Zpět

Soutěž o Povídky z jedné a druhé kapsy

V audioknižní soutěži můžete vyhrát CD s výběrem třinácti povídek z jedné a druhé kapsy Karla Čapka. Číst vám je budou mistři slova Vlastimil Brodský, Ota Sklenčka a Miroslav Moravec.
Povídky, které Karla Čapka proslavily v prozaickém žánru snad nejvíce ze všech děl, psal pro noviny. Vycházely z případů černé kroniky. Knižně vyšly poprvé v roce 1929 a od té doby se dočkaly mnoha reedic. Inspirovaly i zvukové a televizní adaptace, filmové verze. Mají prvky klasické detektivky, avšak způsob Čapkova vyprávění je originální. Vyznačuje se nadhledem, smyslem pro humor a umem vcítit se do lidské duše. Autor je geniálním znalcem lidských povah. Čapek uměl výjimečným a typickým způsobem zacházet s moderní češtinou, která od doby vzniku díla vůbec nezestárla.
text: AudioStory

 

 
„Na rozdíl od svých souputníků, pohlížel Karel Čapek i na detektivní literaturu jinak. V centru jeho zájmu nebyl ani tak samotný zločin, ale člověk. Lidský rozum, cit, schopnost poznávání, vina a trest, to vše se stalo klíčovými ingrediencemi v jeho detektivních miniaturách. Do prostředí detektivek se snažil nahlédnout už ve své první sbírce Boží muka, opravdový úspěch se ale dostavil (navzdory dobovým kritikám) až o dvanáct let později, v roce 1929. Tehdy přišel se svými Povídkami z jedné kapsy, následovanými Povídkami z druhé kapsy.“
 


Karel ČapekProzaik, dramatik, básník, publicista, překladatel a novinář. Do literatury vstoupil lyrizujícími prózami psanými s bratrem Josefem (Zářivé hlubiny). Od prvních vlastních povídek (Boží muka) se orientoval k zachycení složitosti lidské osobnosti (trilogie Hordubal, Povětroň a Obyčejný život). Skepse vůči zjednodušujícím řešením filozofických i sociálních problémů odrážející se v dramatických alegoriích (R.U.R., Ze života hmyzu) i v utopických románech (Továrna na absolutno, Krakatit), vyústila v příklonu ke světu obyčejného člověka (První parta) a k vžitému řádu věcí.

V předválečných letech se Čapkova idealizace tzv. malého člověka a nenápadných hodnot života stala východiskem humanistického odporu k hrozbě války (Válka s mloky, Bílá nemoc, Matka).

Čapek je rovněž autorem knih pro děti (Devatero pohádek) a překladů z francouzské poezie (Francouzská poezie nové doby), které výrazně ovlivnily vývoj českého verše, povídek (Povídky z jedné kapsy, Povídky z druhé kapsy, Kniha apokryfů) a cestopisů (Anglické listy, Výlet do Španěl, Obrázky z Holandska, Cesta na sever).
text: CoJeCo.czSoutěž naleznete také na největším soutěžním portálu v ČR - Soutěže.cz a na Websoutěže.cz

Soutěž byla zařazena do největšího českého katalogu soutěží o ceny České-soutěže.cz

Soutěž trvá do úterý 27. srpna