Zpět

Nejlepší audioknihy pro děti oznámila Bystrouška

zpráva, , 12.10.2019
Ceny Bystrouška, udělované českým audioknihám pro děti a mládež, znají vítěze svého druhého ročníku. Pro nejlepší audioknihy školního roku 2018/2019 hlasovala dětská porota sestavená z členů literárně-dramatického oboru ZUŠ v Uherském Hradišti. Z celkem 32 přihlášených titulů vybíraly děti vítěze tří soutěžních kategorií.
O průběhu letošního ročníku Cen Bystrouška jsme vás naposled informovali v září v článku Děti poslouchaly i o prázdninách. V něm jsme uvedli, že vítězné audioknihy Cen Bystrouška 2019 budou oznámeny 12. října v pořadu Tobogan Českého rozhlasu. Vzhledem k neplánovaným událostem bylo ovšem slavnostní vyhlášení zrušeno a výsledky byly oznámeny formou tiskové zprávy. A jeké tedy jsou vítězné audioknihy Cen Bystrouška 2019?

Kategorie předškolní děti (4 – 6 let)

  1. H. Lamková, J. Lamka, L. Koutná: Káťa a Škubánek (Albatros, Albatros Media)
  2. David Walliams: Táta za všechny prachy (Tympanum)
  3. Cressida Cowell: Jak zamotat dračí příběh (OneHotBook)


 

Kategorie mladší žáci (7 – 11 let)

  1. Naďa Pažoutová: Vilma běží o život (Albatros, Albatros Media)
  2. Frida Nilsson: Gorila a já (Portál, Tympanum)
  3. Timothée de Fombelle: Tobiáš Lolness (Radioservis)


 

Kategorie starší žáci (12 a více let)

  1. Chris Priestley: Příšerné příběhy strýce Montaguea (Tympanum)
  2. John Boyne: Chlapec v pruhovaném pyžamu (OneHotBook)
  3. Ursula K. Le Guinová: Čaroděj Zeměmoří (Tympanum) a Ransom Riggs: Povídky podivných (OneHotBook)


 

Na organizaci Cen Bystrouška se podílejí Asociace vydavatelů audioknih (AVA), soustřeďující nejvýznamnější tuzemské vydavatele a distributory audioknih, Sdružení pro tvořivou dramatiku (STD), sdružující osoby podílející se na rozvíjení dramatické výchovy dětí, a Národní informační a poradenské středisko pro kulturu (NIPOS), jako odborné pracoviště pro podporu a rozvoj neprofesionálních uměleckých aktivit a estetické výchovy dětí a mládeže.

V loňském ročníku byla porota soutěže složena z členu Dismanova rozhlasového dětského souboru, letos padla volba na členy literárně dramatického oboru Základní umělecké školy v Uherském Hradišti.