Zpět

Romantické audioknihy pro valentýnský poslech

téma, , 13.02.2023
Blíží se 14. února, tedy Valentýn, a proto i my přicházíme se svou troškou do mlýna a přinášíme tipy na audioknihy, které potěší každou romantickou duši. Z našeho redakčního výběru si můžete vybrat jak klasiku, tak dojemné romány, u kterých nezůstane jedno oku suché. Nezapomněli jsme ale ani na trochu fantastiky nebo odlehčené příběhy, nepohlížející na téma lásky a zamilovanosti jenom zcela vážně.

Než jsem tě poznala

Mladíkovi Willovi Traynorovi, upoutanému na kolečkové křeslo, chybí po osudné nehodě vyhlídky na život alespoň vzdáleně podobný tomu, jaký vedl dříve. Z myšlenek na sebevraždu jej vytrhne optimisticky naladěná dívka Louisa, která skončila s prací v bistru a rozhodla se stát jeho ošetřovatelkou. Ve filmové verzi románu Jojo Moyesové zářila Emilia Clarke a Sam Claflin, audioknižní podobu Než jsem tě poznala pro OnehotBook načetla herečka Eva Josefíková.
 

Hrad ve Skotsku

Nakladatelství COSMOPOLIS se pustilo do vydávání řady Romantické útěky britské autorky Julie Caplinové. V podání Veroniky Lazorčákové už vyšlo několik dílů, Hrad ve Skotsku vypráví příběh Izzy, která zdědila staré šlechtické sídlo. Jenže namísto romantických představ přichází vystřízlivění po zjištění, že střechou do něj zatéká a v kapse přitom Izzy nemá dost na to, aby ho přebudovala ve vysněný krásný hotel. Přesto se rozhodne do tohoto úkolu pustit, vždyť jedním z pomocníků je i Ross, na nějž si hrdinka tajně myslí.
 

Vévoda a já

Kdo si ale se stavem svého panství moc hlavu lámat nemusí, je Simon Basset, vévoda z Hastingsu. Má však jiné starosti: Jak se zbavit všech vdavekchtivých dívek ze sousedství a otravných dohazovačů? Domluví se proto s Daphne Bridgertonovou, sestrou svého přítele, že se jí bude naoko dvořit. Jenže brzy přijde na to, že mu krásná dívka nejde z hlavy. Ani jí se Simon zrovna neoškliví, ale zároveň netouží dát své srdce vévodovi, který chtěl zůstat navěky svobodným mládencem... Audioknihu Vévoda a já Julie Quinnové, která tvořila předlohu Netflixového seriálového hitu Bridgertonovi, načetla Lucie Perneová.
 

Pýcha a předsudek

Pokud se chcete pustit do romantického příběhu z dávných časů, nemůžete sáhnout vedle, pokud zvolíte některý z klasických anglických románů. Jedním z nich je i Pýcha a předsudek Jane Austenové, který s lehce ironickým náhledem přibližuje snahu matek dobře provdat své dcery. Můžete si jej poslechnout v nezkráceném vydání Tympana s hlasem Dany Černé, nebo jako rozhlasovou dramatizaci z produkce Radioservisu. 
 

Rozum a cit

A ještě jednou Jane Austenová. Tentokrát si můžete poslechnout příběh o opravdové lásce, které stojí v cestě dobové konvence i nelítostné intriky. Zda stojí city a rozum vždy v opozici, můžete kromě četby Rozum a cit, opět v podání Dany Černé v audioknize od Tympana, zjistit i ve dramatizované rozhlasové verzi této známé klasiky nad klasiky, vydané Radioservisem. Uslyšíte v ní mimo jiné Lukáše Hlavicu a Taťjanu Medveckou.
 

Jana Eyrová

Mezi stěžejní díla romantického žánru patří i Jana Eyrová Charlotte Brontëové. Příběh osudové lásky z dob viktoriánské éry byl nejednou zpracován pro filmová plátna, v audioknižní podobě vznikl také ve více verzích. Kromě rozhlasové četby s Martou Vančurovou si můžete poslechnout i nahrávku AudioStory v podání Gabriely Vránové.
 

Jih proti Severu

Martina Hudečková vás v prvním díle stejnojmenné historické ságy zavede do časů americké občanské války. Kniha, oceněná Pulitzerovou cenou, líčí příběh Scarlett, která na pozadí historických událostí, kdy Jih přichází o svůj aristokratický způsob života, prožívá lásku ke zcela nevhodnému muži a posléze se odhodlá k neuváženému sňatku. Těžký život za časů válečných i poválečných vylíčila v bestsellerové knize Jih proti Severu autorka Margaret Mitchellová.
 

Cizinka

Romantický fantastický příběh Diany Gabaldon můžete znát i z Netflixu. Bývalá zdravotní sestra Claire v něm po druhé světové válce přijíždí s manželem na druhé líbánky do Skotska. Jenže poté, co se zde dotkne starobylého kamenného menhiru, přesune se v čase nazpět o dvě století. Díky léčitelským schopnostem se v prostředí nepřátelsky naladěných horalů seznámí s charismatickým Jamesem, který jí v časech bojů nabídne ochranu výměnou za to, že se stane jeho manželkou. Audioknihu Cizinka z produkce OnehotBook si vychutnáte v podání Jitky Ježkové.
 

Cizinci v noci

Ale z minulosti zpět do dnešních dní. Román Cizinci v noci Kenta Harufa, jehož filmové podobě vévodí Robert Redford a Jane Fonda, popisuje příběh ovdovělých starších sousedů Addie a Louise, jejich postupnému sbližování se nepřeje jeden z jejich potomků. Křehká novela o touze po štěstí vyšla u Audiostory v podání Dany Syslové a Jaromíra Meduny.
 


Projekt manželka

Jaké to je, hledat si lásku, když máte Aspergerův syndrom? Inu, vědecké. Uchazečky o místo po boku profesira genetiky Dona Tillmana musí vyplnit šestnáctistránkový formulář, splňovat kritéria IQ a BMI a mít spoustu dalších kladných vlastností a naopak se vyhýbat neřestem. Jenže Rosie Jarmanová, která by ráda vypátrala svého otce, nesplňuje prakticky nic z výše uvedeného. Přesto její setkání s profesorem změní oběma život. Jak? To už si nechte vyprávět Janem Zadražilem v humorně laděném romantickém příběhu Projekt manželka z dílny OneHotBook.
 

Zamilované povídky

A na závěr ještě něco pro ty, kteří nechtějí poslouchat dlouhé romány, ale raději sáhnou po kratších povídkách. Právě pro ně totiž Témbr vydal sbírku Zamilované povídky, v nichž hořkosladké příběhy předních českých autorů čtou přední tuzemští herci a herečky.