Po otci zdědil typickou barvu hlasu i schopnost s hlasem neobyčejně tvárně pracovat. Sám se především věnuje také dabingu, a to nejen filmovému a televiznímu, nýbrž i hernímu (například populární Mafia). Ke štěstí milovníků mluveného slova se ale také už mnohokrát posadil k mikrofonu v nahrávacím studiu, aby zprostředkoval nejednu zajímavou knížku. Dokonce tolikrát, že ani následující výčet nelze brát jako stoprocentní.
Audioknižní začátky
Než Saice etablovali jako plnohodnotného a záhy i nesmírně ceněného sólového interpreta především režiséři Miloš Vrána a Helena Rytířová, najdeme jeho stopu jako rozhlasového herce třeba v šestidílné audioknize Zaklínač, která vznikla v superprodukci Audiotéky v roce 2013 v režii Jakuba Taberyho. Zde v pátém a šestém dílu ztvárnil vedlejší roli básníka Marigolda.
V roce 2018 vyšla zvuková podoba zajímavé a kritikou velmi dobře hodnocené detektivky Jiřího Březiny Promlčení (kniha 2015). Jakub Saic se v režii Miloše Vrány stal hlasem celé Březinovy řady s policejním vyšetřovatelem Tomášem Volfem jako ústředním hrdinou, avšak z šestidílné série zatím vyšly jen tři audioknihy, kromě Promlčení ještě v roce 2023 pátý a šestý díl, Mizení (kniha 2021) a Nalezení (kniha 2022). Pětiletá mezera mezi prvním a ostatními zvukovými záznamy nám umožňuje zajímavé srovnání Saicových výkonů na počátku a nyní: od první chvíle můžeme slyšet typický herecký styl čtení vyznačující se perfektní kontrolou rytmu a hlubším pochopením textu, které v průběhu těch několika let Saic dovedl k naprosté dokonalosti. Jakákoli beletrie se v jeho ústech mění v lahůdkový posluchačský zážitek směřující k pocitu, jako by byla publiku předestřena nikoli jednohlasá četba, ale rozhlasová hra.
Kmenta a jiná publicistika
Saicovým hlasem zní ovšem i celá řada publicistických titulů. Především je vedle Pavla Rímského a Libora Terše hlavním interpretem investigativních knih novináře spjatého s magazínem Reportér Jaroslava Kmenty. Ten se ve svých knihách zaměřil zejména na ty špičky českého politického establishmentu, které podle něj znamenají ohrožení demokracie a právního státu. V Saicově interpretaci jde o dvoudílné Babišovo Palermo (kniha i audio 2021) a podrobný portrét bývalého prezidenta Rudý Zeman (kniha i audio 2019). K těmto dvěma titulům je potřeba přičíst ještě další, které se zase zaměřují na špičky českého podsvětí: Saic načetl jednu ze série knížek spjatých se záhadně zavražděným mafiánským bossem Františkem Mrázkem Svědek na zabití (kniha 2010, audio 2020) a znepokojivý popis vzniku a vývoje ruskojazyčného organizovaného zločinu na českém území Ruská mafie (kniha i audio 2022).
Z publicistických titulů musíme připomenout ještě rozsáhlý kritický životopis sociopatického inovátora Elona Muska (kniha i audio 2023) z pera Watlera Isaacsona, zkušeného portrétisty vědců a techniků, kteří utvářeli dějiny. A pak také reklamní příběh kontroverzního Roberta Šlachty, bývalého elitního policisty, který se rozhodl vstoupit do veřejného života a založit politické hnutí. Knížku, kterou – patrně na objednávku – napsal dramaturg Jiří Roth, najdete pod názvem Čas na odvahu a vznikla v roce 2021 současně s knižním vydáním. Vedle Petra Neskusila můžeme Jakuba Saice slyšet i ve sbírce esejů sociologa a postmodernistického filozofa Václava Bělohradského Společnost nevolnosti, která vyšla v roce 2018 podle knižní předlohy z roku 2007.
Nesmírně osvěžujícím dojmem pak působí Saicova hlasová ekvilibristika tam, kde by ji málokdo čekal, totiž v sice názorové, ale enormním množstvím faktů, statistik a čísel „vyfutrované“ audioknize Slepé skvrny s podtitulem O chudobě, vzdělávání, populismu a dalších výzvách české společnosti . Ta vznikla jako prosté a nekomplikované načtení knihy sociologa Daniela Prokopa v režii Miloše Vrány (kniha i audio 2020). Intonační schopnosti podpořené perfektním pochopením probírané problematiky a pečlivou režií daly vzniknout přehledné a srozumitelné zvukové knížce podle materiálu, který na první pohled skoro ani nelze do zvukové podoby převést.
Dva mimořádné thrillery
Slavné Purpurové řeky napsal francouzský spisovatel Jean Christophe Grangé v roce 1997 a nesmírnou celosvětovou popularitu si jeho kniha získala především díky filmu režiséra Mathieu Kassovitze s Jeanem Reno v hlavní roli z roku 2000. Temný příběh odehrávající se mimo jiné v plasticky vylíčeném prostředí majestátních francouzských Alp Jakub Saic načetl v roce 2020.
O rok dříve vznikla současně s papírovým vydáním zvuková podoba znepokojivého psychologického thrilleru Krvavé svatební šaty oceňovaného francouzského scénáristy a prozaika významně přesahujícího hranice žánrové literatury Pierra Lemaitrea. Surový příběh úzkostné Sophie, které někdo skoro před očima zavraždí chlapce, jehož má hlídat, spolu s Jakubem Saicem načetli Jitka Moučková a Martin Zahálka.
Inspektor Prevít
Zatím pouze třídílná série Františka Niedla Inspektor Prevít, Inspektor s velkým ptákem (míněn papoušek!) a Inspektor s velkým mozkem (knižně 2018–2021, audio vše 2022) patří k tomu nejlepšímu, co plodný jihočeský autor napsal. Hlavním hrdinou tří vtipných detektivek je newyorský policejní vyšetřovatel Timothy Prévit, tak trochu samorost čelící averzím v práci i doma, který však své případy řeší s nenápadnou lehkostí.
Sérioví vrazi Chrise Cartera
Bez většího rozruchu se na pultech českých knihkupectví objevil v roce 2009 svižný detektivní thriller Dvojitý kříž jako na dlouhou dobu jediná česky vydaná kniha italského autora narozeného v Brazílii a žijícího v USA Chrise Cartera. V ní autor představuje detektiva z losangeleského oddělení ultranásilné kriminality a specialistu na odhalování sériových vrahů Roberta Huntera, samotáře trpícího insomnií, který „hodně čte“. Tvoří dvojku s mladším, ale učenlivým Carlosem Garciou, jehož brazilský původ odkazuje k rodišti autora. V tomto prvním dílu rozsáhlé série je nucen zabývat se případem sériového vraha, jehož modus operandi je totožný se způsobem, kterým před časem sprovázel ze světa dávno mrtvý vrah. Od audioknižního vydání tohoto románu (2019) se série ve zvukové podobě rozrostla na dvanáct titulů, čímž stoprocentně kryje podobu papírovou.
Saicův výsostně herecký způsob interpretace se v režii Miloše Vrány hodně podobá tomu, jak „carterovky“ načítá jejich německý hlas Uve Teschner, zatímco anglofonní posluchač se musí spokojit s minimalistickým projevem George Newberna nebo Thomase Judda, kteří spoléhají na klasickou civilní četbu. Česká zvuková verze těchto knih však správně sází na vysoké tempo vyprávění a ostrou předělovou hudbu, která u převážně krátkých kapitol v podstatě tvoří obdobu filmového střihu a přináší ještě více napětí i akce do už tak napínavého a akčního děje.
Meziplanetární pohádky
V roce 2022 načetl Jakub Saic dvacet sci-fi pohádek popularizátorky astronomie Alex de Nawi v charitativní audioknize Pohádky pomáhají, jejíž výtěžek putuje na pomoc ruskou agresí zasažené Ukrajině. O rok později se stal interpretem vědeckofantastického románu pro dospívající posluchače Hvězdný rytíř, v níž mladý absolvent vesmírné akademie podniká řadu výprav do dalekého vesmíru, aby se tam setkával s rozličnými formami inteligentního života, tzv. organiky.
Marťan, který si oblíbil Zemi a rozhodl se zde zůstat, velmi špatná škola doslova volající po reformě a nekomplikovaně vyprávěný příběh jsou hlavními atributy audioknihy plodného Jana Žáčka Marťánek Pepe. Nepříliš nápaditou předlohu pozvedl Saic na velmi příjemný posluchačský zážitek v roce 2021.
Sci-fi a fantasy
Z dalších žánrových knih znějících Saicovým hlasem je doporučeníhodná zejména antologie české fantastiky Krásky a vetřelci (knižně i audio 2021), v níž se Saic povídku po povídce střídá s Terezií Taberyovou. Sbírce, kterou sestavili Leoš Kyša (František Kotleta) a Michaela Merglová, vévodí extrémně komická detektivka Petra Heteši odehrávající se ponejvíce v kanceláři majitele nevěstince Nezvratný osud a pátrání experta na černou magii doktora Koska po zmizelé vědecké expedici v povídce Františka Kotlety Matka jižních hvězd.
Z českých luhů a hájů pochází i důvtipný fantasy horor Romana Bureše Inferium (knižně 2019, audio 2023), v níž se šiky pekelných válečníků utkají s nacistickými jednotkami Waffen SS. O této nadmíru vydařené knize jsme podrobně psali zde.
Mezi členy a adepty čarodějnické Alexandrijské společnosti zavádí své čtenáře mladá americká fantasy autorka Alexene Follmuthová pod pseudonymem Olivie Blake ve své prozatím dvoudílné sérii, kterou deník New York Times prohlásil za bestseller a literární událost. Zábavná sonda do vypjatých vztahů hlavních hrdinů v románech Atlasova šestka (knižně i audio 2022) a Atlasův paradox (knižně 2023, audio 2024) funguje sama o sobě, někdy ale bývá interpretována jako satirická karikatura akademického darwinismu.
Historické romány Hany Whitton
Zejména v posledních dvou dekádách se z nenápadné, ale plodné překladatelky z angličtiny Hany Whitton stala literární hvězda, která vydala už před padesát titulů a našla si široký okruh věrných čtenářů. Píše především historické romány, ale její záběr sahá i k publicistice a dokonce k historické detektivce. I na audioknižním trhu se jedná o známé jméno, přičemž hned sedm z celkem devatenácti dostupných titulů ozdobil hlas Jakuba Saice.
Do druhé půlky 14. století nás zavede Poslední láska císaře Karla (kniha 2019, audio 2020), příběh nesnadného vztahu Guillauma, nemanželského syna Karla IV., ke svému otci. Poslední Lucemburk (kniha 2015, audio 2020) vypráví příběh Ladislava Pohrobka na pozadí intrik a bojů o český trůn v polovině 15. století, zatímco v knize Blanka z Valois – Levandulová princezna (kniha i audio 2023) hledá mladá žena, která souhlasila s diplomaticky sjednaným sňatkem s Karlem IV., cestu k muži, o němž si uvědomuje, že ho vlastně nezná.
Příběh plný vášní a intrik představuje i Anežka z Kuenringu (kniha i audio 2023) vylíčení neobvyklého milostného trojúhelníku, ve kterém kromě titulní hrdinky figurují ještě král Přemysl Otakar II. a jeho o mnoho let starší choť Markéta Babenberská.
Do středověké Anglie zavede posluchače dvojice historických detektivek Sedmý hřích se trestá smrtí a Třetí pečeť (knihy 2011 a 2013, audio obě 2022), které se odehrávají ve 12. století a v nichž autorka představuje sympatickou manželskou dvojici Grace a Simona de Wallray v rolích amatérských, ale důmyslných detektivů. A Anglie se dotkneme i v posledním z titulů Hany Whitton načtených Jakubem Saicem, beletrizovaném portrétu manželky českého krále Friedricha Falckého Alžbety Stuartovny Zimní královna (kniha 2006, audio 2021).
A další…
Mladá žena Michaela, která se probírá z bezvědomí, si nepamatuje ani osudný den, kdy ji někdo postřelil, ale dokonce ani poslední rok svého života. Román Osm (kniha 2017, audio 2023) se kvalitou ani vyzněním nevymyká ostatní tvorbě jedné z královen českého literárního popu Radky Třeštíkové, snad jen tím, že má sympatickou detektivní zápletku.
O interpretaci nesnadného a zároveň mimořádného románu českobudějovického prozaika a novináře Jana Štiftera Sběratel sněhu (kniha 2018, audio 2019) soustředěného na tři hlavní hrdiny se Saic podělil s Jiřím Schwarzem a Jaromírem Medunou.
Sympatickou nadsázku a jistý přiměřený distanc si pak Saic zachovává i v interpretaci různorodých příběhů, které výtvarník a řezbář Martin Patřičný zařadil do své povídkové knihy Akord a jiskry, jejíž zvuková podoba spatřila světlo světa stejně jako papírové vydání v roce 2021.
A bohužel už nedostupná je zvuková verze milostného příběhu na pozadí trojských válek Achilleova píseň (kniha 2014, audio 2017) Madeline Millerové.
Jakub Saic právě dnes slaví své 55. narozeniny. Do dalších let mu za celou redakci našeho webu přejeme pevné zdraví, hodně štěstí a (sami sobě) i spoustu zajímavých textů k načtení do dalších skvělých audioknih.