Zpět

Audioknihy pod stromeček pro děti i dospělé, co mají fantazii

téma, , 22.12.2022
Jaké audioknihy udělají radost dětem? Co by si přáli najít pod stromečkem dospělí, kteří propadli tajemným říším a cizím světům? A které dramatizace by neměly uniknout těm, kdo si rádi vychutnávají herecký koncert pro uši? Podívejte se na naši poslední várku last minute předvánočních tipů.
V minulých dvou článcích jste mohli najít přehled o dárcích z kategorií detektivkek, thrillerů, biografií a osobního rozvoje, nebo o nahrávkách z řad humoru, společenské prózy, romantiky a historie.
Tentokrát přinášíme to nejlepší z letošní produkce z oblasti nahrávek pro děti a mládež, sci-fi, fantasy a dramatizací.
 

Pohádky a napínavé příběhy pro menší i starší děti

21 nejhezčích českých pohádek
Klasické pohádky nejen pro nejmenší, ale pro celou rodinu nabízí nový komplet, který shromáždil nejen pohádky známých autorů, ale i herecké výkony desítek známých hlasů.
 

Deník malého poseroutky 9 - Výlet za všechny peníze
Jeff Kinney a jeho devátý příběh Grega Heffleyho popisuje, co všechno se může udát během zdánlivě všedního rodinného výletu. Dobrodružnou cestu plnou vtipných příhod vypráví Václav Kopta.
 
 
Zachrání doktor Proktor Vánoce?
Pátý příběh pro děti, který sepsal slavný norský autor detektivek Jo Nesbø je tu a s ním jistý chamtivý obchodník, který chce zničit Vánoce! To ale neví, že Líza, Bulík a doktor Proktor to tak rozhodně nechtějí nechat. Otakar Brousek ml. vám poví, jak to celé nakonec dopadlo. 
 

Ďábelská zubařka
To oblíbený britský autor a herec David Walliams se pustil do boje se strachem ze zubařů. Jiří Lábus vám povypráví o tom, co všechno se může stát, když se do sousedství přistěhuje nová zubařka Kousavá.
 

Dva roky prázdnin
Kdo by nechtěl delší prázdniny? Ty dvouleté zažijí dětští hrdinové známého příběhu Julese Verna, který současným jazykem převyprávěl Ondřej Neff. Interpretem nové audioknižní verze se stal Otakar Brousek ml.
 

Percy Jackson - Zloděj blesku
Rick Riordan rozehrává příběh dvanáctiletého Percyho Jacksona, který o sobě a své rodině zjistil šokující věci, jako například že jeho otec je bohem na Olympu. Jenže vzápětí na to kdosi ukradl mocnou zbraň – blesk. Percy musí obhájit svou nevinu a najít toho, kdo krádež opravdu provedl. Audioknihu z ranku fantasy a young adult načetl Petr Neskusil. 
 

Prohnilé město
Druhá část série Šest vran, jejímž autorem je Leigh Bardugo, zavede všechny milovníky fantazie do ulic zkorumpovaného Ketterdamu, kde se schyluje k boji o nebezpečnou drogu. Mezi sedmi interprety audioknihy najdeme Terezu Dočkalovou, Matouše Rumla nebo Martina Fingera.
 

Pro milovníky sci-fi, fantasy a hororu

Nadace a Říše
Druhým dílem pokračuje série Nadace klasika vědeckofantastické literatury, mnohými označovaná za tu vůbec nejlepší ve svém žánru. Příběh napsal Isaac Asimov a audioknihu načetl Martin Myšička.
 

Mycelium VI: Vrstva ticha
Šestým dílem pokračuje oblíbená sci-fi série Mycelium spisovatelky Vilmy Kadlečkové. Tentokrát se posluchači konečně dozvědí odpovědi na některé otázky, které jim nedají spát od první části. Poslechnout si je můžete z úst devíti herců, kteří se podíleli na vzniku zvukové verze knihy. Mimo jiné k vám takto promluví Jaroslav Plesl, Marcel Vašinka nebo Martin Zahálka.
 

Boží bojovníci
Fantasy trilogie polského autora Andrzeje Sapkowského přenáší posluchače do válečné vřavy na počátku 15. století. Tragický příběh lásky léčitele a mága Reinmara z Bělavy a mladé šlechtičny načetl Ernesto Čekan.
 

Oko světa
Fantasy série Kolo času Roberta Jordana odstartovala v audioknižní podobě v letošním roce. První díl, pojednávající o trojici mladíků, kteří se nečekaně ocitnou v prostředí magie a na jejichž činech závisí osud celého světa, pro vás načetl Pavel Soukup.
 

Húrinovy děti
Temný a neveselý fantasy román ze Středozemě z věků dávno před hobity a Pánem Prstenů rozepsal v mládí J. R. R. Tolkien, ale dopsal jej až jeho syn Christopher. Příběh o hrdinovi Túrinovi, kterého pronásleduje prokletí, jemuž jako by nešlo uniknout, vám povypráví Tomáš Juřička.
 

Šepot z lesa
Hlas herce Vasila Fridricha provází hororovým příběhem z hlubokých lesů Orlických hor, kam se dvacet let po zmizení svého kamaráda vrací nynější investigativní novinář Petr, aby vypátral, co se tehdy vlastně stalo. Mysteriózní příběh Kateřiny Surmanové se dotýká slovanské mytologie a nepustí vás ze svých spárů od začátku až do konce!
 

Volání Cthulhu
Legendární horor H. P. Lovecrafta v podání Miroslava Krobota je druhým z trojice příběhů, které v letošním roce od tohoto autora vyšly. První setkání s nechvalně proslulým kultem Cthulhu patří k základním kamenům moderní hororové literatury. Už tak hutnou atmosféru povídky navíc dokresluje temný hudební doprovod.
 

Velkolepé dramatizace a divadlo pro uši

Přelet nad kukaččím hnízdem
Rozhlasová verze divadlení hry Dalea Wassermana vychází ze slavného románu Kena Keseyho Vyhoďme ho z kola ven, který možná nejvíce proslavil film Miloše Formana z roku 1975, ověnčený pěticí Oskarů. Audioknižní posluchači se mohou těšit na bohaté herecké obsazení, v němž nechybí Jiří Vyorálek, Tereza Dočkalová nebo Helena Dvořáková.
 
 

Lakomec
Legendární komedie o muži, u nějž byly peníze vždy až na prvním místě. Nové nastudování Moliérovy  komedie o chamtivci, který se neštítil ničeho, vzniklo v rozhlase po téměř půl století. Titulní úloha Harpagona připadla Ivanu Trojanovi, jemuž sekundují Ondřej Brousek, Klára Suchá a řada dalších.
 

MADE IN NORWAY
Zbraně vyrobené v Norsku někdy zabíjejí i norské vojáky. S takovým šokujícím odhalením přichází z válčné zóny armádní kapitánka Oda Skarová, jenže nikdo nechce nepříjemnou pravdu slyšet. A co víc, zdá se, že někdo nemá zájem, aby se vůbec tato fakta dostala na veřejnost. Napínavý thrillerový seriál s Petrou Bučkovou, Janem Dolanským, Jiřím Vyorálkem a dalšími známými herci napsal oceňovaný mladý norský autor Vegard Steiro Amundsen.
 

Krvavý hejtman
Již druhá detektivní hra ze středověké Prahy zapojí posluchače do pátrání po loupežném vrahovi, který přepadává a morduje zámožné rytíře. V příběhu Vlastimila Vondrušky uslyšíte v hlavních úlohách Tomáše Töpfera a Viktora Preisse a vedle nich i desítku dalších interpretů.
 

V klokotu velkoměsta
Legendární duo Šimek-Grosmann se vrací v kompletu archivních, dosud nezveřejněných nahrávek. Patnáctihodinový soubor povídek, scének a písniček nejen z divadla Semafor přináší kromě alternativních verzí známých skečů i překvapivé objevy. 
 

Semafor Komplet her z let 1971-1979
A v Semaforu mohou ti, kdo byli opravdu hodní, ještě zůstat. Za odměnu totiž možná dostanou pod stromeček další velký komplet, tentokrát divadelních her této scény z let 1971-9. Těšit se můžete na známé hlasy Semaforských hvězd té doby, jakými byli Jiří Suchý, Jitka Molavcová, Josef Dvořák, Naďa Urbánková nebo Karel Černoch.
 

Pozor, žít je nebezpečné!
V dalším záznamu představení z pražské Violy se tentokrát bratři Ivan a Jan Krausovi poštějí do čtení dalších povídek, které doplňují vtipné glosy a autentické poznámky přesně tak, jak zazněly na jevišti. 
 

Doufáme, že vám naše tipy pomohly s výběrem vhodného audioknižního dárku a přejeme vám krásné Vánoce, v ideálním případě alespoň zčásti strávené poslechem některé audioknihy.