Zpět

2020: Rok, kdy jsme se opět nedočkali završení série Mycelium

téma, , 19.01.2021
Když v roce 2013 vyšel první díl sci-fi série Mycelium Vilmy Kadlečkové, jen málokdo tušil, kolik adrenalinu si čtenáři užijí. Akcí, intrikami i vyhrocenými mezilidskými vztahy napěchovaný příběh z budoucnosti. Závěr série je však i po sedmi letech stále v nedohlednu, a i on je, zdá se, příběhem budoucnosti.
Hned v prvním roce získaly Jantarové oči ocenění Akademie sci-fi, fantasy a hororu a také další díly, konkrétně třetí Pád do temnot a páté Hlasy a hvězdy, stanuly na stupních vítězů. Na autorku je proto vyvíjen značný tlak, a to ze strany vydavatele, především však ze strany fanoušků. Měla to být pentalogie, myceliální celek však pod prsty autorky přerostl do větších rozměrů, než sama doufala. Pátý díl proto rozhodně není posledním – a je dost pravděpodobné, že ani šestý nenabídne kýžené finále, ve kterém by se uzavřely opravdu všechny rozbujelé dějové linky.
 
 

Sérii Mycelium mnozí čeští fanoušci považují za srovnatelnou se zahraniční produkcí, a už jen proto by stála za překlad do angličtiny a prodej do zahraničí. Příběh nás zavádí na planetu Zemi v budoucnosti, ve které lidstvo navázalo kontakt s mimozemskou civilizací z planety Össe, jež je proslulá svým krutě prosazovaným náboženstvím, které s sebou na Zemi přineslo i pětici posvátných hub. Jejich konzumací lze dosáhnout jak osvícení, tak i naprosté zhouby.
 
V tomto myceliem promařeném prostředí vyrůstal Lucas Hildebrandt, syn významného pozemského össeisty. Na začátku první knihy bojuje nejen s démony svého dospívání, ale především s nevyléčitelnou chorobou. Vesmír s ním však má jiný záměr – právě to rozvíjejí další díly série.
 
 

Vydavatelství OneHotBook přivedlo první díl v audioknižní podobě do uší posluchačů v roce 2014. Podařil se mu při tom mistrovský tah, a to nejen při výběru interpretů. Šlo především o samotný tvůrčí přístup k tomuto rozsáhlému dílu. Režisérka Jitka Škápíková, která drží v rukách otěže celé série, si povšimla velkého množství postav a kapitol, které, i když jsou vyprávěny er-formou, vždy důsledně dodržují úhel pohledu jedné postavy. A tak pro každého z vypravěčů vybrala jiný hlas, který jednoznačně určuje, číma očima se právě na situaci díváme.
 
Troufám si tvrdit, že tímto ustanovila vzor, ke kterému se vztahují a se kterým se porovnávají další podobně napsaná díla, jejichž audiální podoba vznikla později – jeden příklad za všechny: Problém tří těles čínského autora Liou Cch'-sina je podobně robustní a spletitý příběh, který je rovněž vyprávěn z pohledů více postav, a kterému by místo jednohlasé podoby načtení více herci jednoznačně prospělo.
 
 

V celé audioknižní sérii Mycelium se zatím vystřídalo více než dvacet interpretů, konkrétně 23 včetně samotné režisérky, která načetla krátké pasáže jedné z entit, jejíž pohled však v příběhu nemá prostor vlastních kapitol. Hlavní interpreti procházejí všemi pěti prozatím vydanými díly, jiní se mihnou v jedné nebo dvou knihách, poté zmizí ve vesmírném vzduchoprázdnu.
 
Množství hlasů má však i své úskalí, zejména pro posluchače, který dokáže přiřadit jméno herce ke konkrétní postavě a který si před poslechem pořádně prohlédne obálku audioknihy. Chybí na obalu některé oblíbené jméno? Pozor, spoiler – postava v minulém dílu odešla. Většinou spíš byla odstraněna. Nová jména se ale stále objevují, takže o vymření populace vypravěčů není třeba mít obavu.
 
 

Všichni interpreti audioknižní série Mycelium stojí před stejným nelehkým úkolem, který před ně postavila sama autorka, totiž s velkým množstvím slov, která na Zemi nemají obdoby a vycházejí z jazyka mimozemské civilizace Össe. Jedna z hlavních postav, které propůjčila hlas Jana Stryková, se jmenuje Kamëlëmöernü, za další příklady össenštiny můžeme zmínit například jména Aöhrlëmëger, Akkütlix nebo Sändüwhöek. Ani interpreti, jejichž postavy mají zdánlivě běžná pozemská jména jako Lucas, Fiona nebo Sofie, obvykle nemají cestu Myceliem usnadněnou, protože pravděpodobně neexistuje pozemšťan, který by se s össeany nepotkával, nemusel s nimi jednat nebo nenadával na to jejich děsivé náboženství.
 
Mezi herci, kteří propůjčili hlasy hlavním postavám, najdeme vedle již zmíněné Jany Strykové například Jaroslava Plesla, Kláru Issovou nebo Kristýnu Frejovou. Další známá jména, jejichž setrvání v příběhu však není zaručeno, zahrnují Valerii Zawadskou, Jana Vlasáka nebo Jana Medunu. Zejména pátý díl, Hlasy a hvězdy, obsahuje větší množství nových postav, kterým vtiskli podobu i méně známí interpreti, například Jakub Gottwald a Petr Pochop, pro Gabrielu Mikulkovou se dokonce jednalo o audioknižní premiéru.
 
 

V roce 2020 se fanoušci série svého velkého finále nedočkali. Možná to bude ještě chvíli trvat (podle jistých zvěstí autorka rukopis vydavateli odevzdala, ten jí ho ale vrátil k dopracování), věřím však, že Mycelium nedopadne podobně jako série Píseň ledu a ohně od G. R. R. Martina (známější pod názvem první knihy Hra o trůny) a že závěrečný díl, ať už bude šestý, sedmý nebo devátý, bude důstojným zakončením tohoto výpravného dobrodružství s houbami, mimozemšťany a vzdálenými planetami.