Zpět

Po stopách české detektivky II

téma, , 20.08.2019
Ve slovnících se můžeme dočíst, že slovo „detektivka“ znamená odkrývat. Pojďme tedy už podruhé odhalit zvukové stopy slavných československých detektivek. K minulému dílu o prvorepublikových autorech patří bezesporu i ten nejznámější – Karel Čapek. Pro nebývale bohatou šíři jeho žánrového díla jsme se rozhodli věnovat mu samostatný článek.
◄ Zpět k minulému dílu seriálu Po stopách české detektivky.

Na rozdíl od svých souputníků, pohlížel Karel Čapek i na detektivní literaturu jinak. V centru jeho zájmu nebyl ani tak samotný zločin, ale člověk. Lidský rozum, cit, schopnost poznávání, vina a trest, to vše se stalo klíčovými ingrediencemi v jeho detektivních miniaturách. Do prostředí detektivek se snažil nahlédnout už ve své první sbírce Boží muka, opravdový úspěch se ale dostavil (navzdory dobovým kritikám) až o dvanáct let později, v roce 1929. Tehdy přišel se svými Povídkami z jedné kapsy, následovanými Povídkami z druhé kapsy. Ty si díky jejich popularitě a krátké délce vybírali mnozí vydavatelé do různých kompletů a kompilací. Bohužel ale doposud nikdy nevyšlo všech 48 povídek kompletně v ucelené podobě. Některé příběhy nejsou k dispozici vůbec, jiné naopak v několika provedeních. Čapkovy povídky vydané samostatně se navíc občas dostávají do výběrů spolu s příběhy jiných autorů, takže je pro posluchače těžké se zorientovat v tom, zda danou nahrávku už má, či nikoliv.

Rozhlas

Abychom v tomto ohledu měli jasno, začněme u rozhlasových nahrávek. Nejstarší dostupné pocházejí z padesátých let, kdy za mikrofon usedly tehdejší velké herecké hvězdy jako František Filipovský či Karel Höger. Digitálně vyšly pod názvem Povídky z jedné i druhé kapsy (1954-56).
Pod takřka totožným názvem Povídky z jedné i druhé kapsy spatřila světlo světa šestidílná dramatizace z roku 1975 s Jiřím Sovákem, Petrem Kostkou, Carmen Mayerovou, Luďkem Munzarem a dalšími známými interprety. Nevydány zůstávají zatím Povídky z jedné kapsy z roku 1990 s Lubomírem Lipským, Evou Klepáčovou či Oldřichem Víznerem. Ke stažení je ale k dispozici rozhlasová hra, seskládaná z několika povídek, Komisař Mejzlík zasahuje. Tu v roce 1981 natočil režisér Jiří Horčička a Viktora Vrabce v hlavní úloze v ní doprovázeli například Martin Růžek a Zdeněk Řehoř.
 

Supraphon

Pilný byl v natáčení Čapkových děl i Supraphon. Dramatizace Vědecké metody komisaře Mejzlíka je téměř totožná s výše zmíněnou rozhlasovou hrou Komisař Mejzlík zasahuje. Vyměnila se ale část obsazení, posluchači se tak můžou těšit na Josefa Vinkláře, Viktora Preisse nebo Jiřího Sováka.

Na gramofonové desce roku 1966 vydaný soubor Povídky s Jaroslavem Marvanem, Martinem Růžkem, Václavem Voskou, Otakarem Brouskem a Ladislavem Peškem se přímé reedice nedočkal. Vyšel ale spolu s dalšími texty jako součást alba Povídky a apokryfy, úvodní povídku Kupón však kdoví proč nahradil příběh Rekord v podání Jana Pivce. Pokud byste si přeci jen chtěli Kupón poslechnout, musíte sáhnout po výběru Supraphon vypravuje. Příběh Zločin na poště byl pak ve verzi z kompilace Povídky a apokryfy zařazen ještě do výběru Nejlepší české povídky.
 

Dostupnými, leč málo známými raritami, jsou pak Balada o Juraji Čupovi v podání Josefa Beka (vyšla na albu Český melodram 4) a povídka O lyrickém zloději v interpretaci Rudolfa Hrušínského, u níž jde o záznam živé nahrávky za přítomnosti diváků z Divadla hudby (vydáno v rámci kompletu O soudcích, lidech souzených a odsouzených z roku 1985).

AudioStory

Čapkovi se hojně věnovali i ve vydavatelství AudioStory, kde v 90. letech vznikla povedená řada nahrávek, porůznu vydávaných v rámci několika sérií na magnetofonových kazetách (Muži s dýmkou, Klasická detektivka). Část z nich, s herci Vlastimilem Brodským a Otou Sklenčkou, vyšla v roce 2006 ve spolupráci s Popronem na dvou nekompletních výběrech Povídky z jedné kapsy a Povídky z druhé kapsy. Ty byly nedávno vydány v reedici v rámci jediného alba nazvaného Povídky z jedné a druhé kapsy, navíc ale přibyly příběhy Čintamani a ptáci, Závrať (čte opět Vlastimil Brodský) a Pád rodu Votických (v interpretaci Miroslava Moravce). Mimo to existuje ještě Brodského Případ dr. Mejzlíka, dostupný pouze na výběru To nejlepší z české povídky, a také Sklenčkou načtený Oplatkův konec, který ale bohužel od původního vydání na kazetě leží zapomenutý v šuplíku.
 

Levné knihy

Na dvou CD vyšly před časem v Levných knihách, respektive Čs. spisovateli, Povídky z jedné kapsy a Povídky z druhé kapsy, které kromě zdařilé interpretace Josefa Vinkláře zaujaly už na první pohled nádhernými přebaly s reprodukcemi kubistických olejomaleb spisovatelova bratra, Josefa Čapka.

Popron Music

Stranou nezůstalo ani vydavatelství Popron Music, kde se pustili do vydávání převážně doposud nezpracovaných příběhů. Nejprve v roce 2010 vyšel soubor Povídky z jedné a z druhé kapsy, na němž si v režii Dimitrije Dudíka mezi sebe celkem osm příběhů rozdělila trojice herců – Ladislav Mrkvička, Josef Somr a Stanislav Zindulka. O rok později se vedle příběhů Oty Pavla na CD nazvaném Nejoblíbenější české povídky objevily v podání Josefa Somra příběhy Naprostý důkaz a O lyrickém zloději.

Po čase následovaly ještě Čapkovy povídky, na nichž opět nemohl chybět Josef Somr. Vedle něj se posluchači mohli těšit i na Jiřího Pragera, Vladimíra Javorského a Tomáše Töpfera. Popron znovu uvedl některé dříve vydané Čapkovy příběhy i v rámci několika kompletů. Za zmínku ale stojí soubor Povídky a příběhy na němž se poprvé v interpretaci Josefa Somra objevila povídka Čintamani a ptáci.
 

V příštím dílu seriálu Po stopách české detektivky se zaměříme na autory českých detektivek 2. poloviny 20. století. Těšit se můžete na Václava Erbena, Pavla Naumana, Petra Karvaše, Hanu Proškovou a další.