Zpět

Severská vlna zločinu: Švédské autorky a dvojice

téma, , 16.03.2021
Aktualizováno 3.3.2023
Vlna skandinávských zločinů nás až doposud zavedla v prvním dílu našeho seriálu do Norska, ve druhém do Dánska, Finska a na Island. Zbývá nám proto poslední lokalita, Švédsko. Vydavatelé si autory a autorky z této země výjimečně oblíbili, takže přehled jejich audioknižních nahrávek rozdělíme do dvou dílů. Jako první dáme přednost ženám, které píší samostatně, nebo jako součást autorské dvojice.

Camilla Läckberg (*1974)

Tato populární autorka detektivek bývá někdy označována za současnou severskou královnu tohoto žánru. Oblíbená je zejména u čtenářek, oceňujících košaté příběhy s přesahem do minulosti. Věrohodné jsou i popisy prostředí, protože se romány většinou odehrávají v autorčině rodném přímořském městečku Fjällbacce. Kritici sice občas upozorňují na překombinovanost a nerealističnost některých zápletek, na popularitě ale autorce tyto výtky nijak neubraly.

Dvě audioknihy z desetidílné série se spisovatelkou Erikou Falckovou a detektivem Patrikem Hedströmem, Andělíčkářka a Krotitel, kdysi vydalo nakladatelství Motto v podání Sylvy Taplové (a v prvním případě ještě se Zdeňkem Junákem), posluchače ale nahrávky s velkým množstvím doprovodných ruchů neoslovily.

Před časem se do autorčiných příběhů pustilo vydavatelství SAGA Egmont, které svěřilo případy Eriky Falckové do rukou zkušenější interpretky Dany Černé. S jejím melodickým hlasem už vyšlo prvních šest příběhů Ledová princeznaKazatelKameník, Vlastní spravedlnostElsyino tajemství a Mořská panna
 

Vedle této řady začaly u stejného vydavatele vycházet i samostatné příběhy. Nejprve přišlo na řadu silvestrovské drama Nebezpečná hra v podání Vasila Fridricha, následované příběhu o třech nevydařených manželstvích a třech plánovaných vraždách Ženy bez slitování. Interpretkou byla v tomto případě Jitka Ježková.

A pokud vám nevadí slovenština, můžete si s hlasy hereček Szidi Tobias a Sarah Arató vychutnat dvoudílnou sérii Faye o stejnojmenné hrdince, hnané nezkrotnou silou pomsty za svým cílem. Audioknihy Zlatá klietkaStrieborné krídla vydali v koprodukci Nakladatesltví Slovart a 582.
 

Mikaela Bley (*1979)

Déšť smývá stopy je prvním románem z prozatím čtyřdílné detektivní řady s reportérkou stockholmské zpravodajské redakce TV4. Příběh o pátrání po zmizelé osmileté holčičce Lycke byl čtenáři i posluchači přijat pouze vlažně, což snad bylo důvodem, proč v češtině vyšly v nakladatelství Motto knižně pouze dva příběhy série a v případě audioknižní podoby zůstalo dokonce jen u pilotního dílu. Četby trochu neprávem opomíjeného napínavého příběhu se v brněnském studiu ujala herečka Simona Peková.
 

Stina Jackson (*1983)

Autorka Stina Jackson způsobila na švédském knižním trhu velkou senzaci. Její prvotina trhala prodejní rekordy, takže byla brzy přeložena do několika jazyků. Stranou nezůstali ani čeští posluchači, kteří se audioknižní podoby detektivního thrilleru Stříbrná cesta dočkali pod hlavičkou Kalibru současně s tištěnou knihou na podzim roku 2019. Děj se točí kolem postavy Lelleho, který už tři roky brázdí silnice svého kraje a snaží se přijít na to, proč a kam zmizela jeho dospívající dcera Lina. Román si získal popularitu zejména díky lyrické, mlhou zastřené atmosféře téměř liduprázdného severu Švédska, v němž autorka sama vyrůstala. Příběh nabízí dostatek napětí i bez toho, aby v něm vystupovaly zástupy policistů s forenzními týmy a moderní technikou. Namísto nich tu hrají hlavní roli sami aktéři dramatických událostí – sousedé, příbuzní obětí.
 
Obdobnou atmosféru najdeme i v autorčině druhém, prozatím nejnovějším příběhu, Pustina. Ten už vyšel pod novou značkou Témbr, která sjednocuje audioknihy z vydavatelské skupiny Euromedia Group. Co však zůstalo stejné jako u Stříbrné cesty, je perfektní zpracování audioknihy. Pod režijním dohledem Jana Drbohlava se v obou případech za mikrofon usadila hned dvojice interpretů – Jan Vondráček a Jitka Ježková. Nahrávky mají krystalicky čistý zvuk a vyprávění obohacuje atmosférická hudba Petra Hanzlíka.
 

Åsa Larsson (* 1966)

Pod režijním dohledem Jitky Škápíkové vyšly u vydavatelství OneHotBook první dva díly pětidílné série s hlavní hrdinkou Rebeckou Martinssonovou. Mladá právnička se v nich vrací do svého rodného kraje a namísto poklidného života se musí potýkat s případy brutálních vražd. Na úspěchy knih navázaly i filmové a seriálové televizní adaptace. V audioknižních verzích příběhů Sluneční bouře a Prolitá krev propůjčila křehké, leč neústupné hrdince svůj charakteristický hlas herečka Jana Stryková. Příběhy jsou spjaté s městem Kiruna a jeho okolím, kde se sama autorka narodila, díky čemuž se jí podařilo věrně zachytit atmosféru uvadajícího města s pohnutým osudem. Kvůli poddolování centra z důvodů těžby železné rudy se totiž celá Kiruna musí postupně přesunout o několik kilometrů dále.
 

V současnosti žije Åsa Larsson v malé obci Mariefred, kam situovala svou další sérii příběhů, tentokrát určenou pro děti. Již dokončená řada Pax deseti hororových fantasy příběhů, kterou napsala spolu s Ingelou Korsell, vyšla rovněž u OneHotBook v intepretaci Jana Vondráčka.

Kristina Ohlsson (*1979)

Vystudovaná politoložka se zkušenostmi z několika švédských i mezinárodních organizací se na spisovatelskou dráhu pustila svou detektivní prvotinou Nechtění. V příběhu, v němž došlo ke zmizení malé holčičky, přebírají hlavní úlohu vyšetřovatelů policisté Fredrika Bergmanová a Alex Recht. Ti se posléze objevili i v další pětici pokračování, z nichž však audioknižně vyšel pouze druhý díl, Sedmikrásky. Oba pocházejí z dílny vydavatelství Bookmedia a Audiotéka, zatímco však v prvním případě usedl za mikrofon Michal Gulyáš, v druhém románu, točícím se kolem podivných sebevražd kněze a jeho manželky, mohli posluchači slyšet herce Petra Pochopa.

V roce 2023 vyšel u Voxi první díl další autorčiny série detektivek, jejímž hrdinou je pro změnu bývalý stockholmský finančník August Strindberg, který se právě přestěhoval na venkov. Namísto poklidného života ale zabředne do vyšetřování, protože v příběhu Bouře řeší spolu s policistkou Marií Martinssonovou záhadné zmizení místní učitelky. Audioknihu načetli Igor Bareš a Lucie Juřičková.
 
 

Tina Frennstedt (*1969)

Švédská krimireportérka debutovala v roce 2019 i na poli knižních detektivek, když se svým příběhem Odložené případy: Nezvěstná. Zahájila tím sérii krimipříběhů, založených na vlastních zkušenostech, získaných při natáčení reportáží, a inspirovaných skutečnými nevyřešenými případy. Ve spolupráci Audiotéky a Joty vyšly zatím všechny tři knižně vydané tituly (Nezvěstná, Silnice č. 9, Očistec), kterým svůj hlas propůjčila herečka Helena Dvořáková.
 

Maj Sjöwall (1935–2020) a Per Wahlöö (1926–1975)

Přestože je mnozí považují za manželský pár, nikdy se nevzali. Byli to však právě tito partneři v životě i na spisovatelské dráze, kteří svými příběhy otevřeli cestu pozdější slavné vlně severských detektivek z počátku tisíciletí. Namísto klasických kriminálek psali spíše romány o zločinu. Prostřednictvím jejich zápletek rozvíjeli ve svých příbězích hlubší kritiku poměrů ve švédské společnosti v 60. a 70. letech. Vytvořili tím mustr, jehož se chopili jejich pozdější následovníci. Celkem deset příběhů s policejním detektivem Martinem Beckem patří dnes ke klasice žánru. Kromě běžnému posluchači nedostupných nahrávek pro nevidomé ale překvapivě existuje pouze jediná možnost, jak se zvukově s jejich dílem seznámit. Představuje ji často reprízovaná rozhlasová hra z roku 1988, Omyl je vyloučen. V něm hlavní úlohu ztvárnil Jan Kačer, kterému sekundovali Josef Vinklář, Jiří Štěpnička či Nina Divíšková.

Lars Kepler: Alexander Ahndoril (*1967) a Alexandra Coelho Ahndoril (*1966)

Jednou z nejzářivějších hvězd na nebi současné severské literatury je manželská dvojice Alexandra a Alexandry Coelho Ahndorilových, píšících pod pseudonymem Lars Kepler. Ten jim měl zaručit anonymitu, protože manželé nechtěli, aby si čtenáři spojovali jejich detektivní prvotinu s předešlou autorskou činností (Alexander je mimo jiné autorem biografického románu o filmaři Ingmaru Bergmanovi, jeho žena stojí za úspěšnou knihou o astronomovi Tychu Brahovi). Zároveň jím chtěli vyjádřit úctu spisovateli Stiegu Larssonovi a astronomovi Janu Keplerovi, protože jako byl on ve svém oboru objevitelem, chtěli i oni být průkopníky nových cest v detektivním žánru.
 
Ačkoliv jejich jméno stojí i na obálce spíše vědeckofantasticky laděného románu Playground (audioknižně vydalo OneHotBook v podání Terezy Bebarové), mnohem více popularity si získali svou sérií kriminálních příběhů se sympatickým komisařem Joonou Linnou. Hned v úvodním Hypnotizérovi naznačili směr, jakým se ve svém psaní vydají – příběh byl i na poměry severské krimi velmi temný, brutalita zločinů však měla v dalších příbězích ještě dále gradovat. Dnes čítá řada již osm příběhů, které navzdory násilí a stále větším odchylkám od reality pravidelně okamžitě po premiéře opanují na dlouhé týdny tabulky prodejů nejen daného žánru.
 

Prvních šest románů, tedy Hypnotizér, Paganiniho smlouva, Svědkyně ohně, Písečný muž, Stalker a Lovec králíků, režírovala Jitka Škápíková. Ta v sedmém díle Lazar předala otěže Janu Horáčkovi, opět se ale k režii vrátila v následujícím příběhu Zrcadlový muž. Prozatím poslední, v pořadí už deváté pokračovaní nazvané Pavouk režíroval Karel Heřman. Ve všech případech se posluchači setkali s jedním z nejpopulárnějších hlasů českého audioknižního trhu, hercem Pavlem Rímským. Bez jeho hlubokého chrapláku a nezaměnitelné dikce si příběhy Joony Linny snad už ani nejde představit.
 
V příštím, už posledním dílu této série, se podíváme na audioknihy mužských autorů severských detektivek a thrillerů. A bude se rozhodně na co těšit!