Zpět

Severská vlna zločinu: Norsko

téma, , 16.02.2021
Aktualizováno 17.2.2023
Skandinávské detektivky jsou v dnešní době jedním z hlavních směrů nejen krimi literatury. Vyhledávané jsou čtenáři, ale i posluchači audioknih, což dokazují mimo jiné žebříčky prodejnosti. Pojďme se spolu vydat na sever do míst, kde svou stopu zanechal zločin. V prvním dílu představíme detektivní a thrillerové audioknihy norských autorů.

Jo Nesbø (*1960)

A začněme hned nejtěžším kalibrem. Asi jen málokoho by minul fenomén románů nejznámějšího norského autora, Joa Nesbøho. Protože jsme mu již před časem věnovali samostatný článek, shrneme jeho tvorbu jen v kostce. Zdaleka nejpopulárnější je série příběhů osloského kriminalisty Harryho Holea. Ten, jako správný severský hrdina, bojuje kromě zločinců i s vlastními démony, zejména se sklonem hledět často na dno lahve svého oblíbeného Jima Beama. Zvukových zpracování jeho příběhů je hned několik.
 
Vůbec prvním byla v roce 2013 Nemesis, čtvrtý díl série. Ten jako jediný vznikl v podobě velkoryse pojatého rozhlasového seriálu, v němž se kromě Igora Bareše v hlavní roli představily více než čtyři desítky dalších herců, mimo jiné David Matásek, Lukáš Hlavica, Magdalena Borová či Lenka Vlasáková. Poté začaly vycházet ostatní příběhy u vydavatelství OneHotBook, tentokrát už pouze v jednohlasé interpretaci Hynka Čermáka. Ten načetl první tři příběhy série (Netopýr, Švábi, Červenka) a v té době aktuální devátý a desátý příběh Přízrak a Policie.
 

Se změnou vydavatele (nyní audioknihy vycházejí u Albatros Media pod značkou Voxi) přišel i nový interpret – David Matásek. Ten ihned načal druhou desítku Holeovských románů Žízní a Nožem. V mezičase, než autor přispěchá s třináctým pokračováním, se ale vrátil ke starším příběhům, které v podání Čermáka chyběly, konkrétně k pátému až osmému dílu série – PentagramuSpasiteliSněhulákovi a Levhartovi
 

Od postavy Harryho Holea si Nesbø čas od času odskočí k samostatným románům. Nejstarší Lovce hlav načetl pro OneHotBook již v roce 2013 herec Filip Švarc. Následoval Syn s Petrem Kubesem, dvojice částečně provázaných románů Krev na sněhu a Půlnoční slunce (interprety byli David Novotný a Václav Neužil) a v roce 2018 pro změnu pod hlavičkou vydavatelství Práh moderní převyprávění shakespearovského Macbetha. U Voxi pak vyšly s hlasem Filipa Švarce Království Žárlivost a jiné povídky, zatímco Krysí ostrov a jiné povídky načetli MArtin Preiss a Zuzana Říčařová.

Pokud vám nevadí slovenština, existuje slušná řádka titulů od Publixingu a IKARU právě v tomto jazyce a zpravidla, stejně jako knižně, vycházejí slovensky dříve než česky. Platí to i pro zatím nejnovější román s postavou Harryho Holea. Třináctý příběh Krvavý mesiac načetl Přemysl Boublík. Ten má na svém kontě i samostatný román Kráľovstvo
 

Zato autorovy sbírky povídek Žiarlivec a iné príbehy a Ostrov potkanov a iné príbehy načetl ve slovenštině pro stejnou dvojici vydavatelů známý herec Peter Kočiš.

Za zmínku stojí, že si Nesbø pomyslně vychovává budoucí čtenáře, protože je autorem knižní série Doktor Proktor. Titulní hrdina prožívá nejrůznější dobrodružství se svými vynálezy a především s dětskými kamarády – Lízou a Bulíkem. V češtině vyšly nejprve u OneHotBook první čtyři díly pětidílné série (nepočítáme-li spíše obrazovou Senzační sbírku zvířat doktora Proktora), které načetl David Novotný. Poslední díl už opět vydalo Voxi a stejně jako u detektivek se i tady změnil interpret. Příběh Zachrání doktor Proktor Vánoce? dětem přečetl Otakar Brousek ml. Pro slovenské děti natočil první dva příběhy Slovart s hercem Peterem Sklárem.

Heine Bakkeid (*1974)

Na drsném pobřeží severního Norska se zrodila další osobnost norské detektivní literatury. Heine Bakkeid se po sérii knih pro děti vrhnul na příběhy pro dospělé. Série s bývalým policejním důstojníkem Thorkildem Askem zatím čítá dva příběhy. V prvním z nich se hrdina vrátil z pobytu za mřížemi a aby se lépe vyrovnal se svými psychickými i dalšími zdravotními obtížemi, pouští se do amatérského vyšetřování záhadného zmizení. Příběh Až mi zítra budeš chybět vyšel u nakladatelství Plus v roce 2017 s hlasem Filipa Švarce. Po změně vydavatelství vyšel druhý díl Setkáme se v ráji pod značkou Kniha Zlín a role interpreta se ujal Martin Finger. V tomto příběhu má hrdina jisté autorce pomoci s přípravou nového kriminálního románu, všechno však není takové, jak se zprvu zdá. Oproti Švarcově živé interpretaci je Finger ve své úloze ponuřejší, snad aby se přizpůsobil na lécích závislému vypravěči, ne každému posluchači však změna vyhovuje. Podobné ohlasy ostatně lze zaznamenat i u výše uvedené změny interpreta série s Harrym Holem, což jen ukazuje, jak jsou posluchači na změny v obsazení citliví.
 
 

Ingar Johnsrud (*1974)

Osloský rodák Ingar Johnsrud se do audioknižního katalogu zapsal zatím pouze jediným příběhem. Vídeňské bratrstvo z dílny vydavatelství OneHotBook ale svou komplikovaností a nelogičnostmi příliš popularity nezískalo. Dojmu příliš nepomohlo ani monotónní podání Petra Stacha.
 
 

Samuel Bjork (*1969)

Za pseudonymem Bjork se skrývá norský spisovatel, dramatik a zpěvák Frode Sander Øien. Ani jeho knihám se, stejně jako příběhu Ingara Johnsruda, tak zcela nepodařilo vyhnout se nelogičnostem, díky skvělým vypravěčským schopnostem mu to však čtenáři i posluchači odpustili. Prozatím třídílná série příběhů staršího policejního detektiva Holgera Muncha a jeho mladé kolegyně Mii Krügerové vycházela nejprve v nakladatelství Plus (V lese visí anděl, Sova) a poté u Knihy Zlín (Clona). Na rozdíl od jiných sérií si však dokázala udržet shodnou interpretku Petru Špalkovou, která svým charakteristickým projevem dodává celé audioknižní sérii zvukovou podobu.
 
 

Gard Sveen (*1969)

Literárními cenami ověnčený autor Gard Sveen se na poli severské krimi prosadil především díky příběhu Poslední poutník, který otevírá sérii příběhů vyšetřovatele Tommyho Bergmanna. Pátrání ho v něm zavede až do válečných let, přičemž střídání časově oddělených linií je právě to, co milovníci detektivek na tomto příběhu oceňují. Pod hlavičkou Audiotéky a vydavatelství Bookmedia román načetli ostravští herci Tomáš Jirman a Michal Stalmach.
 
 

Jørn Lier Horst (*1970)

Velmi dobře hodnocená série s vrchním inspektorem Williamem Wistingem je založena na autorově znalosti policejní práce – sám je totiž bývalým vyšetřovatelem. Z doposud knižně vydaných románů je audioknižní série k dispozici zhruba z jedné čtvrtiny. V poněkud zvláštním pořadí dosud vyšly šestý díl série Na dně, osmý příběh Honicí psi a dvě následující pokračování – Poustevník a Zaslepení. Všechny vydala Audiotéka a Bookmedia v příjemném podání Zdeňka Kupky.
 
 

Helene Floodová (*1982)

Nejmladší a zároveň jedinou ženskou autorkou dnešního článku je psycholožka Helene Floodová. Jejím debutem je psychologický thriller Terapeutka. V podání Jitky Ježkové v něm psycholožka Sara pátrá po tom, proč zmizel její manžel, architekt Sigurd. Příběh, v němž hrdinka zjišťuje, že možná své blízké neznáme tak, jak si myslíme, vydalo v letošním roce Voxi.
 

V příštím dílu zavítáme hned do tří zemí – čekají nás detektivky z Finska, Dánska a Islandu.