Zpět

Velký audioknižní čtvrtek 2017

zpráva, , 30.10.2017
Po narozeninových oslavách Audiolibrixu a Audiotéky je tu pro příznivce mluveného slova další podzimní akce! Již potřetí pořádá knižní distribuce Kosmas ve spolupráci s Asociací vydavatelů audioknih Velký audioknižní čtvrtek. 2. listopadu se v jeden den na pultech knihkupectví objeví hned 11 nových titulů od šesti vydavatelů. V historii Velkého audioknižního čtvrtku se jedná o dosud největší počet novinek. Připomeňme, že se do 1. ročníku dostalo 8 titulů, do druhého 9. A jaké letos budou?
Vydavatelství AudioStory v koprodukci s Vyšehradem přichystalo Podivuhodný případ Benjamina Buttona a další povídky od Francise Scotta Fitzgeralda. AudioStory má za dobu své existence vybudovaný bohatý archiv a tak se kromě nově načteného titulního příběhu v podání Michala Dlouhého mohou posluchači těšit i na hlas již zesnulého Rudolfa Pellara.

Spolupráce vydavatelství Kristián Entertainment a Supraphon dala vzniknout vícehlasé audioknize Dáma, která měla ráda čisté záchodky. Vypointovaného, zábavného i dojemného a zároveň nejednoznačného příběhu o hrdé, vtipné a ironické ženě vyrovnávající se s odchodem manžela a z hnízda vylétlých dětí se ujali Petra Špalková, Jiří Dvořák a Jan Hartl.

Se Supraphonem se pak posluchači mohou setkat ještě v Povídkách z kavárny. Pětice herců, z nichž jmenujme například Josefa Somra či Ladislava Freje, vás přenese do období První republiky. Tvůrci vybrali literární texty Karla Čapka, Eduarda Basse, Jaroslava Haška a Karla Poláčka.

Irena Pekárková prožila sedm let za volantem žlutého newyorského taxíku. Příhody české taxikářky sepsala jako drsný milostný dopis městu, které zmapovala do detailů od jeho ulic až po lidské charaktery a osudy. V románu Dej mi ty prachy nechybí hluboká znalost daných míst a tamějších obyvatel, dramatické vypravěčské umění i humor. Načetla Irena Kristeková, vydává Mladá fronta.

Vydavatelství Českého rozhlasu Radioservis přináší hned tři audioknihy. Myši Natálie Mooshabrové Ladislava Fuchse – temný až hororový příběh chudé vdovy zobrazující atmosféru strachu pokřiveného života v odosobněném totalitním státě a odehrávající se ve fantastickém světě ovládaném diktátorem, zprostředkuje Jiří Ornest.

Sedm interpretek – namátkou Daniela Kolářová či Hana Maciuchová, obsáhlo Dobu z druhé ruky – záznam desítky skutečných rozhovorů s lidmi, kteří vyprávějí o tom, jak věřili sovětskému systému, jak zabíjeli a umírali pro jeho ideu, mluví o tajemstvích a hrůzách komunismu, o stalinském gulagu, válkách, Černobylu...

Na své si však přijdou i posluchači sci-fi a to díky četbě Norberta Lichého ze známé knihy Den trifidů. Radioservis ji vydává v kooperaci s vydavatelstvím Tympanum.

Právě Tympanum si pro Velký audioknižní čtvrtek schovalo nejíce novinek. Vedle již zmíněné spolupráce na Dni trifidů nabízí čtenářům Vlastimila Vondrušky v interpretaci Jana Hyhlíka pátý díl Husitské epopeje a Nepohřbeného rytíře z Letopisů královské komory. Posluchačům pak bude k dispozici Jedenáct minut – další romám Paula Coela s Danou Černou a Podivný případ se psem v interpretaci Matouše Rumla.

Tradicí Velkého audioknižního čtvrtku je i setkání s interprety. 2. listopadu se v Městské knihovně Praha od 17 hodin mohou posluchači potkat s Danielou Kolářovou, držitelkou ceny Audiokniha roku za ženský interpretační výkon Danou Černou, hercem Matoušem Rumlem a s šéfrežisérem Českého rozhlasu Alešem Vrzákem. Pořadem, na který je vstup zdarma, provádí rozhlasový moderátor Vladimír Kroc.

Další informace včetně CD ke stažení s ukázkami všech novinkových audioknih naleznete na www.audioctvrtek.cz.