Zpět

Klasici světového humoru 2

téma, , 26.01.2021
Rozesmávat několik generací čtenářů se nepodaří kdejakému pisálkovi. Stvořit nestárnoucí humorný příběh, to chce zručného kumštýře. V druhém díle minisérie článků si dnes připomeneme další dvojici takových autorů, jejichž díla patří mezi klasiku – a to i ve zvukové podobě!

Jerome Klapka Jerome

Cestu k literární dráze si Jerome Klapka Jerome (1859–1927), jenž své neanglicky znějící prostřední jméno nosil na počest rodinného přítele z Maďarska, musel složitě proklestit. Až poté, co vystřídal mnoho jiných povolání, si začal přivydělávat psaním krátkých esejů a příběhů.
 
První úspěchy se dostavily roku 1886 se sbírkou Myšlenky lenivého člověka. Vybrané části z ní roku 1988 pro Supraphon načetl Svatopluk Beneš a nahrávka je posluchačům k dispozici v digitální reedici. V roce 2010 vznikl v plzeňském rozhlase pětidílný výběr nazvaný Lenochovy myšlenky – pouze v éteru v něm zazněl hlas Pavla Kikinčuka. V novém překladu a interpretaci Martina Dejdara vydalo v roce 2020 nezkrácenou nahrávku Jalové myšlenky lenivého člověka vydavatelství Voxi. Jednu povídku z této knihy, O výjimečné hodnotě věcí, které jsme chtěli udělat, nastudoval s Vladimírem Brabcem už roku 2000 rozhlas.
 

Bezesporu nejznámější je ale o tři roky mladší román Tři muži ve člunu (o psu nemluvě), původně vycházející časopisecky na pokračování. Ústřední trojice hrdinů, inspirována samotným autorem a jeho dvěma skutečnými přáteli, v něm při plavbě po řece Temži zažívá nejrůznější komické situace. O deset let později připsal Jerome ještě pokračování Tři muži na toulkách. Své hrdiny v něm pro změnu vyslal na cyklistický výlet po Německu.

Obě knihy byly zvukově zpracovány hned několikrát. Výběru z první knihy Tři muži ve člunu se v roce 2001 zhostil Otakar Brousek ml. Sedmidílnou rozhlasovou četbu vydal před časem digitálně Radioservis. V roce 2012 vyšlo na dvou CD nosičích nepříliš povedené zpracování Popronu s nepřesvědčivými výkony Bohumila Klepla, Pavla Lišky a Josefa Poláška.
 

Zřejmě nejznámější je patrně opakovaně vydávaná Supraphonská nahrávka z roku 1972 v podání Miroslava Horníčka. Ačkoliv tomu název nenapovídá, propašovali do ní tvůrci i některé texty z Třech mužů na toulkách. Z tohoto knižního pokračování vybral pro své vysílání několik příhod i rozhlas a nechal je v roce 1993 načíst herce Bořivoje Navrátila. Tuto nahrávku bohužel zakoupit nelze, vydání se ale dočkala nezkrácená podoba románu s hlasem Otakara Brouska st. Ta sice vznikla v roce 2009 pro potřeby nevidomých, vyšla ale i ve vydavatelství Tympanum, v jehož edici Načteno se některé z těchto záznamů objevují.
 

Audiokniha Tři muži ve člunu a na toulkách je pak vlastně souborným vydáním vybraných kapitol z obou knih, které byly na zvukových nosičích původně vydány samostatně v letech 1991 a 2009. Pro vydavatelství AudioStory v nich excelovali dva jmenovci – Oldřich Vízner, který načetl příhody z plavení se po Temži, a Oldřich Kaiser, jenž se ujal zážitků ze sedel bicyklů. Obě audioknihy lze koupit jak ve zmíněném kompletu, tak samostatně.
 

Z dílny AudioStory pocházejí i další Jeromeho nahrávky. V letech 2017 a 2018 načetl herec Martin Dejdar knihy Oni a já a O psech, zlodějích, strážníkovi i jiná vyprávění. Druhá jmenovaná sbírka povídek vznikla již dříve, a to v podání Vladimíra Čecha pro rozhlas. Záznam ze studia v Hradci Králové ale dnes není posluchačům dostupný. Totéž platí i pro další regionální nahrávku, brněnskou dramatizaci příběhu Dům s vyhlídkou na holou zeď, který z předchozího výčtu příběhů vybočuje kriminální zápletkou. Stejně tak je žánrovou odbočkou i lehce pohádkově laděný text Malvína z Bretaně, v němž se autor snažil pomocí nostalgie a humoru vypsat ze zážitků z bojů první světové války. V nevydané dramatizaci z roku 2001 se představili Ladislav Mrkvička, Matěj Hádek či Lenka Krobotová. Ve výčtu obsazení duchařské komedie Strašidlo z modrého pokoje z roku 1995 nalezneme například Taťjanu Medveckou, Lukáše Hlavicu či Ivana Trojana.
 
Mezi aktuálně neprodávanými rozhlasovými nahrávkami nesmíme zapomenout uvést ani o rok mladší rozhlasovou crazy komedii z prostředí bulvárního tisku Zlatý věk sedmé velmoci. Herecky ji ovládli především členové pražské Ypsilonky, Jana Synková a Jiří Lábus. V roce 2014 vznikla satirická komedie Paní Kornerová si neváží toho, co má, v níž si zahrála například Lucie Pernetová či Aleš Procházka. O pár let dříve načetli Michal Pavlata, Taťjána Medvecká a Jiří Hromada pro pořad Pokračování za pět minut příběh Na jevišti a mimo ně aneb Krátká kariéra jednoho rádobyherce.
 
Dlouho nevysílanou raritou je strašidelná povídka Partner k tanci z poloviny 90. let v podání Jiřího Hanáka. Naopak často reprízované jsou povídky Překvapení pana Milberryho v podání Miloše Kopeckého z roku 1977 a o třicet let mladší dvojice hříček Jsme tak zajímaví, jak si myslíme? s hlasem Vladimíra Čecha.

Pelham Grenville Wodehouse

Anglický humorista P. G. Wodehouse se měl původně stát bankovním úředníkem. Brzy se však zaměřil na novinařinu a odtud byl už jen krůček ke spisovatelské dráze. Přestože po nařčení z kolaborace s Německem natrvalo přesídlil do USA, byl ve své vlasti pár týdnů před svým skonem povýšen do šlechtického stavu.
 
Wodehouse se proslavil především stvořením postavy komorníka Jeevese, mimo jiné předobrazu sluhy Saturnina Zdeňka Jirotky. Jeeves zachraňuje svého pána Bertieho Woostera z nejrůznějších trapných situací, do nichž se tento sympatický mladík neustále dostává.
 
Z celkového množství pětatřiceti povídek a jedenácti románů má, pokud vynecháme starší nedostupné nahrávky určené nevidomým, největší sbírku Jeevesových dobrodružství ve svém katalogu Tympanum. První dvě nahrávky, Jedinečný Jeeves a Jen tak dál, Jeevesi, sice také vznikly pro potřeby handicapovaných, vyšly ale v rámci edice Načteno, která je zpřístupnila všem posluchačům. Jejich interpret Radek Valenta poté již přímo pro Tympanum načetl i další pokračování – Dobrá, Jeevesi a Dobrá práce, Jeevesi.
 

Pod názvem Případů se ujímá Jeeves vznikla v roce 2017 pětidílná rozhlasová dramatizace, v níž si titulní úlohu zahrál Lukáš Hlavica. Kromě Jiřího Suchého z Tábora jako Bertieho můžou posluchači v nahrávce vydané Radioservisem slyšet například Miroslava Táborského a Jana Vondráčka.
 

O dva roky dříve vznikla jiná dramatizovaná verze Jeevese – Láska, která zušlechťuje. V ní se v roli komorníka a jeho pána představili Filip Kaňkovský a Vladimír Javorský. Rozhlasové nahrávky Bertie, drž se Jeevese! z roku 1984 s Václavem Postráneckým a Milošem Kopeckým a ještě o něco starší Pan vévoda by měl námitky se už dlouho ve vysílání neobjevily a možná se ani nedochovaly.
 
Na závěr se sluší zmínit ještě prozatím nejmladší audioknihu – Strýc Dynamit, kterou společně vydalo Tympanum a nakladatelství Vyšehrad ze skupiny Albatros Media. Humorné příhody lorda Ickenhama v ní posluchačům přibližuje Miloň Čepelka.