Zpět

Britské detektivky a thrillery: Současné bestsellery

téma, , 30.09.2021
Co může být britštějšího, než stará dobrá detektivka? Čtvrtý díl zakončí naši plavbu ve vodách ostrovních detektivek a thrillerů přehlídkou těch nejpopulárnějších dnešních autorů. Jaké audioknižní tituly by žádnému fanouškovi žánru rozhodně neměly chybět?

Peter May (1951)

Hned první dnešní zástupce je nepochybně „těžká váha“. Skotský autor Peter May se vyšvihl na výsluní svou trilogií z ostrova Lewis, díky níž začali čtenáři objevovat i jeho další tvorbu. Romány Skála, Muž z ostrova Lewis a Šachové figurky, odehrávající se na trochu nehostinných Hebridách, vynikají plastickými obrazy skotské krajiny, charakteristikami svébytných ostrovanů. Posluchači navíc ocení načtení Jiřím Dvořákem.
 
Po úspěchu skotské trilogie se vydavatelství OneHotBook pustilo i do dalších Mayových sérií. Pro řadu Akta Enzo s hlavním hrdinou Enzem Macleodem, původně učitelem biologie, ale po rozšafné sázce na téma neobjasněných vražd i amatérským detektivem, zvolilo hlas herce Davida Matáska. Ten se do úvodního dílu Výjimeční lidé pustil už v roce 2015, poté následovaly Kritik, Černé světlo, Entomologův odkaz, Zpětný ráz a v roce 2020 i Nezvratné alibi. Doufejme, že se dočkáme i sedmého dílu, který zatím vyšel jen v originále pod názvem The Night Gate. Enzo je milovník dobrého jídla, vína a krásných žen, takže vedle popisů francouzských pokrmů a místních reálií si přijdou na své i příznivci romantiky.
 
Těm by se v tomto ohledu mohly ale ještě o trochu více líbit Čínské thrillery. Z šestice románů Pán ohně, Čtvrtá oběť, Sál smrti, Hadohlavec, Běžkyně a Pekingský rozparovač jich bylo zatím natočeno pět, otazník visí nad „dodatkem“, samostatně vydanou povídkou Svatba duchů. Zvukově se však mohou u této řady posluchači těšit na dvouhlasou četbu, protože i hlavní protagonisté příběhů jsou dva. Kapitoly z pohledu čínského policisty Li Jena čte Martin Myšička, hlasem americké patoložky, pracující v Pekingu, promlouvá Jana Plodková. Kromě pátrání po vrahovi a představování čínské kultury se knihy věnují i nevyrovnanému vztahu obou hrdinů, takže příznivci tvrdé školy thrillerů mohou některé pasáže považovat za vhodné spíše do červené knihovny.
 

Audioknižně vyšly také některé samostatné romány. Jako první přišel Ostrov Entry v podání Jiřího Dvořáka, v němž detektiv Sime Mackenzie doufá nejen ve vyřešení vraždy v ostrovní komunitě poblíž Kanady, ale i v urovnání svého osobního života. Po tomto počinu, v němž se mísily žánry a střídaly časové roviny, přišla na řadu klasičtější Umrlčí cesta. Ta v dobrém slova smyslu vytěžila to nejlepší ze skotské trilogie a přenesla autorovy příběhy zpět na souostroví Hebridy. Kromě hlasu Jiřího Dvořáka se v ní vrací i starý známý detektiv George Gunn, který musí rozlousknout záhadu muže bez paměti, vyplaveného na pobřeží, a najít pachatele vraždy, spáchané o několik mil dále u majáku. Znovu se s Dvořákovým hlasem můžete potkat i v dalším návratu na ostrov Lewis, při kterém jej doprovodila herečka Lenka Zbranková. V románu Ochráním tě čeká na vyšetřovatelku Sylvii Braqueovou úkol objasnit příčinu bombového útoku, při němž se svou milenkou zahynul spoluvlastník luxusní oděvní značky.
 
V audioknize Karanténa se posluchačům představil herec Daniel Bambas. Díky jeho podání se můžete přenést do Londýna, epicentra světové pandemie smrtícího viru. Příběh, který autorovi ležel v šuplíku patnáct let, se rychle dočkal vydání poté, co ve světě vypukla v mnohém podobná situace. Ani další kniha, Muž bez tváře, není úplnou novinkou, jde o čtyřicet let starý příběh, který jeho autor nyní přepracoval. Britský novinář Neil Bannerman v něm v kulisách Bruselu pátrá po skutečné příčině podivných úmrtí britského ministra a lokálního žurnalisty. Dopřát si jej můžete s hlasem Vasila Fridricha. Tichá smrt, vydaná roku 2021 v podání herce Filipa Kaňkovského, rovněž opouští studené skotské podnebí a předkládá příběh detektiva Johna Mackenzieho, jemuž se zkomplikoval zprvu zdánlivě jednoduchý úkol: eskortovat ze Španělska do Británie drogového dealera. Jenže ten uprchl a John tak zažije pod španělským sluncem nejednu horkou chvilku.
 

Robert Harris (1957)

Zatímco u Petera Maye zahrnoval výčet jeho audioknih více než dvě desítky titulů, u Roberta Harrise si musíme vystačit pouze s jediným. Jde o rozhlasovou dramatizaci Otčina, příběh z alternativní historie s detektivní zápletkou. Přeneseme se v ní do roku 1964, v němž však nacistické Německo po vyhrané druhé světové válce připravuje oslavu narozenin Adolfa Hitlera. Detektiv Xavier March tou dobou dostává, tak trochu omylem, za úkol objasnit kupící se případy vražd bývalých nacistických pohlavárů. Audioknihu, vysílanou původně v podobě pětidílného rozhlasového seriálu v roce 2016, zdobí hlasy Jiřího Vyorálka, Igora Bareše, Jana Vlasáka a mnoha dalších interpretů.
 

Robert Galbraith (1965)

Pod pseudeonymem Robert Galbraith se neskrývá nikdo jiný než autorka knih o Harrym Potterovi J. K. Rowling. Ta se pustila do žánru detektivky prvním z řady románů se soukromým očkem a válečným veteránem Cormoranem Strikem, který nazvala Volání Kukačky. Jeho hrdina se v něm potýká s válečnými zraněními na těle i na duši, jeho vyšetřovací schopnosti ale nijak neutrpěly. Pomocnicí a později čím dále tím více i blízkou osobou mu je jeho asistentka Robin. Volání Kukačky, stejně jako následného Hedvábníka, načetl pro nakladatelství Plus herec Petr Oliva. Kvůli jeho zhoršenému zdraví se ale interpretem třetího příběhu Ve službách zla, stal Pavel Rímský. Ten v načítání pokračuje i nadále, prozatím poslední Smrtící bílá u nás vyšla pod hlavičkou Voxi. S postupující sérií jednotlivé díly bobtnají a autorka vedle detektivní linky splétá i osobní příběhy protagonistů, bude tak zajímavé sledovat kudy se série, kterou mohou znát i diváci v podobě televizní série BBC, bude dále vyvíjet.
 

Paula Hawkins (1972)

Autorkou bestsellerů je jistě i Paula Hawkins, jejíž thrillerový debut Dívka ve vlaku se dočkal hned několika filmových zpracování. Stranou nemohl zůstat ani audioknižní trh, ve OneHotBook zpracovali tuto látku jako trojhlasou četbu s herečkami Petrou Špalkovou, Lucií Pernetovou a Terezou Bebarovou. Poněkud nespolehlivá hrdinka Rachel se zaplete do pátrání po pohřešované ženě, kterou při své každodenní cestě vlakem vídala za okénkem. Dá se jí ale věřit, že skutečně zahlédla něco důležitého?
 
Jako desetihlasá adaptace s Jitkou Ježkovou, Růženou Merunkovou, Alešem Procházkou a dalšími herci tak vyšel i autorčin druhý příběh, Do vody. V zapadlém městečku Beckford došlo k několika sebevraždám, které mají jedno společné: utopení se v blízkém jezírku. Po letech se do rodného kraje vrací Jules, sestra poslední utonulé, aby zjistila, proč Nell doopravdy zemřela.
 

Angela Marsons (1968)

Po čtvrtstoletí odmítání ze strany vydavatelů se Angele Marsons konečně v roce 2014 podařilo prosadit se na poli detektivní literatury. Opustila tak původní profesi ostrahy v obchodním centru, začala psát na plný úvazek a nyní patří mezi nejúspěšnější britské autorky. Na svém kontě má už více než tucet knih s detektivem inspektorkou Kim Stoneovou. Zaposlouchat se můžete do úvodního Němého křiku a následného příběhu Ďábelské hry. Oba vyšly pod hlavičkou Témbru a Kim v nich čelí zločincům, následkům své nepříliš přátelské povahy i tajemstvím z rodinné minulosti. Hlasem oblíbené série se stala herečka Jitka Ježková.
 

C. J. Tudor (1972)

Nemalý zástup fanoušků má i anglická autorka C. J. Tudor. Stejně tak si ale záhy mnoho čtenářů znepřátelila. Proč? Autorka se ráda prezentuje jako velká fanynka Stephena Kinga, přičemž zástupci druhého tábora jí vyčítají, že namísto přiznané inspirace svůj vzor spíše vykrádá. Jako parafrázi na slavné TO označují její debutový thriller Kříďák, v němž parta dětí během nevinné hry s křídovými vzkazy narazí na mrtvolu děvčete. O třicet let později se jim tato událost znovu připomene prostřednictvím obálky s přiloženou křídou a jejich hrůza tím opět ožívá.
 
Podobnost se Řbitovem zviřátek lze pak vysledovat i v druhé knize Jáma, v níž se Joe vrací do rodného kraje, aby zastavil temné události z minulosti, které se po letech opět vracejí a mohou být životu nebezpečné. Třetí spisovatelčin příběh, Ti druzí, nabízí příběh otce, který tři roky stále hledá svou pohřešovanou dcerku, i když mu všichni tvrdí, že už dávno není naděje. První dva thrillery C. J. Tudor vydala Euromedia Group pod značkou Kalibr, třetí už pod novou hlavičkou Témbru. Všechny ale spojuje osobnost interpreta Vasila Fridricha.
 

Tim Weaver (1977)

Detektivní příběhy se soukromým vyšetřovatelem Davidem Rakerem mohou posluchači objevit díky zvukové podobě z dílny Audiotéky a vydavatelství Bookmedia. Desetidílnou řadu se s hlasem Igora Bareše podařilo načíst téměř celou a posluchači se tak v jednotlivých dílech mohou připravit nejen na spletité případy, ale i na ucelenou osobní linku jejich hrdiny. Pro pořádek uvádíme i pořadí jednotlivých částí: Hon na mrtvého, Údolí mrtvých, Ztracený, Není cesty zpět, Bez slitování, Němé oběti, Zlomené srdce, Muž bez minulosti (zatím nenačteno), Žena mého života a Nikdo není doma.
 
Bývalý novinář, redaktor a nyní spisovatel na plný úvazek Tim Weaver ale napsal i samostatný příběh Ztracené střípky, jehož hrdinkou je Rebeka Murphyová, která se na odlehlém ostrůvku stane i se svým bratrem obětí neznámého útočníka. Zatímco její bratr zmizel, ona zůstala na opuštěném místě bez pomoci. Kdo byl skutečným cílem útoku a z jakého důvodu? O tom vám více poví interpretka audioknihy Zuzana Slavíková.
 

Ruth Ware (1977)

Rodačka ze Sussexu, vlastním jménem Ruth Warburton, vešla do povědomí posluchačů audioknih díky Audiotéce a Bookmedia, které s hlasem Simony Postlerové oživily její prvotinu Všude kolem černý les. Stejná interpretka byla přizvána i při natáčení Ženy z kajuty č. 10. Oba příběhy v sobě mísily prvky detektivky a psychologického thrilleru. První z audioknih představuje posluchačům příběh spisovatelky detektivek Nory. Ta se vydává na rozlučku se svobodou své dávné kamarádky, která ale skončí vraždou. Druhá nahrávka rozvíjí příběh novinářky Laury, která je během pracovní plavby na jachtě přesvědčená, že ve vlnách spatřila mrtvolu. Trochu pomalejší tempo vyprávění a rozvíjení příběhu je společným rysem obou předchozích příběhů, stejně jako i třetího autorčina počinu, Hry na lháře. Na anglickém pobřeží je nalezena mrtvola a čtveřice kamarádek, která spolu ve škole hrávala podivnou hru na lháře, stojí před zásadní otázkou: nenastal čas na pravdu? Otázky zodpoví hrdinky prostřednictvím hlasu Magdaleny Tkačíkové.
 

Robert Bryndza (1979)

Původem britský spisovatel Robert Bryndza se po letech strávených v Anglii a v USA usadil v Bratislavě, odkud pochází jeho manžel, jehož příjmení zároveň přijal. Se svými knihami slaví mezinárodní úspěchy a bylo proto jen otázkou času, než si najdou cestu i na pulty prodejců audioknih. Obě jeho thrillerové řady v češtině pro Cosmopolis načítá Martin Stránský, byť v obou případech představují ústřední postavu ženské hrdinky. Detektiv inspektor Erika Fosterová, policistka se slovenskými kořeny, vyšetřuje zločiny v románech Dívka v ledu, Noční lov a Temné hlubiny. Po úspěchu knih s touto postavou stvořil Bryndza ještě bývalou policistku Kate Marshallovou, jejíž příběhy jsou ve stylu severské školy temnější a drsnější. Alespoň tak lze soudit z detektivek Kanibal z Nine Elms a Mlha nad Shadow Sands. První z nich se dokonce pod názvem Deväť brestov dočkala i slovenské podoby, pod hlavičkou vydavatelství Lindeni ji načetla Lujza Garajová Schrameková.
 

Daniel Cole (1983)

Původně záchranář a pracovník spolku pro záchranu zvířat v reálném životě životy zachraňuje, v tom literárním však ve velkém zabíjí. Jako autor thrillerů se Daniel Cole s počtem obětí moc nemaže a jeho příběhy jsou nejen akční, ale i poměrně syrové. Přesvědčit se můžete sami, stačí se zaposlouchat do trilogie s detektivy Williamem Fawkesem a Emily Baxterovou. První díl Hadrový panák načetl s jistotou sobě vlastní Martin Stránský, následujícího Loutkáře o něco méně suverénní Monika Žáková. V závěrečném Konci hry se pak za mikrofonem sešli oba. O vydání se postarala Euromedia, respektive její audioknižní značka Témbr. Ta se objevuje i na obálce posledního autorova počinu, samostatného příběhu Imitátor. V něm musejí vyšetřovatelé Chambers, Winter a Marshallová, jimž svůj hlas propůjčil Jan Vondráček, vypátrat vraha s podivnou zálibou aranžovat mrtvoly jako sochy.
 

Lesley Kara

Náš přehled končíme jedním z nejzajímavějších počinů na poli audioknižních thrillerů, jímž je Fáma. Tu stvořila původním povoláním zdravotní sestra a poté lektorka ve školství Lesley Kara na základě absolvovaného kurzu tvůrčího psaní. Dvouhlasá úprava s Janou Strykovou a Milenou Steinmasslovou vyšla pod hlavičkou Ikaru a přinesla příběh svobodné matky Joanny, která vypustí mezi obyvatele malého městečka zvěst o tom, že mezi nimi žije vražedkyně. Brzy zjistí, že slova nejdou vzít zpátky tak snadno, jako se vypustí z úst. Pro svůj druhý thriller Kdo o tom ví? stvořila autorka postavu čerstvě vyléčené alkoholičky Astrid, která chce začít znovu v domě své matky. Kdosi ale zná její dávná tajemství a chce, aby teď za své chyby zaplatila. Spolu s Janou Strykovou audioknihu pro Témbr načetla Lucie Juřičková.