Zpět

Audioknihy spojují generace

zpráva, naposlech.cz, 23.04.2015
O tom, že audioknihy v posledních letech získávají zaslouženou popularitu a stávají se vítaným společníkem nejen ve chvílích odpočinku, není třeba debatovat. Nyní se ale dokonce stanou mostem mezi generacemi.
S unikátním projektem s názvem „Senioři čtou dětem“ přichází pražský Domov pro seniory Kobylisy. Záštitu nad ním převzalo také hlavní město Praha, tedy konkrétně předseda Výboru pro výchovu, vzdělávání a sociální politiku ZHMP pan Ing. Patrik Nacher. Ačkoliv projekt je na samém začátku, poutá na sebe pozornost veřejnosti i odborníků. O co tedy jde?

Tvůrci projektu si na začátku položili několik otázek, které jsou v poslední době stále důležitější. Jak vnímají prarodiče svou roli vůči dospělým dětem a vnoučatům – nakolik jsou součástí jejich rodiny? Jaká je motivace vzájemné pomoci a podpory poskytovaná rodiči jejich dospělým dětem a vnoučatům a naopak? Jakou podobu mají vztahy mezi generacemi? Projekt „Senioři čtou dětem“ si klade vysoký cíl – bojovat proti problému, který se šíří napříč celou Evropou. Tím problémem je nepochopení.

Přestože dříve bylo soužití rozdílných generací přirozenou součástí života, v posledních letech se zejména vnoučata a senioři vzdalují. Přestávají se znát, chápat a vnímat. Podle odborníků jsou senioři často podceňováni, bráni jako přítěž, jako někdo, kdo již ve většinové společnosti těžko hledá uplatnění. A přitom třeba právě generace dnešních třicátníků a čtyřicátníků ještě pamatují, jak důležití pro ně byli a často ještě jsou prarodiče, se kterými trávili čas. A uvědomují si, že starší lidé mohou být pro svou rodinu i přátele ještě v mnohém užiteční a své místo ve společnosti prostě mají.

A jak konkrétně bude projekt „Senioři čtou dětem“ vypadat? Obyvatelé Domova pro seniory Kobylisy se v brzké době pustí do nahrávání nové audioknihy pro děti, která bude obsahovat Čapkovy pohádky, jeden zbrusu nový původní příběh a možná další bonusy, které jsou nyní ve fázi vyjednávání. Vlastními silami tak lidé, jejichž věk se pohybuje nad hranicí osmdesáti let (i devadesáti), s pomocí terapeutů a podporováni vedením Domova, vytvoří produkt trvalé hodnoty, který přinese zábavu i poučení těm nejmladším.

Autor projektu Ivan Hladík, který v Domově pro seniory působí coby terapeut, nám řekl: „Na začátku to byl jen nápad, jak smysluplně využít zájem obyvatel Domova o společenské aktivity. Domov Kobylisy má vynikající vedení, které každý nápad vítá a dle svých možností podporuje. Může to znít jako fráze, ale v tomto Domově je opravdu zájem obyvatele na prvním místě. Jakmile jsme dostali požehnání, začali jsme plánovat konkrétní kroky.“ Realizátoři projektu sáhli nejprve po pohádkách od klasiků, jakými jsou Božena Němcová a Karel Jaromír Erben. Jejich jazyk však působí pro dnešní děti nepříliš srozumitelně, zatímco Čapkovo Devatero pohádek, které již není zatíženo autorskými právy, je psáno jasným a téměř dnešním stylem. V současné době tedy probíhá nácvik čtení a připravují se další fáze samotného nahrávání – shánění režiséra, studia a dalších partnerů, kteří by mohli audioknize pomoci. Audiokniha ještě nemá pevně stanovený název, ten zřejmě nechají autoři na samotných dětech, pro které je určena.

Mezi prvními, kdo o spolupráci na projektu projevili zájem a ihned se zapojili do realizace, jsou webový magazín o audioknihách a dění kolem nich naposlech.cz a také jeden z leaderů vydavatelství audioknih u nás Tympanum. Jejich cenné rady i konkrétní tipy posouvají vznik této neobvyklé audioknihy dál. Tím, kdo by měl načíst úvodní příběh, psaný na míru pro tuto audioknihu, bude podle všeho vynikající a charismatický český herec Vladimír Marek (*1951), který vystudoval loutkoherectví na DAMU, dlouhou dobu působil v divadle Drak. V divadle Na Zábradlí hrál komplikované postavy v představeních Strýček Váňa, Ředitelé, Platonov je darebák a dalších. Připravuje i své vlastní inscenace, působí ve známých muzikálech (Johanka z Arku aj.), ve filmu a televizi ho diváci mohli vidět ve Fontáně pro Zuzanu 2, Perníkové věži, Svatbě upírů atd. „Vladimír je vynikající člověk, pokud má někdo vzbudit emoce a promluvit s nadhledem získaných životních zkušeností, pak je to právě on,“ říká Ivan Hladík.

Nezbývá, než držet palce. My vás o dalším vývoji a propojování generací v rámci projektu, jehož jsme hrdým partnerem, budeme samozřejmě informovat. Projekty jako je tento, totiž povyšují audioknihy z obchodního artiklu na významného prostředníka. Audioknihy totiž nejsou „jen“ zábava. V tomto případě plní i funkci toho, kdo podává pomocnou ruku k tomu, aby svět byl zase o něco lepším místem.