Zpět

Audioknižní Svět knihy 2017

zpráva, , 28.04.2017
Letošní ročník největšího knižního veletrhu u nás, Svět knihy Praha 2017, hostí nejen slavnostní vyhlášení cen O2 Audiokniha roku 2016, ale také velmi, velmi bohatý doprovodný program.
Audioknižní menu Světa knihy, který probíhá od 11. do 14. května na pražském holešovickém Výstavišti, je nebývale obsáhlé. Audioknihy jsou totiž jedním z letošních hlavních programových témat veletrhu. Většina pořadů doprovodného programu se bude odehrávat ve vyhrazeném Sále audioknih v levém křídle Průmyslového paláce, další pak na stáncích jednotlivých vystavovatelů či v jiných sálech.

Za takto rozsáhlou audioknižní akcí stojí spolupráce pořadatelů Světa knihy s Asociací vydavatelů audioknih. Její členové připravili nejen společnou expozici, ale také větší část doprovodného programu zaměřeného na audioknihy. Návštěvníci budou mít možnost navštívit audioknižní křty, autogramiády, prezentace, přednášky, besedy, ale také hry zaměřené na děti a mládež. Z programu je patrno, že řada vydavatelů představí své audioknižní novinky a přizve interprety zvučných jmen.

Nejvýznamnější audioknižní akcí Světa knihy i oboru samotného bude opět slavnostní vyhlášení ceny Asociace vydavatelů audioknih O2 Audiokniha roku 2016 za účasti nominovaných tvůrců a vzácných hostů. Nominace, tedy tři nejlepší v každé z devíti kategorií, byly zveřejněny nedávno. Zvláštní cena AVA bude udělena herečce Haně Maciuchové. Ceremoniálem opět provede Vladimír Kroc.

Následuje přehled všech plánovaných audioknižních akcí získaný z oficiálního programu a průběžně aktualizovaný podle informaí od vystavovatelů. Upozorňujeme ale, že obsazení či obsah některých pořadů může doznat neplánovaných změn.

Čtvrtek 11. 5., 14.00–15.00, Sál audioknih, Levé křídlo
Jak získat audioknihy za babku a nekrást (Audiolibrix)
Audioknihy vůbec nejsou drahé. Věděli jste, že se dají získat ještě výhodněji? A tím nemyslíme čekání na slevy. Právě naopak. Audioknihy se dají nakupovat výhodně po celý rok. Přijďte a dozvíte se minimálně o dvou skvělých způsobech, jak získat audioknihy a přitom nekrást. Účinkují Michal Kočí a Ivan Sabo.

Čtvrtek 11. 5., 15.00–16.00, Sál audioknih, Levé křídlo
Diamantový Jan Werich (Supraphon)
Na předání Diamantové desky Supraphonu za nahrávky Jana Wericha byli pozváni všichni, kteří se o zveřejnění jeho díla zasloužili: J. Borovička, O. Suchý, F. Cinger, G. Gössel, J. Lada, R. Ferklová a Werichovci.

Čtvrtek 11. 5., 16.00–17.00, Sál audioknih, Levé křídlo
2017. Rok, kdy vymřela cédéčka (Audiolibrix)
Desky jsou mrtvé. Kazety také. A rok 2017 je posledním, kdy v obchodě koupíte audioknihy na CD. Ne proto, že to tak chceme my. Ale proto, že to budete chtít i vy. Nevěříte? Přijďte se přesvědčit na vlastní oči. Účinkuje Jakub Horák

Čtvrtek 11. 5., 17.00–18.00, Fantasy & sci-fi, Pravé křídlo
Jak se dělá kvalitní audiokniha
Zajímavé informace ze světa audioknih. Jak se vybírají knihy a jejich vypravěči (narátoři), jak se audioknihy nahrávají a jak se prodávají? Uslyšíte ukázky z produkce vydavatelství W&V, Straky na vrbě a Audiolibrix. Bude se křtít audiokniha M. Žambocha Na ostřích čepelí. Účinkují Jiří W. Procházka, Jakub Horák, Michael Bronec, Míla Linc a Mirka Jakabová.

Čtvrtek 11. 5., 17.00–17.50, Sál audioknih, Levé křídlo
Mycelium: Pád do audioknihy (OneHotBook)
Beseda, čtení a křest třetího i čtvrtého dílu audioknižní ságy za účasti interpretů i režisérky Jitky Škápíkové a autorky Vilmy Kadlečkové. Během diskuse se od Jaroslava Plesla a Jany Strykové mimo jiné dozvíte, jaké to je, číst ve studiu líčení mimozemského sexu. 

Pátek 12. 5., 9.30–10.30, Sál audioknih, Levé křídlo
Hry se zvuky z Českého rozhlasu (ČRo, Radioservis)
Rádio Junior nabízí ve svém vysílání pohádky a příběhy pro děti do 11 let. Přijďte poslouchat a nahlédnout do rozhlasové kuchyně, ve které to všechno vzniká. Budeme soutěžit i o CD s příběhy Billa Madlafouska, Toma Sawyera a dalších.

Pátek 12. 5., 10.30–11.00, Sál audioknih, Levé křídlo
Audioknihy džunglí (OneHotBook)
Programem plným her a soutěží o audioknihy, které děti zavedou hluboko do džungle za chlapcem zvaným Mauglí, provede Jan Zadražil. Co všechno víte o divokých šelmách? Poznali byste je podle hlasu a zvuků, které vydávají? A dovedli byste je napodobit?

Pátek 12. 5., 11.00–12.00, Sál audioknih, Levé křídlo
Jan Masaryk – pravdivý příběh (Audiotéka, Mladá fronta)
Beseda s interpretem Janem Šťastným a režisérem Milošem Vránou o natáčení audioknižní podoby knihy Pavla Kosatíka a Michala Koláře Jan Masaryk – pravdivý příběh.

Pátek 12. 5., 12.00–12.45 Literární sál, Pravé křídlo
CD Půlstoletí s Cimrmanem (Radioservis)
Audioverze knihy vydané k 50. sezóně Divadla Járy Cimrmana. Besedu se Zdeňkem Svěrákem a dalšími členy DJC moderuje Vladimír Kroc.

Pátek 12. 5., 12.00–13.00, Sál audioknih, Levé křídlo
Audioknihy Vlastimila Vondrušky – beseda a autogramiáda (Tympanum)
Nejčtenější a nejposlouchanější český spisovatel představí a podepíše své audioknihy: ságy Přemyslovská epopej a Husitská epopej a případy z cyklu Hříšní lidé Království českého.

Pátek 12. 5., 13.00–14.50 Velký sál – Střední hala
O2 Audiokniha roku 2016 (Asociace vydavatelů audioknih)
Asociace vydavatelů audioknih vyhlašuje výsledky 4. ročníku ankety O2 Audiokniha roku v devíti kategoriích: nejlepší audiokniha pro děti, interpret, interpretka, četba, dramatizace, obal, mluvené slovo mimo kategorie, zvláštní cena AVA a absolutní vítěz. Program uvádí Vladimír Kroc. Hosté: Igor Bareš, Taťjana Medvecká, Jiří Lábus, Jiří Vyorálek a další úspěšní interpreti.

Pátek 12. 5., 15.00–16.00, Sál audioknih, Levé křídlo
Audiokniha Nedělňátko aneb S Cimrmanem v zádech – křest (Supraphon)
Za účasti autorů Miloně Čepelky a Aleše Palána bude představena audio podoba jejich úspěšné knihy, která není jen pohledem do zákulisí Divadla Járy Cimrmana. Součástí akce bude i autogramiáda.

Pátek 12. 5., 15.15–15.30 L207 – Levé křídlo
Tvůj podpis má známý hlas (OneHotBook)
Autogramiáda hvězd vydavatelství OneHotBook – ulovte si na stánku Miloslava Mejzlíka, Valérii Zawadskou, Marka Holého, Hanu MaciuchovouVeroniku Khek Kubařovou či Jana Zadražila a další. K dostání budou i plakáty herců v rolích oblíbených audioknižních hrdinů.

Pátek 12. 5., 15.30–16.00 L207 – Levé křídlo
Křest Václava IV. (OneHotBook)
Křest čtvrté audioknihy z Lucemburské pentalogie a  autogramiáda za účasti autora Josefa Bernarda Prokopa, interpretů Jiřího Dvořáka a Marka Holého v titulní roli poněkud slabošského panovníka, i režiséra Michala Bureše

Pátek 12. 5., 16.00–17.00 Fantasy & sci-fi – Pravé křídlo
Audioknihy světové fantastiky + křest audioknihy Setkání s Rámou
Zástupci audiovydavatelství věnujících se tvorbě audioknih v žánrech sci-fi, fantasy a horroru vám stručně představí svou produkci a své plány. Můžete se těšit na novinky od Walker & Volf, OneHotBook, Tympanum a dalších firem. Účinkují Radek Volf, Šárka Nováková, Jiří W. Procházka, Tomáš Výchopeň a další.

Pátek 12. 5., 16.00–17.00, Sál audioknih, Levé křídlo
Spalovač mrtvol (AudioStory)
Představení audioknihy Spalovač mrtvol, spojené se křtem CD a autogramiádou interpreta četby tohoto klasického díla české literatury – pana Lukáše Hlavici.

Pátek 12. 5., 17.00–18.00, Sál audioknih, Levé křídlo
Otčina (ČRo, Radioservis)
Jak by svět vypadal v roce 1964, kdyby 2. světovou válku vyhrálo nacistické Německo? S námětem tzv. alternativní historie přišel novinář a spisovatel Robert Harris v románu Otčina. Dramatizaci prózy v podobě pětidílného seriálu představí herci Jiří Vyorálek, Tereza Dočekalová a režisér Aleš Vrzák.

Pátek 12. 5., 18.00 – 19.00, Autorský sál, Levé křídlo
Totální rauš s Normanem Ohlerem a Vasilem Fridrichem (OneHotBook)
Na začátku besedy s Normanem Ohlerem, kterou pořádá nakladatelství Host, pokřtíme také stejnojmennou audioknižní novinku tohoto autora za účasti interpreta Vasila Fridricha.

Sobota 13. 5., 9.45–10.30, Sál audioknih, Levé křídlo
Vyrobte si audioknihu s Jiřím Lábusem (Tympanum)
Audioknihy frčí. Přijďte si s dětmi do tvůrčí dílny s Jiřím Lábusem vyzkoušet, jak se audioknihy připravují, zvučí, namlouvají a ilustrují. V našem zvukovém studiu vládne fantazie a zábava!

Sobota 13. 5., 10.45–11.30, Sál audioknih, Levé křídlo
Divoké labutě (ČRo, Radioservis)
Kniha spisovatelky Jung Chang Divoké labutě se záhy po svém vydání stala bestsellerem. V díle se propojuje vylíčení historie Číny 20. století s příběhy žen tří generací autorčiny rodiny. Hosty besedy o audioknize budou interpretka četby Hana Maciuchová a režisér Aleš Vrzák.

Sobota 13. 5., 11.30–12.00, Sál audioknih, Levé křídlo
Eliška Junková v bugatce i v audioknize (OneHotBook)
Beseda o první ženě za volantem, jež vítězila v závodech Grand Prix, a křest jejích audiomemoárů, které vypráví Hana Maciuchová. Spolu s ní si na královnu tratí i na bugatky zavzpomíná i režisérka Jitka Škápíková a možná přijde i Eliščin adoptivní syn Vladimír Junek.

Sobota 13. 5., 12.00–12.30, Sál audioknih, Levé křídlo
Jak se natáčela audiokniha Rachel Abbottové Zabij mě znovu (Audiotéka, Mladá fronta)
Beseda o vzniku audioknihy s interpretkou Simonou Postlerovou a režisérem Jakubem Tabery.

Sobota 13. 5., 12.30–13.15, Sál audioknih, Levé křídlo
Pohádkové knížky do ucha (AudioStory)
Představení audioknih z AudioStory pro všechny posluchače, kteří mají rádi pohádky aneb Devatero pohádek nejen od Karla Čapka. Účinkují Jindřiška Nováková, Hana Maciuchová a Jitka Molavcová.

Sobota 13. 5., 13.00–13.45 L504 – Levé křídlo
Dánská dívka – strhující příběh lásky a odvahy (Tympanum)
Audioknižní zpracování skutečného příběhu malíře Einara Wegenera a jeho ženy Grety začíná nevinnou prosbou, aby se rozvinulo ve strhující vyprávění o lásce a odvaze. Audioknihu a předlohu oscarového filmu představí její interpretka Dana Černá.

Sobota 13. 5., 13.00–14.00 Fntasy & sci-fi – Pravé křídlo
České audioknihy v žánrech sci-fi, fantasy a horor
Audioknihy českých autorů vstoupily na trh před pěti lety a od té doby se jejich nabídka rozšiřuje. Mohou za to dvě audiovydavatelství specializovaná na českou SFFH: Walker & Volf a Straky na vrbě. Bude se křtít audiokniha M. Žambocha Na ostřích čepelí. Účinkují Michael Bronec, Míla Linc, Radek Volf, Jiří W. Procházka a Mirka Jakabová.

Sobota 13. 5., 13.15–14.00, Sál audioknih, Levé křídlo
Mezinárodní konference zločinu (OneHotBook)
Své vyšetřovací metody prozradí věhlasní detektivové: Jules Maigret (Jan Vlasák), Carl Mørck (Igor Bareš) a Timothy Wilde (Martin Písařík). Programem provede přední český žánrový odborník Michal Sýkora.

Sobota 13. 5., 14.00–15.00, Sál audioknih, Levé křídlo
Neviditelný herec aneb Audiokniha z Českého rozhlasu (ČRo, Radioservis)
Již 20 let se vyhlašuje anketa Neviditelný herec. Pořádá ji Český rozhlas a Týdeník Rozhlas a jsou oceňovány posluchačsky nejoblíbenější herecké výkony z literárně-dramatické produkce ČRo. Hosty besedy budou mimořádní a úspěšní interpreti Taťjana Medvecká, Dana Černá a Ivan Trojan.

Sobota 13. 5., 15.00–16.00, Sál audioknih, Levé křídlo
Posloucháme se Spejblem a Hurvínkem (Supraphon)
V průběhu osmdesáti let vyprávěli Spejbl a Hurvínek své veselé příběhy již z mnoha zvukových nosičů. Zveme na setkání s protagonisty Divadla S + H, kteří zavzpomínají na vznik některých úspěšných nahrávek. Za účasti Martina Kláska a dalších.

Sobota 13. 5., 16.00–17.00, Sál audioknih, Levé křídlo
Fantasy audioknihy (Tympanum)
Legendy ožívají! Fantasy audioknihy Hra o trůny, Pán prstenů a Sága o Zaklínači představí jejich režisérka Saša Bauerová a interpreti Aleš Procházka, Martin Finger a František Dočkal. Včetně čtení ukázek.

Sobota 13. 5., 17.00–18.00, Sál audioknih, Levé křídlo
Historický román Čtvrtý králův pes a jeho audioknižní podoba (Audiotéka, Moba)
Beseda se spisovatelem Františkem Niedlem, interpretem Dušanem Sitkem a režisérem Milošem Vávrou o natáčení audioknižní podoby historického románu Čtvrtý králův pes.

Neděle 14. 5., 11.00–11.50 Literární sál – Pravé křídlo
Mistři slova (Audiotéka, Bookmedia)
Prezentace nové audioknižní edice Mistři slova spojená s besedou s předními českými interprety Ladislavem Frejem, Pavlem Rímským, Jiřím Dvořákem a režiséry audioknih Jakubem Taberym a Milošem Vránou.

Neděle 14. 5., 11.00–11.50 L504 – Levé křídlo
Pod rouškou noci (Tympanum)
Joe byl kdysi dobrý člověk. Nelítostná gangsterka z doby prohibice a předloha nového filmu Bena Afflecka vychází v audiu! Audioknihu, v níž se rovným dílem zabíjí i cituje z evangelia, představí její interpret, herec Pavel Rímský.

Neděle 14. 5., 11.00–12.00, Sál audioknih, Levé křídlo
Dobrrrodružství s doktorem Proktorem (OneHotBook)
Vyzkoušejte si bláznivé vynálezy doktora Proktora na vlastní uši i na vlastní kůži. Hry a soutěže o audioknihy umožní dětem otestovat prdicí prášek, cestovat časem či najít ponožky ukradené mimozemšťany a uloupené zlato.

Neděle 14. 5., 12.00–13.00, Sál audioknih, Levé křídlo
Michal Viewegh do ucha (Audiotéka, Tympanum)
Prezentace audioknih Melouch, Román pro muže a Román pro ženy spojená s autogramiádou nejprodávanějšího českého spisovatele Michala Viewegha.

Neděle 14. 5., 13.00–14.00, Sál audioknih, Levé křídlo
Opona – Poslední případ Hercula Poirota (Tympanum)
Hercule Poirot znovu na scéně! Poslední případ slavného detektiva – audioknihu Opona – představí její interpret a hlas televizního Poirota Jaromír Meduna. Křest a beseda s tvůrci.

Neděle 14. 5., 14.00–15.00, Sál audioknih, Levé křídlo
Na procházce s Emilem Haklem a Jiřím Hájíčkem (OneHotBook)
Křest audioknižních novinek Umina verze a Dešťová hůl českých autorů Emila Hakla a Jiřího Hájíčka, s nimiž si můžete pobesedovat, stejně jako s interprety a režiséry jejich románů jako David Novotný nebo Hynek Pekárek. Jak si procházky Prahou a Jižními Čechy užili nad klávesnicí sami tvůrci a pak u mikrofonu vypravěči jejich příběhů?

Neděle 14. 5., 15.00–16.00, Sál audioknih, Levé křídlo
Audionovinky naživo. Oblíbený podcast v přímém přenosu! (Audiolibrix)
Populární duo Petra a Michal z Audiolibrix vás prostřednictvím jediného československého podcastu o audioknihách už rok informují, ale i baví. Nahrávat v pohodlí domova je jednoduché, ale jak si poradí s výzvou nahrávat před publikem? A navíc s lidmi maximálně fundovanými – se zástupci Asociace vydavatelů audioknih? V neděli vydržte do konce a přijďte se přesvědčit na vlastní oči. A uši. Účinkují Petra Schulze a Michal Kočí.