Helena Štáchová, Martin Klásek a loutková rodinka (foto: M. Kubica)
Jak už víte, Divadlo Spejbla a Hurvínka si letos připomíná řadu výročí: Spejbl, doufejme, bude pokračovat v oslavách 100. narozenin, Mánička se Žerykem měli 90. Stejně dlouho je Divadlo S+H profesionálním souborem, 75 roků sídlí v Praze, z toho třetinu v Dejvicích. Téměř po celou dobu jeho existence vznikaly souběžně s jevištními inscenacemi také zvukové nahrávky, a právě těm se věnujeme v tomto seriálu. Mapují totiž nejen vývoj Divadla Spejbla a Hurvínka, ale vlastně i historii celého našeho audioknižního průmyslu.
◄ Zpět k předchozímu dílu seriálu
Supraphonské nahrávky 2007–2017
Ve vytyčeném období stále v distribuci převažují cédéčka, ovšem vedle této platformy se začíná pomalu formovat i digitální prodej. Supraphon už v červnu 2007 začal zákazníkům nabízet své tituly v on-line podobě prostřednictvím dnes už neexistujícího e-shopu i-legalne.cz. Ten se tehdy zaměřoval především na muziku, Supraphon však do nabídky zařazoval také nahrávky mluveného slova a mezi nimi byl k dispozici i Spejbl s Hurvínkem. V roce 2009 vychází první Hurvínkův snímek dostupný pouze virtuálně. Je jím příznivci S+H dlouho očekávaná reedice
Hurvínek a červený kohout s Milošem Kirschnerem. Digitální audioknižní trh, jak jej známe dnes, se postupně rozvíjel od roku 2011, kompaktní disky však stále zůstávají pro audioknihy důležitou distribuční platformou.
2007–2008
V březnu 2007 byl ve studiu ADK Prague dokončen zatím poslední autorský audio titul Martina Kláska
Hurvínkovo letní dobrodružství. Rodinka si o prázdninách udělá výlet do přírody. Cesta neprobíhá vůbec tak, jak si naplánovala, a proto se k veřejnému tábořišti dostane až navečer. Po krkolomném stavění stanu si všichni společně rozdělají táborák a Žeryk se ztratí. Pátrání po pejskovi postavičky zahájí v noci – motají se po lese a spadnou do hluboké jámy. Příběh nenásilnou formou seznamoval posluchače s krásami přírody a motivoval k uklízení odpadků.
Obal CD Hurvínkovo letní dobrodružství
Mistr zvuku Martin Kusák si ve vymazlené postprodukci vyhrál se stereobází i s ruchy. Z velkého množství zvukové ambaláže zmiňme alespoň spadnutí stanu na Spejbla a bloudění v lese, v němž se Spejbl snaží najít paní Kateřinu – jejich hlasy se ozývají z dálky, z různých stran a postupně se k sobě přibližují, to vše je doplněno přiléhavým lesním dozvukem a praskáním jehličí. O rozmanitý hudební doprovod se postaral skladatel Jan Rotter. Hra se dočkala i jevištního provedení – premiéra se v Divadle uskutečnila 23. 10. 2010 pod názvem Hurvínkovo dobrodružství.
V říjnu 2007 vychází nové nastudování
Zlaté zebry, o kterém jsme již referovali
v osmém dílu tohoto seriálu a zde jej uvádíme z důvodu chronologie.
O rok později v září je dokončen snímek
Hurvínek má smůlu. Nahrávka přinesla posluchačům nové dialogy o lásce, škole či bláznivých pohádkách a objevily se v ní i zcela nové situace: za všechny jmenujme školu v přírodě či veselé usínání s Karafiátovými Broučky. Zajímavostí je, že scénky vytvářejí souvislé vyprávění a zároveň fungují i samostatně. Klávesovou muziku složil dlouholetý Hurvínkův skladatel Milan Dvořák.
2009–2012
Hurvínek pro následující tituly opustil osvědčená studia a k natáčení si vybral studio Ag. Lama. Volba to byla více než šťastná – mistři zvuku navázali na profesionální zvukovou výrobu svých předchůdců.
V listopadu 2009 se na trhu objevila nahrávka autorské dvojce Denisy Kirschnerové a Heleny Štáchové s názvem
Jak se Hurvínek učil řeči zvířat. Supraphon CD slavnostně pokřtil a sestřih z akce umístil na YouTube. Pravděpodobně se jedná o nejstarší veřejně dostupný záznam z Hurvínkova cédéčkového křtu.
Děti dostaly ve škole za úkol napsat sloh o řeči zvířat. Zatímco Mánička od rána do večera pozoruje rosničku v láhvi od okurek, Hurvínek se rozhodne naučit Žeryka mluvit. Celou noc to s nebohým pejskem trénuje a nakonec ho přinese do školy. Při vyučování usne a zdá se mu napínavý sen: Hurvínek po Žerykovi chce, aby třídu pozdravil slovem „ahoj“, a protože to pejsek nesvede, Hurvínek se na něho rozzlobí. Nešťastný Žeryk ze školy uteče a zamíří do tajemného domu, Hurvínek s Máničkou jej pronásledují a vběhnou za ním. Děti se seznámí s doktorem Kytlem, od něhož se dozví, že Žeryk zamířil do nebesíček. Doktor Kytl se pokouší Hurvínkovi s Máničkou objasnit řeč zvířat, děti se tomu ale jen posmívají, a tak Kytl zakouzlí a zatímco zvířata začnou hovořit lidskou řečí, Hurvínek s Máničkou se dorozumívají mňoukáním a štěkáním a nikdo jim nerozumí.
Obal CD Jak se Hurvínek učil řeči zvířat
Nahrávku netradičně zahajovala a ukončovala vypravěčka Taťjana Medvecká, která si v příběhu zahrála i přísnou paní učitelku. Na motivy audiohry vzniklo jevištní provedení pod názvem
Hurvínkova nebesíčka, jehož premiéra se konala 14. 2. 2013. Obě verze se od sebe významně liší: CD doprovodil muzikou Jan Rotter, v divadelní adaptaci Jiří Škorpík. Divadelní verze se s audiem shoduje v základním poetickém poselství, narozdíl od CD jsou ale dialogy napsány zcela jinak a tomu odpovídá i zápletka: Žeryk se v divadle rozhodne žalem umřít a odevzdat svou duši Nebesíčkám. Hurvínek s Máničkou mají jen krátký čas na to, aby pejska našli a doufají, že se jim podaří přesvědčit ho, aby je navždy neopustil. Dodejme, že divadelní adaptace příběhu obsahuje mnoho tematických a hravých písniček s texty Robina Krále.
V říjnu 2010 vychází v audiu první počin trojce Miloše Kirschnera mladšího, Robina Krále a Jiřího Škorpíka
Hurvínek mezi osly. Hurvínek se nechce učit a seznámí se s podivným pánem, který jej pod záminkou věčného hraní a pokoje od školy přesvědčí, aby se s ním vydal do města Oslovo. Realita je však jiná, městu vládne hloupý starosta Vikálek, který mění hochy v osly a nutí je těžce pracovat. Všichni jsou bezmocní, neboť starosta vlastní kouzelnou hůlku, která mu splní každé přání. Poetický příběh plný písniček dětem dobrodružným způsobem ukázal, jak nebezpečná je moc v držení hlupáků.
Obal CD Hurvínek mezi osly
Nahrávka je vedle poselství a zvukových koláží pozoruhodná i z hlediska hereckého obsazení. V roli Hýkálka se představil Jaroslav Kepka, Vikálka ztvárnil Aleš Procházka a paní Rigu Gabriela Vránová.
Hurvínek mezi osly je zatím posledním zvukovým počinem, na němž se podíleli herci mimo Divadlo Spejbla a Hurvínka a není tak bez zajímavosti, že právě Gabriela Vránová tuto dlouholetou tradici spolu s ostatními zahájila v roce 1972 v postavě Fany v
Máničce v pasti.
Hurvínek mezi osly byl později adaptován i v divadle, premiéru měl 11. 10. 2011. Narozdíl od CD se v inscenaci objevily i další působivé písničky a u některých se oproti CD částečně proměnily i jejich texty. Křest nahrávky se konal v divadle na Mikuláše 2010.
V říjnu 2012 studio Ag. Lama dokončilo
Hurvínkovo trápení se školou. Dvanáct nově natočených dialogů je možné vnímat ve smyslu best of posledních let, neboť texty scének byly v audiu či v divadle již publikovány. Každý dialog zahájilo Hurvínkovo vrzání na housle. Z hlediska realizace stojí za zmínku ruchy v podobě různého bouchání, dozvuk parku a Spejblovic bytu.
2013–2015
V srpnu 2013 byl v Divadle Spejbla a Hurvínka natočen první díl série Denisy Kirschnerové o obyčejných věcech s neobyčejným příběhem s názvem
Hurvínek a Funící Billy. Spejbl nařídil Hurvínkovi, aby luxoval. Jemu se ale do této činnosti nechce a Spejbl se rozhodne, že jej, Žeryka a Máničku seznámí s neobvyklou historií vysavače Funícího Billyho. Na hlavu si posadí hrnec znázorňující buřinku a ve vyprávění vezme děti do Anglie do počátku 20. století. Dobové okolnosti vzniku vysavače jsou zdramatizovány. Spejbl vystupuje v roli Huberta Cecil Bootha, Hurvínek je poslíčkem, Mánička komornou Mary a paní Kateřina Boothovou manželkou. Vtip a hravost se projevuje v replikách účinkujících, neboť vše, co aktéři příběhu řeknou, je vyslovováno s anglickým přízvukem. V nahrávce s muzikou Jiřího Toufara se v postavě Žeryka poprvé představil Ondřej Lážnovský, který se během následujících let stal nastupujícím interpretem Spejbla a Hurvínka.
V březnu 2014 měl v Divadle premiéru dětský muzikál trojce Miloše Kirschnera mladšího, Robina Krále a Jiřího Škorpíka s názvem
Jak s Máničkou šili všichni čerti a v listopadu téhož roku příběh vyšel i ve zvukové podobě. Hurvínkova a Mániččina spolužačka Anděla dostala krásné šaty z Paříže a přepychové boty z Londýna. Všude se jimi chlubí a Mánička je nešťastná, neboť má mnoho let pořád stejné kostkované šatičky. Spolužačky se přitom točí kolem Anděly a Mánička je vyčleněna z kolektivu. Hurvínek, který vizáž rovněž nemění, si z toho nic nedělá. Bábinka Máničce slíbí, že jí k narozeninám daruje nové oblečení, ale když den D nadejde, holčička zjistí, že jí Bábinka ušila stejně vypadající šaty. Nešťastná Mánička upíše duši čertu a ten místo ní omylem odnese do pekla Bábinku. Hra poeticky upozorňuje na problémy spojené se školní šikanou a hravou formou nese poselství, že důležitější je kamarádství než to, jak kdo vypadá.
Vedle hlavních protagonistů se v obsáhlé roli čerta Doktora Slušifera představil Ondřej Lážnovský, Matěj Kopecký v roli Slušiferova pomocníka Fujtajksla a budoucí Mániččina interpretka Marie Šimsová ztvárnila Andělu. Písničky v sobě nezapřou hru se slovy a vtip, za všechny jmenujme spojení Ďábelské slevy, a jazykové hříčky se projevují i ve scénáři – Peklo se totiž nachází v Ďáblicích, skutečné pražské čtvrti. Prvotřídní zvukový design audia vznikl díky kvalitnímu studiu KlenkaSound.
V srpnu 2015 je v Divadle S+H dokončen druhý díl série o vynálezech
Hurvajz, vyžvejkni se! Po vysavači přišlo povídání o tom, jak se do Čech dostala žvýkačka. Hurvínek dostal ve škole za úkol tyto informace zjistit a pročetl proto Hugónkův deník. Zbytek rodinky je v šoku, že Hurvajz čte a nechá si dobrodružný příběh od Hurvínka vyprávět.
Děj je zasazen do roku 1906, Hurvínek vystupuje v roli Hugónka, Spejbl v postavě tatínka Josefa, Bábinka je továrníkovou posluhovačkou a Mánička její dcerou Mařenkou. Pro vytvoření dobové atmosféry si všichni mezi sebou onikají. Vypraví se na lodi do Ameriky, na cestě se setkají se skutečným Buffalo Billem (René Hájek) a indiány (Matěj Kopecký a Zita Morávková), kteří mluví česky a bydlí v americké Plzni. Hurvajz, vyžvejkni se! je posledním Hurvínkovským titulem s bohatou hudební složkou z dílny Martina Petráka.
V letech 2016–2017 žádný nový snímek S+H nevznikl. Ředitelce a klíčové tvůrčí osobnosti Divadla, Heleně Štáchové se po dvanácti letech vrátila těžká nemoc s ještě větší silou. Do poslední chvíle se věnovala Divadlu a ještě 17. 2. 2017 si s chutí zahrála představení
Spejbl versus Drákula, které bylo bohužel jejím posledním. Její hlas zazněl naposledy o den později v rozhlasovém vysílání Toboganu moderátora Aleše Cibulky. Zemřela 22. března 2017 ve věku 72 let.
Helena Štáchová byla v audiu velmi činná i mimo Spejbla s Hurvínkem. Přehled této její činnosti mimo S+H si můžete přečíst v našem nekrologu
Zvukový odkaz Heleny Štáchové.
Další dvě části
Zvukové historie Spejbla a Hurvínka věnujeme německým nahrávkám. První část přineseme na den narozenin Heleny Štáchové, tedy 18. listopadu.
Seriál Spejbl a Hurvínek: Zvuková historie
- První republika a Protektorát
- Poválečné období Josefa Skupy
- Začátky druhého interpreta S+H Miloše Kirschnera
- Mániččiny proměny
- Hurvínek a Supraphonská léta sedmdesátá 1
- Hurvínek a Supraphonská léta sedmdesátá 2
- Rozhlasové nahrávky Miloše Kirschnera 1
- Rozhlasové nahrávky Miloše Kirschnera 2
- Supraphonské nahrávky 1980–1983
- Supraphonské nahrávky 1984–1991
- Hurvínkovy nahrávky mimo Supraphon 1
- Hurvínkovy nahrávky mimo Supraphon 2
- Hurvínek v českých dějinách
- Hurvínkovy supraphonské nahrávky do roku 2006
- Supraphonské nahrávky 2007–2017
- Hurvínek v němčině 1
- Hurvínek v němčině 2
- Hurvínek v němčině 3
- Hurvínek v němčině 4
- Závěrem
- Hurvínkovo audio mezi lety 2021 a 2022