Zpět

Nejlepší audioknihy roku 2016 oznámeny

zpráva, , 27.04.2017
Asociace vydavatelů audioknih oznámila nominace na cenu O2 Audiokniha roku 2016. O tu se letos uchází celkem 77 titulů, z nichž jsou dvěma porotami vybírány ty nejlepší v devíti odborných kategoriích. Veřejnost až o konce dubna může hlasovat pro nejlepší audioknihu v kategorii Cena posluchačů. Známa už je také držitelka Zvláštní ceny Asociace vydavatelů audioknih.
Letošní ročník audioknižního ocenění nese v názvu jméno generálního partnera, společnosti O2. Ta ja současně realizátorem hlasování v Ceně posluchačů, v níž svého favorita vybírá široká veřejnost.

V osmi auditivních kategoriích rozhodovala o vítězích devatenáctičlenná porota složená z recenzentů audioknih, kulturních redaktorů, blogerů zabývajích se dlouhodobě audioknihami, či odborníků z oblasti kultury. Kategorii Nejlepší obal zaštítili letos poprové odborníci z obalové
asociace Czech and Slovak Packaging Association SYBA. Z hlasování obou těchto odborných porot vzešly trojice nejlepších audioknih a interpretů (řazeno abecedně):

Nejlepší interpret

Nejlepší interpretka

Nejlepší audiokniha pro děti a mládež

Nejlepší audiokniha – jednohlasá četba

Nejlepší audiokniha – vícehlasá četba

Nejlepší audiokniha – dramatizace

Nejlepší audiokniha – mluvené slovo mimo kategorie

Audiokniha roku – absolutní vítěz

Obal rokuNejvíce nominací získaly tedy audioknihy Lolita, Postřižiny a Spalovač mrtvol (po třech), dvě získala dramatizace 5x Tom Ripley a četba Frankenstein, ostatní mají jednu nominaci. Vítězové, tedy interpreti a audioknihy, které získaly od poroty nejvíce hlasů, budou vyhlášení 12. května.

Asociace vydavatelů audioknih dále udělila Zvláštní cenu AVA za mimořádný přínos v oblast
mluveného slova herečce Haně Maciuchové„Jsem velmi mile překvapena,“ říká herečka, která namluvila nesčetně audioknih a za svůj působivý hlas a nezaměnitelný herecký projev za mikrofonem se opakovaně stala držitelkou ceny Neviditelný herec. Na otázku, jak vlastně je těžká disciplína namluvit knihu, odpovídá: „Radostně těžká. Nejde jen o to knihu přečíst. Svým způsobem je to má něžná interpretace textu.“

Hana Maciuchová převezme ocenění při slavnostním vyhlášení výsledků ceny O2 Audiokniha roku na veletrhu Svět knihy Praha v pátek 12. května. Ve stejném čase, tedy od 13. hodiny, budou rovněž vyhlášeni vítězové v jednotlivých kategoriích. Ceremoniálem předávání cen i letos provedeVladimír Kroc, loňský držitel Zvláštní ceny AVA.