Zpět

Cenu za mimořádný přínos získala Taťjana Medvecká

zpráva, , 14.04.2023
Ještě před tím, než jsou během slavnostního vyhlášeni odtajněni vítězové Audioknihy roku, bývá každoročně zveřejňováno jedno speciální ocenění. Jedná se o Cenu za mimořádný přínos v oblasti audioknih a mluveného slova. Tu letos získala herečka Taťjana Medvecká.
Taťjanu Medveckou, od roku 1975 členku souboru činohry Národního divadla v Praze, můžeme často slýchat nejen z audioknižních nahrávek, ale i z filmových dabingů. Že je v práci s hlasem jedinečná dokazuje to, že v roce 1997 obdržela Cenu Františka Filipovského za ženský herecký výkon v dabingu filmu Thelma a Louise, nebo její sedminásobné vítězství v anketě Českého rozhlasu Neviditelný herec. Nyní si k těmto úspěchům může přičíst i Cenu za mimořádný přínos v oblasti audioknih a mluveného slova za rok 2022, kterou v rámci ankety Audiokniha roku uděluje Asociace vydavatelů audioknih (AVA). Zařadila se tak po bok již dříve oceněných kolegů, jako jsou například Josef Somr, Jiří Dvořák, Zdeněk Svěrák či Hana Maciuchová. Ta byla doposud jedinou ženskou držitelkou této ceny.
 

Její výkony ale ocenila odborná porota Audioknihy roku již v minulosti. Hned při prvním udílení cen v roce 2013 se s četbou poirotovské povídky Druhý gong umístila na dělené 3.-4. příčce spolu s Janem Hartlem (tehdy ještě fungovala společná kategorie interpretů a interpretek), nejvýše ze všech hereček v daném ročníku. V roce 2015 už ale titul Audiokniha roku -  Nejlepší interpretka získala, a to za své nastudování titulu Himmlerova kuchařka, přičemž o tři roky později znovu uspěla s četbou Dopisů Milady Horákové.

"Na načítání knih mě baví, že se jedná o velice soustředěnou práci. Ono možná může znít divně spojení 'čtení knihy a práce', ale řeknu vám, že po čtyřhodinové frekvenci vycházím ze studia s pocitem, že mi mozek uletěl a hlavu mám úplně vymetenou," uvedla k tématu natáčení audioknih sama Medvecká.
 

Herecký záběr Taťjany Medvecké je velmi široký. Kromě výše uvedených titulů ji posluchači mohli slyšet například v audioknižní verzi románu Muriel Barbery S elegancí ježka, podílela se ale i na úspěšné vícehlasé nahrávce Svědectví Margaret Atwoodové, či na četbě románu Morová rána Betty MacDonaldové, dostupné na kompletu Co život dal a vzal. Od stejné autorky pochází také předloha audioknihy pro malé posluchače Farma paní Láryfáry. Na dětské publikum pak míří ještě například její rozhlasové čtení na pokračování z knížky H2O a tajná vodní mise Petra Stančíka. Kromě četby se Taťjana Medvecká věnuje i dramatizacím a rozhlasovým hrám, na svém kontě má například úlohu v detektivce Stín viny Patricka Quentina nebo postavu Kateřiny Medicejské ve výpravném historickém seriálu Královna Margot. Výraznou úlohu ztvárnila i ve zvukové verzi oceňované komedie Vlastníci. Mezi její nejnovější audioknihy patří čtyřdílná neapolská sága Eleny Ferrante Geniální přítelkyně.