Zpět

Ivan Trojan 60x

téma, , 01.07.2024
Ivan Trojan - koláž (foto: OneHotBook.cz)
Své šedesátiny oslavil 30. června jeden z nejpopulárnějších herců současnosti Ivan Trojan. Kromě bezpočtu divadelních příležitostí a rolí v dnes již legendárních filmech Samotáři, Smradi, Anděl Páně nebo televizní minisérii Docent, se ale zapsal do povědomí i posluchačů rozhlasu a audioknih. Vybrali jsme proto z pestré databáze jeho nahrávek šest desítek těch, které stojí za poslechnutí. A tímto mu také přejeme vše nejlepší!
Dopátrat se počátků Ivana Trojana za mikrofonem není vůbec snadný úkol. Pravděpodobně si svou premiéru v éteru odbyl někdy v době po odchodu z Realistického divadla, odkud v roce 1990 zamířil na sedm sezon do věhlasného Divadla na Vinohradech. Odsud to do rozhlasu nebylo příliš daleko a Trojanova tvárného hlasu brzy začali využívat mnozí tamní režiséři. Jedním z prvních byl v roce 1991 Jan Tůma, pod jehož vedením herec nastudoval roli Jákoba ve hře Michala Lázňovského Golem. Menší úlohu shodou náhod opět nesoucí jméno Jacob ztvárnil v o rok mladším příběhu Geniální padělatel režisérky Lídy Engelové, pojednávajícím o dvou nizozemských malířích. V témže roce si jej ale vyhlídla také další významná rozhlasová režisérka Maria Křepelková, která mu svěřila hlavní roli marnivého vodnického mládence v pohádce Fešák hastrman, v níž si zahrál i se svým otcem Ladislavem. Pro dětského posluchače byl určen i veselý seriál Bratříček Golem, v němž Trojan účinkoval spolu s Tomášem Töpferem či Bárou Hrzánovou. Zde se také sešel s režisérem Karlem Weinlichem, který jej od té doby ze studia téměř nepouštěl.
 

90. léta - Rozhlasové pohádky a hry pro děti a mládež

Ještě před tím, než spolu v roce 2001 natočili zvukovou verzi slavné pohádky Mrazík, vznikl třeba romantický příběh na motivy starofrancouzské legendy Aucassin a Nicoletta, v němž se vedle Trojana v titulní roli představila jeho tehdejší žena Klára. Často reprízovaná je i pohádka Wilhelma Hauffa na arabské motivy Kalif – čáp, kde si zahráli třeba i František Němec, Alois Švehlík, Iveta Dušková nebo Michal Pavlata. S mnoha z nich se Trojan setkal i při natáčení desítek dalších pohádek a her pro děti a mládež, mezi něž patří třeba nevydaná dvoudílná dětská detektivka Správná pětka britské autorky Enid Blyton, či klasický dobrodružný příběh Hrdinný kapitán Korkorán, který pro změnu v režii Jiřího Horčičky vznikl v témže roce 1997, jako výše zmíněný příběh party čtyř dětí dětí a jejich psa.
 
 
Menší děti jistě buou znát televizní Večerníček Vladislava Vančury Kubula a Kuba Kubikula. A právě medvídka Kubulu si v jeho rozhlasové verzi zahrál Ivan Trojan. Pro dětská ouška byl určen i pohádkový příběh Žluté mužátko, který si ale díky chytrému humoru Jana Wericha užijí i starší posluchači. Rozhlasovou pohádku Malý Muk, v níž je Trojanův titulní hrdina utiskován bohatou dámou a jejími kočkami, natočila na motivy pohádky Wilhelma Hauffa Mária Křepelková. Naopak pro mládež a dospělé posluchače, kteří nezapomněli jaké to je nechat se unášet na vlnách dobrodružství, natočila tatáž režisérka hru Martiny Drijverové Ledové šílenství, v níž posluchači spolu s hrdiny pátrají po tom, co se přihodilo na nešťastné výpravě kapitána Hilla, jenž velel ztroskotané lodi Polaris. Stejnému publiku je určena i zdařilá dramatizace románu Jula Verna z pera Ondřeje Neffa Vynález zkázy, kde se Trojan představil jako statečný námořní důstojník. K Verneovkám se vrátil ještě v Tajemství Viléma Storitze, v němž se jeho protagonisté snaží polapit neviditelný přízrak.
 

Pro starší děti byly určeny i další hry, které se díky výkonům Ivana Trojana zapsaly do povědomí posluchačů. V napínavé vědeckofantastické hře Hlava profesora Dowella Alexandra Romanoviče Běljajeva z roku 2010 jej tak uslyšíme v klíčové úloze experimentálního vědce profesora Kerna, z nějž jde místy opravdový strach. Bát se budete i u klasického strašidelného příběhu Sheridana Le Fanu Ten, který tě nespouští z očí. Ještě více na dřeň šel autor povídky Byl to démon Henry Kuttner, kterou rozhlas natočil v roce 2010, bohužel ale zůstala nevydána. Ivan Trojan se v ní jako vypravěč vrací do dětství k příhodě, která jemu a jeho tehdejším kamarádům dodnes nedá spát.

90. a nultá léta - Rozhlasové detektivky a velká díla světových autorů

V rozhlasových detektivkách se Ivan Trojan objevoval zejména v devadesátých letech. Například s režisérem Jiřím Červinkou natočil hned několik příběhů Sherlocka Holmese, v nichž se vedle Viktora Preisse a Otakara Brouska staršího objevil vždy jen v některé z vedlejších rolí, ať už šlo o oběť, podezřelého či rovnou pachatele. Dramatizované povídky Makléřův úředník, Opatské sídlo a Zmizelý hráč ragby ale momentálně nejsou v distribuci. V tomto ohledu lépe je na tom Trojanův detektiv J. G. Reeder. Tuto úlohu převzal po Pavlu Pavlovském poté, co se natáčení místo plzeňského rozhlasu ujalo pražské studio. Tři ze čtyř nahrávek v jeho podání najdeme v souboru Kriminální příběhy Johna G. Reedera, tu poslední vydal Radioservis spolu s ostravskou četbou téhož příběhu v podání Davida Viktory pod názvem Detektivní povídky Edgara Wallace.
 
 
O něco starší, z poloviny devadesátých let, je bohužel nevydaná a zřídka reprízovaná adaptace detektivního románu Ngaio Marshové Zpěv v ráhnoví. Ta přinesla Ivanu Trojanovi zajímavou úlohu rozverného, až excentrického televizního moderátora. Na mnohem temnější, vážnější notu ale hrají dramata Henrika Ibsena. Ivana Trojana můžeme slyšet v jeho Peeru Gyntovi nebo Domečku pro panenky (často uváděném pod názvem Nora). V obou případech se při natáčení mimo jiné setkal s kolegyní, vynikající rozhlasovou herečkou Danou Černou. Do škatulky velkých světových dramat patří i rozhlasová verze Cizince Alberta Camuse. Ve všech těchto případech mohl herec uplatnit zcela jiné herecké rejstříky, než v pohádkách či detektivkách. Beze zbytku v nich dostál pověsti všestranného herce a ukázal plný rozsah svého hereckého talentu, stejně jako jemný cit pro práci s mikrofonem.
 

Jeho žánrový záběr v oblasti muveného slova byl v té době skutečně neuvěřitelně široký, což korespondovalo s tehdejší bohatosti rozhlasové tvorby. Že se ani v počátcích svého rozhlasového působení Trojan nevyhýbal vážnějším tématům dokládá například jeho účinkování v dramatu Klause Manna Mefisto, kde sehrál například úlohu zapáleného antisemity. Nesrovnatelně většího prostoru se mu ale dostalo ve výpravném seriálu Tom Jones, natočeném dle předlohy Henryho Fieldinga.

Sofoklova tragédie Král Oidipús znamenala pro Trojana spolupráci s další známou rozhlasovou režisérkou, Hanou Kofránkovou. Z oblasti dávných řeckých příběhů se rekrutoval i třídílný Nesmrtelný Achilleus, v němž si Trojan zahrál nikoho menšího, než titulního hrdinu. Do časů staré dobré Anglie se naopak spolu s ním a dalšími herci můžeme podívat prostřednictvím dramatizace dobrodružného románu Waltera Scotta Rytíř Ivanhoe, v níž si Trojan zahrál pro změnu hlavní zápornou úlohu. Obdobně se v roli mazaného podvodníčka představil v komediální detektivce Roberta Barra Sdružení roztržitých, v němž svedl souboj s věhlasným detektivem Eugenem Valmontem v podání Vladimíra Dlouhého.
 

90. a nultá léta - Dramata domácích autorů

Kromě velkých, desítkami herců obsazených seriálů ale můžeme Trojana zastihnout i v komornější poloze, například v epizodě ze života spisovatelky madame de Stäel, pronásledované rakouskou policií. Hru Noc v Čechách Zdeňky Psůtkové natočila mimo jiné s vynikající Janou Hlaváčkovou či Luďkem Munzarem režisérka Markéta Jahodová v roce 1996. 
 
 
Radioservis před časem vydal vydal kompilaci šumavských příběhů Karla Klostermanna Mrtví se nevracejí a další povídky. V titulním příběhu, natočeném formou dramatizace, uslyšíme vedle dalších herců jako právě Ivana Trojana. Nahrávku pak doplňují vybrané četby dalších autorových povídek. Bezpochyby zajímavá je i rozhlasová adaptace prvotiny spisovatelky a lékařky Valji Stýblové Mne soudila noc. V ní se v úlohách dvou mladých mediků, stojících před nelehkými otázkami morálky, etiky a svědomí ujali pod dohledem režiséra Ivana Chrze Ivan Trojan a Jiřím Langmajer.

První audioknihy

Téměř po celá devadesátá léta byl vlastně Ivan Trojan víc slyšet, než vidět. Teprve jeho příchod na prkna Dejvického divadla spolu s rolí oblíbeného strážmistra Bédi v seriálu Četnické humoresky mu otevřely dveře i do světa filmu a televize. Do prostředí audioknih pronikl i přes dřívější ojedinělé pokusy ve větší míře také později. Naplno jej do něj uvedlo až vydavatelství Tympanum, v němž se Trojan potkal s jemu již dobře známým režisérem Janem Jiráněm. V roce 2009 takto z jejich spolupráce vznikl dramatizovaný Tracyho Tygr Williama Saroyana s Vojtěchem Dykem v hlavní úloze. Následně se vedle Marka Ebena ujal Ivan Trojan části partů četby z pozoruhodného románu Kressman Taylor Adresát neznámý, pojednávajícího o zrůdnosti nacistického režimu, který vyšel dokonce už v roce 1938. Jeho nahrávka vznikla v Tympanu rovněž v roce 2009. O dva roky mladší jsou Povídky z prvního a druhého poločasu, které z textů Oty Pavla a Petra Feldsteina sestavil a upravil právě Jiráň. Kromě Trojana v nich mohou posluchači slyšet i Michala Pavlatu, Davida Novotného a Vladimíra Brabce. Fotbalová tematika, která je herci známému svou náklonností k pražskému klubu Bohemians blízká, se týká i audioknihy Stříbrní Chilané aneb Legenda žije, v níž si Ivan Trojan vystřihl úlohu kanonýra Josefa Masopusta. Stejného režiséra měla i audiokniha Straka v říši entropie, dramatizace povídek pro děti i dospělé z pera Markéty Baňkové. S Tympanem se prozatím poslední vzájemná spoluprace odehrála během natáčení hry na motivy příběhu Maurice Leblanca Arséne Lupin kontra Sherlock Holmes, v níž se Ivan Trojan coby věhlasný lupič gentleman odmítá nechat polapit slovutným detektivem. Bohatě obsazenou nahrávku v roce 2014 režíroval Dimitrij Dudík.
 
 
Jednou z prvních Trojanových audoknih ale byly Pohádky I. Sedlák Jiljí z Oujezda, které v roce 2004 vydal Albatros. Vtipný příběh J. R. R. Tolkiena dal herci příležitost předvést mnoho z jeho komediálního talentu, protože zde ztvárnil množství svérázných postaviček. Hlasově tak zcela jednoznačně oddělil třeba natvrdlého obra, vychytralého draka, nebo vychloubačného psa a jeho pána, hrdinného rytíře tak trochu z donucení. Je velká škoda, že si skrz naskrz humornou pohádkovou četbu pro malé i velké nemohou dnešní posluchači nikde zakoupit. Stejně jako v předchozím případě angažoval Ivana Trojana i pro titul Blondi Jan Jiráň. Povídka Dalibora Fundy vyšla v roce 2013 u Audiobergu v podání hned sedmi herců. Tamtéž přišel na svět i Hod mrtvou labutí, sbírka satirických povídek Ondřeje Hübla.

Aktuální dramatická tvorba

Poté, co po Ivanu Trojanovi stále častěji sahají filmoví i televizní tvůrci a plně jej zaměstnává také domovské divadlo v pražských Dejvicích, objevuje se herec po roce 2000 v rozhlase sice méně, dostává se mu však zpravidla zajímavějších rolí. Jednou z takových příležitostí byl i Spalovač mrtvol, moderně pojatá rozhlasová hra z roku 2017 v režii Aleše Vrzáka. V ní si Trojan zahrál vedle Davida Novotného či Petry Špalkové.
 
 

Větší příležitost mu nabídl o několik let dříve i Dimitrij Dudík v dvoudílné hře na motivy příběhu Alberta Camuse Mor. Ne nevýznamnou roli vrchního v pohádkové hře Aloise Jiráska Lucerna z roku 2020 svěřil Trojanovi režisér a jeho herecký kolega Lukáš Hlavica. Nesrovnatelně výrazný prostor si ale Trojan přisvojil v rámci nového nastudování Moliérova Lakomce, kterého také pod režijním vedením Lukáše Hlavici nejprve v roce 2021 uvedl rozhlas a posléze vydal Radisoervis. Ivan Trojan v tomto případě převzal hlavní úlohu Harpagona po často reprízované, leč půlstoletí staré interpretaci Stanislava Neumanna.
 

Špionážního žánru se Ivan Trojan dotkl poprvé v roce 1993, kdy v rozhlase vznikla slavná dramatizace Lidský faktor s Jiřím Adamírou a Hanou Maciuchovou. O deset let mladší je rozhlasové nastudování thrilleru z prostředí zpravodajských služeb z pera Iana McEwana Nevinný. V režii Ladislava Smočka zde uslyšíme vedle Ivana Trojana v hlavní úloze Leonarda Markhama Ladislava Mrkvičku, Zuzanu Stivínovou či Jiřího Lábuse. Do tohoto ranku spadá i třiadvacet dílů čítající série Agent, který vyšel u Audiotéky a byl oceněn v rámci Audioknihy roku. Strhující příběh otravy Alexandra Litviněnka v režii Jiřího Havelky znamenal největší příležitost zejména pro Jaroslava Plesla, inspektor Hyatt Ivana Trojana se ale posluchačům do paměti jistě zapsal také. Tentýž vydavatel má na svědomí i nastudování klasické italské komedie Carla Goldoniho Sluha dvou pánů. Trojana zde můžeme slyšet v úloze Pantaloneho. Režii měl Jakub Tabery.
 
 

Aktuální audioknihy pro děti i dospělé

A Jakub Tabery je podepsán i pod nahrávkou Vládneme, nerušit svého bratra Erika. Ta posluchače zavede do prostředí tuzemské politiky konce devadesátých let. Ještě dále po proudu času se v režii Aleše Vrzáka vrátil Trojan v případě audioknihy Emil Běžec, kterou původně natočil rozhlas jako desetidílnou četbu. Nahrávka dle knihy Pavla Kosatíka o legendárním běžci Emilu Zátopkovi zamířila do prodeje krátce po svém vzniku, tedy v roce 2016. Naopak zcela současný je příběh rodičů postižené dcery Petra a Petry Třešňákových Zvuky Probouzení, které pro Audiotéku načetli Ivan a Klára Trojanovi v roce 2022.
 
 
Vydavatelství OneHotBook natočilo pod režijní taktovkou Jitky Škápíkové Povídání o pejskovi a kočičce Josefa Čapka s hereckým souborem Dejvického divadla a tak není divu, že Ivan Trojan ani zde nechyběl. Svěřena mu byla role vypravěče. Pro děti se jistě hodí nahrávka Čtyřlístek - Nová dobrodružství, v níž si Trojan střihl úlohu Myšpulína. Dětským posluchačům je určen i edukativní projekt Nebojte se klasiky, který se v jedenáctém díle zaměřil na slavný operní příběh Kouzelná flétna Wolfganga Amadea Mozarta. V režii Jana Jiráně se kromě hlasu našeho oslavence dočkáte i Taťjany Medvecké či Jiřího Lábuse. Pro děti natočil Ivan Trojan v roce 2022 i pohádkový příběh Daniely Fischerové Vúdúlínek, který v režii Natálie Deákové vydalo OneHotBook.

Do srdcí posluchačů malých i velkých se v audioknižním světě v poslední době herec zapsal zejména nahrávkou Gump - pes, který naučil lidi žít a jejím pokračováním Gump – jsme dvojka, které kromě opory v interpretovi těžily i z úspěchu filmové verze. Obě audioknihy Filipa Rožka vyšly u Radioservisu.
 

Všechny nahrávky, které si aktuálně můžete s Ivanem Trojanem poslechnout na Audiolibrixu, najdete ZDE.