Jeffrey Howard Archer, Baron Archer of Weston-super-Mare se narodil 15. dubna 1940 a v mládí snil o tom, že bude kapitánem slavného fotbalového klubu. Namísto toho si vysloužil sportovní ostruhy na běžeckých okruzích jako sprinter. Svou kariéru ale viděl jinde. Vystudoval Oxford, v roce 1969 se stal nejmladším členem Dolní sněmovny Spojeného království a jeho kariéra se slibně rozjížděla. Po finanční krizi ale skončil v dluzích, z parlamentu po pěti letech odešel, a aby se vyhnul úplnému krachu, začal psát. Jako úspěšný autor se po několika letech k politice vrátil, v roce 1991 získal za své angažování se v charitativní pomoci Kurdům doživotní šlechtický titul, kontroverze ho ale provázely i v následujících letech. V červenci roku 2001 byl tehdy už slavný autor a člen Sněmovny lordů odsouzen na čtyři roky odnětí svobody za křivou přísahu. Propuštění se dočkal v polovině trestu a své zážitky následně přetavil do své oceňované trilogie Vězeňský deník.
Napínavé romány
Archer vstoupil do literárního světa v roce 1976 titulem Ani o dolar víc, ani o dolar míň, k němuž jej inspiroval vlastní zážitek, kdy se o dva roky dříve stal obětí investičního podvodu a hrozil mu bankrot. Humoristicky pojatá detektivka pojednává o pomstě čtveřice boháčů, které podfukář Harvey Metcalfe okrade téměř o vše. Ti spojí své síly, aby z něj dostali rovný milion dolarů, tedy sumu, o něž je připravil, nazpět. Hlas příběhu propůjčil Václav Knop.
Stejně jako mnoho jeho dalších příběhů, i kniha První mezi rovnými se dočkala adaptace pro televizní obrazovky, což přispělo k její popularitě. Soupeření čtyř mladých poslanců, toužících po tom stát se britským premiérem, načet pro audioknižní vydání Aleš Procházka. To Miroslav Etzler dostal do ruky špionážně laděný thriller z období studené války Věc cti. Jeho hrdina v něm otevře tajuplný dopis od svého otce, který roztočí kolotoč nebezpečných událostí, jejichž kořeny sahají až k nacistickým pohlavárům. A naopak do časů první světové války (a následujících desetiletí) nás zavede audiokniha Zlatý Charlie, která v podání Martina Preisse vykresluje životní cestu chudého Charlieho za bohatstvím na pozadí britských dějin 20. století. Ostravský herec se zajímavě zabarveným hlasem Marek Cisovský se pro změnu ujal románu Zlodějská čest, v němž se rozehrává souboj kultur. Agent CIA a agentka Mosadu mají jediný cíl – zastavit plán Saddáma Hussajna na zničení vzácného amerického dokumentu přímo během oslav výročí Dne nezávislosti.
Skutečným příběhem dvou mediálních magnátů Roberta Maxwella a Ruperta Murdocha je inspirován román Čtvrtý stav. Jeden z nich byl vzdělaným Australanem, druhý rusínským uprchlíkem z Československa, oba ale díky bezskrupulóznímu jednání přijdou k vlastnictví mediálních impérií. Jejich rivalita ale vyústí v souboj kdo s koho. Vyprávět vám o tom bude Ladislav Cigánek. Jedenácté přikázání sleduje poslední misi agenta CIA Connora Fitzgeralda, který má ale ve skutečnosti odjet do Petrohradu ne proto, aby lovil, ale naopak se sám stal kořistí. Politický špionážní thriller o zradě převedl do audiální podoby Václav Knop. A toho uslyšíte, i pokud si poslechnete nahrávku Synové štěstěny. V ní se setkáme s dvojčaty, která byla po porodu oddělena, aby se za dramatických okolností setkala až ve chvíli, kdy jeden z nich má toho druhého hájit proti obvinění z vraždy. Zato v příběhu Klamný dojem se setkáme s hercem Tomášem Jirmanem a jeho prostřednictvím i s mladou kunsthistoričkou Annou, která začne mít podezření, že klienti jedné banky umírají podezřele často. Může to mít souvislost s jejich vlastnictvím drahocenných obrazů?
Detektivně laděný příběh se špionážním pozadím pak můžete vyměnit za dobrodružný příběh George Malloryho, jenž možná byl prvním člověkem, který zdolal vrcholek nejvyšší hory světa. Skutečnými osudy tohoto britského horolezce inspirovaný román Cesta slávy načetl pro zvukové vydání David Viktora. Čas pomsty přináší příběh Dannyho Cartwrighta, který byl zatčen a obviněn z vraždy svého nejlepšího přítele. Po odsouzení do věznice Belmarsh nikdo nečeká, že by mohlo cokoliv jeho osud zvrátit. To ale všichni podcenili Dannyho chuť pomstít se za křivdu, která na něm byla spáchána… Načetl Václav Knop. Thriller plný nečekaných zvratů, to je Panna vítězí v podání herce Ivo Martáka. O osudu Alexandra v něm před třiceti lety rozhodla mince. Dnes, kdy žije paralelní životy v New Yorku jako Alex a v Londýně jako Saša, si ale uvědomí, že musí čelit minulosti, kterou jako Alexandr nechal za sebou kdesi daleko, v sovětském Leningradu.
Série Kane a Abel
V roce 1979 vydal Archer svůj nejúspěšnější titul, Kane a Abel, jehož se na celém světě prodalo více než 33 milionů výtisků a zařadil se tak mezi stovku nejprodávanějších knih vůbec. Pojednává o synovi bostonského milionáře a chudém polském imigrantovi, které spojuje datum narození a touha po moci, jíž ale může dosáhnout jen jeden z nich. Jejich šest desetiletí trvající souboj načetl Jan Šťastný. A jeho hlas se pojí i s dvěma volnými pokračováními, jejichž hrdinkou je dcera Abela. Florentýna a zejména závěrečný díl Povíme to prezidentce? přinášejí thrillerový děj, v němž není nouze o intriky a napětí.
Série Cliftonova kronika
Jedním z nejslavnějších literárních počinů Jeffreyho Archera je rodinná sága Cliftonova kronika. Sedmidílná série románů mapuje osudy fiktivních rodin Cliftonových a Barringtonových mezi lety 1919 až 1992 na pozadí skutečných britských dějin. Hlasem těchto příběhů je Otakar Brousek ml., pro nějž načtení knih Jen čas ukáže, Otcovy hříchy, Příliš odvážné přání, Přísně střežené tajemství, Mocnější než meč, A zrodí se hrdina, Výjimečný člověk znamenalo skutečný výkon – vždyť souhrnná délka této série je více než sto hodin poslechu! Ani tentokrát nemohou chybět dějové zvraty, intriky a překvapivá rozuzlení, kterými jsou Archerovy příběhy proslulé.
Série William Warwick
Ze šesti dílů warwickovské série u nás zatím vyšly knižně i ve zvukové podobě pouze dva úvodní, Kdo neriskuje… a Přímo před nosem. Je o chytře vymyšlené detektivky, a jak tomu už o tohoto autora bývá zvykem, i zde narazíme kromě napětí a překvapivých obratů v ději na umění, protože zápletka prvního z nich se točí kolem ukradeného Rembrandtova obrazu. Ti, kdo už mají za sebou Cliftonovu kroniku, vědí, že William Warwick má přímou vazbu na hrdinu této ságy a že tedy tato detektivní série je tedy jakýsi návrat ke světu hrdiny z Cliftonovy kroniky.
Vězeňský deník
V červenci 2001 byl Jeffrey Archer po obvinění z křivého svědectví v sedm týdnů trvajícím procesu odsouzen ke čtyřem letům za mřížemi. První týdny měl přitom strávit přísně střeženém vězení pro ty nejnebezpečnější britské zločince. Deníkové záznamy z tohoto místa popsal detailně v prvním díle své autobiografické trilogie. Nahrávku Belmarsh: Peklo načetl Tomáš Jirman. Stejný interpret se postaral i o zvukovou nahrávku druhého dílu jeho vězeňských zápisků, Wayland: Očistec. Do této věznice byl Archer přesunut v srpnu a strávil zde dva měsíce. Přestože byly podmínky v mnohém příznivější, než v Belmarshi, ani tady to nebyl žádný ráj na zemi.
Tím pro něj bylo po předchozích zkušenostech zařízení North Sea Camp, otevřená věznice, kde se utěšoval nadějí na podmínečné propuštění. Po drobném prohřešku byl ale poté přesunut opět do mnohem horšího zařízení v Lincolnu. Psalo se září 2002 a jeho vyhlídky na propuštění nevypadaly valně… Jak se jeho vězeňský pobyt dovršil se dozvíte opět od Tomáše Jirmana v audioknize North Sea Camp: Ráj. Strukturu svého třídílného Vězeňského deníku koncipoval Archer dle Dantovy Božské komedie a některé své zážitky využil například i v povídkové sbírce Devítiocasá kočka.
Vypointované povídky
A tím se plynule dostáváme k souborům kratších příběhů, které mají mnozí autorovi fanoušci pro jejich pestřejší zaměření rádi. Devítiocasá kočka přináší tucet povídek, někdy veselých, jindy smutných, vždy ale originálních a s nečekaným rozuzlením. Pro devět z nich čerpal Archer inspiraci ze svého vlastního uvěznění. Interpretem byl v tomto případě Tomáš Juřička. Toho v dalším výběru (Ne)povídej vystřídal jeho herecký kolega Filip Jančík. Recenzi této sbírky můžete najít zde. Vůbec první sbírkou povídek je ale Toulec plný šípů, který vyšel už v roce 1980. Pro audioknižní vydání za mikrofon usedl David Viktora. Tucet příběhů sbírky Všechno je jinak zavede posluchače na mnoho míst po celém světě. Afrika, Londýn, Peking či Blízký východ, tam všude se odehrávají lidská dramata plná vášně, nenaplněných ambicí a napětí. Hlas jim propůjčil Robert Jašków. A chytře vymyšlené zápletky najdete i v další sbírce, kterou tentokrát ve studiu přečetl Tomáš Jirman. Dvanáct falešných stop přinese vyprávění o vězni, který je přesvědčen, že člověk, za jehož vraždu byl odsouzen, si vesele běhá dál po světě, či o řidičce, kterou sleduje vůz s děsivou postavou za volantem.
Hned čtrnáct povídek si můžete díky hlasu Jana Vondráčka poslechnout v souboru Abych to zkrátil, která obsahuje údajně nejlepší autorovu povídku, Tráva je vždycky zelenější. A jak to bylo dál…? Tak se jmenuje patnáct příběhů zahrnující sbírka kratších příběhů, opět plných emocí a nečekaných zvratů. A stejně jako u některých dalších sbírek, i tentokrát se podíváme do mnoha zákoutí nejen Evropy. Vypravěčem byl tentokrát Petr Neskusil.
Knihy pro děti
Jeffrey Archer je také autorem čtveřice dětských příběhů. Posluchači si u nás mohou česky poslechnout tři z nich. Hrdiny dvou z nich, Willy v Hranatém světě a Willy a makrela Zabiják, jsou chlapec Willy a jeho malý méďa Randolf. Podaří se jim zachránit uneseného kocoura a zachránit posádku ponorky, kterou zajala padoušská makrela? O tom vám i dětem poví více David Viktora. Jiří Sedláček naproti tomu vypráví příběh podivného autíčka, které je celé čtverhrané! Zvítězí Čtverhránek v závodě, který pořádá sám pan král s paní královnou? O tom je příběh Královský závod.