Zpět

Audiosvět Jana Wericha potřetí

téma, , 21.11.2020
Letos jsme si připomínali hned dvě významná jubilea Jana Wericha: v únoru 115 let od narození a na konci října 40 let od úmrtí. U té příležitosti jsme připravili sérii tří článků mapující Werichovy nahrávky – v prvním jsme se zaměřili na jeho vystoupení s Voskovcem a Horníčkem, minule na pohádky a další literární tvorbu, a v závěrečném dílu zaměříme pozornost na tituly, ve kterých Jan Werich vzpomíná, přemítá a rozmlouvá.

Werichu, povídej

Mnoho Werichových úvah a vzpomínek se začalo objevovat během 60. let na vlnách Československého rozhlasu. Nepočítáme-li průvodní slova válečných nahrávek Voskovce a Wericha, lze za první vydavatelský počin považovat rozsáhlý vzpomínkový pořad Táto, povídej!, v němž Jan Werich rozmlouval s dcerou Janou. I ten vznikl v roce 1969 původně pro rozhlasové vysílání, osmdesátiminutový výběr ale vyšel v roce 1971 u Pantonu na dvou LP deskách a posléze v roce 2005 na jednom CD.
 

Jana Werichová a Jan Werich (foto: Alexandr Janovský)

Ze stejných záznamů vychází i další dvě desky Forbíny vzpomínek, které vydal Supraphon v roce 1988. Werichovo vyprávění se k posluchačům dostalo doplněné nově nahraným průvodním slovem Miloše Kopeckého a původními písněmi Osvobozeného divadla.

V roce 2000 vydal Lotos jiný výběr ze stejných nahrávek a nazval ho Jan Werich v USA. Teprve až v roce 2013 vydal Supraphon 8 CD obsahujících kompletní nahrávky Werichova vyprávění s dcerou z roku 1969, včetně do té doby nikdy nezveřejněných záznamů.
 

Všude trochu Wericha

Roku 1990 vydává Multisonic gramofonovou desku a magnetofonovou kazetu s výběrem z televizního pořadu Co tomu říkáte, pane Werichu?, který připravoval a v němž s Werichem rozmlouval Vladimír Škutina.

90. léta přinesla především nová vydání nahrávek, kterým jsme se už věnovali v předešlých dvou dílech tohoto přehledu: předscény, záznamy z Osvobozeného divadla, Werichovy pohádky, Dobrého vojáka Švejka. V roce 2004 vydal Radioservis CD Jan Werich vesele i vážně, který z nahrávek z let 1959–1978 sestavil Ondřej Suchý. Werich si na nich „povídá s Annou Hostomskou o hudbě a oblíbených skladatelích, s Jiřím Trnkou a A. J. Liehmem o filmu i Americe, s Jiřím Suchým třeba o trávníku v předsíni, vypráví o svém příteli Arkadiji Rajkinovi a mnohých dalších.“
 

Tento titul jako by spustil lavinu kompilačních nosičů obsahujících rozhlasové a televizní snímky, rarity ze soukromých archivů, povídky nebo nezařazené pohádky, začasté bez hlubšího dramaturgického záměru. Jmenujme alespoň jen heslovitě Poklady z archivu (Suprahon, 2011), Tak se ti hlásím… (Radioservis, 2012), Jiřímu Voskovcovi k narozeninám (Supraphon, 2012), Babí léto Jana Wericha (Radioservis, 2013), Velké maličkosti (Radioservis, 2014) aj.
 

V záplavě těchto se sporadicky objevují i ucelené nahrávky, jako například 3CD Jan Werich o Jaroslavu Ježkovi (Lotos, 2006), Poslední forbína – Setkání ve Vídni 1974 (Supraphon, 2011) či Voskovec + Werich: Vídeň 1971 – Montreal 1977 (Supraphon, 2014). Posluchačům je k dispozici rovněž komplet 8 CD Jan Werich: Gramotingltangl 1966–1967 (Supraphon, 2014) se záznamy legendárních rozhlasových půlhodinek včetně těch v rozhlase nedochovaných, z archivu pozdějšího Werichova tajemníka Karla Koliše.
 

Za pozornost jistě stojí také titul Dva na jedné struně – Jan Werich a Daniéle Monmarte na Kampě v červenci roku 1976 (Toužimský a Moravec, 2016) obsahující unikátní rozhovor Jana Wericha s francouzskou studentkou.
 

Jiří Voskovec a Jan Werich (foto: archiv Supraphonu)

Suma sumárum

Jistou roztříštěnost všech výše zmíněných nahrávek nahrávek se snažil napravit autor tohoto textu, když přijal výzvu producentky Supraphonu Nadi Dvorské sestavit padesátihodinový werichovský komplet. Suma sumárum obsahuje vše, na čem se Werich autorsky podílel a co vydal Supraphon, či nabídly soukromé archivy.

Komplet z roku 2019 zahrnuje výběr nahrávek Osvobozeného divadla, válečné  a poválené snímky, Divotvorný hrnec, předscény Wericha a Horníčka, drobné prózy Jaroslava Haška ve Werichově podání, Italské prázdniny, pohádky, vzpomínání Táto, povídej!, kompletní zvukový přepis televizního cyklu Co tomu říkáte, pane Werichu, obě setkání Voskovce a Wericha ve Vídni, nový sestřih vystoupení v Lucerně v roce 1977 a různé nahrávky sesbírané z dřívějších kompilací plus několik nově objevených unikátů, jakými jsou například Werichův estrádní výstup z 50. let, kouzelné breptání při načítání Pana Tau, či soukromá nahrávka, kterou pořídil Prokop Voskovec v 60. letech.
 
 

Werich bez Wericha

Na závěr tohoto dílu a vlastně celé série článků o Werichových nahrávkách ještě alespoň zmínka o dvou novějších auditivních počinech, už bez hlasu Jana Wericha.

V roce 2019 vydala Audiotéka spolu s nakladatelstvím Práh zvukovou podobu knihy novináře Jiřího Janouška Jan Werich za oponou v interpretaci Dušana Sitka. Dvanáct rozhovorů Jiřího Janouška s Janem Werichem jsou doplněna dobovými svědectvími například Jiřího Voskovce, Miroslava Horníčka či Miloše Kopeckého.
 

Ve stejném roce vydal Radioservis v digitální distribuci pod názvem Z dopisů Jiřího Voskovce a Jana Wericha koláž čtyř komponovaných pořadů, které připravil a uvádí Jiří Kamen a v nichž se interpretace zhostili Lukáš Hlavica a Jiří Hromada. Český rozhlas tyto pořady vysílal v letech 2007–2009 pod názvem Sranda přestává, a to bohužel často, humor nikdy…, kterýžto titul by mohl být krédem při poslechu kterékoliv nahrávky s Janem Werichem.