Zpět

Audiokniha roku 2023: Jednohlasá a vícehlasá četba

zpráva, , 16.04.2024
Odborná porota Audioknihy roku hodnotila i letos ve dvou kolech. Ze všech přihlášených nahrávek byla nejprve v rámci prvního kola hodnocení vybrána v každé kategorii vždy pětice nominovaných titulů, mezi nimiž se poté ve druhém kole volila trojice medailistů. Pojďme si nyní představit nominace v kategoriích Nejlepší audiokniha - jednohlasá četba a Nejlepší audiokniha - vícehlasá četba, protože se mezi nimi nachází nejeden zajímavý kousek!

Který z níže uvedených nominovaných titulů ve své kategorii zvítězí, se dozvíme během slavnostního vyhlášení, které proběhne ​ve čtvrtek 25. 4. 2024 v kavárně Písecká brána (K Brusce 5, 160 00 Praha 6-Hradčany). Při této příležitosti budou rozdány i ocenění ve všech ostatních kategoriích, z nichž některé si v následujících dnech na tomto místě také představíme.

Nejlepší jednohlasá četba


Cirkus Humberto znají mnozí nejen z televizního, ale i dramatizovaného rozhlasového seriálu. Nyní přišla na řadu poprvé četba původního románu, která nabízí více než třiadvacet hodin vyprávění o radostných i méně úspěšných chvílích čtyř generací cirkusáků. Příběh Eduarda Basse měl svého času takový úspěch, že jméno Humberto převzal v roce 1951 i skutečný československý cirkus. Jak si povede audiokniha z dílny Audiotéky v podání Zbyška Horáka  v anketě Audiokniha roku?
 
Mezi jednohlasými četbami má šanci na úspěch i Krvavý poledník Cormaca McCarthyho. Tento drsný příběh z opravdu divokého prostředí Západu Spojených států z roku 1985 se již stihl zařadit mezi stěžejní díla moderní americké literatury. V podání Lukáše Hlavici jej vydal Témbr.
 
Za velkou louží ještě chvíli zůstaneme, protože i další nominovaný titul Modlitba za Owena Meanyho  pochází odsud. Americký spisovatel John Irwing v něm vypráví příběh pozoruhodně nadaného chlapce, z nějž vyroste prorok, prožívající absurdní paralelu s životem Ježíše Krista. Pro OneHotBook audioknihu načetl David Novotný.
 
A když jsme u pozoruhodných úkazů, za jeden takový by se v tom nejlepším slova smyslu dal považovat i výkon Aleny Vránové, která během covidové pandemie zčásti v domácích podmínkách načetla pro OneHotBook Vlastní životopis Agathy Christie. Na zvuku nahrávky ale nejsou nejrůznější peripetie, které její vznik provázely, ani v nejmenším znát. K posluchačům se tak dostává naprosto jedinečná interpretace zajímavé knihy ještě zajímavější autorky, která byla vším možným, jen ne usedlou spisovatelkou.
 
Pátým nominovaným titulem je mysteriózně laděný příběh na pomezí detektivky a hororu Zvedá se vítr. Napsala jej Kateřina Surmanová, vydal Témbr a svůj hlas mu propůjčil Jiří Vyorálek. Vydáme se v něm spolu s hrdiny na jižní Moravu, kde řádí nenasytná šelma, toužící po krvi tak, že neváhá během několika let rozpoutat na jednom místě ničivé povodně i strašlivé tornádo. Podaří se ji zastavit? A uspěje nahrávka v ceně Audiokniha roku?
 

Nejlepší vícehlasá četba

Mezi vícehlasými četbami si jednu z pětici nominací vysloužil Herbář vzpomínek autorky Erin Litteken, který společně vydaly a Audiotéka a MOBA. Historie krutého ukrajinského hladomoru během represí stalinského režimu je prosvícena jedinou nadějí -  láskou. Třináct hodin trvající nahrávku načetly Vilma Cibulková a Klára Oltová.
 
A odpočinkový poslech patrně nebude představovat ani Rozpůlený dům Alice Horáčkové. Román s autobiografickými prvky z historie vlastní rodiny pojednává o svárech mezi českými a německými obyvateli jedné menší krkonošské obce v první polovině 20. století. Vydalo OneHotBook s hlasy Filipa Kaňkovského, Jana Holíka a Magdalény Borové.
 
O matkách a dcerách vypráví audiokniha Těla, kterou pro Témbr načetly Helena Čermáková a Anita Kausová. Oceňovaný příběh o rozepřích i porozumění mezi generacemi žen napsala Klára Vlasáková a vykresluje v ní pocity stárnoucí ženy, která se cítí v dnešní společnosti nepotřebná a neviditelná, a která zároveň bolestně vnímá sváry mezi dětmi a jejich rodiči.
 
A do Témbru putuje i další nominace. Tu si vysloužil román Vnučka německého spisovatele Bernharda Schlinka. Jeho hrdinou je sedmdesátník Kašpar, který se teprve po smrti manželky dozví, že jeho žena kdysi porodila dceru. Nechala ji však doma v NDR, zatímco sama utekla za Kašparem na Západ. Starý muž se tak vydá svou dceru hledat a najde ji v neonacistické venkovské komunitě, kde žije i se čtrnáctiletou Sigrun, Kašparovou vnučkou. Podaří se jim i přes naprosto odlišené světy, v nichž žijí, najít k sobě cestu? O tom vám budou číst Lucie Trmíková, Anežka Šťastná a Otakar Brousek ml.
 
Trojici protagonistů najdeme i v poslední nominované vícehlasé četbě, kterou je Vražda v Mezopotámii. OneHotBook ji vydává jako další dílek ze své řady románů s Herculem Poirotem, tentokrát ovšem kromě tradičního Lukáše Hlavici uslyšíme i Danu Černou a Miloslava Mejzlíka. Agathy Christie při psaní této knihy zúročila zkušenosti z historických nalezišť, které získala po boku svého manžela, který v Sýrii vedl archeologickou výpravu. Na jedno takové místo vykopávek tedy vyslala i svého belgického detektiva, který zde ovšem namísto dávných událostí musí rekonstruovat velmi čerstvou vraždu jednoho z účastníků expedice.