Zpět

Stopy vedou do Baker Street 221B

téma, , 22.05.2019
Arthur Conan Doyle
Sherlock Holmes, největší detektiv všech dob, patří stále k literárním fenoménům. Jeho popularita ale nezastínila ani jeho tvůrce, Arthura Conana Doyla, povýšeného za své zásluhy do rytířského stavu. Pojďme se podívat na to, která jeho díla si můžeme poslechnout jako audioknihu. Vždyť napětí a záhady byly vždy oblíbené nejen u čtenářů, ale i posluchačů.
Příběhy Sherlocka Holmese mají své kouzlo i v dnešní době, o jejich popularitu se postaraly četné filmové a televizní adaptace. Oba hlavní hrdiny zná asi každý – nebo ne? Věděli jste, že Holmes spíše než v lovecké čapce, známé z ilustrací a filmů, chodil v obleku či plášti, a namísto lulky kouřil cigarety? Nebo že zažitá představa postarších pánů nemusí odpovídat tomu, že v době jejich prvních dobrodružství bylo oběma kolem třiceti let? Pokud ne, je možná čas si příběhy poslechnout a své představy o Sherlocku Holmesovi upřesnit. Takto legendární postava si to, stejně jako její autor Arthur Conan Doyle, zaslouží.

Holmesovské romány

Mimo sérii 56 holmesovských povídek stojí čtyři romány s postavou slavného detektiva. Nejznámější z nich je k dispozici v audioknižní podobě hned ve dvou provedeních. Prvním je Pes baskervillský jako původně desetidílný rozhlasový seriál z roku 1962, vydaný na gramofonových deskách a zkráceně i na CD Supraphonu. Kompletní nahrávka je k dispozici v online distribuci Radiotéky. Více než čtyřhodinový záznam vyniká nejen svým rozsahem, ale i celkovým zpracováním. V roli Holmese se představil Otakar Brousek starší, kterému zdatně sekundoval jako Watson Josef Červinka. Na svou dobu bohaté hudební a zvukové kulisy spolu s přesvědčivými hereckými výkony navodí tu správnou atmosféru tajuplných blat. Navázat na toto legendární zpracování je velmi obtížné, neboť pro mnohé posluchače zůstává dosud nepřekonáno. O novodobé nastudování Psa baskervillského se přesto pokusil Popron Music - jeho dramatizovaná četba však i přes obsazení známých herců nedosahuje kvalit výrazně propracovanější starší verze.

Dalším vydaným románem je Studie v šarlatové, ve které došlo k seznámení obou hrdinů, detektiva Holmese a lékaře Watsona. Obsazeni do jejich rolí byli roku 1989 pánové Oldřich Kaiser a Jiří Lábus. Tato rozhlasová dramatizace, která neušla velkému krácení předlohy, vyšla nedávno u vydavatelství Radioservis.
 

V rámci rozhlasového Léta s Sherlockem vzniklo v roce 2017 několik nových adaptací, jednou z nich je četba vybraných kapitol románu Údolí strachu v podání Josefa Kaluži. Stejně jako ostatní nahrávky z tohoto cyklu je dnes k dispozici na Radiotéce.

Rozhlasová zpracování povídek

Na příběhy oblíbené dvojice hrdinů Holmese a Watsona se Československý a později Český rozhlas zaměřil během své existence hned několikrát, v distribuci se však zatím všechny nahrávky neobjevily. Postupně vydávanou neucelenou řadu holmesovek nazvalo vydavatelství Radioservis Slavné případy Sherlocka Holmese. První na řadu přišly čtyři příběhy, ve kterých si koncem 80. let Holmese zahrál Miloš Kopecký, zatímco Watsona ztvárnil Rudolf Hrušínský. Je škoda, že byly opět kvůli stopáži některé dějové linky vypuštěny, přesto příběhy jako Strakatý pás nebo Námořní smlouva patří v rozhlase dodnes k často reprízovaným. K těmto dramatizacím přibyly o několik let později trochu delší rozhlasové hry, ve kterých se představili Viktor Preiss a Otakar Brousek starší. Ten si v nich na rozdíl od Psa baskervillského zahrál Watsona a mohl tak ukázat, že jeho herectví dokázalo skvěle obsáhnout oba Doylovy hrdiny. Namísto příběhu Zmizelý hráč ragby, který zůstává nevydán, se na sedmém CD této řady objevila rozhlasová hra Škola v opatství s Františkem Němcem a Jiřím Ornestem v hlavních rolích. Paradoxem je, že se tento příběh, tentokrát v podání dvojice Preiss-Brousek, objevil už na třetím CD série pod názvem Únos, původní název povídky v knižních vydáních je navíc Škola v Priory. Rozhlasové hry z konce devadesátých let doplnily v roce 2009 nové nahrávky, které kvůli rozvinutí příběhu přidaly i některé vedlejší scény. Naštěstí však nikdy nedošlo k narušení originálního příběhu. I díky výkonům pánů Preisse a Brouska patří tato série k posluchačsky nejoblíbenějším rozhlasovým detektivkám vůbec. Mezi nejznámější kousky patří Záhada na Thorském mostě, Spolek ryšavců či Ďáblovo kopyto.

Vydavatelství Tebenas pak přináší holmesovské nahrávky z brněnského rozhlasového studia, kde před časem vznikl s místními hereckými představiteli soubor převážně méně známých Doylových povídek. Jde o povedené dramatizace, ovšem pouze s nepříliš dlouhou stopáží. Barvíř na penzi či Tři Garridebové ale rozhodně stojí za poslech. Pouze na Radiotéce je pak ke stažení příběh Modrá karbunkule. Ruku v ruce s brněnskými dramatizacemi vyšly i dvě povídky z plzeňských studií, Vyděrač a Žlutá tvář. V roce 1980 v nich hlavní roli ztvárnil Jiří Samek.
 

V regionech vznikaly v průběhu let i další nahrávky, které jsou k poslechu ve třech kompletech 2x a 3x Sherlock Holmes a Další příběhy Sherlocka Holmese. Obsahují mimo jiné povídky Únos a Vzpomínka na prázdný dům. Ve třech z těchto příběhů si ústřední dvojici hrdinů zahrála překvapivá dvojice známých pražských herců, Aloisi Švehlíkovi v roli Holmese zdatně sekundoval jako Watson Ilja Prachař. V ostatních uslyší posluchači interprety z regionálních divadel.

Výše zmiňované Léto s Sherlockem přineslo i zpracování několika méně známých povídek. Jan Dvořák načetl Ohyzdného žebráka, olomoucký rozhlas pak připravil dramatizace příběhů Berylová korunka a Vila Vistárie. Ojedinělým zpracováním se může pochlubit příběh vydaný pod názvem Sherlock Holmes ve státních službách. Rozhlasová hra na motivy příběhu Bruce - Partingtonovy dokumenty totiž byla natáčena živě v přímém rozhlasovém vysílání, při němž herce přímo ve studiu doprovázeli nejen hudebníci, ale i ruchaři. Holmese si zde zahrál Jan Hájek, jako Watson se představil Pavel Batěk. Kvalit starších zpracování bohužel tyto novinky nedosahují.

Audioknižní případy

Kromě rozhlasu se dlouhodobě Sherlocku Holmesovi věnuje i vydavatelství AudioStory, kde v interpretaci předních českých herců vznikaly podařené četby několika Doylových povídek. Ke starším příběhům v podání hereckých legend Miroslava Moravce, Soběslava Sejka, Jiřího Samka, Vladimíra Brabce a Svatopluka Beneše, přibyly před několika lety i dvě detektivky načtené Petrem Kostkou. Za zmínku stojí například Dobrodružství se šesti Napoleony nebo Charles Augustus Milverton. Velká část z nich vyšla koncem roku 2018 v kompletu 6x Sherlock Holmes.
 

Rozsáhlou sérii s velkým detektivem do svého katalogu přidalo i vydavatelství Tympanum, které nechalo známými herci načíst celkem 11 příběhů. Komplet nazvaný Vzpomínky na Sherlocka Holmese sice nekopíruje zcela přesně seznam povídek ze stejnojmenné knižní sbírky, o kvalitě interpretace však nelze říct nic než chválu. Vypravěči Jiří Ornest, Vladimír Čech, Otakar Brousek ml. a Aleš Procházka skutečně odvedli dobrou práci.

Zapomenuta by neměla být ani nahrávka povídky Prázdný dům z roku 2002 od společnosti Levné knihy. O skvělou interpretaci se v ní postaral Ladislav Mrkvička.

U Popronu dopadla mnohem lépe než Pes baskervillský četba povídky Modrá karbunkule, která se objevila ve výběru Vánoční detektivky. Ujal se jí se ctí představitel Holmese z výše zmíněného románu, Ladislav Frej.

Vydání se bohužel nedočkaly příběhy Sherlocka Holmese v podání Richarda Honzoviče, protože se jedná o nahrávky určené primárně pro potřeby nevidomých a ne ke komerčnímu užití. Stejně tak v archivech rozhlasu leží některé příběhy velkého detektiva, vzniklé především v rozmezí 60. až 80. let, které se bohužel nejen nedostaly na trh, ale ani nedochází k jejich reprízám ve vysílání.

Ojedinělý pokus zpracovat v jednotné úpravě kompletní povídkové sbírky vznikl v dílně vydavatelství Kanopa. V létě a na podzim roku 2018 zde postupně vycházely každé pondělí detektivky ze sbírek Dobrodružství Sherlocka Holmese, Poslední poklona Sherlocka Holmese a Z archívu Sherlocka Holmese. Dostupné jsou buď samostatně, nebo jako cenově zvýhodněné komplety dvanácti, respektive osmi povídek. Ve zdařilé interpretaci Václava Knopa se mohou posluchači poprvé těšit na nezkrácenou četbu známých příběhů jako Strakatý pás, Umírající detektiv nebo Skandál v Čechách. Objevit však mohou i mnohé dosud audioknižně nezpracované povídky, například Urozený ženich, Rudý kruh, Nezvěstná šlechtična či Záhada Boscombského údolí a další.
 

Pastiše

Původní tzv. kanonické příběhy inspirovaly v průběhu let mnoho dalších autorů k více či méně vážně pojatým novým dobrodružstvím, z nichž ovšem jen málokteré lze legálně zakoupit. Kromě bohaté dramatizace Arsène Lupin kontra Sherlock Holmes od Maurice Leblanca vydané Tympanem, jde především o dva soubory 15 případů Sherlocka Holmese a 15 případů Sherlocka Holmese podruhé, které obsahují téměř všechny nahrávky detektivních povídek z pořadu Meteor, jejichž autorem byli převážně Rudolf Čechura a Josef Kleibl. Ty doplňuje pětice příběhů Chemické příběhy Sherlocka Holmese od Wacława Gołembowicze. U Leblancova románu se Holmes (Viktor Preiss) a Watson (Jaromír Meduna) střetli s Ivanem Trojanem jako Lupinem. V případech z Meteoru patří detektivův hlas Svatopluku Benešovi (v rolích Watsona se vystřídali Jaromír Spal, Miloš Kopecký, Josef Bláha, Jiří Adamíra a Jiří Císler), zatímco v Chemických příbězích doplnil Jaromíra Spala v roli Watsona jako Holmes Bohuš Záhorský. Oba tyto komplety vydal Radioservis. Zajímavé je, že mezi třicítkou příběhů najdeme i jednu originální povídku od A. C. Doyla – Lví hřívu. Dlouho ztracený příběh z Meteoru Sherlock Holmes a akvárium vyšel spolu s jedním z řady holmesovských příběhů Ilji Hurníka Symfonie s úderem kotlů. V roce 2017 byl zrealizován dlouho v šuplíku ležící scénář krátké Kleiblovy povídky Pavor Nocturnus. Otěže v něm po Svatopluku Benešovi převzal Kamil Halbich, Watsona si zahrál Miroslav Táborský. Vydání se však zatím tato dramatizace nedočkala.

Oproti tomu na CD vyšla parodická rozhlasová hra Sherlock Holmes a případ Karel Marx, jejímž autorem je David Zane Mairowitz. Holmese v podání Viktora Preisse zde poměrně nešťastně jako doktor Watson doplňuje Bohumil Klepl.
 

Ačkoliv Sir Arthur Conan Doyle nepsal pouze detektivní romány a povídky, jeho ostatní dílo zůstává postavou jím stvořeného slavného detektiva zastíněno. Několik detektivních, častěji ale hororových příběhů okořeněných paranormálními jevy, natočil v průběhu let Český rozhlas. Některé z nich se objevily na portálu Radiotéka, například jde o povídky Zmizení zvláštního vlaku či Parazit. Nevydán zůstává zajímavý příběh Sběratel brouků. Ještě zajímavější je ale rozhlasová hra Ruka, vycházející z povídek Brazilská kočka a Hnědá ruka. Její obsazení je skvostné, hlasy Aleše Procházky, Josefa Somra či Miroslava Táborského jistě potěší uši nejednoho posluchače. Neméně hvězdné obsazení slibuje i dobrodružný vědeckofantastický příběh Ztracený svět, v němž na dobrodružné výpravě za tajemstvím dinosaurů ukrytých v nepřístupných pralesích excelují herci Boris Rösner, Jiří Klem, Václav Knop či Jan Přeučil.

K dispozici je také strhující námořnická historka Pruhovaná truhlice v podání Jiřího Štěpničky z dílny Supraphonu, oplývající hrůzostrašnou atmosférou.

Ve zvukových adaptacích si většinou vydavatelství vybírala příběhy z různých souborů. Tak došlo k tomu, že zatímco některé povídky byly natočeny v několika verzích (vánoční detektivka Modrá karbunkule dokonce v osmi různých provedeních!), jiné neméně zajímavé zatím na své zvukové zpracování čekají. Doufejme, že jednou dojde na zpracování všech holmesovských příběhů v jednotné úpravě. Už dnes si ale může posluchač vybrat z mnoha různých zpracování to, které je mu nejbližší. Které je to vaše?