Zpět

Opravdové zločiny převálcovaly vyhlášení Podcastu roku 2024

zpráva, , 20.06.2024
Vítězové ankety Podcast roku 2024
Letošní ročník soutěže Podcast roku znovu bezkonkurenčně opanovaly Opravdové zločiny. Přesvědčit se o tom mohli přítomní během slavnostního vyhlášení v pořadí již šestého ročníku této ankety, které proběhlo v pondělí 17. června pod taktovkou moderátorské dvojice Ivany Veselkové a Lukáše Hejlíka. Hlasujících bylo více než 116 tisíc posluchačů, z nových podcastů vzniklých za uplynulý rok jich bylo nominováno úctyhodných 1100.
Téma osudů sériových vrahů a zločinu obecně už dávno není doménou jen hrstky podívínů a odborníků z řad forenzních znalců. Jeho obliba vzrostla natolik, že v rámci soutěže Podcast roku vyžaduje speciální kategorii (z celkem desti stanovených). Více než úctyhodné tři stovky dílů Opravdových zločinů mají na kontě autorky Lucie Bechynková a Barbora Krčmová. Zodpovědný přístup k rešeršní přípravě a ochota otevřít své vlastní subjektivní pocity posluchačům se jim vyplatily (oslovily více než 123 tisíc hlasujících), triumf oslavily již počtvrté v řadě. Letos navíc Opravdové zločiny obhájily své loňské vítězství jak v rámci kategorie True Crime, tak v absolutním pořadí, ve dvou předcházejících ročnících si pak prvenství odnesly v rámci tehdejší kategorie Autorský podcast.

Dobře si vedl (s takřka 46 tisíci hlasy) i podcast ze stejného soudku KRIMI PŘÍBĚHY autorky s uhrančivým hlasem Stanislavy Veselé, která v loňském roce vydala knihu Náměsíční vrazi. Přestože se objevují kritické hlasy, že násilníci a zločinci by neměli být zobrazováni s jakýmkoliv náznakem senzacechtivosti (střízlivý a citlivý přístup si zachovává například dokumentarista, režisér a scenárista letošního snímku Manželé Stodolovi Petr Hátle, rovněž autor oceňovaného podcastu Pohřešovaná), fanouškovská základna Opravdových zločinů a KRIMI PŘÍBĚHŮ utěšeně roste.

Vášeň, kterou posluchači věnují zločinu jako takovému, dokazuje i vítězství podcastu Kriminálka v kategorii Veřejnoprávní, dostupného na portálu Českého rozhlasu Dvojka, v rámci něhož jde o nejúspěšnější podcast. Mirek Vaňura v něm zavádí posluchače na místa činu zásadních zločinů, které se odehrály v Česku po roce 1989.

Věnujme ale pozornost i čtyřem mimořádně zajímavým Objevům roku. Staly se jimi podcasty Bizarrium (Radio Active), Odpustit? (Český rozhlas), Mluvící objekty (Seznam Zprávy) a Bruselský diktát Lukáše Hejlíka, který se tak mohl radovat přímo při moderování akce. Z této čtveřice se podcast Odpustit? věnuje osudům pěti protagonistů, kteří se potýkají s výzvou vyrovnání se s náročnou životní situaci. O odpuštění se dozvídáme jako o procesu, který je otázkou naší svobodné volby. Autorka Ridina Ahmedová zvolila citlivé téma již podruhé – dříve takto zpracovávala téma tělesnosti a vztahu k vlastnímu tělu pod názvem Sádlo. „Bylo pro nás s dramaturgyní Veronikou Ruppert zásadní představit ty příběhy bez hodnocení. Dějí se tak různé věci okolo nás,“ uvedla.

V kategorii Zpravodajství a publicistika oslavili prvenství Lucie Stuchlíková a Václav Dolejší se svým podcastem Vlevo dole týdně zveřejňovaným na Seznam Zprávách se solidním počtem přes 35 tisíc hlasů.

Na celkové výsledky se můžete podívat níže.

A pokud vás podcasty zajímají, můžete si vybírat z bohaté nabídky těch nejlepších českých i slovenských podcastů ZDE.

TOP 10 podcastů dle počtu hlasů:

 1. Opravdové zločiny
 2. Hype-Cast Podcast
 3. Krimi Příběhy
 4. Vlevo dole 
 5. Kriminálka
 6. Chumelenice
 7. Vinohradská 12
 8. Noční Můry
 9. Pindy z gyndy
 10. Kecy a politika

Vítězové jednotlivých kategorií:

Zpravodajství a publicistika

 1. Vlevo dole
 2. Vinohradská 12
 3. Kecy a politika

Talk Show

 1. Host Lucie Výborné
 2. BROCAST
 3. U Kulatého stolu

Zábava

 1. Hype-Cast
 2. Chumelenice
 3. Pindy z gyndy

Životní styl a zdraví

 1. Brain We Are CZ
 2. Chill Out Podcast
 3. LOG

Vzdělávací

 1. Hodina dějepichu
 2. Příběh, který se opravdu stal
 3. Přepište dějiny

True Crime

 1. Opravdové zločiny
 2. KRIMI PŘÍBĚHY
 3. Kriminálka

Sport

 1. KUDY BĚŽÍ ZAJÍC
 2. Liga naruby
 3. Život na treku

Byznys a osobní finance

 1. Ve vatě
 2. Investiční podcast Vojta Žižka 
 3. Digitální kaleidoskop

Veřejnoprávní

 1. Kriminálka
 2. Vinohradská 12
 3. Host Lucie Výborné