Zpět

Nejlepší vícehlasé četby

zpráva, , 02.04.2019
Tentokrát vám představíme pět titulů nominovaných na cenu Audiokniha roku 2018 v kategorii Nejlepší audiokniha – vícehlasá četba.
Cizinci v noci amerického spisovatele Kenta Harufa jsou křehkou novelou líčící noční setkání dvou sousedů, Addie a Louise, v coloradském maloměstě Holt. Oba již před lety ovdověli a sžírá je samota. Rozhodnou se nebrat ohledy na řeči místních a začnou se stýkat. Ve svých nočních rozhovorech poodhalují jeden druhému svůj život. Čtou Dana Syslová a Jaromír Meduna, vydalo AudioStory.

Existuje-li něco, co prověřuje opravdovost lidského života, pak je to utrpení. A existuje-li něco, co život znehodnocuje, pak je to utrpení, které člověk působí jiným. Jenže co když je přesto nevinen? Co když je to všechno jen shoda okolností a člověk je pouze bezmocným nástrojem osudu? Audiopodobu třetího románu Aleny Mornštajnové Hana čtou Tereza Dočkalová a Lenka Vlasáková, vydalo OneHotBook.

Strýc Montague žije v rozlehlém ponurém domě, jen se svým sluhou Franzem, kterého nikdy nikdo neviděl. Přestože cesta do jeho sídla vede přes tajuplný les plný zvláštních šepotů a zvuků, Edgar ho navštěvuje moc rád. Strýc Montague zná totiž spoustu strašidelných příběhů, které se přihodily dětem jako on. Příšerné příběhy strýce Montaguea vyprávějí Jan Vondráček a Viktor Kuzník, vydalo Tympanum.

Milý, vtipný a nesmírně poutavý příběh dvou mladých lidí, kteří se náhodně setkají, zamilují se do sebe a podniknou předsvatební cestu po horách i řece do městečka Jiljí, napsal Miroslav Skála v roce 1975. V roce 1983 vznikl stejnojmenný televizní film s Libuší Šafránkovou a Josefem Abrhámem a v roce 2018 dostala stejná předla zvukovou podobu. Svatební cestu do Jiljí čtou Tatiana Vilhelmová a Vojtěch Dyk, vydal Supraphon.

Dvě lodě britského královského námořnictva – Erebus a Terror – se roku 1845 vydaly hledat severozápadní cestu, tedy způsob, jak obeplout Ameriku od severu a dostat se mezi Kanadskými arktickými ostrovy z Atlantiku do Pacifiku. Expedice ovšem skončila tragicky. Co se vlastně stalo? Svou verzi událostí líčí kapitán Francis Crozier, velící na lodi Terror, a další účastníci výpravy. Jedenáctihlasou audioknihu Terror vydalo OneHotBook.
 

Slavnostní vyhlášení vítězů všech soutěžních kategorií ceny Audiokniha roku 2018 proběhne 24. dubna v pražském kině Atlas.