Zpět

Jan Vlasák 80: Od Oveho k Maigretovi

téma, , 03.02.2023
Oblíbený herec Jan Vlasák slaví v těchto dnech své osmdesáté narozeniny. Uznání si získal nejen svým dlouholetým působením na divadelních prknech předních tuzemských scén, ale i účinkováním před kamerou. Do povědomí  diváků se zapsal nejen v českých filmech a seriálech jako byly První  republika, Svět pod hlavou nebo Gangster Ka, ale i v několika zahraničních snímcích (Hostel). Svůj hlas propůjčil v dabingu desítkám zahraničních hereckých kolegů, využívá ho ale s oblibou i v práci před mikrofonem v nahrávacím studiu. Nespočet četeb a dramatizací má na svém kontě díky rozhlasu, úctyhodný je ale i výčet jím interpretovaných audioknih. Janu Vlasákovi tímto gratulujeme k významnému životnímu jubileu a věnujeme mu, stejně jako vám, posluchačům, tento výběr z jeho audioknižní tvorby.

Muž jménem Ove

A začít můžeme Absolutním vítězem ceny Audiokniha roku 2014, trochu melancholickým humoristicky laděným románem Frederika Backmana Muž jménem Ove.  Hlavnímu hrdinovi táhne na šedesát, v sousedství má pověst starého protivy, který okolí obtěžuje svými požadavky na udržování pořádku a vševědoucností. Jenže kdo ví, co se doopravdy skrývá uvnitř pod slupkou mourouse? Jan Vlasák se do Oveho remcání a mrzoutství dokonale vžil a dal tak vzniknout jedné z nejzajímavějších audioknih vůbec. Vydalo OneHotBook.
 

Soumrak dne

Třetí kniha britského autora japonského původu Kazua Ishigura Soumrak dne popisuje deníkovou formou vzpomínky staromilského ale nadevše oddaného majordoma pana Stevense. Dílo, známé i z filmové adaptace s Anthonym Hopkinsem, popisuje konflikt mezi starým a novým světem, v němž se spolu střetávají konzervativní hodnoty a moderní trendy. V roce 2017 audioknihu natočilo OneHotBook.
 

Umění závodit v dešti

Bilancování zažijeme i v audioknize Umění závodit v dešti, i když poněkud jiného rázu. Na konci svého psího života se kříženec Enzo vrací k zážitkům, které získal jako věrný přítel pilota závodního automobilu Dennyho. Umí přijímat výhry i prohry, protože má také srdce závodníka. Strach z odchodu jej neděsí, věří totiž, že se po smrti narodí jako člověk a s Dennym se opět shledá. Audioknihu Gartha Steina vydalo roku 2021 OneHotBook.
 
 
  

Nekonečný příběh

Jan Vlasák se ale nevyhýbá ani titulům pro mladší posluchače. Fantasy Nekonečný příběh Michaela Endeho mohou znát diváci z neméně proslulého filmového zpracování z poloviny osmdesátých let. To však nabídlo pouze první polovinu románu, díky audioknižní verzi se tak můžete konečně dozvědět, jak dopadla i zbylá část příběhu. Slavný ústřední hudební motiv Never Ending Story sice z nahrávky OneHotBooku neuslyšíte, zato se můžete zaposlouchat do melodického hlasu Jana Vlasáka, který vás i vaše děti přenese do světa Fantazie spolu s hrdinou Bastiánem Buxem, jemuž odcizená kniha z antikvariátu ukáže cestu do jiného vesmíru.
 
  

Volání divočiny

A nejen mladším posluchačům je určena i klasika dobrodružného žánru Volání divočiny slavného amerického autora Jacka Londona. Příběh pasteveckého psa Bucka, který je svému pánovi ukraden a namísto pohodlného života na zahradě se ocitá na drsném severu v době zlaté horečky na Klondiku, patří k nezapomenutelným dílům svého žánru a v mnohém jeho hranice i přesahuje. Nejznámější autorova kniha o životě v zajetí i svobodě a volnosti vznikla v roce 2022 v Tympanu.
 

Tahle země není pro starý

A za mořem ještě chvíli zůstaneme. Tympanum obsadilo Jana Vlasáka jako vypravěče i do moderního westernu Cormaca McCarthyho Tahle země není pro starý.  Kriminální thriller o absolutní ztrátě hodnot v dnešní americké společnosti si ve filmové adaptaci bratří Coenů vysloužila hned čtveřici Oscarů. Román vypráví příběh Lllewelyna Mosse, který během lovu narazí na místo nezdařené předávky drog a kromě mrtvých mužů zde najde i pohádkový balík peněz. Jenže ho i s jeho manželkou brzy začne pronásledovat ten, komu peníze patřily. Jan Vlasák se zhostil interpretace s obvyklou precizností a i tentokrát si tak za něj vysloužil chválu posluchačů. Vynesla mu i druhé místo v kategorii interpretů Audioknihy roku 2021.
 

Čtvrteční klub amatérských detektivů

Britský autor Richard Osman je autorem populární série humorných detektivních příběhů o čtveřici svérázných penzistů, kteří si v luxusní vesnici pro seniory založili jakýsi klub pátračů.  A hned se jim pod ruku dostala vražda jednoho z místních podnikatelů. Stejně jako první díl Čtvrteční klub amatérských detektivů natočil Jan Vlasák i jeho pokračování Muž, který zemřel dvakrát pro OneHotBook společnými silami s hereckou kolegyní Libuší Švormovou. Oba vás svou brilantní interpretací přesvědčí, že stejně jako hrdinové těchto příběhů rozhodně ani oni nepatří do starého železa!
 
 

Série Maigret

Asi nejvýraznější audioknižní příležitost se ale Janu Vlasákovi naskytla v podobě interpretace detektivní série Georgese Simenona s proslulým komisařem Maigretem. Vydavatelství OneHotBook už sáhlo po dvanácti doposud audioknižní nezpracovaných příbězích, z nichž si v roce 2019 za titul Maigret na dovolené odnesl Jan Vlasák ocenění v kategorii Nejlepší interpret v anketě Audiokniha roku. Příběhy s neopakovatelnou atmosférou Francie první poloviny minulého století oplývají brilantními autorovými popisy postav i prostředí. S každým dalším načteným titulem se Jan Vlasák více a více ladí na autorovu notu a výsledný dojem z interpretace předchozího příběhu, pokud je to ještě vůbec možné, dále zlepšuje.
 

A pokud máte chuť dozvědět se blíže o vztahu samotného Jana Vlasáka k herectví a audioknihám, přečtěte si rozhovor s ním zde.