikrát dopředu, strávím nad tím obrovské množství času. Příprava je samozřejmě důležitá, snažím se všechno, co dělám, dělat pečlivě. Ale naštěstí jsem také docela zvyklý improvizovat – člověk už dokáže očima číst zároveň o nějaké dva řádky napřed – takže s jistou hereckou zkušeností se dá odhadnout, jak ta postava jedná, proč to říká, a pak to dosadit do výrazu.

V čem je pro vás tedy největší rozdíl u četby vůči jiné herecké práci?
Je to koncentrovanější práce i proto, že člověk čte celou tu knížku a vytváří veškerý dojem z ní. Když herec nemá partnera, musí si v dialozích představovat, jak reagují ostatní a v podstatě hrát všechny. Rozdílné je hlavně to, že v tom je člověk sám.

Co byste vzkázal posluchačům audioknihy Sběratel kostí?
Posluchač by měl mít dojem, že si čte knížku, kterou mu někdo trochu předem připravil. Sám rád audioknihy poslouchám, zvlášť na dlouhých cestách v autě, kdy ten čas se dá příjemně vyplnit čtením. Je to takové čtení do ouška. Dětem jsem také četl, když byly malé, tak teď můžu číst i dospělým.

Audioknihy ze stejného žánru

Pět postav stojí u mělkého hrobu. Jeden po druhém se vystřídali při jeho kopání. Jáma pro dospělého by zabrala víc času. Zmařili nevinný život, ale uzavřeli smlouvu a zpečetili ji krví… Po letech se středoanglické Black Country ocitá v šoku – nejprve je nalezena brutálně zabitá ředitelka místní chlapecké školy, následuje objev lidských ostatků u…
Sedmdesátá léta v Oslu. Olav Johansen nedokáže jezdit autem pomalu, je měkký jako máslo, příliš snadno se zamilovává, v afektu ztrácí hlavu a je mizerný v matematice. Něco málo přečetl, ale moc toho neví a rozhodně nemá takové znalosti, které by byly k něčemu užitečné.
Velká Británie padesátých let minulého století. V paměti společnosti ještě přežívají vzpomínky na krutá válečná léta, ale zároveň se připravuje období ekonomické prosperity i jisté rozvolnění tradiční morálky šťastných let šedesátých. Ve šlechtickém sídle Martingale v malé obci nedaleko Londýna se však čas jakoby zastavil.
Básník české akční fantastiky se vrací na místo činu v deštivém krimi noiru. V životě každého soukromého vyšetřovatele přijde práce, po které už nic není jako dřív. Před Vincentem Krhavým se jedna taková objeví na dně věčně prázdné láhve, a když se jí nezbaví ani odhozením do popelníku plného vajglů, nakonec ji vezme.

Rozhovory ze stejného žánru

Velmi krátce po nadmíru vydařeném audioknižním vydání románu Petra Eidlera Na šábes se nevraždí přichází vydavatelství Tympanum s dalším dílem autorovy detektivní série s židovskou tematikou, a to s titulem Nahá s Davidovou hvězdou. Dočkáme se při poslechu i tentokrát kýženého balzámu na nervy s dobře načasovaným napětím i laskavým humorem?
Tak trochu v duchu Agathy Christie napsaný napínavý příběh Vlk a sedm kůzlátek Fan Vavřincové rozvíjí děj zasazený do prostředí sněhem zasypané krajiny, v níž se namísto lyžařských radovánek odehrává dramatická hra o život. Psychologicky laděná kniha zkoumá navenek idylické vztahy osmi přátel, mezi nimiž to ale pod povrchem pořádně skřípe.
Od vydání první šarády Jefferyho Deavera pro forenzního vyšetřovatele, geniálního kvadruplegika Lincolna Rhyma a jeho „nohy a oči“ Amelii Sachsovou, uplynulo sedmadvacet let. S českým knižním a momentálně i audioknižním vydáním patnáctého dílu série, románu Noční návštěvník, se naskýtá vhodná příležitost prozkoumat, kam se série posunula, a zjistit, nakolik ještě stojí za pozornost.
„Jestliže čekáte na chodbě na svého terapeuta, čekejte na svého terapeuta. Jestliže se hádáte s manželkou, hádejte se s manželkou. Jestliže se při čekání na svého terapeuta v duchu hádáte s manželkou, není to všímavost.“ Nic lépe nevystihuje rozdíl mezi multitaskingem a singletaskingem jako celý román Karstena Dusseho přeložený Zuzanou Guldanová jako Sústreď sa na…

Další zajímavé rozhovory

Zdenek-Vojtisek-rozhovor-banner
Rozhovory

Zdeněk Vojtíšek v souvislosti s Kutnohorskou sektou: Všichni jsme zranitelní

S odborníkem na sekty a nová náboženská hnutí, soudním znalcem, mluvčím a spoluzakladatelem Společnosti pro studium sekt a nových náboženských směrů, šéfredaktorem religionistického čtvrtletníku Dingir a ...
Číst dál →
Apolena-Rychlikova-rozhovor-foto
Rozhovory

Apolena Rychlíková: Stále hledám cesty, jak posouvat svůj výraz vyjádření

S Apolenou Rychlíkovou jsme hovořily o problematice závislostí, o kterých informuje prostřednictvím reportáží, o jejích plánech do budoucna, ale i o podcastech, kterými lze obohacovat ...
Číst dál →
rozhovor-leos-kysa
Rozhovory

Leoš Kyša: Vždycky budeme „team human“

Poté, co se etabloval jako bestsellerový autor žánrové literatury z oblastí fantasy, space opery nebo postapokalyptického románu, vydal František Kotleta pod svým občanským jménem Leoš ...
Číst dál →
Banner-Tebenas-Buric
Rozhovory

Každý titul je pro mě jako dítě a herec je pro mne vším, říká Jiří Buřič z Tebenasu

Značkou vydavatelství Tebenas je nejen tradiční závěrečná píseň složená, nahraná a nazpívaná hudebníkem Ravenem, ale také žánrové rozkročení mezi literaturou faktu a detektivními audioknihami. S ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

Recenze této audioknihy

Bývalý newyorský kriminalista Lincoln Rhyme se poté, co se na něj na místě činu v rozestavěné budově zřítila část konstrukce, musí vyrovnat s životem kvadruplegika. Dříve aktivní a činorodý člověk dnes těžce nese upoutání na lůžko, může totiž hýbat pouze hlavou, rameny a prsteníkem na levé ruce. Nemá chuť žít.
Přejít nahoru