Zpět

Nejlepší interpret z boxerského ringu

téma, , 13.06.2024
Jiří Vyorálek (koláž, použité foto: OneHotBook)
Jiří Vyorálek prožívá možná nejúspěšnější období své kariéry. Na televizních obrazovkách září jako detektiv Černý ve druhé řadě detektivního seriálu Stíny v mlze, v dubnu letošního roku si navíc přišel pro ocenění Audiokniha roku 2023 v kategorii Nejlepší interpret. Stalo se tak deset let poté, co vstoupil do světa audioknih díky prvnímu románu Henninga Mankella a zároveň v momentě, kdy tuto sérii, s níž si posluchači jeho jméno patrně pojí nejvíce, uzavřel. Pojďme se u příležitosti jeho narozenin podívat na to, co vše má doposud na svém kontě. Není toho totiž málo, ačkoliv možná  nechybělo mnoho, a namísto skleněných sošek za interpretační výkony mohl Jiří Vyorálek sbírat medaile ve sportovních kláních.
Jak se před časem v rozhlasovém rozhovoru s Terezou Kostkovou vyjádřil, jeho dědeček byl za baťovských časů boxerem. Když se pak v jeho dětství obnovoval třebíčský boxerský klub, chvíli to také zkoušel. Záhy však zvítězila konzervatoř, takže vyměnil ring za brněnská divadelní prkna, kde včetně studentských let strávil pětadvacet let. Postupně ale přibývalo více příležitostí v Praze, kam se nakonec i odstěhoval. V tu chvíli už na něj čekaly nejen velké televizní role (objevil se jako Klement Gottwald v Českém století, nebo v První republice, kde ztvárnil jednu z hlavních úloh, Jaroslava Valentu), ale i první audioknižní příležitosti.
 

První rozhlasové krůčky

Nešlo ale o jeho první zkušenosti za mikrofonem. Těch se mu dostalo už v brněnském rozhlase, kde účinkoval v mnoha četbách i hrách. Pro cyklus Schůzky s literaturou tak například v roce 2013 spolu s Petrem Jeništou a Erikou Stárkovou účinkoval v literárním pásmu z disidentského okruhu kolem Václava Havla Dopisy Olze, dopisy od Olgy aneb Ivane, je to opravdu tak? Dokonce ještě o tři roky starší je brněnská dramatizace jednoho z nejúspěšnějších románů Jane Austenové Emma. Téměř hodinovou nahrávku, v níž vedle Vyorálka účinkovali třeba Eva Novotná, Petra Bučková a Luboš Veselý, vydal digitálně i na CD Radioservis.
 

Olomoucký trojdílný Zaklínač – Hranice možností Andrzeje Sapkowského z roku 2012 sice vydaný nebyl, dramaturgem nahrávky byl ovšem Michal Bureš, který Jiřímu Vyorálkovi následně otevřel dveře do audioknižního světa.

Wallander jako šitý na míru

Michal Bureš je totiž zároveň kmenovým režisérem vydavatelství OneHotBook. Nedlouho poté, co spolu tito dva v roce 2014 natočili úvodní díl série Případy komisaře Wallandera Vrazi bez tváře, bylo jasné, že šlo o takřka geniální spojení. Zasmušilý a v osobním životě nepříliš šťastný policista totiž hereckému naturelu třebíčského rodáka padl jako ulitý. Švédský autor Henning Mankell se v devíti románech se svým melancholickým hrdinou pustil do rybníčku severských detektivek ještě dříve, než se tento žánr stal populární (a prakticky jej opustil v momentě, kdy se tak stalo). Mimo následující úspěšná románová pokračování (například Ve slepé uličce a především závěrečný Neklidný muž) se čtenáři a posléze i posluchači dočkali ještě zdařilé povídkové sbírky Pyramida a novely Ruka, která vyšla společně s rozsáhlým autorovým komentářem, jakési encyklopedii celé série, nazvané Wallanderův svět.
 

Více se o Wallanderových případech dozvíte v našem tematickém článku, kde jsme se všem jeho příběhům podrobněji věnovali. Jako závěrečná tečka k nim ještě patří první z plánované trojice detektivek s komisařovou dcerou Lindou. Trilogii ale autor nechal nedokončenou, údajně kvůli tomu, že představitelka Lindy v televizním seriálu spáchala sebevraždu, která Mankella velmi zasáhla. Než přijde mráz tak proto zůstává nejen osamělou labutí písní, ale i definitivním rozloučením se Jiřího Vyorálka s postavou, které deset let pomáhal na svět při přerodu z knih do zvukové podoby.
 

Nezůstat ve škatulce

Herec by ale neměl ustrnout v jediné poloze, popřípadě být až příliš spjatý s jedinou rolí. Jiřímu Vyorálkovi se to naštěstí daří. Vydavatelství OneHotBook v roce 2019 kývl třeba na spoluúčast na natáčení vícehlasé audioknihy Dědina Petry Dvořákové, autenticky mapující prostředí současné české vesnice. Spolu s ním mohou posluchači slyšet ještě Pavlu Tomicovou, Jaromíra Dulavu a čtveřici dalších protagonistů. A pouze jeho jméno nenajdeme na obálce ani v případě úvodního dílu sci-fi série Expanze Jamese S. A. Coreye Leviatan se probouzí.
 

Pro nakladatelství Témbr se v roce 2022 ujal četby thrilleru Davida Gilmana Angličan. Mrazivý příběh (nejen proto, že se odehrává v Rusku) nabízí vše, co si milovníci špionážních příběhů mohou přát. Napětí, akce, potyčky plné zbraní, nic z toho nechybí. Jiří Vyorálek se pro roli cvičeného zabijáka a někdejšího člena cizineckých legií perfektně hodil. Opravdové docenění Vyorálkovy audioknižní práce ale přišlo až s o rok později vydaným románem Kateřiny Surmanové Zvedá se vítr. Ten sice v kategorii jednohlasé četby Audioknihy roku 2023 skončil až na čtvrtém místě, v rámci posuzování interpretačních výkonů si však Vyorálek odnesl za tuto četbu jasné prvenství. Hororový příběh s detektivní linkou si otevřeně pohrává s mysteriózními prvky, které autorka propojila se skutečným katastrofálním řáděním živlů na jižní Moravě v letech 1997 a 2021. Do třetice se uším dospělých posluchačů představil Vyorálek v tomto nakladatelství prostřednictvím temného hororu Černá tma zapomnění od mistra napětí Lairda Barrona. Audiokniha vyšla v letošním roce v režii Jana Drbohlava.
 
 
Pro Témbr ale Vyorálek načetl i několik příběhů do sbírky La Fontainovy Bajky, určené převážně dětem. Veršovaná nahrávka z roku 2022 šikovně pracuje s prvky dramatizace, které můžou menší posluchače zaujmout lépe, než běžná prostá četba. Ti starší už by mohli mít chuť spíše na příběh Hany Roguljič Jono a Kíš, který se navíc odehrává ve světě, kterému nejspíše budou rozumět – hlavní hrdina spolu se svou sestrou totiž jednoho dne zmizí v notebooku a vynoří se v internetové hře Minecraft. Audioknižně jej vydaly Větrné mlýny. Naproti tomu Tympanum se namísto textů plných počítačové terminologie a slovníku současných dětí pustilo do zcela jiných vod. Opět sice pro starší děti (tentokrát ale zcela jistě i pro tatínky a dědečky, kteří zůstali malí ve své duši) totiž v podání Jiřího Vyorálka vydalo román Karla Maye Černý mustang. Dobrodružný příběh, v němž se nepřátelskému náčelníkovi Komančů nepostaví nikdo menší, než Old Shatterhand s Vinnetouem, vyšel v krásné obálce v loňském roce.
 

Obloukem zpět k dramatizacím

Vedle četeb zůstává Jiří Vyorálek věrný i dramatizacím. Na chvíli při tom ještě zůstaneme u dětských posluchačů, protože v letošním ročníku Audioknihy roku se na třetí příčce právě v kategorii nahrávek pro děti a mládež objevilo nové, velmi moderní nastudování klasického díla Rudyarda Kiplinga Mauglí. Rozhlasová dramatizace koketující až s muzikálem je doplněna hudbou Symfonického orchestru Českého rozhlasu, přičemž se při jejím natáčení vystřídalo před mikrofonem téměř třicet interpretů. Vedle Jana Ciny, kterému byla svěřena titulní role, se představili například Martin Finger, Václav Neužil či právě Jiří Vyorálek, na něj připadla úloha tygra Šér Chána. S dramatizacemi pro mladší posluchače má Vyorálek zkušenosti mimo jiné i z živě přenášené rozhlasové hry Ze Země na Měsíc, při jejíž koncepci se autor Vít Vencl volně inspiroval romány Jula Verna Ze Země na Měsíc a Okolo Měsíce. Nahrávku je možné zhlédnout i v podobě videozáznamu na youtubovém kanále stanice Dvojka.
 
 
Stejně jako Mauglího ale můžete díky vydavatelství Radioservis poslouchat i dramatizace určené dospělým. Jedná se o zpracování novely Ladislava Grosmana Obchod na korze, která posloužila také jako předloha stejnojmenného oscarového snímku režisérů Jána Kadára a Elmara Klose. Zatímco její děj se odehrává během druhé světové války za časů Slovenského štátu, pětidílný seriál Otčina zasadil jeho autor Robert Harris do fiktivního světa, v němž nacistické Německo válku vyhrálo. V Berlíně roku 1964 během příprav oslav 75. narozenin milovaného vůdce řeší vyšetřovatel kriminální policie Xavier March zdánlivě banální nález utopeného těla, z něhož se však záhy vyklube cosi mnohem většího, co může ohrozit existenci samotné Říše. Nahrávka byla v roce 2017 v rámci Audioknihy roku oceněna jako Nejlepší audiokniha – dramatizace. Netřeba snad dodávat, kdo ztvárnil hlavní roli.
 
Obdobně se hlavní úlohy detektiva dočkal Vyorálek i v prozatím dvou sériích polské hororové detektivky Anima, která vychází jako audioseriál na Audiotéce. Obě řady se postupně umístily na druhých příčkách téže kategorie, stejně jako kategorie Absolutní vítěz, a to v ročnících Audiokniha roku 2021 a 2022. První řada se musela sklonit jen před nahrávkou Agent z téže stáje. Audiotéka totiž v roce 2021 připravila i napínavou dokumentární audio-rekonstrukci vraždy Alexandera Litviněnka, kterého otrávili ruští agenti. V hlavní úloze se představil Jaroslav Plesl, Vyorálka můžeme slyšet v úloze čečenského státníka Achmeda Zakajeva.
 


V  roce 2022 se Jiří Vyorálek dočkal další velké rozhlasové role, a to Patricka McMurphyho ve slavném Přeletu nad Kukaččím hnízdem. Oscarem ověnčený snímek Miloše Formana sice vycházel z knižní předlohy Kena Keseyho Vyhoďme ho z kola ven, rozhlasová úprava je ale založena na divadelní dramatizaci Dalea Wassermana, která nereflektuje filmové úpravy této látky. Ve stejném roce se Vyorálkovi dostalo příležitosti účinkovat i v české verzi oceněného norského thrilleru MADE IN NORWAY. Zdařilý příběh s kriminální linkou je napínavým zkoumáním toho, jak se věci v mezinárodní politice někdy prezentují navenek, zatímco pod pokličkou může být vše jinak. Vedle Jiřího Vyorálka zde excelují například Jan Dolanský a Petra Bučková.
 

Navzdory tomu, že jeho televizní i audioknižní hrdinové někdy působí zachmuřeně, neodříká se Jiří Vyorálek ani humoru. Přesvědčit o tom mohou posluchači například v audioseriálu Petra Kolečka Tirák, který vloni natočila Audiotéka. Společně s tím uzavíráme přehled audioknižních a rozhlasových nahrávek, které Jiří Vyorálek doposud natočil. K jeho dnešním 50. narozeninám mu tímto přejeme vše nejlepší a v neposlední řadě i to, aby se počet jeho zvukových zářezů na pomyslné pažbě audioknižního světa nadále utěšeně rozrůstal.