Je šestého listopadu, den, kdy má Tichá noc Hercula Poirota dle dostupných informací vyjít tiskem, a jde zatím o bezpochyby nejchladnější den celého podzimu. V chodbě vedoucí ke studiu vydavatelství OneHotBook je ale příjemné teplo, na zdech visí obálky audioknih, které si vysloužily ocenění v každoročním klání Audiokniha roku. Nedlouho po Michalu Burešovi, který bude mít celou odpolední frekvenci režijně na starosti, přichází od pohledu zkřehlý Lukáš Hlavica. V režii už se připravuje Miloš Kot, mistr zvuku zocelený rozhlasovou praxí, která svého času zahrnovala práci s takovými velikány, jako byl Jiří Horčička.
Bureš krátce shrne, v jaké situaci se postavy románu Sophie Hannah ocitly, když posledně přerušili nahrávání. „Nakonec šli všichni spát, ale byla tam dost napjatá atmosféra. Teď je noc a Catchpoola něco probudí.“ Hercule Poirot a inspektor Edward Catchpool totiž v románu odjeli vyšetřit vraždu na norfolkské pobřeží. Během vánočních svátků jsou ubytování v sídle rodiny Laurierových a panují obavy, že příští obětí bude sám pán domu. Je tedy zjevné, že Sophie Hannah nejenže pokračuje v kdysi nastolené tradici „Christie for Christmas“, ale tentokrát jde navíc po dlouhé době o případ opět veskrze vánoční.
Není to poprvé, co se nové Poirotovy případy dočkají audioknižního vydání, nicméně interpretace se zatím pokaždé zhostil někdo jiný. Lukáš Hlavica má však nespornou výhodu, že romány Agathy Christie načítá pro OneHotBook už od roku 2017 a na rozdíl od předchozích tak může do četby vnést svou bohatou zkušenost. Zatímco čte z nové kapitoly, režisér Bureš sleduje text, tu a tam upřesní, jak by měla vyznít která replika, či co se ukrývá mezi řádky, vychytává každou nepřesnou intonaci nebo špatně znělou hlásku a během četby často divoce gestikuluje, jako by dirigoval orchestr. V jedné výjimečně napjaté chvíli dokonce odstrčí židli a řídí četbu vestoje. „V rohu místnosti je kamera a ve studiu obrazovka, takže mě herec aspoň periferně vidí,“ vysvětluje později.
Ze spolupráce tvůrců je na první pohled patrné, že jsou skvěle sehraní. Mistr zvuku Kot se záznamem pracuje v reálném čase a jeden tak může být svědkem velice svižné, nepřetržité práce, dokud zhruba po hodině nepřijde pauza. „Je to ze strany Sophie Hannah důstojné epigonství,“ tvrdí o přestávce Hlavica, „když čtu Poirota, věřím, že je to Poirot. Včetně toho suchého humoru v dialozích s Catchpoolem.“ A pravdou je, že díky tomu jej může interpretovat přesně tak, jak byl zvyklý v případě celých třinácti románů Agathy Christie, které načetl v předchozích letech.
„Naše výhoda je – tím, jak dlouho už tohle děláme –, že můžeme celou sérii krásně tvarovat a plynuje přejít od originální autorky, k její nástupnici,“ dodává Bureš. Nezbývá tak než si přát, aby si výslednou nahrávku posluchači vychutnali s takovým zápalem, jaký měli tvůrci.
Režisér Michal Bureš a interpret Lukáš Hlavica.