Zpět

Audiokniha roku 2023

Audiokniha roku je výroční ocenění udělované Asociací vydavatelů audioknih (AVA) audioknihám a jejich tvůrcům. Odborné poroty hlasují pro nejlepší audioknihy a interprety vydané v konkrétním kalendářním roce. Spolu s Audioknihou roku bývá udělována Zvláštní cena osobnosti, která se výraznou měrou zasloužila o přínos v oblasti mluveného slova. V kategorii Cena posluchačů rozhoduje v otevřeném hlasování také posluchačská veřejnost.
audiokniha-roku-sq.jpgVýroční ocenění Audiokniha roku je každoročně udělováno Asociací vydavatelů audioknih (AVA) audioknihám a jejich tvůrcům. Letos již pojedenácté hlasovala odborná porota pro nahrávky, které do této ankety jejich vydavatelé přihlásili. Zároveň byla jako již tradičně udělena i Zvláštní cena osobnosti, která se výraznou měrou zasloužila o přínos v oblasti mluveného slova. Do výsledků promluvili také samotní posluchači, a to v otevřeném hlasování v kategorii Cena posluchačů. Všechna ocenění byla předána v rámci slavnostnho udílení cen Audiokniha roku 2023, které proběhlo 25. dubna v Praze. Jaké tedy jsou letošní výsledky?

Nejvyšší ocenění, tedy titul Absolutní vítěz Audiokniha roku 2023, si v letošním roce podle názoru odborné poroty zasloužil Vlastní životopis vydavatelství OneHotBook. Autobiografie anglické královny detektivek Agathy Christie si zároveň vydobyla prvenství i v kategorii jednohlasé četby. Interpretka nahrávky Alena Vránová se pak ještě umístila na druhé příčce v kategorii nejlepší interpretka. Předskočila ji jen její kolegyně Eliška Balzerová, která pro stejného vydavatele načetla román Annie Ernauxové Roky. Čtvrtý triumf si tvůrčí tým OneHotBook připsal díky úspěchu mezi vícehlasými četbami, kde bodovala nahrávka Rozpůlený dům v podání Filipa Kaňkovského, Jana Holíka a Magdalény Borové.

Třikrát slavila úspěch Audiotéka. Postarala se o to třídílná minisérie Lukáše  Cscicselyho Předvečer sv. Mikuláše, kterou odborná porota vyhodnotila jako nejlepší dramatizaci a nejlepší audioknihu pro děti a mládež. Titul bodoval i v kategorii Nejlepší zvuk - dramatizace. Nejlepší zvuk mezi četbami pak měla nahrávka Tam uvnitř něco je, která zároveň skončila na těsném druhém místě v kategorii Absolutní vítěz.

Po jednom vítězství si odnesly nakladatelské domy Euromedia Group a Albatros Media, které audioknihy uvádějí na trh pod vlastními specializovanými značkami Témbr, respektive Voxi. Právě pod křídly Euromedie totiž vyšel u Témbru titul Kateřiny Surmanové Zvedá se vítr, za jehož četbu si odnesl prvenství v kategorii nejlepší interpret Jiří Vyorálek. Nahrávka Arila: Poslední hvězda od Voxi pak díky hlasování veřejnosti získala Cenu posluchačů. S jedním titulem odešel z udílení cen i Radioservis, jenž stojí za vydáním audioknihy Životice: Obraz (po)zapomenuté tragédie Karin Lednické. Tu porota ocenila jako Nejlepší mluvené slovo mimo kategorie.

Z rukou loňské laureátky Taťjany Medvecké si převzal ocenění za mimořádný přínos v oblasti audioknih a mluveného slova herec Pavel Soukup. In memoriam byl oceněn Norbert Lichý.

Odbornou porotu tvořilo letos kromě předsedy dvacet hodnotitelů, speciální tříčlenná porota pak rozhodovala o cenách v kategoriích Nejlepší zvuk - četba a Nejlepší zvuk - dramatizace. Celkově poroty i veřejnost mohli vybírat z 90 přihlášených audioknih. Porota hlasovala ve dvou kolech, v každé kategorii vzešla z prvního kola hlasování pětice nominovaných nahrávek. Ty se následně v rámci druhého kola hlasování utkaly o nejvyšší příčky. Čtyři prvenství si letos odneslo vydavatelství OneHotBook, které zvítězilo ve třech kategoriích a rovněž i v hlavním ocenění Absolutní vítěz. Vítězstvím ve třech kategoriích se může pyšnit Audiotéka, po jednom ocenění si odnesly vydavatelství Radioservis, Témbr, Tympanum a Voxi.

vitez-akr2023-(2).jpg
 

Kompletní výsledky ocenění Audiokniha roku 2023:

Audiokniha roku 2023 – Absolutní vítěz

  1. Vlastní životopis (OneHotBook)
  2. Tam uvnitř něco je (Tympanum)
  3. Předvečer sv. Mikuláše (Audiotéka)
  4. Roky (OneHotBook)
  5. Těla (Témbr)

Nejlepší jednohlasá četba

  1. Vlastní životopis (OneHotBook)
  2. Modlitba za Owena Meanyho (OneHotBook)
  3. Krvavý poledník (Témbr)
  4. Zvedá se vítr (Témbr)
  5. Cirkus Humberto (Audiotéka)

Nejlepší vícehlasá četba

  1. Rozpůlený dům (OneHotBook)
  2. Těla (Témbr)
  3. Vnučka (Témbr)
  4. Vražda v Mezopotámii (OneHotBook)
  5. Herbář vzpomínek (Audiotéka, MOBA)

Nejlepší dramatizace

  1. Předvečer sv. Mikuláše (Audiotéka)
  2. Genius loci (Audiotéka)
  3. Návštěvy u pana Greena (OneHotBook)
  4. Svědkyně obžaloby (Audiotéka)
  5. Tirák (Audiotéka)

Nejlepší audiokniha pro děti a mládež

  1. Předvečer sv. Mikuláše (Audiotéka)
  2. Lampička (Tympanum)
  3. Mauglí (Radioservis)
  4. Dům v blankytně modrém moři (Audiotéka)
  5. Jefferson (Tympanum)

Nejlepší mluvené slovo mimo kategorie

  1. Životice: Obraz (po)zapomenuté​ tragédie (Radioservis)
  2. Jiří Lábus – portrét (Audiotéka)
  3. Tam uvnitř něco je (Tympanum)
  4. Návod k použití železnice (OneHotBook)
  5. Má cesta za štěstím (Karel Gott Agency, s.r.o. ve spolupráci s Českým rozhlasem, SUPRAPHON a.s.)

 Nejlepší interpret

  1. Jiří Vyorálek (za audioknihu Zvedá se vítr, Témbr)
  2. Jan Vlasák (za audioknihu Mefisto, Tympanum)
  3. Daniel Krejčík (za audioknihu Počkej na moře, Tympanum)
  4. Jiří Dvořák (za audioknihu Král Krysa, Audiotéka)
  5. Lukáš Hlavica (za audioknihu Zimní včely, Tympanum)
Nejlepší interpretka
  1. Eliška Balzerová (za audioknihu Roky, OneHotBook)
  2. Alena Vránová (za audioknihu Vlastní životopis, OneHotBook)
  3. Denisa Barešová (za audioknihu Honzlová, OneHotBook)
  4. Helena Čermáková (za audioknihu Těla, Témbr)
  5. Veronika Khek Kubařová (za audioknihu Jeden život, SUPRAPHON)

Nejlepší zvuk – četba

  1. Tam uvnitř něco je (Tympanum)
  2. Má cesta za štěstím (Karel Gott Agency, s.r.o. ve spolupráci s Českým rozhlasem, SUPRAPHON a.s.)
  3. Kalibánova válka (OneHotBook)

Nejlepší zvuk – dramatizace

  1. Předvečer sv. Mikuláše (Audiotéka)
  2. Já, vrah 2 (Audiotéka)
  3. Sluha dvou pánů (Audiotéka)
  4. Svědkyně obžaloby (Audiotéka)

Cena posluchačů

  1. Arila: Poslední hvězda (Voxi)
  2. Moderní sebeobrana (Témbr)
  3. Organizační porno (Audiolibrix)

Cena za mimořádný přínos v oblasti audioknih a mluveného slova


Hlavním mediálním partnerem letošního ročníku je server Seznam Zprávy. Dalšími partnery cen AVA Audiokniha roku 2023 jsou Kosmas, Audiolibrix, Audioteka.cz, Český Rozhlas, Supraphonline.cz a v neposlední řadě i server naposlech.cz.

 

Minulé ročníky


Porota 2023

Tomáš Macháček (předseda poroty) – dlouholetý posluchač a recenzent  mluveného slova, šéfredaktor audioknižního online magazínu naposlech.cz.

Tomáš Kaplan Fojtík – knižní bloger, literární kritik a zakladatel skupiny Literární s(n)obi na Facebooku.

Jan Frič – režisér Národní divadla. Pochází z Košíř, je spícím členem Společnosti doktora Krásy.

Lukáš Gregor – vedoucí Ateliéru Animovaná tvorba UTB Zlín, audioknižní recenzent.

Andrea Hanáčková  – vyučující na Katedře divadelních a filmových studií Univerzity Palackého, specializace Televizní a rozhlasová studia. Teoretička rozhlasové tvorby, lektorka kurzů rozhlasové kritiky, autorka odborného blogu na stránce Dokrevue.cz.

Přemysl Hnilička – rozhlasový publicista, tvůrce webu Panáček v říši mluveného slova.

Anna Hrnečková – lektorka Divadla Drak v Hradci Králové, redaktorka odborného časopisu Tvořivá dramatika a učitelka na KVD DAMU.

Radim Kopáč – literární a výtvarný kritik, publicista. „Čtu knihy, recenzuju knihy, píšu knihy – a taky poslouchám knihy.“

Tomáš Králíček  – PR manažer, blogger, recenzent, mediální poradce, bývalý novinář a tiskový mluvčí. Nadšenec pro literaturu v písemné, audioknižní i divadelní podobě.

Přemysl Krejčík - Studoval literaturu, doktorát získal v oboru historie. Napsal několik knih (poezii, prózu, odbornou monografii), za román Malej NY (Host, 2019) byl nominován na Cenu Jiřího Ortena. 
Obdržel několik zahraničních i domácích tvůrčích rezidencí. V letech 2015–2021 byl šéfredaktorem literárního časopisu Partonyma. Kromě audioknižních recenzí pro naposlech.cz píše také recenze knižní, nejčastěji pro iLiteratura.cz, pro časopis Tvar, příležitostně i pro další periodika.

Michal Mašek– recenzent na řadě českých audioknižních portálů, od roku 1995 je čtenářem slepecké Knihovny a tiskárny Karla Emanuela Macana v Praze.

Zoja Mikotová - divadelní režisérka, profesorka, kostýmní návrhářka, učitelka, režisérka a výtvarnice
 
Iveta Novotná - absolventka Ateliéru rozhlasové a televizní dramaturgie a scenáristky na brněnské JAMU, na stejné škole absolvovala doktorské studiu disertační prací o rozhlasových hrách s dramaticko-publicistickou strukturou, recenzentka audioknižního průvodce naposlech.cz. Spolupracuje s Českým rozhlasem, pro který autorsky připravuje četby na pokračování a nejrůznější publicistické pořady. Má pedagogické zkušenosti s praktickou výukou auditivní tvorby. 
 
Štěpán Pácl – kmenový režisér Činohry NdB, je pedagogem herectví na DAMU, kde učí již od roku 2009, s krátkým přerušením, během něhož působil na ostravské konzervatoři.

Jaroslav Provazník – někdejší proděkan DAMU, pedagog katedry výchovné dramatiky, od konce 70. let se věnuje práci s dětskými divadelními a loutkářskými soubory, vedení dramatických kroužků dětí s lehkou mozkovou dysfunkcí.

Jiří G. Růžička – publicista, knihovník a včelař. Redaktor A2 kulturního čtrnáctideníku a přispěvatel do Knižního servisu na Radiu 1. Vedle pravidelného recenzování audioknih se věnuje komiksům, beletrii i odborné literatuře, ale také divadelním představením nebo hudbě.

Klára Smolíková – spisovatelka knih určených převážně dětem, recenzentka audioknižního průvodce naposlech.cz. Lektoruje čtenářské workshopy a semináře zaměřené na rozvoj čtenářské gramotnosti, ve kterých propaguje poslech audioknih.

Marek Tarnovský -  od dětství se pohyboval v divadelním prostředí, kde byli zaměstnání jeho rodiče. Zahrál si několik dětských i dospělých rolí v divadle ABC, zkušenosti má i z rozhlasové práce. Studoval moderní dějiny, filozofii a český jazyk, nicméně se živí jako komerční grafik, webdesigner a copywriter na volné noze. 

Lukáš Trpišovský – divadelní režisér, vystudoval pražskou DAMU a spolu s Martinem Kukučkou režíruje pod značkou SKUTR. Vytváří vlastní autorské projekty od pohybového divadla a nového cirkusu přes opery, balet až po činohru.

Lukáš Vavrečka – spisovatel a audioknižní bloger, zakladatel FB skupiny Posloucháme knihy. Jako vydavatelský redaktor a vyučující působí na Univerzitě Pardubice.

Emilie Zámečníková – pedagožka, lektorka, režisérka, autorka scénářů a odborných publikací, herečka. V současné době se teoreticky a metodicky věnuje mladému divadlu, divadlu pro děti, dětskému divadlu, scénickému čtení, tvorbě scénářů (i pro audioknihy) a zejména  přednesu.