Zpět

OneHotBook chystá audioknižní hody

zpráva, , 14.09.2019
Přední české audioknižní vydavatelství OneHotBook nedávno ohlásilo připravované novinky nejbližších dnů a týdnů. Probereme se jimi podrobněji a všimneme se i těch, na které vydavatele láká prostřednictvím svého webu a tištěného katalogu.
Už 16. září vyjde audioknižní podoba šestého dílu série Milénim, který začala legenda severské krimi Stieg Larsson a nyní dokončuje David Lagercrantz. Zatímco Mikael Blomkvist pátrá po souvislostech mezi smrtí bezdomovce, odjela Lisbeth Salanderová ze Švédska do Moskvy, aby se jednou provždy vypořádala se svou sestrou Kamillou. Poslední díl série s názvem Dívka, která musí zemřít čte, stejně jako všechny předchozí Martin Stránský.

Nový román české autorky Petry Dvořákové Chirurg vychází audioknižně zároveň s knihou 19. září. Dvořáková zaujala svými knihami pro mládež (Julie mezi slovy získala ocenění Zlatou stuhu), osobní zpovědí Já jsem hlad i prvotinou Proměněné sny, oceněnou Magnesií Litera 2007 za publicistiku. Chirurga čte Pavel Batěk. Vydavatelství OneHotBook připravuje i vydání předchozího románu Petry Dvořákové Dědina.

V záři bychom se měli dočkat i dlouho avizované audioknihy Tajná historie. Fascinující „detektivka naruby“ od laureátky Pulitzerovy ceny Donny Tartt líčí idylické přátelství univerzitního kroužku studentů. Z hlediska nového člena skupiny ukazuje, jak se opojení životem a věděním proměňuje v destruktivní síly, které původně sympatické hrdiny dovedou až k vraždě. Čte Daniel Bambas.

Enfant terrible francouzské literatury Michael Houellebecq přináší prorocké dílo mistrovské mizantropie. V románu Serotonin se inženýr Florent-Claude Labrouste po rozpadu vztahu vrací na francouzský venkov, kde bilancuje svou minulost i bývalé lásky. Do soužití vesnice však drasticky vstupuje aktuální politika státu, takže se zemědělci pustí do masivních protestů. Audioknihu čte Otakar Brousek ml.
 

Třetí díl knižní série Volkera Kutschera, která se stala předlohou televizního seriálu Babylon Berlin, přivede posluchače prostřednictvím hlasu Jana Teplého opět do Berlína v době hospodářské krize roku 1931. Sledovat můžeme násilné střety mezi SA a Rudou frontou i mocenský boj berlínských gangů. Po Mokré rybě a Tichém zabijáku vychází v září Goldstein

Mezinárodní bestseller o podstatě lidskosti a potřebě vyprávět příběhy Zlodějka knih se před časem dočkal úspěšné filmové adaptace. Nyní vychází román Markuse Zusaka i jako audiokniha v podání Vilmy Cibulkové coby Smrti, která celý příběh vypráví. Osudy hlavní hrdinky odehrávající se v Německu v době vlády Adolfa Hitlera i zdánlivě neúčastněnou vypravěčku přivádí k dojetí z jejího utrpení, hořkosti i úlevě z konců.

Také Předčítač Bernarda Schlinka má zdařilou filmovou podobu s Kate Winsletovou a Ralphem Fiennesem v hlavních rolích. Student práv Michael si během procesu s dozorkyněmi z koncentračního tábora připomíná vášnivý poměr, který jako patnáctiletý prožil s téměř o dvacet let starší Hannou. Kdo ale byla ta žena, která měla ráda, když jí předčítal? To vám bude v říjnu vyprávět Jan Šťastný.

A do třetice filmově zpracovaná literární předloha. Román Noaha Gordona Ranhojič vypráví příběh sirotka Roberta Jeremyho Cola, který dokáže vycítit blízkost smrti. Stane se učedníkem ranhojiče a po vyučení se z Anglie 11. století vydává za dalším věděním do Persie, kde poznává nádheru zlatého věku arabské a židovské civilizace. Čte Hanuš Bor.
 

Dobrá znamení jsou společným dílem dvou z největších světových fantastů Terryho Pratchetta a Neila Gaimana. I ony se staly předlohou pro filmové zpracování, tentokrát ve formě seriálu z produkce Amazonu. O tom, že konec světa ještě nikdy nebyl tak vtipný bude vyprávět Jan Zadražil. Audiokniha je ohlášena na letošní podzim.

Když v sobě nymfa Kirké, dcera boha Slunce Hélia, objeví kouzelnou moc, vyhostí ji Zeus v obavách z jejích schopností na opuštěný ostrov. Jenže osamělé ženy podléhají rozmarům a čarodějka na sebe nechtíc přivolá hněv bohů i lidí. Příběhy antické mytologie z perspektivy titánské outsiderky Kirké napsala Madeline Miller a čte Petra Špalková. Plánované datum vydání je 15. října.

Výraznou hrdinku má i hororová audiokniha NOS4A2 Joa Hilla. Victoria McQueenová jako malá unikla Charlesi Manxovi, který v černém rolls-roycu vozí děti do své kouzelné, ale děsivé Vánoční říše. Dokáže jako dospělá zachránit duše ostatních unesených neviňátek, nebo alespoň vlastního syna? Vypravěč audioknižní verze zatím není znám.

Když se zkostnatělý britský pedagog vydá na výměnný pobyt do Kalifornie a jeho sebevědomý americký kolega naopak dočasně zakotví v Anglii, začínají se jejich životy i soukromé problémy brzy začínají nebezpečně prolínat. Stane se tak v audioknize Hostující profesoři. Oblíbený britský univerzitní humoristický román připravuje vydavatelství OneHotBook v podání čtyř herců. Zatím ale neoznámilo jejich jména.
 

Interpret je ovšem znám u audioknižní podoby románu Philipa K. Dicka Muž z vysokého zámku, jejíž vydání je plánováno na říjen. Do roku 1962 v alternativní historii, v níž USA prohrály 2. světovou válku a skončily pod nadvládou Japonska s Německem, nás zavede Ivan Řezáč.

A nepřekvapí ani volba interpreta další z řady poirotovek Agathy Christie. I přestože je Němý svědek vyprávěn z pohledu kapitána Hastingse, zůstává jeho audioknižním interpretem osvědčený Lukáš Hlavica. Datum vydání: listopad 2019.

Další připravované novinky naznačují i webové stránky vydavatelství OneHotBook. Na podzim bychom se mohli dočkat dlouho avizovaného Osvícení Stephena Kinga. Román z roku 1980 je znám také díky výtečnému filmovému zpracování Stanleyho Kubricka s Jackem Nicholsonem v hlavní roli. Audioknižní interpretace se ujal Petr Jeništa. Katalog vydavatele navíc láká i na pokračování Kingova Osvícení Doktor spánek, jehož filmová adaptace by měla mít premiéru v listopadu.

Švédskou knihou roku 2018 a současně držitelem Crimetime Specsavers Award za nejlepší detektivní prvotinu a Ceny Švédské akademie krimi literatury za nejlepší debut je román 1793, jehož autorem je Niklas Natt och Dag. Pátrání po vrahovi zohavené mrtvoly nás přivede prostřednictvím interpreta Daniela Bambase do spletitého, temného světa pod napudrovaným a omalovaným povrchem Stockholmu sklonku 18. století, který v sobě skrývá děsivou, ale fascinující realitu.
 

Pro děti chystá OneHotBook v říjnu první ze série příběhů modrovlasé Hildy. Její dobrodružství nejprve uchválita příznivce komiksů, pak v Netflixu vznikl animovaný seriál a později i knižní série. Ta nyní dostává zvukovou podobu. Hilda a pidilidi vypráví Martha Issová.

Podzim by snad mohl přinést i audioknihu Jiřího Holuba Jak se zbavit Mstivý Soni o tom, že na nejzlobivější třídu páťáků v Žabokudlách je třeba nasadit speciálně trénovaný pedagogický kalibr. Podaří se novou učitelku Soňu zlikvidovat pomocí hroznýše či nápadníků? Smí tučňák do divadla? A mohou vyučující osnovat odvetu?

V přípravě je také třetí část Mumínků Tove Janssonové nazvaná Tatínek a moře – předpokládáme opět interpretaci Vladimíra Javorského, a dočkají se i ti, které uchválila dobrodružství Správné pětky – druhý díl s názvem Správná pětka opět v akci čte Michaela Maurerová.

Hrdinské putování hovnivého muže trávicí soustavou Velký Bobek napsala Milada Rezková a OneHotBook tomuto pozoruhodnému textu připravuje zvukovou podobu. Kdo propůjčí hlas dobrodružnému příběhu na motivy základního lidského metabolického biochemického procesu zatím není známo, stejně tak datum vydání.
 

Milovníci fantastických příběhů mohou vyhlížet nejprve audioknihu Královna ohně, která by měla dorazit ještě na podzim. Třetí díl z řady Stín krkavce Anthonyho Ryana vyjde ve vícehlasém podání Ivana Luptáka, Pavla Soukupa, Evy Josefíkové, Jiřího Suchého z Tábora a Michala Zelenky.

PODZIM 2019 je uveden i u netrpělivě očekávaného pátého dílu Mycelia Vilmy Kadlečkové. I v tomto případě OneHotBook vsadilo na vícehlasou četbu a tak se i u audioknihy Hlasy a hvězdy můžeme těšit na hlasy takových hvězd jako jsou Jaroslav Plesl, Jana Stryková a mnozí další.

Naopak na jednohlasou četbu, ovšem v originálním podání se jistě těší milovníci Terryho Pratchetta a jeho Úžasné Zeměplochy. Zatím čtveřice vydaných titulů by se snad brzy mohla rozrůst o audioknihy Sekáč a Dámy a pánové a Zuzanu Slavíkovou a Jana Zadražila by mohl doplnit Jan Vondráček.
 

Příslib podzimu ještě v audioknižním katalogu nesou dvě detektivky Jussiho Adler-Olsena: povídkové Malé pikantní vraždy (se zatím neznámými interprety) a Oběť 2117 ze série Oddělení Q v podání Igora Bareše.

Již sedmého případu se dočká Jan Vlasák coby komisař Maigret. Tentokrát se bude muset bránit falešnému obvinění, které by zasadilo ránu jeho pověsti. Maigret se brání je ohlášen na podzim, a místo v poličce si můžeme šetřit i na připravovanou audioknihu Maigretova trpělivost.

Na farmě u australského městečka Kiewarra jsou nalezena mrtvá těla ženy a dítěte, jež zřejmě zabil otec rodiny a pak spáchal sebevraždu. Na pohřeb přijíždí jeho kamarád z dětství, který zahájí pátrání, při němž otevírá mnohé staré rány. Audioknihu Sucho Jane Harperové avizuje OneHotBook na letošní podzim.

Posluchači se mohou těšit i na audioknižní podobu první ze série knih Roberta Ludluma o Jasonu Bourneovi, který je znám i z několika filmových zpracování s Mattem Damonem. První z nich Agent bez minulosti vychází z knihy Bourneova totožnost a tu nyní OneHotBook připravuje.
 

Dále už jen velmi stručně, protože plánovaných a v katalogu avizovaných audioknižních titulů vydavatelství OneHotBook je opravdu mnoho. Posuďte: Niccolò Machiavelli: Vladař, John le Carré: Špion, který přišel z chladu, Alena Mornštajnová: Slepá mapa, Viktorie Hanišová: Rekonstrukce, Penelope Lively: Měsíční tygr, Penelope Lively: Život v zahradě, Carlos Zafón: Stín větru, C. D. Payne: Nestydaté plavky, E. M. Remarque: Tři kamarádi, Petr May: Útěk, Taylor Adams: Není úniku, Mario Puzo: Kmotr, Kateřina Tučková: Vitka, Stephen E. Ambrose: Bratrstvo neohrožených, Pavel Bareš: Projekt Kronos, William Styron: Sophiina volba, Pierre Lemaitre: Alex, Graeme Simsion: Projekt manželka, Anthony Burgess: Mechanický pomeranč, Václav Cílek: Krajiny vnitřní a vnější, Rudolf Krautschneider: Plachetnicí kolem světa pro pírko tučňáka, Pavla Horáková: Tajemství hrobaříků, Harlan Coben: Nenech to být, Oyinkan Braithwaite: Má sestra je sériový vrah, Tana French: V lesích, N. K. Jemisin: Páté roční období a jednou snad dojde i na legendu slibovaných audioknih Irvine Welsh: Trainspotting.