Zpět

Nejlepší audioknihy pro děti a mládež

zpráva, , 31.03.2019
Představujeme nominace na cenu Audiokniha roku 2018 v kategorii Nejlepší audiokniha pro děti a mládež.
Dvanácti chlapců. Každý z nich je jiný, ale všichni se navzájem skvěle doplňují a společně tvoří oddané bratrstvo. Jejich vedoucí Rikitan pro ně vymýšlí zábavné hry a vede je k čestnosti, síle i moudrosti. Příběh o skautských výpravách, plnění bobříků, i o ryzím přátelství Hoši od Bobří řeky Jaroslava Foglara přečetl Jan Meduna a vydal Albatros.

Jim Knoflík je obyčejný kluk, který se jako miminko octl v ostrovním královstvíčku Jasmánie. Lukáš je Jimův nejlepší kamarád a je strojvůdcem lokomotivy Emy. Tihle tři se jednoho dne vydali do světa a jejich cesta se změnila ve velké dobrodružství. Audioknihu Jim Knoflík, Lukáš a lokomotiva Ema vypráví Jan Vlasák, vydalo OneHotBook.

Uprostřed zeleného lesa stojí zámek. Mohla by v něm klidně bydlet princezna, ale místo ní se v něm prohání malé růžové prasátko s cinkajícími kopýtky. Jmenuje se Pigy. V lese má spoustu kamarádů, kteří mívají hodně legrační trable. Audioknihu Prasátko Pigy a kouzelná pohlednice plná písniček vydal Supraphon.

Prašina je tajuplné místo, temný ostrov uprostřed zářící Prahy. Nikdo neví proč, ale v téhle čtvrti nefunguje elektřina. Dobrodružství zasazené do foglarovských kulis s mimořádně napínavou zápletkou tříbí vztahy mezi třináctiletými hrdiny, kteří zažívají první lásku i zrady. Prašinu v interpretaci Matouše Rumla vydalo Tympanum.

Spisovatel Mark Twain kdysi rozepsal pohádku o chudém a odvážném chlapci, který rozumí řeči zvířat a nebojí se postavit samotnému králi. Jeho příběh dokončil až o mnoho desítek let později Philip Stead. Pro audioknižní vydání přečetli Ztraceného prince Margarína Alois Švehlík a Kajetán Písařovic, vydala Pikola.
 

Slavnostní vyhlášení vítězů všech soutěžních kategorií ceny Audiokniha roku 2018 proběhne 24. dubna v pražském kině Atlas.