Zpět

Známe nominace cen Audiokniha roku 2023

zpráva, , 09.04.2024
Audioknihy roku 2023 nominace
Asociace vydavatelů audioknih AVA zveřejnila seznam nahrávek, které se ucházejí o titul Audiokniha roku 2023. O nominovaných titulech rozhodovala v minulých měsících odborná porota, hlasovat pro své favority ale mohli i samotní posluchači. Slavnostní udílení cen proběhne za účasti vydavatelů, interpretů a dalších tvůrců 25. dubna 2024.
Již jedenáctým ročníkem letos pokračuje tradice oceňování nejzdařilejších audioknih. Stejně jako v minulosti rozhoduje o výsledcích ve většině kategorií odborná porota, složená z dvaceti odborníků napříč oborem. Výjimku představuje dvojice kategorií Nejlepší zvuk pro četby a dramatizace, v nichž rozhodovala specializovaná porota a Cena za mimořádný přínos v oblasti audioknih a mluveného slova, kterou udělují členové AVA. Nedílnou součástí je také anketa mezi veřejností,  která svými hlasy v průběhu března rozhodla v kategorii Cena posluchačů.

Odborná porota rozhodovala dvoukolově, ze všech přihlášených titulů bylo v každé kategorii vybráno pět nominovaných postupujících, kteří se následně ve druhém kole hlasování utkali o medailové příčky a zároveň o titul Absolutního vítěze. Oznámení kompletních výsledků Audioknihy roku 2023 a předávání ocenění se bude konat na slavnostním vyhlášení ve čtvrtek 25. 4. 2024 v kavárně Písecká brána (K Brusce 5, 160 00 Praha 6-Hradčany).

V jednotlivých kategoriích byly prozatím oznámeny tyto nominace (v abecedním pořadí):

Nejlepší jednohlasá četba

Nejlepší vícehlasá četba

Nejlepší dramatizace

  • Genius loci (Audiotéka)
  • Návštěvy u pana Greena (OneHotBook)
  • Předvečer sv. Mikuláše (Audiotéka)
  • Svědkyně obžaloby (Audiotéka)
  • Tirák (Audiotéka)

Nejlepší audiokniha pro děti a mládež

Nejlepší mluvené slovo mimo kategorie

Nejlepší interpret

Nejlepší interpretka

Nejlepší zvuk – četba

Nejlepší zvuk – dramatizace

  • Já, vrah 2 (Audiotéka)
  • Předvečer sv. Mikuláše (Audiotéka)
  • Sluha dvou pánů (Audiotéka)
  • Svědkyně obžaloby (Audiotéka)

Hlavním mediálním partnerem letošního ročníku je server Seznam Zprávy. Dalšími partnery cen AVA Audiokniha roku 2023 jsou Kosmas, Audiolibrix, Audioteka.cz, Český Rozhlas, Supraphonline.cz a v neposlední řadě i server naposlech.cz.