Zpět

Audioknižní připomínka Mezinárodního dne památky obětí holocaustu

zpráva, , 27.01.2023
Na datum 27. ledna připadá každoročně už několik desítek let Mezinárodní den památky obětí holocaustu. V tento den byl v roce 1945 osvobozen koncentrační tábor v Osvětimi, připomínka však slouží jako symbol osvobození i všech ostatních obdobných míst nacistické hrůzy. Připomenout si osudy lidí, kteří se stali oběťmi válečného teroru, můžeme i pomocí audioknih. Některé z nich vám nabízíme v tomto přehledu.

Schindlerův seznam

Audioknižní podoba předlohy sedmi Oskary oceněného filmu. Příběh Otakara Schindlera, který i přes svou zálibu v přepychu, alkoholu a krásných ženách tváří v tvář nacistickým zločinům dokázal v sobě najít dost síly na to, aby ochránil nejen sebe, ale i tisíce dalších židovských obyvatel. Román Schindlerův seznam Thomase Kennealyho vydalo Tympanum a posluchačům jej přečetl herec Vladislav Beneš. 



 

Noah - O jednom přeživším

Vzpomínky statečného Noaha Kliegera, který se jako třináctiletý připojil k tajné skupině, která během německé okupace Belgie pašovala židovské děti do Švýcarska. Poté byl zatčen a jako vězeň převezen do Osvětimi, přežil tři pochody smrti a ve dvaceti letech se dočkal kýžené svobody. Tu využil k pomoci při budování nového státu Izraele. Strhující příběh Noah - O jednom přeživším napsal Takis Würger, načetl jej Miroslav Táborský a v roce 2022 vydal Témbr.


 

Jiskra života

OneHotBook v loňském roce vydalo audioknihu Jiskra života, v níž autor Erich Maria Remarque popisuje příběh někdejšího novináře, který po uvěznění v koncentračním táboře Mellern už nemá jméno, ale pouze číslo 509. Navzdory zbědovanému tělu jeho mysl stále věří v zázračné osvobození. Zoufalou situaci, jaká v lágru na jaře roku 1945 panovala, vypráví autor prostřednictvím hereckého podání Martina Myšičky.
 

 

Se žlutou hvězdou v prázdném kupé

Příběh šestnáctileté Lydie Tischlerové, která jediným rozhodnutím nacistického lékaře Josefa Mengeleho přišla v Osvětimi o matku. Autentický příběh jedné z posledních pamětnic popisuje mimo jiné život v terezínském ghettu a následné hrůzy osvětimského koncentračního tábora. Po osvobození se protagonistka rozhodla odejít do Velké Británie, kde pomáhala traumatizovaným dětem. Audiokniha Se žlutou hvězdou v prázdném kupé Lydie Tischlerové a Petra Viziny vyšla letos u Tympana v podání Danay Černé.

 
 

Měli jsme štěstí

Skutečnými osudy vlastních židovských předků inspirovaný román Měli jsme štěstí americké autorky Georgie Hunterové vypráví emotivní příběh o vůli přežít navzdory nepřízni osudu. Sedmnáctihodinovou audioknihou provázejí hlasy Jana Šťastného, Lucie Juřičkové a Kristýny Skružné. V loňském roce vydalo VOXI.
 

 

Mengeleho děvče

Osudy mladé židovské Slovenky, která je poslána spolu se svou rodinou do transportu a v Osvětimi se stává jedním z mengeleho "děvčat". Na nich tento nacistický lékař prováděl některé ze svých zrůdných experimentů. Příběh však v sobě nese poselství toho, že se někdy podaří postavit osudu navzdory a nepříznivé okolnosti byť za cenu nemalých obětí porazit. Autorkami románu jsou Viola Stern Fischerová a Veronika Homolová Tóthová, svůj hlas audioknize Mengeleho děvče z dílny vydavatelství Témbr propůjčily Jitka Ježková a Vilma Cibulková. Slovenskou podobu knize vtiskla pro Wisteria Books herečka Božidara Turzonovová.
 

Tylda

Richard a František Pachmanovi napsali román, zachycující některá místa na Moravě, v Polsku či Estonsku v období 30. a 40. let minulého století. Osudy těch, které zasáhl holocaust a kteří si v případě, že válku přežili, nesli s sebou těžké břímě ztráty blízkých až do konce života, vypráví audiokniha z produkce R.P.Music, s.r.o. Hlasy audioknižní Tyldy patří Libuši Švormové, Ditě Hořínkové, Dušnu Sitkovi a Richardu Pachmanovi.
 
 

Deník Anne Frankové/Denník Anny Frankovej

Příběh mladé dívky, která s rodinou uprchla před Adolfem Hitlerem do Amsterdamu, kde si o svém novém životě vedla deníkové záznamy, je sice všeobecně známý, ne každý ho však opravdu četl. Pokud si máte chuť Annin osud raději poslechnout, máte příležitost díky hned dvěma audioknihám. Zkrácená česká verze Deník Anne Frankové vyšla u Radioservisu s hlasem Věry Slunéčkové, nezkrácená varianta je k dispozici ve slovenštině. Načetla ji pro Publixing a Slovart populární herečka Táňa Pauhofová.