Zpět

Velký audioknižní čtvrtek 2018

zpráva, , 30.10.2018
Podzim bývá k příznivcům mluveného slova už tradičně velmi štědrý. Vydavatelé chrlí spoustu titulů na Vánoce a zároveň se koná několik významných událostí. Digitální distributoři Audiolibrix a Audiotéka už oslavili své narozeniny slevovými akcemi a distribuce Kosmas přichází s dalším, již čtvrtým ročníkem Velkého audioknižního čtvrtka: 1. listopadu se na trhu objeví 11 novinek od šesti vydavatelů!
Nejvíce želízek v ohni si pro nás letos přichystalo Tympanum. Těšit se můžeme na bouřlivá 60. a 70. léta, jimiž mimo jiné hýbalo hnutí hippies – Paulo Coelho se jím zabývá ve své částečné biografii Hipík. Rokem 1969 začíná Věštba v podání Thálií ověnčené Terezy Dočkalové – příběh čtyř židovských sourozenců, kteří se dozví datum své smrti a čelí moci osudu a volby a síle rodinných pout. Na konec světa je možné se vypravit s herečkou Lucií Žáčkovou a Jezerem české autorky Biancy Bellové, která za tento svůj mrazivý román získala ocenění Kniha roku Magnesia Litera 2017 a Cenu Evropské unie za literaturu.
 

Kosmas pamatuje i na děti. Tympanum přináší další silné tragikomické vyprávění se sociální tématikou, a to s Malým miliardářem od Davida Walliamse v interpretaci Jiřího Lábuse. V dramatizované četbě o Petru Panovi – chlapci, který se rozhodl nestát se dospělým, uslyšíme Lukáše Hlavicu, Otakara Brouska mladšího i několik dětí. Bookmedia poprvé vypouští na zvukový nosič Matouše Rumla s prvním dílem fantasy ságy Hraničářův učeň, který už dříve vyšel digitálně a Radioservis historickou detektivku pro teenagery Bratrstvo křišťálu z pera Vlastimila Vondrušky.
 
 


V hojné míře jsou zastoupeny i autobiografie. Vydavatelství Kristián Entertainment natočilo s Jiřím Lábusem a Jaromírem Medunou životopis buřiče, provokatéra, ale především českého architekta Martina Rajniše nazvaný Pětadvacet tisíc dnů vzpomínek. Mladá fronta přispěchala se dvěma audioknihami: Jmenuju se Tomáš pojednává o Tomáši Holém – proslulém dětském herci z rodinných komedií Marie Poledňákové Jak vytrhnout velrybě stoličku a Jak dostat tatínka do polepšovny. Pět amerických prezidentů, česká babička a já představuje Elišku Haškovou Coolidge – významnou Češku, která se dokázala prosadit jak ve vrcholném politickém prostředí v USA, tak po revoluci v bývalé vlasti.
 

Nakladatelství Fonia zprostředkuje další záznam z pražské Violy – Máme rádi víno. Nejen pro milovníky vína zde své povídky a fejetony o nápoji před publikem přečetli Rudolf Křesťan, Ladislav Špaček a Ivan Kraus.
 

AKTUALIZOVÁNO 30.10., 12.30: V Městské knihovně Praha se 1. 11. od 17 hodin uskuteční i setkání s tvůrci audioknih. Pozvání přijali herci Lukáš Hlavica (Petr Pan), Matěj Převrátil (Petr Pan), Tereza Dočkalová (Věštba), Martin Pechlát (Hipík), Eva Josefíková (Bratrstvo křišťálu), Lucie Žáčková (Jezero) a režiséři Alexandra Bauerová a Hynek Pekárek.