Zpět

Stopy vedou do Baker Street 221B

téma, , 14.10.2015
Arthur Conan Doyle
Sice uplynulo více než 125 let od chvíle, kdy se poprvé pustil do vyšetřování na stránkách anglického tisku, jeho jméno však dodnes neztratilo lesk. Při vyslovení slova detektiv si mnoho lidí vybaví automaticky nejen jméno této postavy, ale i zažitou představu jeho vzezření s loveckou čapkou a lulkou. A o kom že je řeč? Samozřejmě o Sherlocku Holmesovi, největšímu detektivu všech dob, jenž stále patří k literárním fenoménům. Stejně tak se nezapomnělo ani na jeho tvůrce, Arthura Conana Doyla, povýšeného za své zásluhy do rytířského stavu. Pojďme se teď spolu podívat na to, která jeho díla si můžete poslechnout jako audioknihu, protože napětí a záhady byly vždy oblíbené nejen u čtenářů, ale i posluchačů.
Příběhy Sherlocka Holmese mají své kouzlo i v dnešní době, o jejich popularitu se postaraly četné filmové a televizní adaptace. Oba hlavní hrdiny zná asi každý – nebo ne? Věděli jste, že Holmes spíše než v lovecké čapce, známé z ilustrací a filmů, chodil v obleku či plášti, a namísto lulky kouřil cigarety? Nebo že zažitá představa postarších pánů nemusí odpovídat tomu, že v době jejich prvních dobrodružství bylo oběma kolem třiceti let? Pokud ne, je možná čas si příběhy poslechnout a své představy o Sherlocku Holmesovi upřesnit. Takto legendární postava si to, stejně jako její autor Arthur Conan Doyle, zaslouží.

Holmesovské romány

Mimo sérii 56 holmesovských povídek stojí čtyři romány s postavou slavného detektiva. Nejznámější z nich je k dispozici v audioknižní podobě hned ve dvou provedeních. Prvním je Pes baskervillský jako původně desetidílný rozhlasový seriál z roku 1962, vydaný na gramofonových deskách a zkráceně i na CD Supraphonu. Kompletní nahrávka je k dispozici v online distribuci Radiotéky. Více než čtyřhodinový záznam vyniká nejen svým rozsahem, ale i celkovým zpracováním. V roli Holmese se představil Otakar Brousek starší, kterému zdatně sekundoval jako Watson Josef Červinka. Na svou dobu bohaté hudební a zvukové kulisy spolu s přesvědčivými hereckými výkony navodí tu správnou atmosféru tajuplných blat. Navázat na toto legendární zpracování je velmi obtížné, neboť pro mnohé posluchače zůstává dosud nepřekonáno. O novodobé nastudování Psa baskervillského se přesto pokusil Popron Music - jeho dramatizovaná četba však i přes obsazení známých herců nedosahuje kvalit výrazně propracovanější starší verze. Mnohem lépe dopadla u tohoto vydavatelství četba povídky Modrá karbunkule, která se objevila ve výběru Vánoční detektivky. Ujal se jí se ctí představitel Holmese z výše zmíněného nového zpracování Psa baskervillského, Ladislav Frej.

Druhým románem, který byl vydán, je Studie v šarlatové, ve které došlo k seznámení obou hrdinů, detektiva Holmese a lékaře Watsona. Obsazeni do jejich rolí byli roku 1989 pánové Oldřich Kaiser a Jiří Lábus. Tato rozhlasová dramatizace, která neušla velkému krácení předlohy, vyšla nedávno u vydavatelství Radioservis

Rozhlasová zpracování

Na příběhy oblíbené dvojice hrdinů Holmese a Watsona se Československý a později Český rozhlas zaměřil během své existence hned několikrát, v distribuci se však zatím všechny nahrávky neobjevily. Postupně vydávanou neucelenou řadu holmesovek nazvalo vydavatelství Radioservis Slavné případy Sherlocka Holmese. První na řadu přišly čtyři příběhy, ve kterých si koncem 80. let Holmese zahrál Miloš Kopecký, zatímco Watsona ztvárnil Rudolf Hrušínský. Je škoda, že byly opět kvůli stopáži některé dějové linky vypuštěny, přesto příběhy jako Strakatý pás nebo Námořní smlouva patří v rozhlase dodnes k často reprízovaným. K těmto dramatizacím přibyly o několik let později trochu delší rozhlasové hry, ve kterých se představili Viktor Preiss a Otakar Brousek starší. Ten si v nich na rozdíl od Psa baskervillského zahrál Watsona a mohl tak ukázat, že jeho herectví dokázalo skvěle obsáhnout oba Doylovy hrdiny. Namísto příběhu Zmizelý hráč ragby, který zůstává nevydán, se na sedmém CD této řady objevila rozhlasová hra Škola v opatství s Františkem Němcem a Jiřím Ornestem v hlavních rolích. Paradoxem je, že se tento příběh, tentokrát v podání dvojice Preiss-Brousek, objevil už na třetím CD série pod názvem Únos, původní název povídky v knižních vydáních je navíc Škola v Priory. Rozhlasové hry z konce devadesátých let doplnily v roce 2009 nové nahrávky, které kvůli rozvinutí příběhu přidaly i některé vedlejší scény. Naštěstí však nikdy nedošlo k narušení originálního příběhu. I díky výkonům pánů Preisse a Brouska patří tato série k posluchačsky nejoblíbenějším rozhlasovým detektivkám vůbec.

Vydavatelství Tebenas pak přináší holmesovské nahrávky z brněnského rozhlasového studia, kde před časem vznikl s místními hereckými představiteli soubor převážně méně známých Doylových povídek. Jde o povedené dramatizace, ovšem pouze s nepříliš dlouhou stopáží.

Audioknižní případy

Kromě rozhlasu se dlouhodobě Sherlocku Holmesovi věnuje i vydavatelství AudioStory, kde v interpretaci předních českých herců vznikaly podařené četby několika Doylových povídek. Ke starším příběhům v podání hereckých legend Miroslava Moravce, Soběslava Sejka, Jiřího Samka, Vladimíra Brabce či Svatopluka Beneše, přibyly před několika lety i dvě detektivky načtené Petrem Kostkou. Za zmínku stojí například Dobrodružství se šesti Napoleony nebo Charles Augustus Milverton

Rozsáhlou sérii s velkým detektivem do svého katalogu přidalo i vydavatelství Tympanum, které nechalo známými herci načíst celkem 11 příběhů. Komplet nazvaný Vzpomínky na Sherlocka Holmese sice nekopíruje zcela přesně seznam povídek ze stejnojmenné knižní sbírky, o kvalitě interpretace však nelze říct nic než chválu. Vypravěči Jiří Ornest, Vladimír Čech, Otakar Brousek ml. a Aleš Procházka skutečně odvedli dobrou práci.

Zapomenuta by neměla být ani nahrávka povídky Prázdný dům z roku 2002 od společnosti Levné knihy. O skvělou interpretaci se v ní postaral Ladislav Mrkvička.

Vydání se bohužel nedočkaly příběhy Sherlocka Holmese v podání Richarda Honzoviče, protože se jedná o nahrávky určené primárně pro potřeby nevidomých a ne ke komerčnímu užití. Stejně tak v archivech rozhlasu leží některé příběhy velkého detektiva, vzniklé především v rozmezí 60. až 80. let, které se bohužel nejen nedostaly na trh, ale ani nedochází k jejich reprízám ve vysílání.

Pastiše

Původní tzv. kanonické příběhy inspirovaly v průběhu let mnoho dalších autorů k více či méně vážně pojatým novým dobrodružstvím, z nichž ovšem jen málokteré lze legálně zakoupit. Kromě bohaté dramatizace Arsène Lupin kontra Sherlock Holmes od Maurice Leblanca vydané Tympanem, jde především o dva soubory 15 případů Sherlocka Holmese a 15 případů Sherlocka Holmese podruhé, které obsahují téměř všechny nahrávky detektivních povídek z pořadu Meteor, jejichž autorem byl převážně Rudolf Čechura. Ty doplňuje pětice příběhů Chemické příběhy Sherlocka Holmese od Wacława Gołembowicze. U Leblancova románu se Holmes (Viktor Preiss) a Watson (Jaromír Meduna) střetli s Ivanem Trojanem jako Lupinem. V případech z Meteoru patří detektivův hlas Svatopluku Benešovi (v rolích Watsona se vystřídali Jaromír Spal, Miloš Kopecký, Josef Bláha, Jiří Adamíra a Jiří Císler), zatímco v Chemických příbězích doplnil Jaromíra Spala v roli Watsona jako Holmes Bohuš Záhorský. Oba tyto komplety vydal Radioservis. Zajímavé je, že mezi třicítkou příběhů najdeme i jednu originální povídku od A. C. Doyla – Lví hřívu.

Ačkoliv Sir Arthur Conan Doyle nepsal pouze detektivní romány a povídky, jeho ostatní dílo zůstává postavou jím stvořeného slavného detektiva zastíněno. V případě mluveného slova sice nahrávky několika jiných autorových děl (jako například rozhlasová hra Ruka nebo seriál Ztracený svět) existují, zakoupit si však lze pouze strašidelnou námořnickou historku Pruhovaná truhlice, která vyšla u Supraphonu na CD Hrůzostrašné příběhy.

Ve zvukových adaptacích bohužel nedošlo ke zpracování kompletních knižních sbírek, většinou si vydavatelství vybírala příběhy z různých souborů. Tak došlo k tomu, že zatímco některé povídky byly natočeny v několika verzích (vánoční detektivka Modrá karbunkule dokonce v šesti různých provedeních!), jiné neméně zajímavé zatím na své zvukové zpracování čekají. Patrně se nikomu nepodaří natočit všech šest desítek detektivek v jednotné úpravě, ale snad se jednou dočkáme vydání alespoň některých ze zhruba dvou desítek dosud nezpracovaných příběhů, které by zaplnily bílá místa v této různorodé sbírce. Z ní si však díky její bohatosti už dnes snad každý může vybrat tu, která je mu nejbližší. Která bude ta vaše?