Zpět

Britské detektivky a thrillery: Klasické příběhy

téma, , 02.09.2021
Co může být britštějšího, než stará dobrá detektivka? Po nedávném výletu do Skandinávie za severskou vlnou zločinu se nyní v audioknižním detektivním zeměpise dostáváme ke břehům ostrovního království, kde na nějakou dobu zakotvíme. Posvítíme si na místní tvůrce žánru detektivek a příbuzného odvětví thrillerů. A začneme klasiky.

Arthur Conan Doyle (1859–1930)

Dámy prominou, ale přednost musíme dát jednomu ze zakladatelů žánru, siru Arthuru Conanu Doylovi. Ten si díky stvoření postavy Sherlocka Holmese vydobyl čelní postavení v historii detektivní literatury a zajistil tím sobě i své nejznámější postavě nesmrtelnost. Výčet jeho příběhů, které vyšly audioknižně, je tak rozsáhlý, že si vysloužil hned dva samostatné články. V prvním si mohou posluchači zkontrolovat, zda jim nějaké zpracování neuniklo, ve druhém jsme se přímo zaměřili na jeho nejznámější román, Pes baskervillský. Věděli jste, že si jej můžete poslechnout hned ve čtyřech českých a jedné slovenské verzi?
 
 

Zájem o Sherlocka Holmese je tak velký, že se v jeho úloze vystřídalo hned několik zvučných hereckých jmen – za všechny zmiňme třeba Viktora Preisse, Otakara Brouska či Miloše Kopeckého. Prozatím posledním Sherlockem byl v rozhlasové verzi Psa baskervillského z roku 2021 Martin Finger. Zajímavým počinem je i snaha o kompletní jednohlasou četbu všech holmesovských povídek a románů, které pro vlastní vydavatelství Kanopa interpretuje herec Václav Knop.

Gilbert Keith Chesterton (1874–1936)

Holmesovým protikladem, jako samotářského podivína se sklony k užívání kokainu, byla přátelská postava kulaťoučkého pátera otce Browna z pera Doylova souputníka G. K. Chestertona. Příběhů s ním vzniklo zejména v rozhlase mnoho, vydaných je však jen několik. Audiokniha Z detektivních příběhů otce Browna z nich několik vybrala a přinesla ve formě dramatizace. V titulní roli se posluchačům v roce 1997 představil Petr Pelzer. Šestici brownovských povídek doplnily ještě další dvě s hlavním hrdinou panem Pondem. V příběhu Létající zlaté rybky z roku 2010, který stejně jako předchozí příběh vydal Radioservis, se v úloze otce Browna objevil Josef Somr. Dostupné rozhlasové nahrávky pak uzavírá o rok mladší dramatizace Ďáblův jícen, v níž policejní komisař (Ladislav Frej) a lékař (Jiří Ornest) pátrají po příčině smrti generála Garnetta.
 
 

Ladislav Frej si zahrál i na otce Browna, a to v případě povídky Létající hvězdy, kterou načetl jako součást alba Vánoční detektivky v roce 2011 pro Popron. A pokud vám nevadí slovenština, v roce 2021 vyšla pod hlavičkou vydavatele Spolok sv. Vojtecha sbírka povídek Otec Brown v interpretaci Petera Rúfusa.

William Wilkie Collins (1824–1889)

Předchůdcem obou zmíněných autorů byl dnes již pozapomenutý Wilkie Collins, který patřil k opravdovým pionýrům na poli detektivek v době, kdy tento žánr ještě neměl ani svá pevně ustálená pravidla. Audioknižně vyšel pouze jediný jeho román, Žena v bílém, který jako dramatizaci roku 1978 natočila režisérka Lída Engelová s předními herci plzeňského divadelního světa. V romanticky laděném vyprávění s kriminální zápletkou uslyšíte Pavla Pavlovského, Moniku Švábovou či Tomáše Šolce a Jiřího Samka. Kriminální parodií na jiný Collinsův příběh Měsíční kámen je pak dramatizace polských autorů Kinga Krzemińska a Krzysztof Komander Strážmistr Cuff z produkce Audiotéky. Původním dílem se však příběh spíše volně inspiroval.
 
 

Edgar Wallace (1875–1932)

Jako král anglické detektivky bývá někdy nazýván velmi plodný autor Edgar Wallace, který za necelé čtvrtstoletí své spisovatelské dráhy stihl napsat několik stovek příběhů, které předznamenaly žánr krimithrilleru. Spíše než postava velkého detektiva ho zajímal samotný policejní aparát. Několik jeho příběhů bylo vydáno jako dramatizovaná četba či rozhlasová hra. Zástupcem druhé kategorie je Soudce Jack v režii Jiřího Horčičky. Tato hra z roku 1990 zavádí posluchače do prostředí organizovaného zločinu, kterému se postavila záhadná postava samozvaného maskovaného mstitele. Skvěle obsazený příběh sází na známá herecká jména Vladimíra Ráže, Jiřího Lábuse, Vladimíra Dlouhého či Vilmy Cibulkové.
 
 

Rozhlas také natočil několik povídek s inspektorem J. G. Reederem. Toho si nejprve zahrál Ivan Trojan, přičemž povídka Zločinecký mozek z roku 1997 vyšla audioknižně spolu s četbou stejného příběhu v podání Davida Viktory z roku 2020 s alternativním názvem Honba za pokladem pod titulem Detektivní povídky Edgara Wallace. Sbírka Kriminální příběhy Johna G. Reedera pak obsahuje trojici dalších povídek s Ivanem Trojanem v hlavní úloze. Existuje ještě několik nahrávek plzeňského rozhlasu s Pavlem Pavlovským, které ale zatím nevyšly. Naopak jeden z nejlepších autorových příběhů, román Maska v podání Romana Svobody o zabijákovi, který sužuje Londýn, vydalo v roce 2020 vydavatelství Čti mi!
 
 

Agatha Christie (1890–1976)

Když už tu byla zmínka o králi detektivek, nesmíme vynechat ani královnu žánru. Agathě Christie jsme věnovali samostatný článek a proto snad jen krátce zmíníme její nejznámější hrdiny a jejich aktuální zvukové adaptace. V první řadě jde samozřejmě o Hercula Poirota, malého belgického detektiva s malými šedými buňkami. V koprodukci Tympana a Kristiánu vyšly stylově první a poslední příběh s tímto hrdinou, Záhada na zámku Styles a Opona, v podání herce Jaromíra Meduny, který se stal hlasem známého poirotovského televizního seriálu. Nejnověji převzalo štafetu vydavatelství OneHotBook, které pro romány s Poirotem vybralo hlas herce Lukáše Hlavici.
 
 

O podobu další autorčiny známé postavy, slečny Marplové, se nejprve v rozhlase zasloužila herečka Viola Zinková, která v devadesátých letech účinkovala v několika povídkách a v napínavé hodinové dramatizaci románu Není kouře bez ohýnku. Romány v úpravě pro dva až tři hlasy pak v současnosti vydává Voxi. Hlasem postarší dámy s detektivními vlohami se stala Růžena Merunková, kterou doplňují například Otakar Brousek či Jitka Ježková.
 
 

Navázat na Agathu Christie se s posvěcením jejích dědiců snaží autorka Sophie Hannah (1971), která kromě příběhu s vlastními hrdiny Pusinka (vydalo Tympanum v podání Evy Novotné a Jana Kolaříka) napsala i několik nových románů s Herculem Poirotem. Pro Tympanum je načetli Michal Zelenka (Vraždy s monogramem), Martin Hruška (Zavřená truhla) a Vasil Fridrich (Záhada tří čtvrtin).

Dorothy L. Sayersová (1893–1957)

Dříve, než se tato rodačka z Oxfordu pustila do náboženské tematiky ve svých dramatech a esejích, proslavila se jako autorka detektivních románů a povídek. Jejím literárním hrdinou byl lord Peter Whimsey, s nímž vyšel audioknižně zatím pouze jediný román – Vražda potřebuje reklamu. V roce 2020 jej pro OneHotBook načetl Otakar Brousek ml. V příběhu z prostředí reklamní agentury Sayersová excelovala. Snad i proto, že sama v tomto oboru nějaký čas pracovala. Stejný interpret ztvárnil tutéž postavu už v roce 2002 v příběhu Muž bez tváře. Ten vyšel spolu s dalším autorčiným případem Podezření na dnes nedostupném CD. V dalších rolích se v příbězích objevili Ladislav Mrkvička, Jaromír Meduna či Jaroslava Adamová.
 
 

Daphne du Maurier (1907–1989)

Tato anglická spisovatelka ve svých napínavých romantických románech často využívala prvek detektivní zápletky. Platí to jak pro příběh Hospoda Jamajka, který v roce 2021 pro rozhlas načetl Pavel Oubram, tak pro komerčně vydaný příběh Mrtvá a živá. Ten v témže roce ve vydavatelství OneHotBook načetla Lucie Pernetová. Stíny temné minulosti v něm začnou obestírat mladičkou bezejmennou hrdinku, která přijíždí na starobylé panské sídlo jako druhá žena Maxe de Wintera, jehož první manželka zemřela za velmi podivných okolností. Autorčin nejznámější příběh však spadá spíše do kategorie napětí a hororu – právě proti si Ptáky vybral pro zfilmování i Alfred Hitchcock. V Radioservisu vyšli před časem jako četba Jana Hartla.
 
 

P. D. Jamesová (1920–2014)

Dnešní výběr uzavírá P. D. Jamesová, jejímuž spisovatelskému umění můžete přijít na chuť třeba díky rozhlasovému seriálu Zahalte jí tvář. V něm v roce 2014 rozplétal Aleš Procházka jako inspektor Adam Dalgliesh zamotanou rodinnou tragédii, která skončila vraždou. Ve čtyřdílné adaptaci dále účinkovali Dana Syslová, Jaroslav Plesl nebo Dana Černá. Se stejným detektivem se potkáte i v četbě Pachuť smrti, kterou v roce 2020 načetl Jan Vondráček. Obě nahrávky vydal Radioservis.
 
 

Nevydaná zůstává Vánoční vražda, kterou ve stejném roce natočili herci Dana Syslová, Iva Janžurová či Ondřej Brousek. Tento příběh najdete v jiném podání i ve sbírce Vánoční vražda a jiné povídky, kterou s hlasem Kateřiny Veselé vydalo roku 2017 Motto.