Vloni oslavil pětačtyřicítku a zdá se, že jde z role do role. Rodák z Litomyšle absolvoval herectví na pražské DAMU, poté hostoval v Národním i Vinohradském divadle, jeho domovským působištěm je ale Divadelní spolek Kašpar v Divadle v Celetné. Kromě dabingu, za který získal v roce 2015 Cenu Františka Filipovského se stále častěji objevuje i ve filmu, v poslední době jej tak návštěvníci kin mohli spatřit v oceňovaných filmech Zahradníkův rok nebo Vlny. Vraťme se ale k Lněničkově práci za mikrofonem.
Markovič: Lovec přízraků
Začít nemůžeme ničím jiným, než aktuálním bestsellerem, kráčejícím ve stopách zmíněného televizního seriálu. Životopisná kniha Viktorína Šulce Markovič: Lovec přízraků je zpovědí kriminalisty, který se během dlouholeté profesní dráhy setkával s mnoha pachateli často těch nejbrutálnějších činů. Kromě motolského devianta Hojera šlo mimo jiné o spartakiádního vraha Straku, jehož příběh bude tvořit jádro druhé řady televizní minisérie Metoda Markovič. Než však přijde na televizní obrazovky, můžete si čekání zkrátit právě poslechem audioknihy, která vloni vyšla u OneHotBook. V režii Hynka Pekárka se kromě Petra Lněničky můžete těšit i na Martina Zahálku, Barbaru Lukešovou a Michala Zelenku.
Hluboký spánek
Detektivní téma Lněničku provází v rozhlase, kde se ujal interpretace zamýšleného cyklu detektivek Raymonda Chandlera s dobře známým soukromým očkem Philem Marlowem. Jeho první případ se jmenuje Hluboký spánek a Lněničkovu původně šestihodinovou četbu na pokračování vydal vloni Radioservis. Příběh patří mezi takzvané detektivky z americké drsné školy, která v popularitě mezi čtenáři svého času vystřídala do té doby oblíbené salonní detektivky převážně z anglického prostředí. režii měl na starosti Lukáš Hlavica
Na Chesilské pláži
Příběh Iana McEwana je zasazen do prostředí pobřeží jižní Anglie začátku šedesátých letech, kdy společenské změny, ohlašující nadcházející svobodomyslné desetiletí, vykukují teprve v drobných náznacích. Děj se odehrává během svatební noci, kdy na povrch vyplouvají frustrace a vzájemné nepochopení mezi oběma novomanželi… Nahrávku Na Chesilské pláži vydal v roce 2021 Témbr v režii Petra Gojdy.
Pes baskervillský
Kromě četby se Petr Lněnička nevyhýbá ani účinkování v dramatizacích. Jednou z nich je zajímavě pojatá adaptace klasické detektivky Arthura Conana Doyla Pes baskervillský z pera Petra Vodičky. Petr Lněnička v ní ztvárnil doktora Watsona, zatímco jako Sherlock Holmese se posluchačům představil Martin Finger. Při natáčení byly kromě plenérů využívány i binaurální prvky. Jako audioknihu vydal hru v roce 2023 Radioservis.
Píseň písní
Petra Lněničku si ale můžeme poslechnout i ve zcela jiné poloze, mnohem lyričtější. Milostný příběh s erotickým nábojem Píseň písní je alegorií tajemství lásky a vypráví o jejím zrodu, zrání i úskalích. V jedinečném přebásnění Jaroslava Seiferta si můžete příběh neznámého autora vychutnat v uchu i duši lahodící interpretaci nejen Petra Lněničky, ale i Magdalény Borové. Pro Audiostory nahrávku v roce 2015 režijně nastudovala Jindřiška Nováková.