Zpět

75× Viktor Preiss

téma, , 13.03.2022
Viktor Preiss (foto: Témbr)
Osobnost významného herce Viktora Preisse, který 13. března letošního roku oslavil své 75. narozeniny, asi není třeba dlouho představovat. Co bychom ale vám posluchačům při této příležitosti představili rádi, je jeho rozhlasová a audioknižní tvorba, a to symbolicky v pětasedmdesáti rolích. Přejeme vše nejlepší a doufáme, že ani tento výčet není zdaleka konečný.

Dramatizace a hry pro dospělé

Vůbec první hereckou příležitostí mladého Viktora Preisse za mikrofonem byla v roce 1972 menší úloha v Čelakovského básni Toman a lesní panna v režii Josefa Melče. Netrvalo ale dlouho a v rozhlasových studiích začal být častým hostem. Výraznější roli Evžena Rastignaca mu v dvoudílné dramatizaci Otec Goriot Honoré de Balzaca svěřil Jiří Horčička. Spolu s tímto legendárním režisérem pak v dalších letech vytvořili mnoho nezapomenutelných postav, mezi nimiž vyčnívá Andrej Bolkonskij v Tolstého eposu Vojna a mír, který patří mezi významné mezníky rozhlasové tvorby. Hercův hlas zaznívá v této době i z inscenace Čapkovy Věci Makropulos, pohádkové hry Aloise Jiráska Lucerna či legendárního Goethova Urfausta. V bohatě obsazeném detektivním seriálu na motivy knihy Elleryho Queena Město malérů se setkal mimo jiné s Eduardem Cupákem. Spolu se před mikrofonem sešli i v dramatizované četbě Carmen na motivy povídky Prospera Mérimée. Tady všude mohl uplatnit svůj široký herecký rejstřík, cit pro vystižení psychologie postavy a jejího charakteru. Z konce 70. let pochází i rozhlasová Goldoniho komedie Poprask na laguně, dvanáctidílná Potopa dle románu Henryka Sienkiewicze, odehrávající se počátkem druhé poloviny sedmnáctého století během polsko-švédské války, nebo supraphonská nahrávka Vědecké metody komisaře Mejzlíka na motivy detektivních příběhů Karla Čapka.
 

V následující dekádě se Viktor Preiss stal vyhledávaným představitelem převážně kladných či komediálních rolí zejména v klasických dílech světové literatury. Posluchači jej mohli slyšet v seriálu Pýcha a předsudek dle románu Jane Austenové či v Manon Lescaut Vítězslava Nezvala. Cit pro lyrično uplatnil Viktor Preiss při natáčení inscenace Máchova Máje z roku 1986. Ve známé rozhlasové verzi Mistra a Markétky Jiřího Horčičky promlouval v roce 1987 jeho hlasem Jošua Ha Nocri, zatímco v novém nastudování tohoto Bulgakovova románu pro Audiotéku se v roce 2020 posluchačům představil jako Pilát Pontský a profesor Stravinskij. Vypravěčem, ale zároveň i hybatelem děje, byl v dramatu Americká tragédie Theodora Dreisera. Do úlohy syna hrdiny seriálu Rytíř světlého rozumu (1987) o Janu Evangelistovi Purkyně jej obsadil režisér Ivan Chrz. V rozhlasové hře Sen o tisíci patrech na motivy science-fiction románu Jana Weisse se převtělil do postavy detektiva Broka, bloudícího alegorickým Mullerdómem. Z roku 1989 pochází nahrávka hororově laděné romantické hry Fantóm opery, vydané o několik let později AudioStory. Viktor Preiss zde pod režijní taktovkou Tomáše Vondrovice zazářil jako zamilovaný hrabě Raoul de Chagny, bojující o svou lásku s démonickým fantómem Miroslava Moravce. O rok později jej mohli posluchači slyšet v hlavní roli supraphonské nahrávky dobrodružného románu Fanfán Tulipán.
 

Devadesátá léta a přelom milénia přinesly Viktoru Preissovi příležitosti v podobě titulní postavy Voltairovy novely Candide aneb Optimismus, ale i vděčné úlohy v konverzačních komediích, v nichž představoval převážně muže z vyšší společnosti, oplývající ironickým humorem. Jedná se o rozhlasové hry Oscara Wildea Bezvýznamná žena, Vějíř lady Windermerové a Zločin lorda Arthura Savila. Na podobné notě se nesou i Podivné příběhy lorda Clovise, jejichž autorem je humorista Hector Hugh Munro-Saki. Kromě hudební komedie Koncert v oranžérii, vydané roku 2005 Radioservisem, účinkoval tou dobou zejména v psychologicky laděných hrách Normální okruh, Heda Gablerová a Tanec smrti. Příležitosti se mu naskytly i ve výpravných rozhlasových seriálech Sága rodu Forsytů, Miláček, a ve starověku se odehrávající trojici příběhů Já, Claudius, Faraon a Tajemný Etrusk. Tady všude se setkal s mnoha známými hereckými kolegy a jeho výkony patří do zlatého fondu rozhlasové tvorby.
 
V roce 2012 ztvárnil hlavní postavu soudce v historické rozhlasové dramatizaci Případ Martina Guerra. Klíčovou úlohu porotce č. 8 sehrál ve vynikající nahrávce Jitky Škápíkové Dvanáct rozhněvaných mužů, vydané Nakladatelstvím XYZ. Vynechat nemůžeme ani jeho působení v několika inscenacích Pavla Molka, opírajících se o významné historické události. Jedná se o hry Má protentokrát obsazená vlast, Hle, vítěz přichází! a Švédská cena míru. Spolu s Blankou Bohdanovou, Františkem Němcem a dalšími herci se podílel na moderním nastudování Dürrenmattovy Návštěvy staré dámy. Jako doktor Robert se v roce 2019 představil v živě natáčené rozhlasové hře Víta Vencla Podivný odkaz Dr. Jekylla a pana Hyda, napsané volně na motivy předlohy R. L. Stevensona.
 
Samostatnou kapitolou jsou pak jím vytvořené postavy detektivů, byť on sám prý detektivkám příliš neholduje. Tou zřejmě nejznámější je Sherlock Holmes, kterého si zahrál ve více než tuctu rozhlasových her na motivy Doylových povídek. Jako doktor Watson mu věrně sekundoval Otakar Brousek starší. V holmesovské komedii Maurice Leblanca Arséne Lupin contra Sherlock Holmes, vydané Tympanem roku 2014, se ujal role jeho protivníka lupiče-gentlemana skvělý Ivan Trojan. A slavného detektiva Preiss neopustil ani v parodii Davida Mairowitze Sherlock Holmes a případ Karel Marx. Soukromé očko ztvárnil i v gangsterském příběhu Raymonda Chandlera Výpalné na Noon Street, zatímco jako vyšetřovatel sir Henry asistoval slečně Marplové alias Stelle Zázvorkové v povídce Agathy Christie Utonulá. Jestliže v humorně laděném krimiseriálu Petra Vodičky Vraždy jako z pohádky byl opět na straně zákona, v komorní hře Okno smrti Josefa Mareše stanul v úloze podezřelého proti kriminalistovi Václava Neužila. V historické detektivce Vlastimila Vondrušky Ďáblův nápoj pak pátrá po vrahovi spolu s Tomášem Töpferem. A vedle něj se Viktor Preiss objevil i ve hře Lionela Goldsteina Pan Halpern a pan Johnson, kterou rozhlas natočil a odvysílal právě u příležitosti hercova jubilea.
 

Četby pro dospělé

Viktor Preiss se dlouhé roky četbám z respektu poněkud vyhýbal, v poslední době jej však v této poloze můžeme slyšet stále častěji a vždy je přitom jeho výkon precizní. Jedním ze starších záznamů je AudioStory vydané poetické westernové drama Kde jsou hvězdy nejblíž Jana Šmída z počátku 90. let. Anton Pavlovič Čechov byl autorem novely Černý mnich, která vznikla v rozhlase roku 2005, a vydal ji Radioservis. Tamtéž vyšly i humoristicky laděné povídky židovského autora Ephraima Kishona Nejlepší povídky z cest. Spolu se synem Martinem a dalšími hereckými osobnostmi se v režii Michala Bureše podílel i na detektivní sbírce Svědkyně obžaloby a další povídky pro OneHotBook. V té době se Preiss výjimečně zhostil i četby více než devítihodinového románu Juliana Barnese Jediný příběh, vydaného Témbrem.
 

Příběhy pro děti a mládež

Ani dětských četeb nemá na svém kontě Viktor Preiss mnoho, často navíc nejsou dostupné. To platí jak pro Exupéryho Malého prince z roku 1994, tak o sedmnáct let mladším pohádkovém vyprávění Jana Koláře Z deníku kocoura Modroočka. Poslechnout si ale děti mohou Aškenazyho Putování za švestkovou vůní z roku 1999 vydané Supraphonem či rozverné pohádky Aloise Mikulky O zvířátkách a divných věcech z dílny Tympana.
 
Mnohem větší uplatnění našel herec v dramatizovaných pohádkách a hrách pro mládež. Jeho hlas tak zazněl například v pohádkovém příběhu Oscara Wildea Slavík a růže z roku 1978. Z ranku klasických pohádek můžeme z jeho dlouholeté spolupráce s vynikajícími režiséry Karlem Weinlichem či Hanou Kofránkovou zmínit Andersenovy Císařovy nové šaty Františka Pavlíčka a Dar nedar Karla Šiktance, v němž si zahrál spolu se synem Martinem. Jedním z nejnovějších počinů je i trochu archaický pohádkový příběh Anastázius Kočkorád, velký kouzelník vydaný Františkem Jílkem, jehož autorem byl Rudolf Slawitschek.
 

V rozhlasové verneovce Ocelové město si v roce 1982 zahrál odvážného Marcela, bojujícímu proti Josefu Somrovi coby padouchu Schulzem. S Vernem se jako jeden vypravěčů setkal v supraphonské Cestě kolem světa za 80 dní. Adaptace slavného Dumasova románu Hrabě Monte Christo pak pro Preisse představovala vzácnou příležitost vytvořit veskrze záporný charakter prokurátora de Villeforta. V desetidílném seriálu Tři mušketýři z roku 1995 se pod vedením Jiřího Horčičky převtělil do postavy vypravěče a zároveň autora Alexandra Dumase. Dějem provázel i v bohužel nedostupné nahrávce Multisonicu Malý lord Francis Hodgsonové-Burnettové. Dostupný je naopak dobrodružný rozhlasový seriál Jim Pinkerton či dramatizace slavného Londonova příběhu Bílý tesák.
 
Vypravěčem byl i v Donu Giovannim z cyklu Nebojte se klasiky!, která formou dramatizace s hudebními ukázkami seznamuje mladší posluchače s velkými díly operního světa. Příznivce dobrodružství a tajemna v rozhlasovém éteru potěšil Preissův Faust ve hře Martiny Drijverové Faustův dům či čaroděj Ogion Tichý ve výpravném fantasy příběhu Ursuly Le Guin Čaroděj Zeměmoří. V roce 2018 se pak podílel i oceňovaném rozhlasovém seriálu Tobiáš Lolness, vydaném Radioservisem.